Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Het Koode Kruis. Het Hoofdcomité van het .Roode Kruis" deelt mede Volgens ontvangen telegram van dr. Sikemeier is de Bulgaarsche ambulance Zondagmorgen te 7.55 uit Sofia ver trokken, met bestemming Tschorloe de reis gaat over Yamboli, Kirkkilisse en Loele-Burgas. Allen wel. Brieven moeten worden verzonden aan het adresCroix-Rouge-Sofia. Door dr. Lingbeek is per telegraaf verzocht, het reserve-personeel der Turksche ambulance onmiddellijk te doen overkomen. Bedoeld personeel (1 arts, 2 Inland- sche artsen, 5 verplegers, 4 verpleeg sters, 1 kok, 1 kokkin), dat H. M. de Koningin te vier uur ten paleize in audiëntie zal ontvangen, vertrekt 7.28 van het station S.S. naar Constautinopel. De Nederlandsche gezant te Athene heeft het Hoofdcomité van het „Ned. Roode Kruis" bericht, dat de 4 ver pleegsters voor de Grieksche ambu lance Zaterdag j.l. in welstand aldaar zijn aangekomen, en naar Saloniki zou den vertrekken. Avp. H. M. de Koningin-Moeder. H. M. de Koningin-Moeder, die wegens een lichte ongesteldheid in bijna vier weken het Paleis niet heeft verlaten, is gisteren voor het eerst weer uitgereden. N. R. Crt, AXEL, 6 December 1912. Het in ons land nog algemeen gevierde St. Nicolaasteest is weer voor een jaar achter den rug. Reeds weken te voren hoorde men in den kindermond niets anders dan van mandjes zetten en veel krijgen en vooral 's avonds was het hun aan te zien, dat ze tegen het naar bed gaan ernstiger werden. Je kon toch maar nooit weten, of hij niet eens door den schoorsteen of een dakraam zou komen en zoo droomden ze en sliepen onrustig, alnaar St. Nicolaas hun strenger voor kwam. Maar wat de kinderen in Axel niet gedroomd hadden lezer, is dat hij hun in levenden lijve zou verschijnen! Woensdagmiddag het St. Nicolaas- feest werd hier weer eens niet op den bepaalden dag gevierdtegen half vier had St. Nicolaas zich aan den ingang der openbare school opgesteld om gevolgd door de schooljeugd een wandelritje door de straten te maken. Niet allen echter was die verschijning even welkom. Er waren er zelfs, die slechts schoorvoetend en na aansporing tot doorloopen van den meester, de school verlieten, om eenmaal buiten gekomen, zoo hard mogelijk naar huis te loopen. Die hadden zeker een kwaad geweten Maar de overgroote meerderheid vond het prettig, en vooral toen de knecht een handvol peperbollen uitstrooide, steeg een oorverdoovend gejuich op. Toen allen de school uit waren, ging het voorwaarts en werd, gelooven we, geen buurt ot straat overgeslagen. Net zooals we hem in ons prenteuboek zagen. Een hooge steek op, in pur peren mantel gehuld, zijn staf in de hand, zoo reed hy daar, gezeten op een wit paard, dat aan den teugel geleid werd door .zwarte Puck", zijn knecht, die dreigend de roede in de vuist hield, statig langs de huizen. Honderden volgden den goeden Sint, want er waren inmiddels reeds drie scholen uit, zoodat de groep was aan gegroeid. Aardig was het, hoe sommigen 'dat zelfde eerbiedwaardige uiterlijk met dien langen witten baard vriendelijk toelachten, terwijl anderen meenden, dat hij toch leelijk keek hoor, en toch het gezicht ieder slechts met dezelfde onveranderlijkheid kon aanstaren 1 Het was een leuke verrassing, die de firma Veenhuizen den kleinen snaken had bereid en ook vele grooten, want niemand bleef in huis, als St. Nicolaas voorbijreed en iedereen was dan ook vol lof over de uitmonstering van dat groepje. Vooral de huismoeders waren dankbaar, want wis en zeker zouden de deugnieten, die aan St. Nicolaas geen geloof hechtten, dien avond kalmer naar bed gaan. Tot weerziens St. Nicolaas 1 Als deskundigen van pachtwaarde der gronden gelegen in den calami- teuzen Nieuw Neuzenpolder zijn alsnog benoemddoor den dijkraad de' heer F. de Ruijter Jz. Sr. te Zaamslag en door de arr. rechtbank te Middelburg de heer J, Dieleman te Hoek. M. Crt. De heer P. de Feijter te Ter Neuzen is benoemd tot onderwijzer te Woerden. Bij beschikking van den Minister van Waterstaat is goedgekeurd de vesti ging van -een hulptelefoonkantoor in het hulptelegraafkantoor te Zaamslag. Daardoor wordt dus de vestiging eener spreekcel aldaar verzekerd. Tern. Crt. Blijkens de opgave in de St. Crt van het aantal gevallen van besmette lijke ziekten ter kennis gekomen van den centralen gezondheidsraad kwamen in de week van 27 November tot en met 3 Dec. de volgende gevallen van besmettelijke ziekten in Zeeland voor: van roodvonk 1 geval te Groede, Sluis en Vlissingen en van diphteritis 2 ge vallen te Ouwerkerk en Zierikzee en 1 geval te Brouwershaven, Clinge, Goes, Graauw en Langendam en St. Maar tensdijk. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 8 December 1912. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Kerk B Gereformeerde Kerk (Weststraat.) Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 6 Dec. 1912. J. B. J. d. M., 21 j., E. d. V., 20 j., arbeiders te Clinge, zijn wegens mis handeling ieder veroordeeld tot 7 dagen gevangenisstraf met aftrek van het vroe ger ondergane voorarrest (eisch ieder 1 jaar gevangenisstraf.) D. F., 18 j., veldarbeider te Axel, is wegens alsvoren veroord. tot 7 of 7 dagen hecht, (eisch idem.) G. d. V., 17 j., dienstknecht te Axel, is wegens alsvoren veroord. tot 7 of 7 dagen tuchtschool (eisch idem.) A. L., 45 j., bootwerker te Ter Neuzen, is wegens diefstal veroord. tot 10 of 10 dagen hecht, (eisch idem.) D. v. K., 30 j., slager te Hulst, is wegens mishandeling veroord. tot 5 of 5 dagen hecht, (eisch f 15 of 15 dagen hecht.) A. N. D., 24 j., tuinier te Westdorpe, is wegens alsvoren veroord. tot 7 dagen gevang, (eisch 25 of 25 dagen hecht.) A. J. R., 16 j., letterzetter te Neuzen, is wegens wederspannigheid en belee- diging veroord. tot 1 maand tuchtschool (eisch 2 maanden tuchtschool.) D. H., 28 j., hotelhouder te Neuzen, is wegens overtreding loterij wet (het verkoopeu van Tijdgeestloten) veroord. tot 5 ot 5 dagen hecht, met veruieti ging van het vonnis van den kanton rechter te Neuzen. F. K., 35 j., zaakwaarnemer te Neuzen, is wegens alsvoren veroord. tot 5 of 5 dagen hecht, met vernietiging van het vonnis van den kantonrechter te Neuzen. D. d. K., 25 j., landbouwer te Neuzen, beklaagd van smaadschrift door middel van eene advertentie in de „Ter Neu zensche Courant" is vrijgesproken. De rechtbank te Middelburg ver lengde de gevangenhouding van A. A. B., 28 jaren, werkman te St. Jansteen, thans gedetineerd ter zake van diefstal met 30 dagen. Bij bevelschrift der Arrondisse ments-Rechtbank te Middelburg is ver wezen naar de openbare terechtzitting de zaak tegen J. J. W., 38 jaren, koop man en directeur der N. V. Nieuwe Zeeuwsche Courant te Goes, wegens het doen opnemen van een stuk van beleedigenden inhoud voor den heer Van Dalsum, notaris te Hulst. Een zoon van den heer J. V., te Heinkenszand had, zoo meldt de M. Crt., een kloof in den vinger, wat een paar dagen nogal pijn deed. Eindelijk begon het wat te verbeteren, om echter op het laatst der vorige week zooveel erger te worden, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Het bleek nu bloedvergiftiging te zijn en na een operatie is hij aan de gevolgen over leden. Prettige St. NicolaasHet hoofd der school van een dorpje in Drenthe, sergeant van het 9e landweerdistrict, is van 3—6 dezer opgeroepen tot het ondergaan van vier dagen provooststraf, omdat hij met een zeer verroest geweer inspectie heeft gemaakt bij het jaar- lijksch onderzoek. De man, vader van drie kinderen, is opgesloten in de provoost van de intanteriekazerne te Assen. Avp. Een fortuintje. Bij de gehouden groote Egmondsche verloting is de eerste prijs, een villa ter waarde van ƒ11000, gewonnen door den heer G. van D., boekbinder in dienst eener firma te Alkmaar. Avp. Te Breda is de heer H., 84 jaar oud, met een afbrekende trapleuning van de trap gevallen en overleden. Maandagmorgen omstreeks half twaalf kon men op de Boelekade te Gouda het zeldzame schouwspel gade slaan van een paard, dat daar in een woonvertrek was binnengedrongen en er nu niet weer uit kon, zoodat men zelfs een gedeelte van den voorgevel heeft moeten afbreken om den onge- nooden gast weer de vrijheid te her geven. Het paard was voor een wagen ge spannen en de voerman wilde bij het Reeuwijksche Verlaat de helling afrij den. Door de gladheid kon hij het paard niet houden, dat door den wagen werd voortgeduwd en het raam van het huis op de Boelekade binnensprong Hier kon het door de gang niet verwij derd worden, zoodat er niet anders opzat, dan het stuk muur onder het raamkozijn uit te breken en langs dezen weg het paard uit zijn ongewone stal te bevrijden. M. Crt. De directie van de E. S M. heeft naar de Tel. meldt, gemerkt, dat vele lieden gratis van de tram gebruik maakten door een willekeurig abonne mentsnummer te noemen. De abonne inenten