No. 82. If oensdag 22 Januari 1913. 28e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. Dl EL EM AN, Buitenland. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor Bblgië 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AUVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DE BALKAN-OORLOG. De inhoud van de thans aangeboden nota van de mogendheden wordt geheim gehouden, wat niet wegneemt dat er in een telegram aan het Wiener Korrespon- denzbureau uitKonstantinopelde volgende bijzonderheden uit worden medegedeeld In de nota wordt de aandacht van de Porte op ernstige wijze gevestigd op de verantwoordelijkheid, die zij op zich zou laden, als zij de vijandelijkheden aan de linie van Tsjataldzja zou voortzetten. De mogendheden laten uitkomen, dat tot ootginning van het rijke gebied, dat nog aan Turkije zou blijven, de financieele hulp van Europa onmisbaar zal zijn, en verklaren, dat Turkije die hulp zou moeten ontberen, indien het met de wenschen van de mogendheden geeD rekening houdt. De mogendheden bevelen de Porte aan, Adrianopel aan de bond- genooten af te staan en de regeling van de kwestie van de eilanden in de Egeïsche Zee aan Europa toe te vertrouwen. Als de Porte de raadgevingen van de mogend heden aanneemt, zullen deze de oecono mische opbeuring van Turkije door finan cieelen en zedelijken steun bevorderen. In de Russische pers en onder de bevolking, zoo seint de correspondent van de Temps uit Petersburg, neemt de ont roering toe, nu er uitzicht is op een hervatting van de vijandelijkheden. De regeering blijft hardnekkig tot kalmte vermanen, maar in politieke en parlementaire kringen is men over het algemeen van meening, dat als de vrede niet tot stand komt, de Russische regee ring nauwelijks weerstand zal kunnen bieden aan het nationale gevoel, dat van haar zou verlangen dat zij hare genegen heid voor de Balkanstaten op tastbaarder wijze aan den dag legde dan in de laatste maanden. A. R. Crt. FRANKRIJK. Poincaré gekozen. Met een groote meerderheid van stem men is Vrijdagmiddag te Versailles de minister-president Raymond Poincaré tot President der Fransche Republiek ver kozen. Weliswaar niet reeds bij eerste stemming. Bij eerste stemming in de Nationale Vergadering toch werden uit gebracht 872 stemmen, waarvan 5 blanco of van onwaarde. Het aantal geldige stemmen was dus 867. Volstrekte meer derheid 434. Daarvan verkregen Poincaré 129, Pams 327, Vaillaut 63, Deschanel 18, Ribot 16, Bourgeois 4, Millerand 3, Mascuraud 2, Delcassé 2, Du bost en Rochefort ieder 1. Poincaré kwam dus slechts 5 stemmen tekort, om reeds bij eerste stemming de meerderheid te behalen. Een deputatie begaf zich daarom naar Pams om hem te verzoeken zijn candidatuur voor de tweede stemming in te trekken, wat deze echter weigerde. In een bijeenkomst der geünifiëerde socialisten, na de eerste stemming belegd, werd na stormachtige beraadslagingen, waarbij sommigen aan bieden op Pams, anderen op Poincaré te stemmen, door de meerderheid besloten °ok bij de tweede stemming de c&ndi- datuur-Vaillant te handhaven. Dit was in strijd met de dezer dagen genomen beslissing, om bij tweede stemming dien candidaat te steunen, die de meeste waarborgen bood voor de handhaving van den internationalen vrede. Bij tweede stemming werden 874 stemmen uitge bracht, waarin 6 blanco of van onwaarde. Het aantal geldige stemmen was dus 868. Daarvan waren 483 uitgebracht op Poin caré, 296 op Pams en 69 op Vaillant. De tweede stemming, welke om 6 uur was afgeloopen, bracht dus den beslis senden uitslagPoincaré bleek gekozen. In tegenstelling met zijn onmiddellijke voorgangers, Pallières en Loubet, die uit het Zuiden kwamen, is Raymond Poin caré een zoon van het Noorden. Hij is in het Lotharingsche