Binnenland. Landbouw. Gemengd Nieuws. De meedeeling van den minister van buitenlandsche zaken over de indijking van den Braakman opgenomen in de memorie van antwoord op zijn begroo ting, luidt in haar geheel als volgt In verband met het verzoek van de Belgische Regeering om maatregelen te beramen tegen de belemmering in de afwatering van de polders bewesten Terneazen, ontstaan door de steeds toenemende verzanding van den Braak man, hebben een tweetal door het Do meinbestuur opgemaakte voorloopige plannen voor de indijking van een gedeelte der daarin gelegen schorren een onderwerp van bespreking uitge maakt in de dit jaar gehouden alge- meene vergaderingen der Internationale Commissie, belast met de herziening van de overeenkomst van 1843 tot regeling van de afwatering van Vlaan deren enz. Daarbij bleek dat de Belgische leden dier Commissie er prijs op stelden dat naast de voorloopige plannen van het Domeinbestuur nog een derde, inmid dels door twee der Nederlandsche en èén der Belgische leden opgemaakt plan zou worden overwogen. Dit plan, dat eerst onlangs is inge komen, is aan het oordeel van den Minister van Financiën onderworpen. M. Crt. Invoerrecht op gezaagd hout. Een zestal houthandel-firma's hebben, naar de Midd. Crt. meldt, aan de Tweede Kamer een adres gericht waarin zij verklaren tot hun leedwezen te hebben kennis genomen van het gewijzigd Ontwerp-Tariefwet, waarin door de Regeering wordt voorgesteld, gezaagd hout bij invoer te belasten met 0,50 per M3. Zij meenen dat het niet wenschelijk is een dergelijk recht te heffen, aange zien gezaagd hout is een der voor naamste benoodigdheden bij den bouw van woningen en voorts voor die takken van de Nederlandsche Nijverheid, die hun fabrikaten verzenden in van ge zaagd hout vervaardigde kisten en vatendat de mededeeling, vermeld bij no. 299 letter b van het avant- project (bl. 260) als zouden de hout zagerijen aan de Zaanstreek en in het Noorden van ons land in kwijnenden toestand verkeeren, in strijd is met de werkelijkheid en juist het tegendeel mag worden opgemaakt uit de herhaalde uitbreiding der goedbeheerde zagerijen en dat derhalve de heffing van een invoerrecht van gezaagd hout niet noodig is om het houtzaagbedrijf hier te lande weder tot bloei te brengen Zij wijzen voorts op 't gevaar van repressaille maatregelen van Rusland, waarvan reeds sprake is geweest, en op het feit dat wegens de gunstige ligging van ons land, de importeurs van gezaagd hout tot dusverre in staat waren van hunne voorraden ook naar Duitschlaud en België af te leveren, hetgeen bij heffing van een invoerrecht geheel of voor een groot gedeelte zal zijn uitgesloten. Voorts dat, al moge dan de doorvoer van gezaagd hout van de in acht te nemen formaliteiten en het uit te oefe nen toezicht als gevolg van het te heffen recht, geen nadeeligen invloed onder vinden, die formaliteiten en dat toezicht voor den bloeienden en uitgebreiden binnenlandschen houthandel, een groote belemmering zullen blijken te zijn dat waar het hier geldt een groot stapelartikel van betrekkelijk geringe waarde, maatregelen van fiscalen aard Redenen waarom de onderteekenaars zich tot de Tweede Kamer wenden met het eerbiedig verzoek, het onder no. 302, letter b voorgestelde recht op gezaagd hout niet goed te keuren, niet alleen van nadeeligen invloedzullen zijn bij het afdoen van zaken, doch ook een blijvende verhooging van den ver koopprijs zullen tengevolge hebben. Benoemd is tot hoofdinspecteur der volksgezondheid voor Zuid-Holland, Noord-Holland, Zeeland en Utrecht, dr. Th. den Houter, thans inspecteur voor Zuid-Holland en Zeeland. Een winstgevende teelt. In de Nieuwe Gorinchemsche Courant van 22 Sept. j.l. komt een verslag voor van een rede, gehouden door den Rijks- tuinbouwleeraar, dhr. Claassen, over .Overgang van den landbouw naar den tuinbouw". Aan dat verslag ontleenen wij het volgende: .Als derde gewas werd door spr. genoemd rhabarber. Deze plant gaat ook een enorme toe komst tegemoet. Zij eischt een extra zware bemesting, ja deze kan haast niet te groot zijn. De opbrengst is dan ook meestal naar verhouding. Het buiten- en ook het binnenland zijn gretige afnemers". Dat de teelt van rhabarber groote winsten op kan leve ren, blijkt ook uit het verslag der Rij ks- tuinbouwproefvelden in Zuid-Holland over 1911. In dat verslag wordt mel ding gemaakt van een proefveld bet- welk, per H.A. berekend, 86800 bossen rhabarber leverde, ter waarde van 3700. Nu zal het wel niet dikwijls gebeuren, dat de rhabarber zooveel opbrengt maar dit neemt niet weg, dat de teelt van dit gewas toch zeer ren dabel is. Voor de binnenlandsche markt moet men de variëteit „Paragon" heb ben, terwijl men voor den uitvoer naar het buitenland liever de variëteit Vic toria" teelt. De rhabarber verlangt een warmen, diep-omgewerkten grond, welke zeer rijk aan plantenvoedsel is. Men kan zoowel in. de lente als in den herfst rhabarber planten de beste planttijd