werden nl. alleen op den len en den 15en van de maand gecontro leerd. Het bedrog kwam uit doordat een dame het abonuementsnummer noemde van de dochter van een heer die in dezelfde tram reisde. Deze heer gat de directie kennis van het bedrog. In het vervolg zullen de abonnementen altijd getoond moeten worden. De roodvonkepidemie te Amster dam is langzamerhand alnemende. De Telegraaf vertelt deze geschiede nis op de volgende wijze De man is op het oogenblik zonder emplooi, en hoopt van hieruit engage menten te kunnen afsluiten. Daar hij hier dus geen gage ontving, liet hij zich uit zijn woonplaats in Duitschland geld toezenden. Eenige dagen geleden nu kwam de geldbrief, inhoudend een som van 500 mark. Dit was in het hotel bekend. Het schijnt dat eenige individuen, die het café van het hotel wel eens bezochten, ook kennis droegen van dit feit. Tenminste, de artist be merkte, dat hij, uitgaande, wel eens gevolgd werd. Ook kreeg hy de vorige week een boodschap van een onbekende, of hij even in een café'tje wilde komen, dat door den vader van een der bedoelde individuen gedreven wordt. Hij gat aan deze uitnoodiging geen gehoor. Woensdagavond in het café zittend, j bemerkte hij, dat zekere T. hem voort durend fixeerde. Hij sloeg daar echter verder geen acht op. En toen tegen 2 uur het café gesloten weid, begaf hy zich even naar buiten, met de bectoeling een nacht café op den Amstel te bezoe ken. Op den Amstel komend werdhy plotseling door een man aangegrepen, die hem toevoegde: „He, waar ga jy zoo alleen naar toe." Hij antwoordde echter niet en liep door, passeerde het nacht-café en begaf zich naar de Blauw brug. Plotseling, vóór hij er op bedacht was, zag hij zich omsingeld door vijf iudividuen. Twee grepen zijn handen, een greep hem bij de borst, hij werd opgelicht en op de leuning van de brug geplaatst. Men ontrolde hem daarop zijn horloge met ketting, en rukte hem een ring met diamant van den vinger. Een andere ring konden de aanranders niet gemakkelijk genoeg loskrijgen. Doch één der dieven, die verstand scheen te hebben van juweelen, voegde de anderen toe: „Laat maar zitten; die is toch zooveel niet waard 1" Daar op werd zijn portemonnaie van den inhoud ontlast en nam men de porte feuille uit zijn binnenzak, die na gele digd te zijn, weer in zijn zak werd ge stopt. Het schijnt, dat die buit den heeren niet meeviel. Ten minste werd hem gevraagd, waar de rest van zijn geld was. Een hunner zeide, dat hij het den volgenden dag bij het postkantoor moest brengen. Doch een der anderen merkte op, dat dit te gevaarlijk was en 't beste was hem maar „in 't majum" (in 't water) te gooien. De aanrander, die hem bij de borst vast had, behoefde hem daartoe slechts los te laten. Tot het geluk van den artist weerklonken op dat oogenblik in den eenzamen nacht voetstappen 't waren twee surveille rende agenten, die langzaam naderbij kwamen. Het slachtoffer werd op den grond geworpen en het vijftal koos het hazenpad. Eerst meenden de agenten met een gewoon nachtrelletje te doen te hebben. Het duurde nog al een tijd, vóór de artist den agenten in het Duitsch op de hoogte van de situatie kon bren gen. En in dien tyd was het vijftal gevlogen. Daar het gebeurde op de brug echter voorviel in de nabijheid van een lantaarn, en de nacht vrjj helder was meende de artist, dat hy zijn aanranders wel zou herkennen. Dit is dan ook gelukt. De vijf ban dieten zitten reeds achter slot en grendel. Te Bourtange is Zaterdag een dochter van den landbouwer G. Meims aangerand door twee heeren uit een auto. Reeds was het meisje bewuste loos gemaakt, toen er hulp kwam op dagen. De auto snelde toen voort. Avp. Er staat in verschillende bladen een aandoenlijke geschiedenis, overge nomen uit het Dagbl. v. N. Br., en die zich zou hebben afgespeeld te Bergen op Zoom. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9'/b are Ds. J. B. T. Hugenholtz. Nam. <2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Voorm. 9 ure Ds. J. H. Lammertsma. Bed. H. Avondm. Nam. 2 ure Ds. J. H. Lammertsma. Dankzegging. Voorm. 9 ure Ds. Chr. Bruins. Bed. H. Avondm. Nam. 2 ure Ds. Chr. Brhins. Dankzegging. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Een brutale aanranding. Ren Ita- liaansche zanger, Agmerty, die reeds twee maanden te Amsterdam woont in een artisteu-hotel, is het slachtoffer geworden van een brutale aanranding,

Axelsche Courant | 1912 | | pagina 2