\o. 81. Zaterdag 18 Januari 1913. <28e Jaarg. %mê Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. IHELEMAN, Buitenland. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DE BALKAN-OORLOG. Dillon, de redacteur van de Daily Telegraph, veroordeelt scherp de bekend geworden besluiten van de Balkanafge vaardigden om de onderhandelingen af te brekeD en den oorlog te hervatten zoo de Porte de gemeenschappelijke nota der groote mogendheden verwerpt. Dillon heeft niet nagelaten zijn meeniug aan eenige vertegenwoordigers der Ralkan staten te zeggen, toen hij hen interviewde Dillon schijnt hun verteld te hebbeu, dat de hun toegeschreven besluiten, die tegen de adviezen van alle groote mogend heden in genomen zouden worden, een ongunstigen indruk maken. Mocht Tur kije de nota der groote mogendheden verwerpen, dan zou dit voor een deel aan die besluiten geweten moeteD worden. Het betoog van Dillon schijnt wel zenigen indruk op de Balkan-afgevaar digden gemaakt te hebben en hun aan leiding gegeven te hebben te verklaren, dat die besluiten nog niet definitief zijn. Ook de Times meldt dit en voegt er als haar meening bij, dat de Bulgaren bij hervatting van den strijd niet in de eerste plaats Tsjataldzja zouden aanvallen maar Adrianopel, waarvan de overgave door de tegenwoordigheid van den Turk- schen troonopvolger vertraagd wordt. Daarom zou er een poging gedaau wordeD hem te laten ontsnappen alvorens men tot capitulatie zou overgaan. Het vertrek van den Tsaar der Bulgareu naar Moestafa-pasja zou mede kunnen beteekenen, dat hij bij de overgave van Adrianopel tegenwoordig wil zijn. De correspondent te Sofia van de Times seint, dat de Bulgaren op het oogenblik de vredeskansen als zeer gunstig be schouwen de gunstige stand van de üulgaarsch Roemeensche onderhandelin gen zou daartoe medewerken. Naar de Daily Telegraph uit Boekarest verneemt, heeft de Bulgaarsche gezant daterdag de zitting van den ministerraad bijgewoond. Hij zou toen gezegd hebbeu, d&t Bulgarije de eischen van Roemenië 'erkent en gezind is die in te willigen, 'behalve voor zoover zij Silistrië betreffen. Volgens een telegram uit Durazzo aan de Gaulois, zouden de Serviërs en Mou- tenegrijnen aan de Drina teruggeslagen tijn met een verlies van 1000 dooden ui 600 gewonden. De ministerraad heeft den minister van linnenlandsche zaken gemachtigd, krach tige maatregelen te nemen tegen de jong- nurken en, zoo noodig, de leiders van het Comité uit Konstantinopel te ver bannen. De nieuwe revolutie schijnt aan het opkomen. De politie deelt mede dat de Jong-Turken een betooging voor de Porte hielden. De wacht aldaar is door de infanterie versterkt, terwijl ook de ge heime politie te Stamboel belangrijk versterkt is. Skoetari bezet en moeten eischen, dat men hen onverwijld naar het slagveld zal zenden, om de vijandelijkheden te hervatten. De Sultan heeft zijn eersten adjudant naar de troepen gezonden, om hun zijn groeten te brengen en hun te verzekeren, dat hun toewijding in de crisis, die Turkije thans doorleeft, hem diep ont roerde. Deze boodschap maakte diepen indruk op de troepen en was voldoende om hen te bedaren. Men meldt uit Konstantinopel, dat mder de Koerdische troepen een muit- Ttieke geest aan den dag is gekomen. Zij hebben een plaats in de voorstad Volgens eeD gerucht zijn er eenige leiders aangehouden. De financieele moei lijkheden der regeering duren voort. Zij kon nog niet de salarissen van sommige ambtenaren uitbetalen. N. R. Crt. BELGIË. Duur vleesch. In de maand November van 1911 werd in België van rijkswege eene commissie samengesteld om een onderzoek in te