Binnenland. Landbouw. Gemengd Nieuws. en het noodige geld te krijgen is. Als de oorlog voortgezet wordt, houdt men rekening met de mogelijkheid van inter nationale verwikkelingen. Men vraagt zich af, of Rusland's dreigementen misschien slechts bluf waren. Misschien gelooven de Jong-Turken dat, of reke nen zij erop, dat, als Rusland inderdaad zijn onzijdigheid mocht laten varen, de eensgezindheid tusschen de drievou dig verbond zal worden verbroken en de laatste dan Turkije zal helpen. De Echo de Paris schrijft over den Europeeschen toestandMen is in diplomatieke kringen in het bijzonder ongerust over de vraag wat Roemenië tegen Bulgarije en wat Rusland tegen Turkije ondernemen zal. Waar Roe menië zoo lang zijn kalmte heett be waard is niet aan te nemen dat het een critiek oogenblik kiest om zijne houding te veranderen. De vredelie vendheid van Rusland kan Europa ten volle vertrouwen. Frankrijk wenscht evenmin als de andere Europeesche mogendheden een voortzetting van den oorlog in het Oosten. Frankrijk kent alle gevaren die daarmede verbonden zijn, en weet ook dat het met den vrede slecht gesteld zou zijn, wanneer Rusland zijn wil niet kan doorzetten. A.R.Crt. H. M. de Koningin is gisteren met den gewonen S.S.-trein ten 9 u. 15 m., waarin haar salonrijtuig was gehaakt, naar den Taunus vertrokken om Prins Hendrik te bezoeken. H. M. werd uitgeleid door den opper stalmeester, baron Bentiuck en den Duitschen gezant, den secretaris der Duitsche legatie en den attaché. Een vrij talrijke menigte was bij het vertrek tegenwoordig. H. M. wordt Zaterdagavond te 9 u 13 m. per S.S. uit den Taunus terug verwacht. Avp. De gouden vijf guldenstukken. Naar wij uit goede bron vernemen, zegt de Rott., zullen binnen niet te langen tijd de pas in circulatie zijnde gouden Vijf-guldenstukken weer worden inge trokken. Ze worden in het gebruik niet genoegzaam doelmatig geacht. De Vrije Vrouwenvereeuiging ver zoekt in een adres aan de Tweede Kamer het wetsontwerp tot verzekering van werklieden tegen geldelijke ge volgen van invaliditeit en ouderdom niet aan te nemen. Igalo, en ook het blinkende kruis van de kerk te Topla, doch toeD kwam eens klaps het stukje land met het blokhuis Lustizza voor het glas, zoodat de aan den overkant liggende oever daaruit verdween. Aan Igalo, aan Topla was hem weinig gelegen, nog minder gat hij om het ellendige blokhuis, maar hetgeen daar achter lag, het heerlijke stadje Castelnovo, waar de mirten en granaten bloeiden, had hij gaarne gezien ja, met één huisje daarvan zou hij reeds tevreden geweest zijn. Hij liet den verrekijker weder zakken, draaide zich misnoegd in zijn hangmat om en wendde den blik naar de plaats waar Castelnuovo lag. De zon brandde op het meer, de lucht trilde. Wat was dat? Bloeiende oleander boschjes doken op, ranken van vijgen boomen slingerden zich tegen verblindend witte terrassen, een zuilenrij vertoon-ie zich voor de oogen van deD jongen officier, een met bloemen prijkend balcon, daar achter een huis met neergelaten groene jalouzieën en daar, daar in een granaat boschje wandelde een vrouwelijkegestalte, waarvan het witte kleedje door het struik gewas schemerde. Hessenstein sprong op, hij wreef zich de oogen uit het liefelijke beeld was verdwenen. Was het een droombeeld zijner verhitte fantasie, was het een luchtspiegeling? Wat het ook geweest mocht zijn, 't keerde niet weder. Ver velend en eentonig, evenals kort te voren Ten eerste, omdat, naar de meening van adressante, deze wet niet alle ouden van dagen omvat. Ten tweede, omdat door dit ontwerp een groote onrechtvaardigheid zou wor den gepleegd tegenover de vrouw, aan gezien het de mannen bevoorrecht boven de vrouwen. Het aantal ver- zekeringsplichtige mannen wordt in dit ontwerp op ruim 1 millioen geschat, dat der vrouwen op 300,000. Het aan tal mannelijke en vrouwelijke inwoners van de in dit ODtwerp genoemde cate gorie in Nederland gelijkstellende, blij ven er 700,000 vrouwen over, voor wier ouden dag niet wordt gezorgd. Ten derde, omdat het wetsontwerp onbillijk is, wijl een groot percentage vrouwen reeds op jeugdigen leeftijd contribueert voor ouderdoms- en inva- liditeits-verzekering, en bij verlating van haar bedrijf door eventueel huwelijk, niet dan tegen voor haar ondoenlijke opofferingen op haar ouden dag wordt uitgesloten. Ten vierde, omdat vooral de vrouw schade lijdt, door wie de premie van den man betaald moet worden