Bar-le-Duc op 20 Augustus 1860 geboren. Hij studeerde tegelijk letteren en rechten en verwierf later in korten tijd den naam, een der beste advocaten van Frankrijk te zijn. Zijn werkzame geest dreef hem er al spoedig toe ook als publicist op te treden van 1882 tot 1886 was hij redacteur voor juridische aangelegenheden voor de» Vol taire In 1887 werd hij tot afgevaar digde gekozen voor het district Com mercy, in het departement de la Meuse. Het zelfde departement koos hem in 1903 tot lid van den Senaat, wat hij sindsdien is gebleven. In het eerste Kabinet Dupuy, den 4en April 1893, werd hij minister van Onder wijs; in het tweede Kabinet-Dupuy, van Mei 1894 tot Januari 1895, was hij minister van Financiën, in het daarop volgende Kabinet-Ribot, van Januari tot October 1895, weer minister van Onder wijs. Als lid dezer beide ministeries had hij ook met de Dreyfus-affaire te maken. In het Kabinet-Sarrien, van Maart tot October 1906, was hij weer belast met de portefeuille van Financiën. Sinds 14 Januari 1912 is hij ministerpresidenten leidt hij de buitenlandsche politiek der Fransche Republiek. Avp. ENGELAND. Elk jaar, na een tijd van regen, over stroomt de Theems haar boorden. Van het jaar is het weer erg geweest. Tal van dorpen en steden loopen gedeeltelijk onder, en het water blijft dikwijls ge- ruimen tijd staan. Het bestuur van de Iheems, dat over de rivier te zeggen heeft van haar oorsprong tot de sluis te Teddington, heeft weer over de zaak vergaderd. Er zullen groote werken moeten uitgevoerd worden, gebaggerd op groote schaal, de loop van de rivier moet genormaliseerd worden enz. Dat alles zal veel meer kosten, dat het bestuur kan betalen. Wij Nederlanders benijden de Engel- schen dikwijls om hun ondernemingsgeest, maar dit is toch een werk, dat in ons land, zouden wij meenen, al lang was uitgevoerd. Zouden wij, of een vorig geslacht, lijdelijk aanzien, dat een rivier loopende door het belangrijkste en volk rijkste deel van het land jaar in jaar uit door overstrooming zooveel schade en last veroorzaakt M. R. Crt. AMERIKA. Dr. Woodrow Wilson zal reeds dadelijk bij zijn ambtsaanvaarding als president een staaltje geven van den terugkeer tot zuinigheid en eenvoud, die hij gedurende zijn ambtstermijn in het Witte Huis zal betrachten. Het beroemde inauguratie-bal, waarmee de presidenten hun ambtsaanvaarding inzetten, en waarbij elkeen, die er een dollar voor over heeft om aan deo pre sident te worden voorgesteld, zyn gas kan zijn en naar hartelust mag dansen, eten en drinken, zal achterwege blijven. Gemeenlijk wordt voor dat inauguratie bal het grootste departementsgebouw dat er in Washington te vinden is, tijdelijk tot bal- en feestpaleis ingericht. Het breken met deze traditie door Woodrow Wilson zal voor de Amerikaan- sche schatkist een besparing opleveren van een dikke honderdduizend gulden. Mevr. Jaffray, die gedurende president Taft's ambtsvervulling de leiding heeft gehad van »den inwendigen dienste op het Witte Huis en die daar het bedienden personeel regeerde, zal ook onder Wood row Wilson aanblijven. N. R, Crt. f Minister E. R. H. Regout. Wederom heeft het Kabinet een droe vig verlies geleden. Wat al eenige dagen werd gevreesd: de minister van Justitie is Zaterdagochtend 8 uur aan de hevige ziekte, die zich kort geleden in alle kracht openbaarde en hem weldra ge heel sloopte overleden. De lijder was de laatste dagen en uren kalm, maar kon zich niet meer bewegen, ook niet meer spreken. Hij is van Nizza, waar hij herstel had gezocht, alleen in zijne woning teruggekeerd om te sterven. Het overlijden van den Minister had zacht en kalm plaats, nadat het zich Vrijdagavond, toen de krachten van den zieke meer en meer afnamen, reeds liet aanzien dat het oogenblik, waarop