Landbouw. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. zijn broeder, mr. L. Regout, Minister van Waterstaat, naar Nizza vertrokken. Volgens uit Nizza bij mevrouw Regout, echtgenoote van den minister van waterstaat ontvangen tijding luiden de berichten omtrent den gezondheids toestand van den minister van justitie mr. E. R. H. Regout iets gunstiger. Het Hbld. verneemt, dat de gezond heidstoestand van den minister reeds eenigen tijd te wenschen liet. Toen de heer Regout onlangs by H. M. de Koningin in gehoor was, werd hij door een flauwte bevangen en zonk hij ineen. Door de Vereeniging van Neder- landsche Wijnhandelaars is aan de Tweede Kamer een adres ingezonden waarin wordt verzocht, het wetsont werp, houdende „nadere bepalingen omtreüt den accijns op den wijn" niet aan te nemen. Mocht, aldus zegt ad ressante, met het oog op de belangen der schatkist op een in te stellen nader onderzoek niet kunnen worden gewacht, dan kan een voorloopige regeling worden getroffen, waarbij de uitvoer van wijn op iust, uit verlengbaar crediet, voor wijnen met minder dan 16 desnoods 17 alcoholgehalte, verboden wordt. M. crt. AXEL, 7 Januari 1913. Op de Zaterdag alhier gehouden paardenmarkt waren aangebracht 54 stuks. 8 prijzen, elk van 5, werden toe gekend aan de inzenders F. van Cad- sand, te Axel, F. Haak Cz., te Axel, G. van Campen, te JBoschkapelle, L. Wiemes, te Axel, Jan van Cadsand Dz., te Axel, Hippol. Baert, te Koewacht, M. Dieleman, te Philippine en wed. E. de Munck, te Zuiddorpe. Hoewel de aanvoer in vergelijking met vroegere jaren niet groot was, was er toch nog al handel. Benoemd zijn tot onderwijzers aan de Rijksnormaallessen alhier de heeren A. F. Schuerman, hoofd der o. 1. school te Ossenisse, voor Aardrijkskunde en C. F. Kohier, hoofd der o. 1. school te Ter Neuzen voor Nederlandsche Taal. M. Crt. Bij res. van den Min. van kol. is o. m. C. Hagers, ter beschikking gesteld van den G.-G. van Ned.-Indië, om te worden benoemd tot onderwijzer der derde klasse bij het openbaar Euro- peesch lager onderwijs daar te lande. M. Crt. Met ingang van 16 Jan. zijn verplaatst bij den dienst der dir. bel. enz. de kommiezen J. L. Martens van Koewacht naar Dordrecht en E. J. Ruijmbeke van Sas van Gent naar Tilburg. De kommies 3e kl. I. van "t Hof te Koewacht is tot 2e klasse bevorderd en tot kommies 2e kl a. b. „Albatros" is bevorderd I. Bloem thans tijdelijk als zoodanig werkzaam. M. Crt. Te Hontenisse zijn enkele werk lieden, die een paar jaar geleden naar de Nieuwe Wereld overstaken, terug gekeerd om in 't huwelijksbootje te stappen, en dan weer met hunne vrou wen te vertrekken volgens hun zeggen hebben zij ginder gemakkelijk de kosten van een en ander kunnen overleggen. Dit geldelijk resultaat heeft reeds een twintigtal personen maatregelen doen nemen, om in het voorjaar eveneens hun geluk in Amerika te gaan beproe ven. M. Crt. Blijkens opgave in St. Crt. van 3 Jan. kwamen in de week van 25 tot en met 31 December 1912 ter kennis van rien oentralen gezondheidsraad de volgende gevallen van besmettelijke ziekten in Zeeland, vau roodvonk: 1 geval te Goes, Rilland Bath en Vlissin- geu van diphteritis, 3 gevallen te Goes en 1 geval te Wissekerke (N. B.) Ry ksvoorjaarskeuringen. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft bepaald, dat de gewone rijksvoorjaarskeuringen van tot dekking bestemde hengsten in 1913 gehouden zullen wordenvoor Zeelandop 6 Februari te Kattendijke op 7 Februari te Hulst en op 8 Februari te Oostburg. St. Crt Te Biervliet zijn Zaterdag de laatste suikerbieten van den akker naar ae Hooidplaatsche haven vervoerd, zoodat in het jaar 1913 zich het onge kende feit zal voordoen van tweemaal bietenvervoer in één jaar. In den Koninginnepolder staat nog meer dan een gemet haver op struik. Najaarsbezigheden op den akker zijn nog in vollen gang, hoewel het voorjaar reeds is aangebroken. Aardappelen zouden nog te rooien zijn, indien de kwaliteit beter en de prijs meer loonend was. M. crt. Heden werd voor bovengenoemde rechtbank behandeld de zaak tegen J. B. L. S. d. R., 22 j., schoenmaker te Lier, B. B., 17 j., arbeider te Cruybeke en F. S., 20 jaren, werkman te Wiel, allen Belgen. Beklaagden werd ten laste gelegd, dat zij op 8 December 1912, onder Clinge op het erf van A. van Hauten, in vereeniging, na eerst