uit het huishoudgeld. Ten vijfde, omdat door dit ontwerp wettelijk wordt vastgelegd, dat het huis- boudbedryf geen geldswaarde heeft, wijl de man, levende in dezelfde positie, zijn arbeid hoog genoeg ziet geschat om hem op zijn ouden dag een invaliditeits- en ouderdoms verzekering te verschaffen, doch de gehuwde vrouw, wier arbeid voor de maatschappij zeker niet minder nuttig is dan die van den man, na een leven van werken en zorgen slechts armoede wacht. N. R. Crt. Op 23, 24 en 25 dezer heeft aan 's Rijks Veeartsenijschool te Utrecht het examen plaats gehad voor de hoef smeden, die gedurende een jaar één dag per week aan deze inrichting theo retisch en practisch onderwijs hebben genoten, ten einde te worden opgeleid tot onderwyzer in het practisch hoef beslag. Het doel is, dat dezen in verschillende streken van Nederland bij cursussen in practisch hoefbeslag als onderwijzer zullen kunnen optreden. Geslaagd zijn o.a. J. Adriaanse te Goes en H. Kerkhaert te Stoppeldijk. N. R. Crt. AXEL, 28 Januari 1913. Door Gedep. Staten van Zeeland is bepaald lo. dat de jacht op houtsnippen met ingang van 1 Maart, die op waterwild met ingang van 1 April en die op watersnippen met ingang van 15 April is gesloten zag Hessenstein zich omgeven door de weinig afwisseling biedende vesting werken, de honderdjarige aloëstengels en het verblindend rotsgevaarte van het eiland Mamula. Petrovac snorkte nog maar rustig voort. Hessenstein nam den Kroaat bij den kraag en schudde hem als een hond die kwaad gedaan heeft. Nazi sloeg de oog leden een weinig op en de luitenant moest hem nog eens de kracht zijner handen doen gevoelen, eer de knecht tot zijn volle bewustzijn gekomen was en weder recht op de beenen stond. Nazi lachte en Hessenstein wist ook niets beters te doen, de vroolijke luim van den Kroaat scheen aanstekelijk te werken. De officier legde zijn kijker op een aloë- tak en stelde hem in zuidelijke richting eensklaps schoof hij hem nog meer in, de kleine, witte rookwolk, die aan den horizont zichtbaar werd, trok in de hoogste mate zijn aandacht. Zij kwam naderen de gedaante van een kuststoomboot werd zichtbaar. Deze kwam van achter de Punta d'Arza te voorschijn en stuurde in rechte richting op Mamula aan. Wordt vervolgd.) 2o. het weispel van kwartelen alleen van 1 Mei tot en met 15 Juli geoorloofd is en 3o. dat de kooieenden door den kooi man moeten worden opgesloten of ge hokt van 1 tot en met 30 April en van 15 Juni tot en met 31 Augustus. M. Crt. De VI. Crt. meldt dat door de sociaal-democratische arbeiderspartij in het district Oostburg tot candidaat voor de Tweede Kamer is gesteld de heer G. F. Lindeijer te Vlissingen. De Tweede Kamer heeft bij de behandeling van de staatsbegrooting voor Binnenlandsche zaken den post van een bijdrage voor de H. B. S. te Neuzen zonder eenige discussie laten doorgaan hoewel er in het voorloopig verslag verscheiden bezwaren tegen waren aangevoerd. We brengen in herinnering dat die post bedraagt j 3350, n.l. vier twaalfde van de toe te kennen jaarlijksche sub sidie van 10.000, zulks met het oog op dat voornemen om de H. B. S. 1 Sept. 1913 te openen, zoodat in dit jaar een subsidie noodig is voor den tijd van vier maanden. M. Crt. Zaterdagmorgen wilde de smid J. K. te Stoppeldijk een bus carbid van 100 K.G. openen, en had daartoe op het deksel reeds wat soldeersel losge maakt, toen dit met een donderenden slag van de bus en hem tegen de borst vloog, en eenige soldeerstukjes hem vlak onder de oogen terecht kwamen. De terstond ontboden geneesheer, kon die stukjes verwijderen en constateeren, dat slechts één der oogen een weinig was geblesseerd, maar J, K. heeft nog veel pijn. M. Crt. Dat door het misgewas van 1912 vele pachters nog niet zijn afgeschrikt hooge pachten te betalen, bleek te Colijnsplaat dezer dagen weer duidelijk. Bij een publieke verpachting voor 7 jaren werden prijzen besteed van 51 tot 65 per Schouwsch gemet. De totaal opbrengst van 5.1370 H.A. bedroeg nog ruim 60 meer dan bij de vorige ver pachting. M. Crt. Een paar maanden geleden had te Denekamp over dag een brutale inbraak met diefstal plaats bij den land bouwer N. De dief, door de huisvrouw van N. op heeterdaad betrapt, wist te ontkomen met verschillende gouden sieraden en wat geld. Thans heett de politie te Enschede aangehouden een zekeren Wilhelm P., ontsnapt uit de gevangenis te Harderwijk, als de ver moedelijke dader. Een