Gemengd Nieuws. het, uitsluitend begeleid door de familie leden, die met denzelfden trein van 's Gravenhage komen, naar bet familie graf op het kerkhof te Maastricht wor den gebracht. De familie heeft gemeend geen ge bruik te moeten maken van het haar gedane aanbod, om de begrafenis te 'b Gravenhage te doen plaats hebben met het aan het ministersambt ver schuldigde eerbetoon, waartoe ook de militaire eerbewijzen behooren. Uit naam van H. M. de Koningin heeft Zaterdag Hr. Ms. opperschenker jhr. van de Poll bezoeken van rouw beklag afgelegd bij mevrouw de weduwe Regout, de echtgenoote van wijlen den minister van justitie en bij den minister van waterstaat, mr. L. H. W. Regout, diens broeder. Jhr. van de Poll zal H. M. de Koningin ook bij de begrafenis vertegenwoordigen. N. R. Ct. Bij Kon. besluit van 18 dezer is, tydens de ontstentenis van een minister van justitie, het beheer van het depar tement van justitie ad interim opge dragen aan den minister van binnen- landsche zaken, mr. Th. Heemskerk. W. R. Ct. AXEL, 21 Januari 1913. Onder voorzitterschap van den heer A. E. C. Kruysse werd gisteravond alhier eene buitengewone algemeene vergadering gehouden van de vereeni- ging „Ambachtsbelang". By de opening deelde dhr. Kruysse, die vice voorz. is, mede, dat de heer C. Hagers, als voorzitter en lid der vereeniging ontslag had genomen wegens vertrek. Spr. drukte er namens de vereeniging zijn spijt over uit, dat de heer Hagers de vereeniging zoo spoedig verliet. Hoewel kort het voorzitterschap bekleed hebbend, had hij blijk gegeven, de rechte man op de rechte plaats te zijn geweest. Spr. dankte den heer Hagers voor hetgeen deze in het belang der vereeniging heeft gedaan. Ofschoon eerst in Mei een jaarverslag van den toestand der vereeniging wordt gegeven, wil de tijdelijk voorz. toch eenige mededeelingen doen, die van belang zijn voor de leden. Zoo telt de cursus op 't oogenblik 17 leerlingen. In plaats van dhr. van Vliet, van Axel, die had bedankt is tot onderwijzer be noemd dhr. Risseeuw van Ter Neuzen (Sluiskil). Door het Rijk is 450 subsidie toe gezegd, terwijl provincie en gemeente ieder 125 hebben uitgetrokken teD bate van „Ambachtsbelang". Uit een en ander blijkt dus, dat de vereeniging er gur stig voor staat. Na lezing der notulen en ingekomen stukken wordt ter sprake gebracht eenige wijziging in het regiement, welke noodig is, daar de Minister van Binnen landsche Zaken aan de toegevoegde subsidie voorwaarden heeft gesteld, welke in het reglement dienen opge nomen te worden. Daar deze wijzi gingen voor de vereeniging niet van ingrijpenden aard zijn en feitelijk op niets anders neerkomen dan op eenige wijziging van redactie der betreffende artikelen, die toch hetzelfde bedoelden, als wat door den Minister wordt ge vraagd, wordt z. h. 8. besloten om het bestaande reglement in te trekken en goed te keuren een nieuw reglement, dat behoudens de bedoelde wijzigingen van denzelfden inhoud is. Hierna werd met 14 van de 17 uit gebrachte stemmen tot voorzitter ge kozen de heer L. J. den Hollander, burgemeester onzer gemeente. De heeren Ph. J. van Dixhoorn, P. H. Esselbrugge en Kruysse hadden 1 stem. Desgevraagd deelde de heer Den Hollander mede, dat waar deze ver eeniging zyn volle sympathie wegdraagt, hij geen vrijheid vond om voor -deze benoeming te bedanken, welke mede- deeling met blijkbare instemming werd begroet. Ten overstaan