No. 77. Zaterdag 4 Januari f913. 28e .laarsr. Enorm sa a Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, F. DIELEMAlY Buitenland. met alle andere goedkoope merken. Bevoegde beoordeelaars vinden hierin den smaak en geur, die goed gefabriceerde cacao moet bezitten. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voof eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DE BALKAN-OORLOG. De Porte heelt Resjid pasja instructies gezonden ter aanvulling van de vorige. Hem wordt opgedragen voor te stellen, de oplossing van alle kwesties aan de mogendheden over te laten, behalve die welke op het wilajet Adrianopel en de eilanden betrekking hebben. Deze wenscht de Porte met de bondgenooten te regelen. Men heeft reden om aan te nemen, dat de Porte Rhodos, Chios en Lesbos zal willen behouden, alsmede de kleine eilanden in de nabijheid van de kust, en alle andere zal afstaan, met name Kreta. Niettemin kan men verwachten, dat de Porte aan de verbonden Balkan- staten zal verklaren, dat de kwestie van Kreta door de mogendheden moet worden opgelost. Bulgarije en Turkije hebben een overeenkomst gesloten, waarbij het zenden van geneesmiddelen naar Adria nopel wordt toegestaan. Men weet niet of die overeenkomst bij Tsjataldzja of hier tot stand gekomen is. Men meldt uit AlessioVan den kant van Skoetari hoort men kanon gebulder. De bevelhebber weigert nog steeds zich aan den wapenstilstand te storen, voordat de Porte hem dien heeft meegedeeld. Sedert den 14den December doen de Turken voortdurend aanvallen op de belegeraars. Nabij het dorp Dzyatsjat is een hevig gevecht geleverd, dat 2 dagen duurde. De Turken verloren 800 man en werden teruggeslagen. Aan de overzijde van de Drin hoorde men het geknetter van machinegeweren. Ook duurt het kanon gebulder voort. N. R. Crt. DUITSCHLAND. Een medewerker van de Köln. Ztg. zegt in een kenschets van Alfred v. Kiderlen-W&chter Met Kiderlen-Wach ter is een persoonlijkheid heengegaan, die een van de teekenendste en eigeu aardigste figuren was, die onze diploma tieke dienst had aan te wijzen. Het begin van zijn loopbaan viel nog in den tijd van Bismarck, toen hij tot den levenslu3tigen kring behoorde, die zich om de graven Herbert en Wilhelm Bismarck geschaard had. De oorspron kelijke, flink drinkende en vermakelijke £waab, die de ongedwongenheid van het Zuidduitsche karakter naar Noord- Duitschland meegebracht had, ging in al zijn jonge jaren voor een buitenge woon bekwaam werker en schrander en handig man door, wiens eigenaardig heid was, dat hij zich gaarne vrijmaakte van de traditioueele regelen, zich in en buiten den dienst als mensch gaf, in vroolijke omstandigheden aan zijn humor en zijn scherpe tong den vrijen loop liet, maar ook moeilijke en ernstige gebeurtenissen, ten minste uiterlijk, met denzelfden humor opvatte. Toch zou men zich zeer vergist hebben, als men hem voor een lichtvaardig man zou gehouden hebben, want ondanks alle ép ra neiging, om de dingen van den luimigen kant te bekijken, bleet hij in zijn oog merken en plannen toch volkomen ernstig en zette hij ze met ijzeren consequentie en onvervaardheid door. De gemoedelijke Zwaab, als hoedanig hij zich aan degenen die hem opper vlakkig kenden, voordeed, had in wer kelijkheid veel meer den aard van een bulhond, die zonder bedenking voortging en onverbiddellijk aanpakte, als het hem noodig leek.... „Reeds toen hij aan buiteulauische zaken werkzaam was, en ook toen hij de posten van gezant te Hamburg en Kopenhagen