Rechtszaken. Gemengd Nieuws. 1 urgerlij ke Stand. toch evengoed aan ongevallen blootstaan getuigen o. a. de herhaalde berichten omtrent het vallen van dienstboden uit raamkozijnen bij het schoonmaken van vensterglazen, en andere ongevallen dat zij wel niet arbeiden in een bedrijf, doch dat toch ook zij in loondienst werken, en door de wet op het arbeids contract niet voldoende tegen het gelde lijke risico van den arbeid zijn beschut en waarin met aandrang verzocht wordt wettelijke maatregelen te treffen, waar door in bedoelde leemte wordt voorzien en de houders van huispersoneel ver plicht worden hunne arbeiders(sters tegen de geldelijke gevolgen van onge vallen te verzekeren, zoodat dit perso neel wettelijk in de termen dezer ver zekering zal vallen. M. Crt. AXEL, 17 Januari 1913. Voor de betrekking van hoofd der openbare lagere school alhier hebben zich 11 sollicitanten aangemeld. Men schrijft uit Koewacht aan de M. Crt. Men zal zich herinneren, dat in den nacht van 8 op 9 December 1911 in braak met diefstal gepleegd werd bij den 73-jarigen alleenwonenden herbergier Ben. d'H. te Koewacht (Moerbeke) die daarbij nog eenige verwondingen be kwam. Ofschoon de justitie alle po gingen in bet werk stelde teneinde de daders te ontdekken mocht haar dit tot nog toe niet gelukken. Er schijnt nu echter eenig licht in die zaak te komen. Dinsdag werden door een vier tal Belgische gendarmes eenige personen gehoord en weder een onderzoek inge steld, hetwelk, hopen velen, tot het gewenschte resultaat leiden mag. Door den Commissaris der Ko ningin is benoemd tot zetter voor 's Rijks directe belastingen te Overslag de heer A. van Laere ter vervanging van den heer G. F. Apers, die genoemde ge meente heeft verlaten. M. crt. De St.ct. bevat een kon. besluit van 8 Januari, waarbij o. a. aan C. L. Janssens te St. Jansteen vrijstelling voor goed van den dienst bij de militie wordt verleend. Blijkens opgave aan den centralen gezondheidsraad werden in de week van 8 tot en met 14 Jan. in Zeeland geconstateerd de volgende gevallen van besmettelijke ziektevan roodvonk 2 gevallen te Nieuwvliet en 1 geval te Koudekerke, Poortvliet en Rilland Batb van diphtheritis 5 gevallen te Goes en l geval te Brouwershaven, Noordgouwe, Philippine en Zaamslag. M. crt. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 19 Januari 1913. Ned. Herv. Kerk. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Kerk B. Gereformeerde Kerk (Weststraat.) Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 17 Jan. 1913. J. B. L. S. d. R., 22 j., schoenmaker te Lier, is wegens diefstal met geweld pleging veroordeeld tot 3 jaren gevan genisstraf. B. B., 17 jaren, zonder beroep te Cruybeke, is wegens alsvoren veroord tot 5 jaren gevangenisstraf. F. S., 20 jaren, werkman te Wiel is wegens alsvoren veroord. tot 4 jaren gevangenisstraf, allen met mindering der prev. hechtenis. (Eisch ieder jaren gevangenisstraf met mindering) Allen gedetineerd, te Middelburg. G. J. B., 18 jaren, werkman te Ter Neuzen, is wegens mishandeling ver oord. tot 15 of 15 dagen hechtenis (eisch 25 of 25 d. hecht.) Zaterdagmorgen ging de' hoogaarts Bru. 117 met zeven man aan boord uit de haven te Bruinisse om op een mosselperceel onder Ouddorp hun werk zaamheden te verrichten. Door het Buitengewoon laag weg vloeien van het water (het ging 2.94 M. beneden A. P., iets wat heel zelden voorkomt) raakten zij met hun roeiboot zoover op het droge, dat zij de hoogaarts niet meer bereiken konden, die in diep water voor anker lag. Gescheiden door een breede geul water, daar een mosselperceel slechts een soort zandbank is, konden zij ook den vasten wal niet bereiken, zoodat zij op de bank moesten vertoeven van des voormiddags tien tot des namiddags drie uur, zich slechts een weinig tegen de hevige koude kunnende verzetten door op de bank op en neer te loopen Van den wal konden zij ook geen hulp verwachten, daar er zich op ruim ander half uur afstand geen woningen be vinden. Zjj moesten wachten tot het water zoo ver gewassen was, dat zij hun vaar tuig weer konden bereiken. Onder zeil gaande was hun leec helaas nog niet geleden, door den harden N.