stellen naar de oorzaken van de duurte van het vleesch en zoo mogelijk de middelen op te sporen om daarin ver andering te brengen. Die commissie bestond uit 31 personen afgevaardigden van groote landbouwvereenigingen, vet weiders, veekooplieden en slagersals mede eenige ambtenaren van het min. van landbouw. Deze commissie heeft ruim een jaar besteed voor haar onder soek en tnans een verslag uitgebracht De grootste oorzaak van de duurte van het vleesch zit hem in het weinig aan- tokken van vee. Tengevolge van den drogen zomer van 1911 was er weinig veevoeder. De landbouwers, die geen kans zagen geld te verdienen met het vetten van runderen, verkochten hun vee, terwijl ook de jonge dieren, die auders zouden gehouden zijn tot verdere aankweeking, van de hand werden gedaan. Toch valt er verbetering in de veekweek in België te constateeren doch niet naar evenredigheid van het toenemen der bevolking. Daar de landbouwer om voordeel te trekken slechts een bepaald aantal runderen kan houden, volgens de grootte van zijn bedrijf, is er van uit breiding van veekweek weinig te ver wachten. Alle grond in België wordt reeds verbruikt. Daardoor kan men de boerderijen niet vergrooten. Integendeel, het is te voorzien, dat de Belgische land bouw langzamerhand al minder in staat zal zijn om de bevolking die gedurig vermeerdert, van vleesch te voorzien. De invoer van bevroren vleesch uit Argentinië helpt niet, daar de Belgen dit vleesch niet willen koopen. De proefin verschillende plaatsen genomen met den verkoop van bevroren vleesch mag als mislukt beschouwd worden. De com missie meent, dat het verkieslijk is zijn toevlucht te nemen tot invoer van levend vee uit het buitenland, vooral uit Neder land en Frankrijk. Zij raadt aan op breederen voet den invoer van mager vee toe te latenvooral in het voorjaar, omdat de weidegaug dan iatreedt. Eeu quarantaine van 10 dagen acht zij met het oog op onderzoek van den gezond heidstoestand van het in te voeren vee noodzakelijk. N. R. crt DUITSCHLAND. Het verbruik van vleesch uit Rusland is te Berlijn in de laatste weken gestadig toegenomen. In de afgeloopen week zijn alleen 3400 centenaars rund- en varkens- vleesch uit Rusland door het Berlijnsche slachthuis omgezet. Zelfs deze hoeveel heid was te klein voor de vraag. Tege lijkertijd bedroeg de omzet in de markt hallen ruim 1750 centenaars, in de vleeschhouwerswinkels 450 centenaars en bij de gebruiksvereeniging 1170 cen tenaars. De gemeente Berlijn heeft den minister van landbouw verzocht, ook na 31 Maart vleesch uit Rusland te mogen laten komen. N. R. Crt. CHINA. Te Peking is telegrafisch bericht uit Tibet ontvangen, dat de Engelschen de grenzen hebben overschreden. De Dalai Lama (het hoofd van de Kerk) zond onderhandelaren naar de Engelschen om met hen te onderhandelen, en tegelijker tijd om hun het protectoraat over het land aan te bieden, waarvoor hij eenige bijzondere concessies wilde doen. China zal een nota aan Groot-Brittannië richten, teneinde zijne bedoelingen duidelijk te maken. China spreekt de hoop uit, dat de regeeringen tot overeenkomst zullen komen, waardoor de moeilijkheden uit den weg zullen worden geruimd. Er zijn brieven ontvangen van een Katholieke missie te Manning, in de provincie Koeang-Si, welke behelzen, dat de autoriteiten daar de melaatschen, die totdusver in de bosschen leefden, hebben bijeengejaagd, in een put gedreven en daar levend verbrand. De overheid looft premies uit voor wie melaatschen aanbrengt, opdat zij kunnen worden afgemaakt. De katholieke missie had aangeboden leprozen-gestichten voor de ongelukkigen te bouwen. N. R. Ct