No. 79. Zaterdag I f Januari 1913. 28e .laarir. A De beste voor den prijs. v J Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, F. Dl EL EM AN. Buitenland. Uitstekende, gezonde, dagelijksche drank. Verre te verkiezen boven koffie en thee. Opwekkend en zenuwsterkend. Vooral voor kinderen zeer aan te bevelen. Uit een Kilogram van 1.50 maakt men 200 koppen. - - !SSi@Ep£il2 Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AUVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DE BALKAN-OORLOG. De vaak bijzonder ingelichte Londen- sche correspondent van de Vossische Zeitung verneemt, dat het beloop van de vredesonderhandelingen thans het volgende zal zijn: DeTurkschegevol machtigden zullen zich tot de groote mogendheden wenden om een beroep te doen op hun beslissing. Misschien doen dit ook de Balkan-staten. Men hoopt in ieder geval, dat zij het doen zullen voor hun eigen waardigheid, want zelfs, al zou van beide zijden niets gebeuren, de groote mogendheden zouden zich toch gedwongen voelen tusschenbeide te komen, ook zonder daartoe geroepen te zyn. Voor de waardigheid van alle partijen is het echter beter, dat de mogendheden niet de rol van gouvernante spelen, die ondeugende kinderen tot rede brengen. Het eerste gevolg, zoo zegt deze cor respondent dan verder, zal zijn, dat de gezanten-bijeenkomst de kwestie van de Albaneesche grens vooiloopig zal laten rusten en zich eerst bezig zal houden met het sluiten van den vrede, vooral, omdat de grenskwestie een heel stuk verder gekomen is. Nog zijn alle moeilijkheden niet uit den weg geruimd, nog bestaat een groot verschil tusschen de wenschen van de Albaneezen, de Grieken en de andere factoren. Maar men heeft er toch reeds een voorstelling van hoe de grens ongeveer getrokken zal kunnen worden. De Zuidelijke grens zal naar alle waarschijnlijkheid van Chimara (aan zee, ten N.W. van Dzja- ninaj naar Kiafatses (ten Z.W. van Kastoria), Kastoria en het meer van Ochrida loopen. Dit zal dan de grens zyn tusschen Albanië en Griekenland. Dzjanina zou daarbij aan de Grieken tegen den wensch van de Albaneezen en Jokowo tegen den wensch van de Grieken aan de Albaneezen ten deel vallen. De Westelijke grens zou dan van het meer van Ochrida langs de Zwarte en Witte Drin loopen en zou Prizren aan de Serviërs en Ipek aan de Albaneezen geven. Misschien wordt er aan deze grens nog een weinig veranderd, maar toch niet zoo, dat de lijn, die hier aan gegeven is, onjuist wordt. Belangwekkend is dat de slachtingen, die de Servische soldaten onder de Albaneezen hebben aangericht, een belangrijke rol gespeeld hebben bij de besprekingen van de mogendheden be treffende de Albaneesche grens. Men zou veel meer van het toekomstige Albanië aan Servië overgelaten hebben, misschien zelfs lpek, als men er niet tegen opgezien had, vele Albaneezen onder Servische heerschappy te brengen. De houding van de Serviërs heeft af schrikkend gewerkt. Men houdt het in diplomatieke krin gen voor vanzelf sprekend dat de groote mogendheden de vesting Adrianopel aan de bondgenooten zullen toekennen. Men zegt, dat men Turkije in het geheel geen dienst zou bewijzen, ais men het Adrianopel zou laten behouden. N.R.Ct. DÜITSCHLAND. Sedert eenigen tijd vertoonden de gebouwen van een fabriek van steen goed te Haselbach bij Altenburg bersten en scheuren, waarvan men de oorzaak niet kon bevroeden. Er werd nu een boorgat in den grond gemaakt en daarbij stiet men op vijf meters diepte reeds op een kolenlaag, die in brand stond. Deskundigen zijn van meening, dat de steenkolen al sedert jaren branden. De haard van den brand ligt vlak ouder de fabriek. Men is nu uit alle macht bezig, om een uitbreiding van den brand te stuiten. iV. R. Crt. ENGELAND. Sir Francis Campbell, die ruim 40 jaar hoofd is geweest van de Normaal school en het Conservatorium voor Blinden te Upper Norwood, treedt af, nu hij 81 jaar is en zijn gezondheic minder wordt. Hij is zelf' volslagen blind, sedert hi als kind van vier jaar door een ongeluk het gezicht van beide oogen verloor. Hij komt uit Tennessee in de Ver. Staten. Op het vasteland van Europa bestudeerde hij de verschillende metho den van blindenonderwijs. In 1872 stichtte hij de school te Norwood, waar hij zijn jeugdige lotgenooten vooral in muziek les gaf. Zijn blindheid heeft zoo lezen wij in een Engelsch blad zijn andere zintuigen zoo verfijnd dat hij de goede dingen in de natuur evenzeer, zoo niet meer, kan genieten dan de meeste menschen. Hij is een groot bergbe klimmer geweest en roemt er op de eenige blinde te zijn, die den top van den Mont Blanc heeft bestegen. De gloeiende beschrijving, die hij eens ten aanhoore van prof. Tyndall gaf van de pracht die van die hoogte te zien is, ontlokte den professor de verbaasde vraag: „Is u werkelijk blind of houdt u u maar zoo En een ander maal, toen de hertog van Westminster uit de school te Norwood het schoone land schap had bewonderd en zei: „Dat ik al die heerlijkheid kan zien eu u in het donker is", antwoordde Campbell U beschouwt de zaak van den ver keerden kantu ziet dat schoone land schap alleen wanneer u er naar kijkt, ik zie het altijd." Guy Campbell, de zoon, neemt het beheer van de school over. N. R. Crt. Verschillende Berichten. Volgens de Daily Telegraph is een kist, inhoudend vijfduizend pondstukken, bestemd voor Brazilië, geroofd tusschen Berlijn en Hamburg. Het blad zegt, dat deze herhaalde diefstallen van goud in de kringen van Lloyd's te meer ongerustheid wekken, daar deEngelsche politie verklaart niet in staat te zijn de spoorloos verdwijnende dieven van deze diefstallen, die buitenslands ge pleegd worden, te achterhalen. N. R. Crt. Scheepsramp. De „Dosecrans", een vroeger legertransportschip, is door een orkaau bij Astoria Oregon op de rotsen geloopen en heeft schipbreuk geleden. Van de bemanning zijn 33 man omgekomen. Een drietal overleven den bevinden zich nog in het tuig van het verongelukte, maar hun redding schynt onmogelijk. Avp. De „Adriatie" van de „White Star Line" is bij het verlaten van de haven van New-York tengevolge van den dichten nevel voor het Geverori-eiland aan den grond geloopen. Men hoopt, dat het s.s. met den vloed weer los zal komen. Onder de passagiers bevindt zich Pierpont Morgan. Avp. Edison's „sprekende bioscoop". Men weet reeds aldus schrijft de Londeusche correspondent van de Tel. dd. 5 Januari dat Edison al gerui- men tijd werkt aan een nieuwe uitvin ding, die de phonograaf verbindt met de bioscope en bij de beelden op het witte doek dë bij behoorende gesprekken weer zal geven. Van die uitvinding werd Vrijdag in zijn werkplaats een vertooning gegeven, alvorens haar in de Vaudeville Theatres van New-York toe te passen. De volgende beschrijving daarvan werd aan de „Observer" van 1.1. Zondag gezonden -4 /SKwSf-V SLtXS 'VfO, a'a 'A- 1 r*r< COUBAIVT.

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 1