de dood zou intreden, niet ver meer verwij derd kon zyn. In de laatste dagen was met het oog op den steeds verzwakkenden toestand van den lyder, ook afgezien van plan nen voor een uiteraard hoogst gevaar lijke operatie, in verband waarmede prof. Winkler den patient eenige malen had ondei zocht. Mr. E. R. H. Regout, Maastrichtenaar van geboorte, was bijna 50 jaar. Hij maakte zijne rechtsgeleerde studiën aan de gemeentelijke universiteit te Amster dam, waar by in 1886 promoveerde tot doctor in de rechtswetenschap op een proefschrift over het faillissement. Een loopbaan in de rechterlijke macht scheen hem meer aan te trekken dan de uitoefening van de rechtspractijk, want 2 jaren na zijne functie deed hij zijn intrede in de magistratuur als ambtenaar van het Openb. Ministerie bij de kantongerechten in het arr. Roer mond. Van 1893 tot 1903 was mr. Regout subst. officier van justitie te Amsterdam en tot 1905 officier van U8titie te Roermond. Hij verliet het parket te Roermond in 1905, toen hij door de katholieke partij was gekozen tot lid der Tweede Kamer voor het kiesdistrict Helmond, aan welk mandaat hij zich voortaan geheel wenschte te wijden en daarom 's-Gravenhage als zijn woonplaats koos. Nevens zijn Kamerlidmaatschap was mr. Regout voorzitter van het Rijks- woningcollege lid van het college van Toezicht, Bijstand en Advies voor 'sRijks tucht- en opvoedingswezenlid van de Staatscommissie voor bedelarij en land- looperij lid der Staatscommissie voor de herziening van het W. v. S., en ook had hij zitting in het bestuur van eenige politieke vereenigingen, o. a. in den Prov. Bond van Katholieke Kiesver- eenigingen", terwijl hij voorzitter was van de Centrale ,R, K. Kiesvereeni- ging" te 's-Gravenhage. Al deze betrekkingen, ook die van commissaris-generaal voor de Nederl. afdeeling op de Brusselsche tentoon stelling in 1910, legde hij neder na zijne benoeming in Juni 1910 tot min. van Justitie als opvolger van mr. Ne- lissen, die wegens gezondheidsredenen was afgetreden. In zijn ruim 2-jarig ministerschap heeft mr. Regout menig deel van den justitieel wetgevenden arbeid ter hand genomen. Hij mocht er in slagen zijne beloften op dit stuk in te lossen door het tot stand brengen van de wet tot bestrijding van zedeloosheid; de nood wet regelende de eedsformulede af doening van de wyziging der Militaire strafrechtspleging en de regeling van het Auteursrecht. Onder zijn bewind werden aan het dep. van Justitie ook milder regelingen uitgevaardigd betref fende het verlof aan gevangenen tot het bezoeken van zieke of het bijwonen der begrafenis van overleden naaste familieleden. Voorts had hij belangrijke partieele ontwerpen in studie genomen, een voor bereiding, die getuigde van zyn toe wijding en werkkracht, waaronder ten slotte zijne gezondheid leed. In minister Regout verliest het Kabi net een zijner bekwaamste leden. Man van karakter, scherpzinnig jurist, uit nemend spreker, genopt hij in de Volks vertegenwoordiging de achting óók van tegenstanders. De overledene was ridder van den Ned. Leeuw, commandeur in de Oranje- Nassau-orde en grootkruis in de Kroon orde van België. Avp De plechtige uitvaartdienst wordt heden gehouden in de Kerk van O. L. Vrouwe van Goeden Raad aan het Be- zuidenhout, te 's-Gravenhage. De be grafenis geschiedt na afloop van den dienst van uit de Kerk op het R.-K. Kerkhof. Volgens de N. R. Crt. zal het stoffe- ijk overschot van mr. E. R. H. Regout, nadat het plechtig naar het R. K. kerk- lof te 's-Gravenhage zal zijn overge bracht, reeds Woensdag in de vroegte en zonder eenig verder uiterlijk vertoon per Staatsspoor naar Maastricht worden vervoerd. Van het station aldaar zal 1XELNCHE Si COURANT.

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 1