Verschillende Berichten. Enkele dagen geleden verliet de stoomboot „Le Scorff' Lorient, met bestemming voor Engeland. Een dok werker was vóór de afvaart, in het ruim in slaap gevallen. De man werd wakker in volle zee door het slingeren van het schip. Hij riep en tierde om hulp, maar eerst te Newport kon men zijn kreten hooren. De luiken werden opengelegd en de opgeslotene uit zijn benarden toistand gered. De ongelukkige leek dood en viel bewusteloos van uitputting neer. Na langdurige verzorging kon men hem weer bijbrengen. Zijn toestand boezemt thans nog onrust in. M. Crt. Zondagmiddag wandelde in een buitenwijk van Antwerpen een L8 jarige jonge man met zijn verloofde, oud 19 jaar. Sinds eenigen tijd had de laatste bemerkt, dat een man hen op ongeveer 100 M. afstand bleet volgen. Toen ze door de modderigheid van den weg ge dwongen wepden, achter elkaar te loopen en de jonge man voorop giag, terwijl zijn aandacht door oefeningen van pad vinders geboeid werd, hoorde hij op eens een schot. Zijn meisje was aan het hoofd getroffen. Toen hij haar te hulp snelde, schoot de dader nog eens, zonder echter te raken. Toen vluchtte de jongeling, door den man achtervolgd. Op hetzelfde oogenblik schoot een padvinder toe, op wien ook gevuurd werd, maar de jongen bleef ongedeerd en alarmeerde zijn makkers. De verloofde van het meisje was intusschen teruggekeerd. Tevens waren verscheiden menschen op het gerucht toegesneld. De dader belette echter met zijn revolver dat men hem vatte. Toen hij echter van alle kanten omsingeld werd, schoot hij zichzelf dood. De wond van het meisje werd doode- lijk bevonden. De dader scheen Fransch soldaat en anarchist. M. crt. In Chicago rijden twaalf met geweren gewapende detectieven in automobielen door de straten der stad en doorzoeken alle stadswijken, om de ingezetenen gerust te stellen, daar de gansche stad in opschudding is gebracht door een bende auto-bandieten. De bandieten hebben in de afgeloopen maand meer dan honderd aanrandingen op de publieke straat gepleegd. De detectieven hebben last gekregen hen neer te schieten, zoo zij hen in hun macht kunnen krijgen. Avp. Een tragi-comisch verhaal van een gestoorde bruiloft komt uit Mirsk. Bruid en bruigom kregen bij den bruidsmaal tijd beiden een kwaden dronk. Hoog- loopende ruzie ontstond, het paar werd handtastelijk. Onverhoeds haalt de brui; gom een revolver uit zijn zak en schiet op zijn bruid en vervolgens op zichzelf. Uitroepende Begraaft ons in één graf zinkt hij ter aarde. Dat was gelukkig niet noodig, de bruid was een oog kwijt en de bruidegom had zich zelf slechts een schampwond toegebracht. Voorde jury vroeg de vrouw, vergiffenis voor haar driftigen echtgenoot. De jury sprak hem vrij 'en hij nam welgemoed zijn eenoogige bruid naar huis. N. R. Ct. In de Gazette van Gent lezen we, dat drie tunnels onder de Schelde bij Antwerpen zullen worden geboord, om de beide oevers te verbinden. In de eerste maanden zal met die werken echter nog geen aanvang worden ge maakt. Minister Rogont's ziekte. De min. van Justitie, wiens toestand zeer ernstig en zorgwekkend is, is van de Heilige Sacramenten voorzien. Avp. Het hoofdbestuur van den Alg. Ned. bond van huispersoneel (voorzitter mej. M. Mulder, secretaresse mej. H. J. Bres- ser) heeft een adres gezonden aan den min. van Landbouw, N. en H., waarin wordt opgemerkt, dat tot heden de huis bedienden niet in de verplichte onge vallen-verzekering zijn opgenomendat de Bond dit gevoelt als een onrecht, den huisbediende aangedaan; dat zij AXEL 11011BANT.

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 1