van het bestuur der maatschappij „Vooruitgang is ons Streven" werd heden alhier bij dhr. Gilijamse aanbesteed de levering van a 200.000 K.G. Superfosfaat, met 14 pCt. in water oplosbaar phosforzuur b 27.500 K.G. Chilisalpeter met 15,5 pCt. nitraat stikstof en onder garantie van echtheid en c 25.000 K.G. Kaïniet, met 12,4 pCt. water oplosbare kali. Ingeschreven werd als volgt: Superfosfaat. P. J. van Aardenne, Dordrecht, J 2,19, W. Bedet, Terneuzen, 2,18, Adriaansens— Grimmink, Wal soorden, ƒ2,17, Ned. Landb. Comité, Enschedé, ƒ2,15, A. Wieland, Terneu zen, 2,15, Internationale, Zwijndrecht, ƒ2,14, A.Hamelink,Terneuzen, 2,139/10, P. de Bruijne, Axel, 2,136, L. Evers- dijk, Biezelinge, 2,12, J. F. de Moor Vlaminck, Hulst, 2,09. Aan laatstgenoemde gegund. Chilisalpeter. L. Eversdijk f 13,93, Ned. Landb. com. 13,91, D. J. Oggel Axel 13,87, Adriaansens Grimminck 13,76, W. Bedet 13,70, P. de Bruijne f 13,68 (in balen van 100 K.G.), P. J. Scheele Ter Neuzen ƒ13,67 (in origi- neele balen.) Gegund aan den heer P. de Bruijne. Kaïniet. Internationale ƒ2,16, P. J. Ardenne 2,16, D. J. Oggel, P. J. Scheele, M. de Bruijne-Deij Axel, D. Scheele Ter Neuzen, De Moor-Vlaminck Hulst, allen voor 2,1358/10o- Deze levering is niet gegund. Door Ds. H. de Walle te Helder, is het beroep naar de Geref. gemeente te Zaamslag aangenomen. Tem. Ct. In de Vrijdag te Neuzen gehouden vergaderingen van den gemeenteraad werd gedeeltelijk tegemoet gekomen aan bedenkingen van Gedep Staten tegen het onlangs vastgestelde reglement van orde. Voorts werd uitvoerig beraadslaagd over de ingediende voorstellen tot schoolgeld heffing voor het meer uitge breid en het middelbaar onderwijs. Be vatten verschillende voorstellen alleen een verschil in de cyfers, het voorstel van de heeren De Jager c. s. beoogde om jaarlyks den kostenden prijs per leerÜDg vast te stellen en de ouders der leerlingen, naar gelang van hun maat- schappelijken welstand te laten betalen van 5 pet. voor hen die in den hoofde- liyken omslag zijn aangeslagen naar een belastbaar inkomen van 100 tot 100 pet. voor hen die een belastbaar inkomen hebben van 2601 en hooger. Dit voorstel verkreeg alleen de stem men der 3 voorstellers. Ten slotte werd aangenomen een ta rief voorgesteld door de heeren Lensen, Van Borssum Waalkes en Moggré, dat loopt van 6 tot 72 voor het meer uitgebreid lager onderwys (voor leer lingen buiten de gemeente moet onge rekend den welstand der ouders het hoogste tarief' worden betaald, daar men van meening was, dat de betrokken gemeentebesturen hunne minvermogen de ingezeteuen die van het onderwijs gebruik willen maken ook moeten steunen, met eene subsidie), terwijl voor de 3e klasse van de H. B. S. werd aangenomen een schoolgeld van 30 tot 90 en voor het vierde en vijfde leerjaar een tarief van 50 tot 120. Ten opzichte van het middelbaar onder wijs werd bepaald dat voor leerlingen uit andere gemeenten 50 procent meer zal worden betaald, dan het tarief gel dende voor de ingezetenen. Een voorstel van den heer Eyke, om alsnog 50 toe te kennen voor de Zeeuwsche tentoonstelling te Middelburg, voor het Plan 1913, kou geen meerder heid verwerven, evenmin als een voor stel van den heer Donze om 25 te geven. Een denkbeeld van den heer De Jager, die er tegen was iets van gemeentewege te geven, maar een dooi de raadsleden persoonlijk bijeen te brengen bedrag aan het comité te zen den, had geen