bekleedde, was hij geregeld de begeleider van den Keizer op diens reizen, en men voorspelde hem reeds een schitterende toekomst, omdat de Keizer hem bijzondere gunst bewees. Naast zijne zakelijke bekwaamheid, zal het zijn buitengewoon vermakelijke, dikwijls uiterst sarkastische onderhou dende manier van praten geweest zijn, die op den Keizer indruk maakte en hem als een tegelijk schrander en geestig man aanbeval. Het is een bekend feit, dat in deze verhouding door een plotse linge aanleiding een stoornis gekomen is, waarvan de eigenlijke oorzaak maar aau zeer weiuige iugewijden bekend is. Men zal kunnen aannemen, dat de losse eu dikwijls zeer boosaardige tong, die Kiderlen had, met deze vervreemding in verband stond. In elk geval viel hij blijkbaar in ongenade en zat meer dan tien jaren als gezant te Boekarest, zonder in de eigenlijke leiding van de politiek betrokken te worden...." N. R. Ct. FRANKRIJK. Nog enkele maanden en President Fallières heeft afgedaan en dat men hem laat gevoelen, hoe hij nu weinig meer dan de gaande man is de President heeft er zich, mag men een Engelsch blad gelooven, reeds over uit gelaten. Pallières houdt er van rustig enkele oude vrienden op het Elysee te eten te hebben en zoo heeft de oude heer een paar avonden geleden onder een sigaartje na tafel van het Elysee gesproken als van een „school voor ondankbaarheid". Jelui zoudt verwon derd zijn, heeft hij gezegd, als jelui zaagt hoe den laatsten tijd de lijst van mijn bezoeken ingekrompen is. Ik klaag daar nu niet direct over, want ik ben blij als ik in vrede de laatste weken van mijn ambtstijd vervullen kan. Maar ik ga goed merken, dat ik de ondergaande zon ben. Ik behoor al tot het verleden. Ik kan niemand meer een gunst bewjjzen en dat laten ze mij voelen. Ik moet nog maar één lijst van onderscheidingen onderteekenen en dan is mijn werk afgeloopen. Het is bekend, dat zoo'n lijst nu al opge maakt is, daarom bezoekt niemand mij meer, want niemand heeft mij meer noodig. Maar ik begrijp wel, zeide Fallières lachend, dat nu anderen een massa bezoeken krijgen. N. R. Ct. AMERIKA. Het proces te Indianapolis tegen de aynamitards uit de vakbond wereld, dat geëindigd is met de schuldig verklaring van 38 der 40 beklaagden, heeft die uitslag enkel kunnen hebben door het optreden van Mc. Manigall. Deze was het werktuig geweest van voormannen der Bridge and Structial Ironworkers Union, en had in opdracht van die voormannen ettelijke dynamietaanslagen gepleegd, waarbij heel wat lieden waren omgekomen Reeds in het proces tegen de Mc. Namara's trad Mc. Manigall op als getuige k charge en thans, in het monsterproces te Indianapolis, was hij wederom de voornaamste onthuller van de misdaden der beklaagden. De ver klikker zal nu daarvoor zijn prijs ont vangen. Waarschijnlijk zal hij, als be looning voor zijn klappen, op vrije voeten worden gesteld en een baantje krijgen bij het korps geheime speurders van den beroemden detective Burns, die de dynamietcomplotten aan het licht had gebracht. N. R. Ct. A.XSL, 3 Januari 1913. Op Donderdag 26 Dec. jl. werd door de schietvereeniging „Prins Miirits" alhier een huishoudelijke schietwedstrijd gehouden. De uitslag daarvan was als volgt. Het cijfer achter de prijswinuera duidt het aantal geschoten punten aan. Personeele baan le prijs C. de Feijter Wz. 49, 2e P. J. Scheale 43, 3e W. R. de Bruijn 43, 4e G. Wolfert 43, 5e H. 4XELSCHE m COURANT. ■rf'iSEEH' t.s i

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 1