Gemeenteraad van Axel. Landbouw. te Axel, 163,40, H. J. Harte, te Axel, 145 en H. Hoebé te Axel 140,50. Het werk is gegund aan de laagste inschrijvers. Bij kon. besluit van 8 Nov. is aan de gemeente Clinge van rijkswege een bedrag van 5400 verleend boven en behalve de bijdrage bedoeld bij art. 48 van de wet tot regeling van het L. O. M. Crt. Blijkens opgave in de St. Ct. kwamen in de week van 11 tot en met 17 December ter kennis van den een- tralen gezondheidsraad, de volgende gevallen van besmettelijke ziekten in Zeeland, van febris typhoidea 1 geval te Bruinissevan roodvonk 2 gevaller te Nieuwvliet, 1 geval te Groede, St. Janssteen en Rilland Bath van diph- teritis 2 gevallen te Goes en te Zierikzee. Zitting van 17 Dec. 1912. {Slot.) Dhr. Wolfert vraagt oi er dan vroeger geen boekhouder geweest is, dan heeft immers de Directeur van de tabriek het toch altijd gedaan. De Voorz. zegt dat de vraag van dhr. Wolfert hun brengt tot het vol gende punt van de agenda, nl. om eene verordening vast te stellen, over eenkomstig art. 114bis der gemeentewet. Vroeger was de Directeur belast met de administratie, doch de gelden werden verantwoord door den gem.-ontvanger. Dit was geen zuivere toestand. Nu beoogt art. 114bis te benoemen een zelfstandig rekenplichtig ambtenaar die een afzonderlijk beheer heeft, borg moet stellen en aansprakelijk is voor de gedane ontvangsten. Vroeger deed de Directeur wat, en de Ontvanger deed wat, maar de laatste bleet verantwoordelijk voor de centen, en zoo'n toestand deugt niet. Den heer Wolfert bevreemdt het dat er een boekhouder moet worden be noemd. De vroegere Directeur, zei men, had het te druk, die kou het niet doen, maar deze heeft het niet zoo druk, en doet het toch ook niet, overigens kan hij er zich mede vereenigen, het kan nooit te secuur zijn. Dhr. Kruijsse zegt dat in geval wy niet willen, Ged. Staten den Raad zullen verplichten om deze regeling te maken. Dhr. Oggel zou willen voorstellen om voor 1912 eene gratificatie van 100 te geven en mochten er voor 1913 bezwaren worden geopperd tegen het tractement van 150, dan nog 50 bij te geven voor te maken onkosten. Dhr. Kruijsse: Dat blijft vrijwel hetzelfde. De Voorz. zegt dat dhr. Oggel zich thans met dit voorstel op hetzelfde ter rein van hem beweegt, n.l. benoeming en salarisregeling afhankelijk van el kaar te maken. Dhr. Oggel ziet dit niet in, daar voor 1912 door hem „gratificatie" en voor 1913 „salaris" wordt voorgesteld. Dhr. DielemauWe zouden ƒ100 gratificatie kunnen geven in afwachting van wie er benoemd wordt. Om een einde aan de zaak te maken wordt op voorstel van dhr. Kruijsse met 9 tegen 2 stemmen besloten om punt 6 na punt 10 te behandelen. Voor stemden de heeren Lamaltre, Kruijsse, Van Driel, Dregmans, F. Dekker, Dielemau, P Dekker, Smies en Wolfert, tegen de heeren Oggel en De Feijter. VII. Vaststellen verordening over eenkomstig art. 114bis der Gemeentewet. Deze verordening wordt na voorlezing m. a. s. vastgesteld, en zal na goed keuring met 1 Januari 1913 in werking treden. VIII. Als voren aard en bedrag van de te stellen borgtocht boekhouder gas fabriek. B. en W. stellen voor om de borg tocht te bepalen op 1000. Dhr. OggelStaat dat niet in de pas voorgelezen verordening De Voorz.Ja, maar dit mag niet als een besluit worden aangemerkt, want die verordening moet door Ged. Staten nog