No. 80. If oensdag 15 Januari 1913. 28e Jaarg. VAN HOUTEN 'S Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. de. F. DIELEMAN, geeft herstellenden Buitenland. rke. NIEUWE KRACHT ne 1Z. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor Bblgië 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regela 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote lettere worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. en. keuzen DE BALKAN OORLOG. Een van de Balkangevolmachtigden heeft aan den Londenschen correspondent ran de Vossische Zeitung iets medegedeeld over den maaltijd bij Cambon, den Franschen gezant te Londen Mevrouw Cambon heeft een uitstekeuden kok. Wij hebben ons zeer vermaakt. Wij hebben'de Turksche afgevaardigden zeer beleefd en dezen hebben ons minder beleefd begroet. Wij hebben over alles gesproken, alleen niet over den vrede. In het geheel ook niet over politiek. Dat behoort in de hooge wereld, zooals ge weet, niet tot deD goeden toon. Daarmede is dus gezegd, dat het diner van Cambon niets opgeleverd heeft. Uit Weenen wordt aan het Berliner Tageblatt geseindUit diplomatieke kringen wordt het bericht bevestigd, dat de Porte den mogendheden medegedeeld heeft, dat het gemeenschappelijk optreden niets zal opleveren. Turkije is vast besloten noch Adrianopel noch de eilanden in de Egeïsche Zee af te staan. "Te Konstantinopel hoopt men, dat ditgemeen- Bchappelijk optreden van de mogendheden thans zal uitblijven. De Times verklaart, dat Bulgarije, door op de overgave van Adrianopel te blijven staan, in Europa eenige reactie ten bate van Turkije heeft uitgelokt. Bulgarije's taktiek ten aanzien van Adrianopel dreigt de openbare meening in Europa gedeelte lijk van haar te vervreemden, waarbij Bulgarije zeker niet gebaat zou zijn, zooveel te minder als Bulgarije's hals starrigheid een nieuwen Balkanoorlog mocht ontketenen. Neuzen ibuSsen asweert asweert De Ikdarn verneemt aangaande de laatste samenkomst te Tsjataldzja Gene raal Sawof verklaarde, dat voor de Bul garen wat het bezit van Adrianopel betrof vooral oeconomische redenen golden. Indien Turkije zich nu verzoenlijk toonde, zou het mogelijk zijn, dat er in de toekomst een entente tusschen beide landen tot stand kwam. Nazim en Noradoengian zetten het standpunt van Turkije uiteen en voegden erbij, dat de Porte bereid was, Bulgarije san een punt van de kust van de Egeïsche Zee een vergoeding aan te bieden. Generaal Sawof beloofde dat hij de zaak aan den Koning zou voorleggen. Uit Konstantinopel wordt over Kon stantsa aan de Morgenpost geseind De gisting in het kamp bij Tsjataldzja geeft tot steeds meer bezorgdheid aanleiding. Nauwelijks was het den minister van oorlog Nazim pasja gelukt, de beide vijandelijke officiei'en-comité's, de liberale Halaskeran, en de Jong-Turksche Moeha- faiakeran, te verzoenen, of beiden eischen in een gemeenschappelijk manifest van de regeering, dat zij óf den oorlog za voortzetten óf zal aftreden. Dit manifest geeft de regeering de schuld van de nederlagen, daar zij het op oorlog liet aankomen, toen de mobilisatie nog niet klaar was. Thans echter, nu zij een machtig leger heeft en zeker kan zijn van de overwinning, wil zij smadeljjk den vrede sluiten. Het leger zal zich tegen het afstaan van de heilige plaatsen te Adrianopel liever tot den laatsten man verzetten dan onteerd terugkeeren. Daarop ging de minister van oorlog onmiddellijk voort met zijn gesprekken met generaal Sawof, in het kamp bij Tsjataldzja. De officieren en onderofficie ren hielden betoogingen en riepen dat zij niet in regen, sneeuw en modder langzaam wilden omkomen, maar dat zij wilden vechten. Met moeite gelukte het Nazim pasja, de troepen tot kalmte te brengen. De regeering, zoo verklaarde hij, dacht er niet aan Adrianopel op te geven. Voor het geval de oorlog weer uit breekt, zal Nazim-pasja niet meer het opperbevel over het Turksche leger voe- reo, maar zal Torgoet pasja of Machmoed Sjefket pasja het op zich nemen. De Corriere d'Italia heeft uit Albanië berichten ontvangen, die weer een vree selijk licht werpen op de wijze van oorlogvoeren van de christelijke Balkan staten. Te Grebina moeten Grieksche soldaten zelfs zieken en ouden van dagen afgemaakt hebben en vrouwen en kin deren van honger hebben laten sterven. Bijzonder wreed zijn de Roemeensche Koetsi-Walachen behandeld, die zij ver moordden. Hiju lijken zijn later aan de honden voorgeworpen. De