jtebt gij Nieuw Zwartegronds Katoen AANBISTIDI Zeeuwsche Hypotheekbank, Middelburg. Het afbreken en ter plaatse bouwen van een Woonhuis op de hoeve „Steenbosch" te Axel. Gemengd Nieuws. Dat verklaren ons de Geneesheeren. Dat bevestigen ons de gebruikers. Rechtszaken. Advertentiën. ONTVANGEN: Firma P. H. Veenhuizen^Axel. TE KOOP: Droge MUTSAARD Geplaatst kapitaal f600.000. Reserve f4l3l9.741/2. 4V3 pCt. PANDBRIEVEN uitlotende tegen 100l/3 °/o e. wordt bij herkeuring het paard vrij van cornage verklaard, dan geen herkeuring meer noodig zij en d. wanneer bij herkeuring blijkt, dat het dier wel lijdende is aan cor- aage, het dan ook onvoorwaardelijk voor dekking worde afgekeurd. Voor beide voorstellen zal zooveel mogelijk steun worden geviaagd aan koudbloedfokkers in de andere pro viDciën. Na nog eenige afdoening van zaken werd de vergadering, die goed bezocht was, door den voorz. met een woord vaD dank aan de belangstellende leden gesloten. De „Westhinder" gezonken. De Vlitsingrche Courant schrijit: Maandag plaatsten wy nog een vraag- teeken achter dit opschrift. Dat is thans niet meer noodig, daar het nu vaststaat, dat de Westhinder" met man en muis is vergaan. De flauwe hoop dat sommigen der opvarenden gered zouden kunnen zijn door een der stoomschepen, welke in den stormnacht in de omgeving waren, is helaas ijdel gebleken. Trouwens reeds van den aanvang af, toen bekend was dat de „Westhinder" van zyn ligplaats was verdwenen, werd niet anders gedacht dan dat het schip met de geheele bemanning in de diepte was verdwenen. Wel dient by dergelyke rampen de grootste voorzichtigheid in acht te wor den genomen men ziet het thans aan de „Minnie", die iedereen als ver loren waande doch waar de „West- hinder" reeds Zaterdag was verdwenen en sindsdien niets meer werd gehoord, diende men zich op het ergste voor te bereiden. Maandagavond dan toen de „Minnie" hier aankwam werd, wat nog niet absoluut vaststond, volslagen zekerheid, want de opvarenden van de „Minnie" hadden gezien dat na de aanvaring de „Westhinder" dadelijk begon te zinken. Dat geschiedde in den nacht van Vrydag op Zaterdag om ruim 4 uur en de scljok was zoo hevig dat het licht schip in zeer korten tijd in de diepte verdween. Terwijl dit schip met zijn geheele bemanning een prooi der golven werd, bulderde de storm voort met onvermin derde kracht en het noodweer maakte elke poging tot redding dan ook geheel onmogelijk. Het was zulk noodweer dat de smartkreten in den bangen, donkeren nacht door den bulderenden storm werden verstomd en op de „Minnie" werd dan ook nauwelijks een kreet gehoord. De zee had wederom een lOtal slacht offers geëischt, mannen die op het veld van eer waren gesneuveld. Het Belgisch loodswezen wordt de laatste jaren wel dikwijls in rouw ge dompeld en het past ons onze hartelyke betuigingen van deelneming te doen toekomen aan allen die bij deze ramp weder bloedverwanten of bekenden mochten verliezen. Hoewel de bemanning van de „West hinder" te Ostende thuis behoort waren er drie Vlissingers aan boord van dit schip, nl de gezagvoeder de heer J. Vanhuysse en de matrozen J. Blommaert en A. Chys. De geheele bemanning bestond be halve uit genoemde Vlissingers uit den machinist J. Lauwers gehuwd nalaten de vrouw en 1 kind; de matrozen Salliau, P. van Haverbeeke, C. Bulteel. A. Vyncke, O. Lesy