eerst worden goedgekeurd. Dhr. Oggel stelt voor den borgtocht te stellen ten genoege van B. en W. M. a. s. wordt hiertoe besloten. IX. Alsvoren jaarwedde boekhouder gasfabriek. Dhr. Smies vraagt of de werkzaam heden van thans geëvenredigd zijn aan hetgeen dhr. Van Vessem gedaan heeft. De Voorz. zegt dat eene vergelijking tusschen den tegenwoordigen te be noemen boekhouder en den heer Van Vessem of tusschen boekhouder en Directeur niet te treffen is, omdat thans zooveel andere zaken tusschenbeide komen o.a. borgstelling, de betrekkingen zijn te zeer verschillend. Dhr. Kruijsse: Nu is bepaald dat de boekhouder een borg moet stellen van J 1000. Wanneer hij dit geld belegt als N. W. S. dan moet hij 1500 storten en heeft dan een renteverlies van 22,50. De Voorz.Daarbij is hij ten volle verantwoordelijk. M. a. s. wordt besloten tot het voor stel van B. en W. om een jaarlijksch tractement van ƒ150 te geven. X. Benoeming boekhouder gasfabriek. Dhr. Oggel vraagt of er ook een aan beveling is van B. en W. De Voorz. zegt dat dhr. Oggel de aanbeveling daar voor zich heeft, waar op voorkomen de h.h. M. L. van Vessem en C. A. Wichmann. Dhr. Oggel vraagt waarom de heer Wichmann, waarvan ook al over zijne administratieve werkzaamheden is ge klaagd, ook op de voordracht staat De Voorz. zegt dat B. en W. gemeend hebben de voordracht aldus in te rich ten. De Raad is volkomen vrij en mag ook buiten de aanbeveling om benoemen. Bij stemming verkreeg dhr. M. L. van Vessem 8, C. A. Wichmann 1 en P. Augustijn 1 stem. Een briefje was blanco. Thans kwam punt VI weer aan de orde. Dhr. Smies ziet er geen reden in om de gratificatie te verhoogen nu hét tractement op 150 is gebracht. Er zijn in 1912 toch niet meer werkzaam heden geweest dan in 1911? Waarom moet er dan f 50 meer gegeven worden Dhr. Oggel wil er niets meer over zeggen, maar verklaart het met dhr Smies eens te zijn. De Voorz. zegt misschien in het oog van dhr. Oggel gedwaald te hebben door met dhr. Van Vessem over de salarisregeling te spreken, maar B. en W. hebben dit gedaan, alleen om den Raad de keuze gemakkelijker te'maken Het is toch nog zoo heel gek niet, dat men iemand die naar eene betrekking wil solliuiteeren, vooraf bekend maakt met in t daaraan verbonden salaris Wij hebben den heer Van Vessem ge vraagd Voelt U er iets voor om de betrekking aan te nemen ingeval U werd benoemd. En toen hij toestemmend antwoordde, hebben we als van zeil spreekt over het salaris gesproken. Om bepaalde redenen hebben we geene oproeping gedaan. Dhr. Van Vessem zeide dat het salaris minstens 150 moest zijn ook voor 1912 anders kon hij het niet doen. Wij meenden aan vankelijk dat het wel iets minder kon maar besloten later het zóó by den Raad te brengen zooals we hebben ge daan, en nu laten we het verder aan het oordeel van den Raad over. Dhr. KruijsseOns voorstel is een uitvloeisel van het onderhoud met dhr. Van Vessem. Vindt de Raad het niet goed, dan moet de beslissing van den benoemde worden afgewacht. Het voor stel van B. en W. om 150 te geven voor 1912 wordt nu in stemming ge bracht en verworpen met 6 tegen 5 stemmen. Voor stemden de heeren Kruijsse, Van Driel, Lamaltre, Wolfert en P. Dekker, tegen de heeren Smies, F. Dekker, Dieleman, Oggel, De Feijter en Dregmans. Het voorstel van Smies om eene gratificatie te verleenen van 100 wordt hierna