aldaar de dienst bode M. Raas met geweld te hebben aangegrepen, op den grond gegooid en aan handen en voeten gebonden, en na een doek op haar mond te hebben gelegd, om den diefstal, dien zij voor nemens waren te plegen, voor te be reiden, en genoemde Maria Raas het om hulp roepen te beletten en na ver volgens in de woning een kastje te hebben opengebroken, en alzoo den inhoud daarvan onder hun bereik te hebben gebracht, uit dat kastje hebben weggenomen Belgisch zilver-en nikkel- geld tot een bedrag van ongeveer 129 francs, een heereuhorloge, een dames horloge, een gouden halsketting, een gouden broche, een gouden ring en een zilveren ring, alles toebehoorende aan A. van Hauten, voornoemd, met het oogmerk een en ander zich weder rechtelijk toe te eigenen de beklaagde de R. althaDS, dat hij op tijd en plaats voornoemd, toen de beide andere beklaagden genoemde dienstmeid vasthielden en het geld wegnamen, op den uitkijk heeft gestaan en de wacht gehouden om zijn mede beklaagden te waarschuwen, als er ou raad kwam, en om te beletten dat Maria Raas om hulp riep. In deze zaak waren 8 getuigen ge dagvaard. De eisch luidde ieder 5 jaar gevang, met aftrek der preventieve hecht. De verdediger, mr. Heijse, refereerde zich aan het oordeel der rechtbank. Naar het Huis van Bewaring te Middelburg is overgebracht E. L., 48 jaren, huisvr van L. C. v. S., geboren te Groede, zonder beroep, wonende te Vlissingen, als verdacht van opwekken van abortus te Ter Neuzen. De Hooge Raad te Den Haag ver wierp het cassatieberoep van J. L. V., bootwerker te Terneuzeu, door de recht bank te Middelburg en het Hof te Den Haag veroordeeld tot 3 maanden ge vangenisstraf wegens bedreiging met eenig misdrijf tegen het leven en met brandstichting. M. crt. Voor het kantongerecht te Middel- j burg werd Zaterdagmorgen 1 maand hechtenis geëischt tegeu den 41 jarigen bouwondernemer H. v. L., uit Dordrecht die als lid der firma S. en v. L. de loonlijsten bijhield van een door die firma in de jaren 1911 en begin 1912 te Vlissingen uitgevoerd bouwwerk van j een groot aantal arbeiderswoningen. Volgens de loonlijsten zou de firma 38.100 aan loon hebben uitbetaald, en volgens het kasboek bijna 63.000. De beklaagde kon niet juist de oorzaak van dit verschil opgeven hij vermoedde dat het kwam, door het geven van extra toelage en het betalen van reis kosten aan naar Den Haag terugkee rende stucadoors, dit alles is volgens hem geen loon in den zin der Onge vallenwet. Ook wees beklaagde erop, dat nadat de inspecteur der Rijksver zekeringsbank het verschil had ontdekt, alsnog door de firma de verschuldigde premies zijn aangezuiverd. Beklaagde zeide, de lijsten te hebben ingevuld volgens de opgaven, die de onderbaas hem gaf. Hij erkende fouten te hebben gemaakt, maar vroeg den kantonrechter hem geen hechtenis, doch eene boete op te leggen. Uitspraak 11 Januari. Tel. Ernstig ongeluk. Te Goes kreeg de knecht van den heer R. een trap van een paard, tengevolge waarvan hij zoo ernstige kwetsuren bekwam, dat men voor 's mans leven vreest. M. Crt. De burgemeester van Urk heeft Prins Hendrik een oorkonde aangeboden ter herinnering aan 's prinsen bezoek in den zomer 1911 en verkreeg daarbij van den prins toestemming om de hoofdstraat in „Prins Hendrikstraat" te verdoopen. Donderdag zond de Prins den raad telegrafisch een dankbetuiging voor de oorkonde, aldus meldt de Tel. Een 20jarig los werkman te Rot terdam kreeg een zware kist op het lichaam, waardoor hij zoodanige kwet suren bekwam, dat hij eenige uren later overleed. M. crt. Een baggermachine heeft dezer dagen, naar de N. R. crt. meldt, even boven Grave uit de Maas een stuk van een oud Hollandsch kanon opgebaggerd. Deze machine heeft bij Grave ook al 16 kanonskogels opgehaald. Te Breda kreeg Donderdagochtend een artillerist een trap van een paard in het gezicht, waardoor hij zoo deerlijk verwond werd, dat men voor zijn leven vreest. M. crt. Door de marechaussee te Ouden bosch is aangehouden zekere Cornelis Kap stoker te Rotterdam, die bekend heeft dat hij in den vroegen morgen van den 23en Dec. 1.1. bij den goud smid Van Baal te Bergen op Zoom het het winkelraam heeft stukgeslagen en een doos met gouden ringen heeft ont vreemd en daarvan 29 stuks te hebben verkocht te Antwerpen. Avp. Op Oudejaarsavond werden te Egmond aan Zee