-O. wind, die weldra in sneeuwstorm overging, scheurden hun zeilen en sloeg hun roeiboot vol water, zoodat zij hier de haven niet binnen konden komen en voor den wal moesten liggen wachten tot het water weer laag genoeg was om wadende den vasten wal te bereiken waar hun huisgenooten ongerust door hun lang uitblijven hun afwachtten. Af. Crt. De knecht van den landbouwer R te Driewegen (Z. B.), die eenige dagen geleden een trap van een paard in het gelaat had gekregen, is zonder tot be wustzijn te zijn gekomen, overleden Af. Crt. Sneeuwballen gooien. We lezen in de N. R. Crt.De jeugd mag zich hier ter stede in het algemeen van sneeuwballengooien onthouden hebben, hier en daar blijkt men toch wel over de schreef te zijn gegaan. Zoo is bij de militiezaal, aan het Achterklooster, iemand zóó onder vuur genomen, dat zijn bril vernield werd, waardoor hij glas in een oog kreeg) verder liep hij een bloedneus, een blauwe wang en een blauw oog op. Te Rotterdam is op het terrein van het Maasstation, aan de Oost-Maas- laan, bij het laden van balen turfmolm uit een spoorwagen in een lichter, de werkman L. L. van een hoogte van ongeveer vier meter, van den spoor wagen op een houten plankier gevallen. De man werd aan het achterhoofd ver woud, brak den schedel en is kort daarop overleden. N. R. Crt. Aan den overgang van de halte Leidschestraatweg bij Haarlem is een 9-jarig knaapje door een sneltrein over reden. Een geneesheer, die zich in den trein bevond, verleende de eerste hulp, waarna het knaapje met den trein naar Haarlem werd vervoerd en aldaar in het Ziekenhuis werd opgenomen. De toestand is zorgwekkend. N. R. Ct. Te Weert is zekere S. met een riek levensgevaarlijk gewond. Een der ongen werd getroffen. Avp. Zekere v. C. te Oeffeit, die Zon dagavond van een uitvoering te Forthem huiswaarts keerde, had het ongeluk even buiten het dorp met zijn tilbury in een droge greppel terecht te komen. Hij kwam onder het paard terecht en bekwam zwaar lichamelijk letsel. Het dier was spoedig dood, zoodat de man er zich onderuit kon werken. Op han den en voeten is hij naar de dichtbij staande woning gekropen, en had over den afstand van slechts 10 minuten gaans, meer dan 4 uur noodig gehad. Geneeskundige hulp werd spoedig in geroepen. Misbruik van sterken drank schijnt de oorzaak van het ongeval te zijn. M. Crt. Een telegrambesteller te Tiel, die de vorige week werd geschorst wegens schending van het briefgeheim, is uit zijn betrekking ontslagen. N. R. ct. Spoorwegongeluk. Woensdag is de kolentrein van Win terswijk naar Amsterdam, die ruim half twaalf het station Hilversum passeert, door verkeerden wisselstand, bij den Hoogen Laarder weg aldaar, op dooc spoor geleid. De locomotief liep onge veer 50 meter door en boorde zich in den grond eenige wagens werden over de lijn geslingerd of op elkaar geworpen. Een remmer, C. A. L., uit Zutphen, die het ongeluk zag aankomen, sprong van zijn wagen en brak een been. Het treinenverkeer is gestremd. De wisselwachter W. was zoodanig over stuur, dat hij zich onder behandeling van een dokter moest stellen. Het telegraafverkeer is ook gestoord, wegens het overrijden van een tele graafpaal. De materieele schade is groot. Machinist en stoker zijn op hun machine gebleven en hebben de vaart door krachtig remmen kunnen ver minderen. JV. R. crt. Te Steenbergen geraakte de 15- jarige molenaarsknecht tusschen een dorschmolen bekneld en was onmid dellijk dood. Af. Crt. Onbeschoftheden. De liefhebberij om, vooral jonge meisjes, met sneeuw in te wasschen, heeft in Utrecht ern stige gevolgen gehad, meldt het V. D. Een dienstmeisje werd door zes vlegels van jonge mannen op de meest ruwe wijze beetgepakt, op den grond gewor pen en met sneeuw ingewasschen, op zóó verregaande manier, dat het meisje een hevig zenuwtoeval kreeg en door voorbijgangers moest worden ontzet. Zij werd binnengedragen in een winkel, terwijl de politie onmiddellijk zorgde voor het inroepen van geneeskundige hulp. Eenige doktoren deden alle moeite om het meisje bij te brengen, maar haar zenuwen waren zóó overstuur, dat zij -- het feit zelf had te 9 uur plaats - - te 12 uur 's nachts nog niet was bijgeko men, en luid gillende in den winkel lag. P. beheerde, naar het Haarl. Dbld. nader meldt, o.a. het kapitaal, gevormd door de waarborgsommen van de con ducteurs der E. S. M., belegd in stukken Ned. Werk. Schuld, tot een bedrag van ruim 10 000, benevens de gelden van het Zieken- en Ondersteuningsfonds Ons Belang" van het personeel der E. S. M., die ook meer dan 10.000 be droegen eveneens belegd waren in stukken N.W.S. De