bijval en ondervond principieele bestrijding. MCrt. In Oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen is tegenwoordig veel vraag naar stroo voor tarwe- en roggestroo wordt 20 21 betaald, af te halen bij den ver- kooper, want stroo afleveren wordt in deze streken door den landbouwer niet meer gedaan. Voor gerstestroo wordt gaarne 16 17 gegeven doch dit soort houdt de boer liefst voor eigen gebruik, omdat het lichter is, dan beide andere, en dus bij gelijk gewicht een grootere hoeveel heid geeft. M. Crt. Naar we in de Midd. Crt. lezen, heeft Zondag de vrijz. kiesvereeniging in 't voormalig 4de district van Zeeland te Oostburg eene algemeene vergadering gehouden. Medegedeeld werd, dat de heer Vor- sterman van Oyen geen nieuwe candi- datuur als lid der Tweede Kamer zal aanvaarden. De reden daarvan (ouder dom) werd gerespecteerd, en de heer Van Oyen, die ter vergadering aan wezig was, werd gehuldigd, waarvoor deze bedankte. De heer Van Oyen drong aan op groote eensgezindheid bij de a. s. verkiezing van een nieuwen afgevaardigde. De voorz. deelde daarna mede, dat het bestuur een samenkomst heeft gehad met het bestuur der kiesver. te Neuzen, waar van 18 uitgebrachte stemmen 15 vóór jhr. R. R. de Muralt te Zierikzee waren, zoodat deze de candidaat der besturen is. Bij de schriftelijke stemming te Oost burg kreeg jhr. de Muralt 77 stemmen, mr. A. J. Fokker te Leiden 27, H. Snij ders te Middelburg 2 en J. H. O. Do- minicus te Kruiningen 1 stem. De voorzitter zeide dat de heer De Muralt door het bestuur werd aanbe volen om verschillende eigenschappen die deze heeft, o. a. dat hij een goed spreker is, anti-clericaal, voorstander der openbare school, uitnemend op de hoogte van waterstaatswerken, voor stander van staatspensionneering enz. De heer J. A. van Bendegom wenschte de candidatuur-De Muralt te steunen omdat hij als Unie-liberaal voor deze streek als geknipt is, want eigenlijk is deze streek, al werd de heer Van Oyen als vrijzinnig-democraat gekozen, toch meer vrij liberaal en daarom zou hij den middenweg kiezen en een Unie liberaal willen stellen. De definitieve aanwijzing van den candidaat zal plaats hebben op Zondag 2 Februari e.k. Op de hoeve van de gebr. de Kater te Wolphaartsdyk kreeg Zaterdagmor gen de landbouwersknecht J. Wisse een zoodanigen slag in het gelaat van een paard, dat hij in bewusteloozen toestand werd opgenomen en geneeskundige hulp noodzakelijk was. M. Crt. Kindermoord. Vrijdagavond werd te Leiden een knaapje van 9 jaar, Jaapje Greeke, uit een arbeidersbuurt vermist, zonder dat het terecht kwam. Zaterdagmorgen vonden drie Leidsche werklieden het lijk van het knaapje aan den Zijl onder Leiderdorp. Vermoedelijk is hier een atschuwelyke misdaad gepleegd, althans twee makkers van het vermoorde knaapje deelden aan de politie mee, dat zij Vrijdagmiddag door een als heer gekleed persoon op de Mare werden aangehouden, die een hunner een kwar tje bood als hij hem den weg naar buiten wees. De vermiste knaap ging mee en is later waarschijnlijk vermoord In Katwijk is Zaterdag vermoedelijk dezelfde man aan het werk geweest. Daar werd een 5-jarig knaapje door een 20-jarig als heer gekleed man mee genomen. Gelukkig werd het geval gezien en de man achtervolgd. Nader wordt aan de Avp. gemeld, dat, toen Vrijdagavond half elf het knaapje nog niet thuis was, de politie gewaar schuwd werd en direct aan 't zoeken werd