twee werklieden door het zoogenaamde afkalven van het duin onder het zand bedolven. De één had een been gebroken, den ander waren een paar ribben ingedrukt. Deze laatste is thans tengevolge hiervan overleden Hij laat een weduwe met kinderen achter. N. R. ct. Dinsdag heeft men te Terborg op verschillende plaatseningebroken. Het ergst hebben de dieven huisgehouden bij Dr. Brunt, waar alles nagesnuffeld en door elkander gegooid werd, zelfs de geneeskundige instrumenten waren niet gespaard. Ook werden er ruiten vernield. Bij den manufacturier D. Gantvoort heeft men 20 ontvreemd, benevens een nieuwe jas in ruil waarvoor een oude achtergelaten werd. Verder heeft men vergeefsche pogingen om binnen te komen gedaan bij den burgemeester, den heer 8. J. Karsten en bij de heeren P. L. M. Oorsprong en H. Cohen. Een onmiddellijk ingesteld onderzoek met speurhonden heeft totnogtoe niets opgeleverd. N. R. crt. De gemeenteraad van Sittard heeft aldus de L. K. een verordening vastgesteld op de bioscopen. De verordening verbiedt alle bios- copische voorstellingen waarin voor komt moord, moordaanslag, zelfmoord inbraak van gebouwen of brandkaste^ hetzij met behulp van valsche sleutels of andere inbraakwerktuigen, of die welke in strijd zijn met de openbare orde of zedelijkheid. W. van H., die bij de laatste vecht partij te Osslevensgevaarlijkemessteken heeft opgeloopen, heeft op zijn sterfbed bekend, dat hij bij de behandeling van J een moordzaak voor de Bossche recht bank, waarbij zekere O. wegens dood slag tot anderhalf jaar gevangenisstrat werd veroordeeld, terwijl diens zoon werd vrijgesproken, en i'n welke zaak hij als getuige onder eede was gehoord, een valsche verklaring heeft afgelegd. Ook zou van H. drie andere getuigen in genoemde zaak hebben aangewezen, welke eveneens valsche verklaringen ouder eede zouden afgelegd hebben. Deze drie personen zijn naar aanleiding van deze bekentenis gearresteerd en gevankelijk naar Den Bosch overge bracht. jv. R. crt. Op Oudejaarsavond zijn eenige ingezetenen van Harlingen opgelicht, door iemand, die zich uitgaf voor een Servische Jood en meedeelde uit het Servische leger te zijn gedeserteerd. Spoedig bleek, dat men met een be drieger te doen had. N. R. C. Te Hengelo (O.) viel de dienstbode van den manufacturier Menko, bij het glazenwasschen, van de trap. In bewus- teloozen toestand werd zij naar het ziekenhuis overgebracht. Haar toestand is zeer zorgelijk. Avp. Treindieven. Een met den Noord- duitschen mailtrein te Vlissingen aan gekomen reiziger uit Hamburg miste zijn portefeuille, inhoudende ongeveer 2000 mark aan bankpapier, benevens papieren, welke voor hem waarde heb ben. Vermoedelijk heeft men hem de portefeuille in den slaap ontfutseld, meldt de N. R. Crt. Dubbel. Te Arnhem komen dezelfde gemeentereinigers den eenen dag asch ophalen, den anderen vuilnis. Dezer dagen kwam er een nieuwjaar wenschen. Hé, zei de meid, ik dacht dat je hier al geweest was. Ja, was het antwoord, maar gisteren kwam ik als aschman en nu kom ik als vuilnisman. TV. R. Crt. Op klaarlichten dag, ongeveer 12 uur 's middags, is Vrijdag in het hartje van Amsterdam een brutale aanranding gepleegd. Iemand die in de Halvemaan steeg (zijstraat Rembrandtplein) woont, werd in die straat door twee kerels aangevallen, die trachtten hem zijn portefeuille te ontstelen. Op het hulpgeroep van den aange vallene kwamen uit het politieposthuis dat zich op den hoek van de steeg bevindt twee agenten toesnellen, waarop de aanranders het hazenpad kozen. M. Crt. Geheimzinnige moord. Te Brussel is op Nieuwjaarsdag een geheimzinnige misdaad gepleegd. Een rentenierster van ongeveer 60 jaar was eenige dagen te voren het slachtoffer van een ju weelendiefstal geweest. Twee indivi duen boden zich op den middag van dien dag bij haar aan, gaven zich uit voor politiebeambten en toonden haar de gestolen edelsteenen, die de dame terstond als de bewuste herkende. In den avond kwamen ze terug. De rente nierster ontving hen zonder eenig wan trouwen. Den volgenden ochtend ontdekte men echter het lijk van die dame in de gang van haar huis, dat leeg was gestolen. De ongelukkige was gewurgd. Jl Vlaamsche bladen melden nog dat verscheiden kostbaarheden die voor de hand stonden, niet zijn aangeroerd*

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 2