m. a. s. aangenomen. XI. Aangaan geldleening. Wordt besloten voor den aankoop van nieuwe mains en de betaling der onderzoeks commissie in zake het beheer der gas fabriek eene som te leenen van 6000 hoogstens rentende 47s iQ aandeelen van 250 aflosbaar in 24 jaar. XII. Eene wijziging in de begrooting voor 1912, die hiervan het gevolg is, wordt m. a. s. goedgekeurd. Omvraag. De Voorz. zegt dat B. en W. hebben besloten, nh het advies van de gezondheidscommissie om aan den Raad voor te stellen tot opruiming over te gaan van de privaten der gemeente in de Oude Wijk. Niet alleen dat deze privaten voor de gezondheid schadelijk zijn, maar thans heeft ieder er voor te zorgen een eigen privaat te hebben. M. a. s. wordt besloten tot slooping over te gaan. De Voorz. vraagt machtiging aan den Raad voor B. en W. om het vervoer van haardasch en vuil alsmede de afval op de tabriek weer op te dragen aan Ollebek. Dhr. SmiesKon het niet beter pu bliek besteed worden. De Voorz. zegt dat B. en W. oor- deelen voor een geregelden gang van zaken dat het oeter is het te laten zooals het is. Allen verklaren zich er voor. Nog zegt de Voorz. het volgend jaar met een voorstel te zullen komen om den Oostel. buitenweg eens goed te restaureeren, overtuigd als men thans is dat de keiweg te smal is en dat er zeer vele putten in liggen, terwijl alles wat er aan gebeurt weggegooid geld is. Na al het onaangename dat ons sedert de oprichting der gasfabriek is ter oore gekomen, kan de Voorz. thans mede- deelen dat ze uitstekend werkt. Er zijn thans 282 aansluitingen, waaronder 104 muntleidingen en er komen er nog steeds bij. In de toekomst is het te voorzien dat het bedryf rendeerend zal worden voor de gemeente. Dhr. Dieleman vestigt de aandacht op het viaduct dat gelegd is door de Maatsch. Mechelen —Terneuzen aan het gehucht Schapenbout. Hy meent wan neer daar geen afrastering wordt aan gebracht het in de toekomst daar zeer gevaarlyk zal worden. De Voorz. zegt rekening te zullen houden met het door dhr. Dieleman gesprokene, en zal met de Wethouders en den architect den toestand daar eens gaan opnemen. Hij meent dat ook het viaduct niet beantwoordt aan de ver leende vergunning. Daar niemand meer het woord ver langt sluit de Voorz. de vergadering. Gisteren werd alhier onder voorzitter schap van den heer Ph. J. van Dixhoorn eene vergadering gehouden van leden van de Vereenigiug van Zeeuwsche Fokkers van het zware trekpaard. Daarin werd medegedeeld, dat hoewel nog een te kort in kas is te wachten, de financieele uitkomsten een zeer gunstig resultaat hebben geleverd, zoo dat slechts een som van 480 noodig zal zijn om het geheele stichtingskapi taal ad 7850 te dekken. Met alge rneene stemmen werd dan ook besloten om 500 te leenen, teneinde dat tekort te dekken. Ingekomen was o.m. een schrijven van dhr. Aarn. de Feijter te Terneuzen, waarin werd gewezen op de weinige medewerking van verschillende hippi sche bladen in zake het koudbioedpaard in het algemeen en het Zeeuwsch-Bel- gisch paard in het bijzonder. Schrijver stelde in het licht, dat de koudbloed- fokkerij recht heeft op degelyke voor lichting door een blad, dat zich enkel op de koudbloedrichting beweegt en gaf in overweging het voorstel om eene commissie van 3 personen te benoemen, welke zullen onderzoeken in hoeverre de oprichting van zoo'n blad voor geheel ons land mogelyk