en J. Pleurbaay, «llen gehuwd. Uit de mededeelingen van de opva renden van de „Minnie" blijkt, dat de lichter welke op sleeptouw was geno men door het Duitsche stoomschip „Ecbatana" in den storm van Vrijdag op Zaterdag was losgeraakt. De lichter was toen prys gegeven aan de woedende baren, want het was buitengewoon zwaar stormweer. De „Minnie" werd door de woeste zee in de richting van de Wensthinder" geworpen en op den lichter werd dade- delijk gevreesd dat een aanvaring zou volgen, daar de lichter ten speelbal was aan de ziedende baren. Helaas, de vrees bleek gegrond, want korten tijd later werd de „Wensthinder" door de „Minnie" aangevaren en de schok was zeer hevig. De „Westhinder" begon, zooals reeds gemeld, dadelijk te zinken. De „Minnie" dreef verder hulpeloos rond en werd des nachts opgepikt door het Nederlandsche stoomschip „Ary Scheffer", en Maandagavond op de ha ven gesleept. Over de bijzonderheden van de ramp meldt het Hand. v, Antw. o. a. nog het volgende De lichter „Minnie" bleef nevens het vuurschip liggen en niettegenstaande de Westhinder geheel zijn ankerketting uitliet om vrij te komen, bleef de „Min nie", als aangeplakt tegen het vuurschip en kwam er een tweede maal mee in botsing. Zonder een oogenblik te deuken welk groot gevaar zij liep, riep de bemanning van het vuurschip tot den zeelichter, om den naam van het schip en kapitien te doen kennen, om een verslag van het gebeurde op te maken, voor alle gebeurlijke rechterlijke gedingen. Men was daar volop mee bezig, hee^ dit spelletje duurde ongeveer reeds een twintigtal minuten, toen plotseling, zon der dat iemand maar het minste had kunnen vermoeden, het vuurschip zich op zijn zyde legde en met den kop het eerst in de golven verdween. De geheele bemanning van het vuur schip was door dit geharrewar op het dek en met een kreet die door merg en been drong, geraakten allen te water en werden door de zee verzwolgen. Meer dan waarschynlyk moet het vuurschip bij een der botsingen een groot gat in de kiel hebben gekregen, waardoor een groot lek ontstond en dat door niemand is waargenomen gewor den, want dan hadden ze nog al den tijd en gelegenheid gehad om allen op de zeelichter Minnie over te springen. De zeelichter is verder aan't drijven gegaan om later op de Thornton bank te worden opgepikt en naar Vlissingen te worden gebracht. Wat er nu met de Ekbatana is ge beurd blijft nog een raadsel. Was de lichter nog op sleeptouw toen de eerste aanvaring gebeurde, of was deze reeds los Daar is voor het oogenblik geen bepaald antwoord over te geven. Dit zal later door het rechtsgeding moeten uitgewezen worden. In alle geval de Ekbatana is den ganschen nacht nog ter plaatse geble ven, maar zooals wel te vreezen was heeft zy niets meer gezien van de Westhinder en van diens bemanning. De Belgische minister van zeewezen, P. Segers, heeft aan elk der weduwen van de gehuwde verongelukte schepe lingen een brief een rouwbeklag gericht, die door den onderinspecteur van het loodswezen te Ostende eigenhandig be steld werden. Volgens het Hand. v. Antw. zal op last van den minister een lijkdienst tot gedachtenis der schipbreukelingen in de St. Pieter- en Pauluskerk van Ostende worden gecelebreerd en ver moedelijk zal dhr. Segers zelf bij dien dienst tegenwoordig zijn. Aldus lezen we nog in de M. Crt. Maandagavond 