gegaan. Alle pogingen waren echter vruchteloos. Zaterdagochtend kwam een melkboer aan den politiepost aan de Haven melden, een kind gezien te hebben, dat halverwege in 't water van de Zijl lag met doorgesneden hals. Het lijkje werd naar het lijkenhuis te Leiderdorp gebracht en daar herkend. Zaterdagochtend 9 uur heeft vermoede lijk dezelfde persoon weer getracht 'n knaapje mee te lokken. De politie heeft op het oogenblik reeds 3 jongens ter beschikking, die door den man waren aangesproken. Zijn aanhouding is zeer moeilijk, daar hij telkens van uiterlijk verandert. Thans zal hij wellicht herkend worden daar hij gezien is door den conducteur der Katwijksche tram en anderen. Het moet een 24 a 25-jarig persoon met een klein kneveltje zijn. De politie heeft de joDgens ter beschikking geno men zij liet ze den heelen dag door de stad loopen met een rechercheur achter hen aan. Heden meldt men, dat de vermoede lijke dader gevat is 't is de 23-jarige A. van de S., die voor priester stu deerde en nu sinds eenige weken bij zijn ouders te Leiden was. Hij stond gunstig bekend. Hoewel zyn knevel was afgeschoren werd hij door een der jongens herkend. Bij confrontatie met het lijkje heeft hij gedeeltelyk bekend, waarop hij naar het Huis van Bewaring is overgebracht. De ouders van den vermoorden knaap zijn radeloos. In Leiden is de deelne ming algemeen, zoowel met de ouders van den moordenaar, als met die van den vermoorde. Ren rijksbrandkast geforceerd. Aan de Artillerie-Inrichtingen aan de Hem- burg heeft een inbraak plaats gehad, die, om de wyze waarop deze moet zyn geschied, van zeer buitengewonen aard is te noemen Dinsdagmorgen vond men de brand kast, die op het bureau van den kapi tein-magazijnmeester stond open. Spo ren van inbraak waren niet te zien, zoodat de kast óf niet gesloten moet zijn geweest, óf dat gebruik is gemaakt van een valschen sleutel. Dit laatste wordt niet waarschijnlijk geacht, omdat de sleutel tamelijk gecompliceerd en daarom moeilijk na te maken zou zijn. Een derde mogelijkheid is, dat de kast met den gewonen sleutel zou zyn open gemaakt, doch ook dit wordt niet waar schijnlijk geacht. Nadat de kas was opgemaakt, bleek dat een vry aanzienlijk bedrag wordt vermist. Omtrent de hoegrootheid van bet be drag konden wy geen zekerheid ver krijgen. Van de bankbiljetten zijn de nummers niet bekend. Het vreemde van het geval is, dat ook aan de toegangen tot het lokaal geen sporen van braak zijn te zien. De politie stelt een uitgebreid onder zoek in. Zy is vermoedelijk de daders op het spoor. {Hand.) Een gift van f 100.000. In het in druk verschenen verslag van het dep. Rotterdam der „Mpij. tot Nut van 't Algemeen" wordt medege deeld, dat een ingezetene dier gemeente, de heer mr. W. A. Baartz, en zijne echt genoote, aan dit departement een schen king heeft gedaan van 100.000 waar van de renten moeten strekken ter on dersteuning van de Schoolvoeding van wege de commissie „A. Koene", en van de School voor Vrouwenarbeid, van welke laatste stichting hetzelfde echt paar ook de stichter is. Deze schenking wordt begeleid van een verklaring, waarin wordt gezegd dat de schenker is „doordrongen van het inzicht, dat genoeg en doelmatig, dus opvoedend, onderwijs (ook aan de armste kinderen der onbemiddelde- volksklasse) een der beste middelen is om hen, die er van genieten, weerbaar

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 2