effecten van het fonds en van de waarborgsommen wer den bewaard in een safe bij de Haar- lemsche Bank. Toen de boekhouder den 2den Janu ari niet in zijn betrekking terugkeerde, vond men dit natuurlijk wel vreemd, maar men had geen argwaan, daar P die dertien jaren in dienst der maat schappij was, onbeperkt vertrouwen genoot. Een feit, dat echter ook be vreemding wekte was, dat de boek houder met Nieuwjaar ook aan zijn beste vrienden niets van zich had laten hooren. En toen men niets van P. te weten kon komen, besloot men de safe open te breken, waarvan hij de sleutels had, en, vond ze ledig. Inmiddels ontving de directie eeu telegram uit New-York van P. zelf. Daarin bekende hij de verduistering en betuigde berouw. Het staat vast, dat P. nog andere bedragen heeft verduisterd, nl. van kennissen, wier financiën hij beheerde, Dezen hebben echter besloten aan di zaak geen gevolg te geven. Uit allerlei bijzonderheden meent men te moeten opmaken, dat P. het plan van te voren heeft beraamd. Alles wees daar op, o.a. zijn verhuizing. Men meent dat hij ook van familie en ken nissen wel ongeveer 8000 heeft ver duisterd. Hieromtrent is echter met zekerheid niets te zeggen. P., die een zeer ruim inkomen had, schijnt door mislukte speculaties in financieele moeilijkheden te zijn ge raakt. De moedige daad bleef niet onbeloond. Zaterdagnamiddag was Jansje Bouman door den burgemeester van Dordrecht in zijn werkkamer ten raadhuize genoo- digd, om een huldeblijk van het .Car negie-heldenfonds" in ontvangst te ne men. (Zooals men weet heeft Carnegie een groote som beschikbaar gesteld, uit de rente waarvan over de geheele wereld moedige daden in het burgerlijk leven kunnen worden beloond en waar voor ook in Den Haag een commissie is gevestigd.) In tegenwoordigheid van den gemeen te-secretaris en den vader van het meisje, den heer G. Bouman, sprak de burgemeester het meisje hartelijk toe, wenschte haar geluk met de moedige redding en sprak de hoop uit, dat zy mocht voortgaan met het betoonen van menschlievendheid en anderen ten voor beeld zou strekken. Als aandenken stelde hy daarop, naar de Dordr. Ct. meldt, de redster een fraai massief gouden schakelarmband met gedenkpenning ter hand waarop gegra veerd staat,Het Carnegie-Heldenfonds aan Jansje Bouman, ter herinnering aan 30 Juli 1912". Naar het Volksweekblad, te Gronin gen meldt heeft het gemeentebestuur van Noorddijk een behoeftig oud echt- jaar voor 50 overgehaald, om te Groningen te gaan wonen. Het echtpaar werd door genoemd bestuur onder- ïouden. Van 1- 15 Januari 1913. Axel. Huwelyks-aangiften. 3. Cor- nelis Pieter van Doeselaar, 22 j., jm. en Krina Mangold, 22 j., jd. 10. Pieter Jansen, 23 j., jm. en Magdalena Maria Voorm. 9Vs ure Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Ds. J. B. T. Hugenholtz. Voorb. H. Avondmaal. Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Ds. J. F. van Hulsteijn, van Terneuzen. Ds. J. H. Lammertsma. Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Ds. Chr. Bruins. Ds. Chr. Bruins. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. DINSDAG 21 JANUARI 1913. Gereformeerde Kerk (Weststraat.) 'sAv. 5l/a ure Ds. J. Fraanje, van Terneuzen. 20.000 gulden verduisterd. Uit Haarlem wordt gemeld, dat de boek houder bij de E. S. M., N. J. P niet van verlof teruggekeerd is, doch naar New-York uitgeweken, terwijl verdwe nen zijn 20.000, gedeeltelijk uit 'twaar- borgfo-nds van het personeel. De di rectie vergoedt de schade en heett de zaak in handen der justitie gegeven Een moedige daad beloond. In den avond van 30 Juli van het vorige jaar riepen eenige kinderen, die op den hoek van Wolwevershaven en Vlak te Dordrecht speelden, dat er een te water was gevallen. Het bleek te zijn de 6-jarige Toon Dans, die in levensgevaar verkeerde. Gelukkig kwam juist de 13-jarige Jansje Bouman per rijwiel aanrijden en terstond den toestand overziende stapte zij af, trok haar mantel uit en sprong als ervaren zwemster in de haven. Zij wist het knaapje te gry'pen en naar den kant te brengen waar anderen hem een stok toestaken om hem naar zich toe te trekken. De jongen liet dien stok los en viel opnieuw in het water, maar het moedige meisje greep hem weer, zoodat de drenkeling toen met behulp van een haak op den wal gebracht kon worden, zonder letsel te hebben bekomen.

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 2