der gestolen ringen met den naam van N.'s huis vrouw erin gegraveerd, droeg hij nog aan zijn vinger. Eeu gedeelte van het overige gestolen goudwerk is bij een goudsmid teruggevonden, alsmede een gestolen zijden halsdoek. De aange houdene schijnt nog meer op zijn kerf stok te hebben. Zw'. Ct. Het bestuur der afdeeling Over- ijsel van den Nederlandschen Bond van gemeente-ambtenaren heeft zich tot de gemeentebesturen in genoemde pro vincie gewend met het verzoek te willen overwegen, of het mogelijk is, voor het secretarie-personeel den vrijen Zaterdagmiddag in te voeren. M. Crt. Zaterdagochtend is aan het Mui- derpoortstation te Amsterdam, even voordat de trein stilhield, een man uit gesprongen die geheel ongekleed was. Hij werd in deerniswekkenden toestand opgenomen. Avp. Moord. Men meldt van de Avp. uit Kerkrade - Vrijdagnacht is den mijnwerker Kupka, alhier nagenoeg de hals afgesneden. Het slachtoffer is •verleden. De vermoedelijke dader is aangehouden door de marechaussee. Twee ter beschikking van de regeering gestelde 16 jarige jongens, J. v. H. en P. S., uit Rozendaal, en ondergebracht in het St. Willebrordus- gesticht te Breda, zijn daaruit ontvlucht, na eerst van hun patroon V te Breda, bij wien zij werkzaam waren, 240 te hebben gestolen. Vermoed wordt, dat zij naar België zijn uitgeweken. Naar de Bred. Crt. meldt, zijn echter Zaterdagavond de beide jonge avon turiers am de St. Willebrordusstichting te Breda teruggekeerd. Zij hadden de wereld in willen gaan, op zee en naar verre landen, doch die zwerverslust was al gauw bekoeld, toen ze een nacht bij een boer onder Zundert hadden geslapen voor een kwartje, hetgeen hui niet al te best bevallen was. Ze had den 8 opgemaakt, ieder een mooie pet gekocht en een cigarettenaansteker en verder heerlijk gesnoept en gerookt. Moordaanslag. Vrijdagavond omstreeks 6 uur kwamen bewoners uit de Oudezijds Wijde Kapelsteeg, een zijsteeg van den Zeedijk, aan de politie van het bureau aan de Warmoesstraat te Amsterdam meedeelen, dat in die steeg een moordaanslag was gepleegd. Een inspecteur begaf zich erheen met eenige agenten. Daar vond hij in een kamer op de bovenverdieping van het perceel O. Z. Wijde Kapelsteeg, hoek O. Z. Voorburg wal, een 23-jarige vrouw met een schot wonde in den rug. Uit het onderzoek bleek, dat de vrouw, zich bevindende in het beneden huis van het perceel, zij woonde drie hoog werd opgezocht door een 21-jarigen man, zekeren V., met wien zij vroeger samenleefde. Na een vrij heftige woordenwisseling, gevolgd op haar weigering om weder met hem te gaan samenwonen, snelde de vrouw gillend de trap op en viel op een der bovenkamers, door een andere vrouw bewoond, neer. V. had op de vrouw eenige revolver schoten gelost en richtte toen het wapen op zichzelf, waardoor hy zeer ernstig in de borst werd gewond. Toch had hij nog de kracht naar de in de nabijheid gelegen woning van zijn moeder te vluchten. Daar werd hij door de politie opge spoord. Zijn toestand was van dien aard, dat slechts met moeite uit hem kon worden gehaald, dat hij de revolver op zichzelf had gericht. Zoowel het meisje als de jongen, zijn naar het Binnen gasthuis overgebracht. Daar bleek, dat de wonden van het meisje niet ernstig zijn, die van den jongen daarentegen wel, omdat hij zich in de hartstreek heeft geraakt. De revolver, waarmee de verwondin gen zijn toegebracht, was Vrijdagavond door de politie nog niet gevonden. (Tel.) Valschemunters. De recherche te Amsterdam had eenige dagen achtereen het oog gehouden op een perc. Sint- Annadwarsstraat aldaar, waar, naar zy vermoedde valschemunsters werkten. De heeren schijnen er echter de lucht van te hebben gekregen of gewaar schuwd te zijn door de buren, t. ra. ze zijn verdwenen en niet gesnapt. Avp. Ome goede dorpelingen J.l. Zater dagavond heeft men bij den bakker et winkelier A. v. d. Pol, te Stroe, gemeente Barneveld, verscheidene hekken en deuren uitgehakt en vernield. Zondag avond d.a.v. heeft een groot aantal personen zijn woning met zware steenen gebombardeerdtoen de eigenaar zijn erf trachtte te verdedigen, heeft men hem, vermoedelijk met een boksijzer, verscheidene gaten in het hoofd ge slagen. Het is de politie thans gelukt, zegt de N. R. Ct., vijf van de vermoedelijke daders op te sporen. Gistermiddag zyn- er twee hunner W. v. R. en St. B ge vankelijk naar Utrecht overgebracht

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 2