10 uur onstond, naar het Hand. meldt, een tel uitslaande brand in het koffiehuis van P. J. Scheffers op den hoek van het Burgemeester-Hof mansplein en Thorbeckestraat te Feye- noord, doordat iD de woonkamer van den caféhouder de kat een brandende petro leumlamp had omvergesprongen. De woonkamer en het koffiehuis brandden geheel uit. De bovenwoningen bleven gespaard. Af. Crt. een bleeke gelaatskleur, bleeke lippen, bleek tand- vleesch gedurig hoofdpijn, slapeloosheid, gebrek aan eetlust, gebrek aan kracht en energie Dat zijn verschijnselen van BLOEDARMOEDE en van ZENUWZWAKTE. Daar tegen HELPT U snel en afdoende de Sanguinose. De SANGUINOSE is het werk zaamste middel, mij bekend, ter bestrijding van de neurasthenie en al hare gevolgen. 1 Dr. Nestor Charbonnier. Brussel. Gaarne verklaar ik dat de SANGUINOSE mij een groote steun is bij geregeld gebruik. De moeheid wijktde krachten keeren terugde slaap wordt diep, gerust en verkwikkend. Zwolle. Mej. v. d. Waarde. Sanguinose kost per fl. 1,50; 6 fl. 8,— 12 fl. 15,—. Bij alle Apothekers en voorname Drogisten. WACHT U VOOR NAMAAK. De Riemerstraat 2c/4. VAN DAM Co., Den Haag. Te Axel bij Joz. de Fejjterte Ter Neuzen bij A. van Overbeeke- Leuniste Breskens bij D. de Smitte Hansweert bij A. v. d. Berg en te Zaamslag bij F. Hubrechtsen. (60) Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 20 December 1912. G. B., 24 j., arbeider te Hontenisse, gedetineerd te Middelburg, is wegens diefstal veroord. tot 2 maanden gevang, met mindering der prev. hechtenis. F. K., 26 j., werkman te Westdorpe, is wegens wederspannigheid veroord. tot 15 of 15 d. hecht. H. A. d. W. stationchef te Axel is te 's-Gravenhage vrijgesproken. - PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 22 December 1912. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9V„ ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Ds. J. H. Lammertsma. Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Kerk B Ds. J. H. Lammertsma. Leeskerk. Gereformeerde Kerk (Weststraat.) Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. De ondergeteekende betuigt haren liarteiyken dank voor de vele gelukwenschen, zoowel van hier als van elders op 14 dezer ondervonden. NEELTJE DE KOEIJER. Wed. S. Wijna. Axel, 20 December 1912. voor DOEKEN. h 3 cent, bij C. VAN BENDEGEM, Axel, Plaatje. Door den Architect L. DE BRUIJNE te Ter Neuzen, zal namens den heer J. DE PUTTER te Axel, op Dinsdag 31 Dec. 1912, 's nam. 2 uur, in het „Stationskoffiehuis" bij den heer J. C. van Damme te Axel, in 5 perceelen en in de massa worden aanbesteed Ie perceel Metselwerk, 2e Timmerwerk, 3e Ijzerwerk, 4e Loodgieterswerk, 5e Glas- en Yerfwerk. Bestek en teekening liggen van af Zaterdag 21 Dec. ter inzage in het bestedingslokaal en zijn dau verkrijg baar a 1,50 per stel bij genoemden architect. Aanwijzing ter plaatse op den dag der aanbesteding voorm. 11 uur. De Bank geeft uit in stukken van f1000, f500 en f100, tegen beurskoers (ÏOO1/, De DIRECTIE bericht, dat ten kantore der Bank en bij H.H. Correspondenten verkrijgbaar zijn a. Een bericht omtrent de uitloting der 4.7s 7# Pandbrieven a iooVs 7#. b. Een bericht omtrent de uitloting der Pand brieven en omwisseling in 47a 70 Pandbrieven. De Directie, Mr. A. A. DE VEER Gzn. (25) Mr. M. C. VAN DEN MINNE. I

Axelsche Courant | 1912 | | pagina 3