Ho. 73 ff oensdag 18 December 1912, 28e Jaapsr. 1 Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELE1IAN, Buitenland. >ren. 581 •émfimm Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. UVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DE BALKAN-OORLOG. Het voornaamste nieuws is heden Volgens nadere berichten van generaal „ipoendzakis, den bevelhebber van het Grieksche leger uit Epirus, hebben de Grieken in het laatste gevecht 7 kanonnen genomen en de Turken tot in de forten om Dzjanina teruggedreven. Ten O. van Dzjanina heeft het corps Garibaldianeu voor een overmaeht van Turken terug moeten trekken. Het ver loor 100 dooden en gewonden, onder wie zijn aanvoerder. Op Chios vechten de Turken nog altijd hardnekkig door. Volgens berichten uit Servische bron, ïforden er aan de grens steeds meer Oostenrijksch-Hongaarsche troepen samen getrokken. De landing van de Grieken bij Santi Q,uaranta, aan de kust van Albanië, tegen over Korfoe, blijkt slechts een schijn beweging geweest te zijn. Het Grieksche ministerie van oorlog deelt er het volgende over mede Daar men het doelmatig achtte, een gedeelte van de bp Dzjanina samenge trokken Turksche troepen tijdens een tegen de Turken gerichten frontaanval af te leiden, heeft het leger uit Epirus bij Santi Quaranta ten N.W. van Dzjanina twee bataljons infanterie en 4 kanonnen aan land gezet en een beweging ter af leiding van de Turken uitgevoerd, welke volkomen geslaagd is. Zoodra de landing van de Grieksche afdeeling was opgemerkt, werden den Grieken van Dzjanina uit acht Turksche bataljons met twee batterijen en twee belegeringskanonnen tegemoet gezonden. Na een schermutseling, die de Grieken in staat stelde, de sterkte van de troepen tegenover hen te bepalen, keerden de Grieken, zonder dat de Turken hen ver volgden, naar Sauti Q,uaranta terug, gingen in goede orde met al hun oorlogs materiaal aan boord van de wachtende schepen en richtten zich daarna naar een ander punt van de kust van Epirus. Hun verliezen waren 5 dooden en 19 gewonden, die aan boord van de schepen gebracht werden. Officieel wordt te Konstautinopel bekend gemaakt, dat, volgens bij het ministerie van binnenlandsche zaken ingekomen berichten, het ontzet van Dzjanina gelukt zou zijn. Het communique luidt als volgt Ten W. en Z.W. van Dzjanina hebben de Grieken twee belangrijke nederlagen geleden. Zij werden volkomen verslagen. Zij hebben zware verliezen geleden Deze overwinning heeft Dzjanina van zijn belegeraars bevrijd. De Grieken moeten hun marsch naar Walona opgeven en zich tot aan de grenzen terugtrekken. Het bericht heeft algemeene vreugde verwekt. De troepen welke aan deD strijd hebben deelgenomen worden niet genoemd. Vermoedelijk heeft men met een van de bekende onbetrouwbare overwinnings- berichten -te doen, die hun grond hebben ia de schijnbeweging van de Grieken uit Santi Quaranta en het terugtrekken van de Ganbaldianen. De Grieksche hoofd macht staat echter voor Dzjanina. Uit een samentelling blijkt, dat de Serviërs in dezen oorlog hebben buit gemaakt 308 kanonnen, 213.000geweren van verschillend maaksel, maar waar onder er 100.000 modern zijn, vele mil- lioenen geweerpatronen, 70 spoorweg- waggons met verschillende munitie te Uskub en 40 te Prisjtina. Te Konstantinopel wordt bij geruchte verteld, dat de nieuwe Dreadnought, welke Turkije van Argentinië gekocht zou hebben, reeds door de straat van Gibraltar gestoomd zou zijn. Men be schouwt dit echter als bluf, om de aan dacht van de Grieksche vloot in de Egeï- sche Zee af te leiden. Uit Turksche bron verluidt, dat de commandant van Skoetari een poging zal doen, om door de omsingeling van de Montenegrijnen heen het land van de Mirdieten te bereiken, voor de honger hem tot overgave mocht dwingen. Hij hoopt bij de Mirdieten een gunstig ont haal te vinden, daar het meerendeel van zijn troepen