is. Dit voorstel werd aangenomen met op 2 na algemeene stemmen, waarna het bestuur zoo'n commissie zal be noemen. Aanvankelijk bestond het plan om een weg aan te leggen op het terrein der vereeniging en deze te verharden met sintels, doch daar de voorz. in de buurt van Charleroi kolossale hoopen had zien liggen met afval uit de steen kolenmijnen, en dien steenachtigen afval gratis te krijgen en dus slechts voor de kosten van vervoer hier te gebruiken is, stelde hij voor daarmede een proel te nemen. Velen sloten zich bij dat voorstel aan en bestelden zelfs ook voor zich een of meer wagons, zoodat binnen eukePe weken een 150.000 K.G. van die stof zal worden ingevoerd. Particulieren kunnen nog hunne be stellingen doen bij dhr. Zonnevijlle, die nadere inlichtingen verstrekt. Wat de plannen der vereeniging voor 1913 aangaat, werd besloten de tentoon stelling overeenkomstig voorschrift in Juni te houden. Het concours dient echter uitgesteld, daar 29 Juni op Zondag valt. Op voor stel van den secretaris zal dan het concours-hippique worden gehouden tegelijk met de in Axel te houden feesten ter herdenking van onze honderdjarige onafhankelijkheid. De secretaris deelde in verband met die plannen nog mede, dat ook aan de feestviering te Middelburg kan worden meegedaan en wel in de afdeeling ten toonstelling van al wat op vroegere tijden betrekking heeft. Hij wil daar o.a. de vlascultuur van nu en vroeger in 't bijzonder uit deze streek tentoon stellen en vooral reclame maken voor de V. V. Z. F. Hierna werden de hh. L. Bogaerten L. de Putter van Axel en G. van Waes van Westdorpe benoemd om in com missie de rekeningen, enz. te contrö- leeren. Nadat nog verschillende zaken van ondergeschikt belang waren behandeld, kwam aan de orde de behandeling van enkele moties in verband met het nieuwe wetsontwerp op de paardenfokkerij. 'tls bekend, dat een hengst goedge keurd in een provincie, niet mag wor den gebruikt in een andere provincie, dan na herkeuring. Dit is een bepaling, waaruit reeds veel moeilijkheden en schadeposten ontstonden. Ook het nieuwe wetsontwerp van Minister Tal ma voorziet daarin niet volgens den secr. Deze acht het daarom gewenscht, dat aan den Minister van Landbouw en aan de Tweede Kamer leden wordt gevraagd om toe te staan, dat een hengst, die gekeurd is in Zee land, ook mag dekken in andere pro vinciën. De voorz. stelde voor aan de Regee ring te verzoeken, dat voor het koud bloedras slechts één keuringscommis sie worde benoemd voor het gansche Rijk, in plaats van een voor iedere provincie. Hij acht dit de eenvoudigste weg, lichtte het voorstel toe met voor beelden, waarop het werd aangenomen. Ook betredende keuring op cornage wenschte het bestuur verandering. De secr. wees erop, dat over cornage al heel veel geschreven en gesproken is en dit ook een zeer moeilijk te con- stateeren gebrek is, zoodat vergissing daarbij nogal eens plaats heeft. Na bespreking van een en ander wordt dan by acclamatie aangenomen het voorstel, dat er by de regeering wordt op aangedrongen, dat a. Elke hengst bij eerste keuring zeer nauwkeurig wordt onderzocht op cornage en bij goedkeuring daarvoor geen herkeuring meer noodig zij b. wordt bij eerste keuring een hengst bevonden als lydende te zijn aan cor nage, dan uitstel worde verleend en-- later herkeuring plaats hebbe

Axelsche Courant | 1912 | | pagina 2