Albaneezen smeeken Italië om hulp, om niet heele- maal uitgeroeid te worden. N.R.Crt. FRANKRIJK. In het zuiden van Frankrijk, ten N. van Cannes, ligt een gehucht, Pégomas geheeten, dat zich eenige jaren geleden een treurige vermaardheid verworven heeft door het groote aantal misdaden dat er gepleegd werd, zonder dat het ooit gelukte den dader te snappen. Inbraak, diefstal, brandstichting volgden elkaar met spookachtige snelheid op en teisterden behalve Pégomas ook de in de buurt gelegen plaatsjes Nouans-Sarteaux en La Roquette. Op boerderijen brak 's nachts brand uit en slaagde men er in het vuur te blusscheD, dan werd dit op geheim zinnige manier steeds weer opnieuw aangestoken. Moorden volgden en struik rooverij en men kent nu vijf en tachtig gevallen, waarvan vele met doodelijken afloop. De kerkhoven bleven voor de euveldaden der bende niet gespaard, want blijkbaar had men met een bende te doen. Zerken werden verbrijzeld en allerlei verwoesting aan de graven aangericht. En nauwelijks had men de schade her steld, of werd weer een nieuwe schand daad gepleegd en steeds bleef de dader onvindbaar. Kort geleden is er weder een bewoner van Pégomas in den rug aangevallen en doodelijk verwond door revolverschoten. Hij kon echter zijn fa milieleden nog eenige aanduidingen van de moordenaars geven, maar de duistere maebt bedreigde ook de verwanten den- zelfden avond werden er twee banner overvallen. En nu is de geheele be volking van Pégomas en van de beide dorpjes in de buurt dermate door angst bevangen, dat niemand het zelfs maar waagt, met een enkel woord inlichting te verschaffen, uit vrees als slachtoffer van de wraak der bandieten te vallen. De regeering heeft nu een geheele bri gade gendarmes naar Pégomas gestaard, om het spoor van de bende uit te vinden hun nasporingen zijn echter niet alleen vruchteloes gebleven, maar de aanwezig heid der gendarmes heeft de bandieten tot nieuwe onbeschaamdheden uitgelokt. Vrijdag werd uit Pégomas gemeld, dat er Donderdag tegen schemering op een der gendarmes geschoten is. De man liep op straat, toen er plotseling achter een schuur een schot klonk en de gen darme kreeg eeD lading hagel in de beenen. Hij loste onmiddellijk 6 revol verschoten in de richting van de schuur en onmiddellijk daarop werd de gen darme door een kogel getroffen, die echter afketste op zijn patroontasch en hem slechts lieht verwondde. De dader bleef onvindbaar. N. R. Crt. DUITSCHLAND. Zaterdagochtend is in den adjudanten- vleugel van het Nieuwe Paleis te Potsdam brand uitgebroken. De Potsdamsche be roepsbrandweer is onmiddellijk met stoom spuiten enalle krachten uitgerukt. Kort na 10 uur werd de brand ontdekt, toen de automatische alarmsehel ging. De brandweer rukte onmiddellijk van alle zijden aan. Bevel werd gegeven dat alle manschappen van het infanterie- bataljon, bij het paleis aanwezig, behulp zaam zoudeD zijn. Spoedig bood het terrein dan ook een zeer levendigen, maar zeer ordelijken aanblik. De vlam men sloegen even uit, maar de zeer sterke rook gaf het geval toch eeD erns tiger aanzien dan het in werkelijkheid was. Intusschen is het een feit, dat de brand gelukkig bijtijds ontdekt werd, want het bleek hoog tijd te zijn, daar een latere ontdekking den brand een zeer ernstig karakter had gegeven. Van eeD beschadigden schoorsteen uit sloeg de vuurgloed. Deze schoorsteen viel met geweld naar beneden. 120 rappe handen waren dra gereed om het gevaar te beperken. Vele meubelstukken en kostbare tapijten van hooge waarde wer den beschadigd. Spoedig verscheen de Keizer, die het schouwspel met levendige belangstelling volgde, en zich door den inspecteur van de brandweer te Potsdam alle mogelijke inlichtingen liet geven. Ook de Keizerin sloeg het schouwspel en de werkzaamheid der manschappen, die zoo krachtig op traden, gade. Binnen drie kwartier was het gevaar geweken. Nogmaals onderhield de Keizer zich met den commandant van de Potsdamsche brandweer en dankte hem voor de zeer spoedige hulp. Hij gaf bevel, dat aan alle manschappen uit den keizerlijken kelder eeD hartige dronk als belooning voor hun flink werk geschonken zou worden. JV„ R, CrL WILSdll COURANT. 5 29 5 51 6 01 7 03 715 7 35 8 01 8 06 813 820 8 27 834 8 03 815 8 59 9 24 9 30 9 36 9 42 9 45 9 53 531 5 49 9 16 617 59 9 53 910 9 20 9 30 9 35 9 42 9 46 i ïo- 6,35» i 7,05» 5,05» i 3,45 5,58 RONA Cacao

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 1