uit Albaneezen bestaat. In de linie van Tsjataldzja worden de zieke Turksche soldaten op hetoogen- blik door gezonde vervangen. Men brengt de zieken in lange optochten door Kon stantinopel naar de hospitalen aan de Taxim. Honderden verkeeren in een verschrikkelijken toestand. Zij zijn met vuil bedekt en hun kleeren zijn gescheurd en zij maken het medelijden van de bevolking gaande. N. R. Ct. DÜIISCRLAND. De Lokal-Aazeiger meldt, dat te Cux- haven een station wordt ingericht voor de luchtschepen van de oorlogsvloot. Er is een terrein vau 9 vierkante kilometers voor aangekocht. Voor den aankoop en het in orde maken van dit terrein is 1.600.000 ink. uitgetrokken. Verder zal 1.700.000 mk. gevraagd worden voor het bouwen van een groote draaibare dubbele loods voor Zeppelin-luchtschepen. Aan het station zal een luchtschippersafdeeling verbonden worden van 14 officieren, 31 onderofficieren en ruim 150 minderen van de marine. N. R. Crt. Naar aanleiding van net overlijden van den Beierschen prins-regent heeft keizer Wilhelm een telegram van rouw beklag gezonden: Met de diepste droef heid," zegt het o. a., vervult mij de tijding van het heengaan van mijn dier baren vriend. Heel Duitschland treurt om den overledeue. Steeds zal ik deze uitnemende figuur met de diepste dank baarheid herdenken.'' In een telegram van antwoord verzoekt prins-regent Ludwig den keizer, om de vriendschap, zijn vader steeds bewezen, op hem over te dragen. »In trouw aan den Bond en den keizer", besluit het telegram, zal ik het verheven voorbeeld van" mijn doorluchtigen vader volgen." Het bericht omtrent de overbreuging van het hart van den overleden regent naar Altötting blijkt onjuist; die in Beieren traditioneele plechtigheid heeft ditmaal niet plaats, daar de overledene het zelf niet gewild heeft. Ook een deel der Beiersche centrum pers dringt nu op instelling van een nieuw koningschap aan. Avp. FRANKRIJK. Er wordt in Frankrijk, vooral door ouderen, geklaagd over den achteruitgang der goede manieren. Vrijdag schreef iemand in de Figaro Het lijkt wel of men uit achteloosheid de goede manieren hoe langer zoo meer verliest en dat is heel jammer. Zal de Fransche beleefdheid ophouden te heer- schen iu Parijs, haar zetel Als men 's avonds een volle zaal toeschouwers ziet zou men het werkelijk vreezen. Oude menschen herinneren zich eeu tijd, waarin een man zijn hoed niet had durven op houden in een zaal, waar zich vrouwen in avondtoilet bevonden. Tegenwoordig zet iedere man, zoodra het scherm ge vallen is, haastig ziju hoed op. Men spreekt tot een dame met eea hoed op het hoofd, zonder zich te geneeren. Waarom? Omdat men in een schouw burg is? En hoe komt de schouwburg aan dat slechte voorrecht Beminnelijk volk, dat zulk een op merking in een dagblad plaatst N. R. Cu ENGELAND. Het Lagerhuis is Donderdag gereed gekomen met de commissoriale behande ling van de Home Rule-wet. Een levendig debat lokte nog een voorstel uit om te bepalea, dat de Unievlag de Union Jack de officieele vlag van Ierland zal blijven en op het Iersche Parlements gebouw zal moeten waaien. Met 130 stemmen meerderheid werd het ver worpen. Terecht, zegt de Westminster Gazette. De Union Jack is in Ierland nu eenmaal het zinnebeeld van de gehate unie met Groot-Brittanje geworden. Er is uiets tegen, dat Ierland een eigen vlag heeft en die op zijn Parlement zet. Is Home Rule eenmaal ingevoerd, dan zal de Unievlag er wel geliefd worden, maar dat kost eenigen tijd. Minister Birrell herinoerde het Lager huis, dal de Uoievlag nooit officieel in wet of koninklijk besluit tot vlag van Ierland is verheven. Het is ook niet de oude Britsche vlag, maar eerst ont staan na de unie van 1800. N. R. Lrt. *5 29 5 51 SOI 7 03 715 7 35 3 01 806 813 820 8 27 8 31 803 815 8 59 9 21 9 30 519 9 16 617 869 9 53 1XELSCHE S COURANT.

Axelsche Courant | 1912 | | pagina 1