is de herfst. Nadat men den grond behoorlijk diep bewerkt en met mest voorzien heeft, plant men de wortelstukken op een afstand van 1 M. van elkaar, zoodat op 1 Ms. een plant komt te staan. Om krachtige planten te verkrijgen, laat men het eerste jaar de planten met rust en begint eerst het tweede jaar met het oogsten der stelen. Het aantal stelen is vaak zeer groot. Zoo lezen wij in het bovengenoemde Verslag van eenjarige planten, die ge middeld 3040 stelen bezaten, terwijl zelfs 50 geen zeldzaamheid was. Het is duidelijk, dat bij zulk een rijke pro ductie van stelen en bladeren een zware bemesting noodig is. Vóór het planten, dus het eerste jaar geve men koemest of varkensmest, vooral als men niet te doen heeft met warmen, zachten tuin grond. Is dit wel het geval, dan kan men half dierlijken, halt kunstmest geven. In de volgende jaren kan men met succes kunstmest geven 20 K.G. Thomasslakkenmeel of 15 K.G. super- fosfaar, 20 K.G. kaïniet of 10 K.G. patent kali en 5 K.G. Chilisalpeter, alles per A. Deze bemesting moet men elk jaar geven. Slakkenmeel en kaïuiet moet men uitstrooien en onderwerken in November of December, de andere meststoffen in 't voorjaar. Na 't afnemen der stelen geve men telkens 1 K.G. Chili per A. als overbemesting. Als tusschenteelt in 't le jaar bezigt men slaweeuwen, radijs, spinazie, ook wel boonen en bloemkool. H. Tot bestuurslid van het lanbouw- comité is gekozen de heer H. J. O. Dominicus, voorzitter van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij en burgemee ster van Kruiningen. M. Crt. Bij Kon. besluit is aan den heer W. C. Imandt alhier als oud hoofd der openbare school te Sint Jansteen een pensioen toegekend van f 800 'sjaars en als onderwijzer bij de Rijksnormaal lessen een pensioen van f 248. Bij kon. besluit van 29 November is voor den tijd van 5 jaren, gerekend van 9 November j.l., benoemd bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, tot reserve officier van gezondheid 2de kl., de heer C. J. M. van Rompu, arts te Terneuzen. N. R. Crt. In geen jaren is de aanvoer vau suikerbieten langs den tram Hulst— Walzoorden zoo groot en van zoo'n langen duur geweest als dit jaar. Enorme hoeveelheden liggen nog bij de laadplaatsen opgestapeld, zoodat het, naar schatting, wel Nieuwjaar zal wor den voor alles is verladen. Aan de halte Rustwat bijv. zijn eirca 41/, millioen K.G. aangevoerd, waarvan nog ruim het 2/s deel naar verschillende fabrieken moet. M. Crt. Zaterdag reed de landbouwers knecht A. Contant uit Groede met een wagen met peeën in de richting van Breskens. Van de andere zijde kwam de landbouwer J. Verhage eveneens uit Groede, met twee aaneengekoppelde wagens met pulp. De wagen van Contant werd aange reden door den achtersten wagen van Verhage. Daardoor kreeg Contant door den snel bewegenden dissel van zijn wagen zoo'n klap dat hij neerviel en een der achterwielen van den achtersten wagen van Verhage over de voeten kreeg. Contant werd bewusteloos een woning binnengebracht. Na door een dokter verbonden te zijn werd hij naar z'n woning vervoerd. M. Crt. AXEL, 3 December 1912. Zaterdag j.l. werd door den notaris J. A. Dregtnans alhier geveild een woonhuis, aanhoorigheden en erf te Axel, (Sassing), groot 4 aren, 90 c.a., ten verzoeke van de Erven Jaspert VerplankeLeuntje Dees. Kooper werd Reinier Boeije, werkman alhier, voor 1100. De nieuwe vijfgulden-stukken. De gouden vijfgulden-stukken, welke vorige week door de Munt te Utrecht zijn afgezon den, mogen zich verheugen in de alge- gemeene belangstelling. Een belangstelling die zoo groot is, dat er reeds handel in gedreven wordt op groote schaal, zegt de Tel. Wat toch is het geval Zooals men weet, wordt voor een bedrag van 5.000 000 aangemunt. Nu is er reeds voor 1millioen ver zonden aan de verschillende betaal meesters in het land en daarvan ontving de betaalmeester te Amsterdam voor 70.000 aan vijfguldenstukken. Die nu zijn reeds alle verkocht. Ze werden door de liefhebbers vaak met 6 per stuk betaald. De bedoeling is door het nieuwe muntstuk zooveel mogelijk de rijksdaal ders uit het ruilverkeer te doer, ver dwijnen. Wij betwijfelen, nu wij de geldstukjes eenige malen hebben gezien, of het nieuwe geldstuk in de praktijk zoo zal voldoen, als in een ons eenige dagen geleden door 't C.B. gezonden commu niqué verondersteld werd. Kleur en afmeting komen op bet eerste gezicht veel overeen met een nieuwe cent. In de schemering b. v. zal men in winkels moeten oppassen dat men niet de dupe wordt van oneerlijke praktijken, even goed als dat indertijd met de gouden tientjes en het halve stuiverstuk het geval is geweest. Had men een geler kleur voor het gouden geldstukje genomen, zooals bijv, Engelsch geld, dan bad dit bezwaar misschien kunnen worden ondervangen. Een assistent van den Pensioen raad voor Burgerlijke Ambtenaren in Den Haag, de 55 jarige schrijver J. H. B., is, naar de Haagsciie Crt. meldt, Zaterdag met een bedrag van ruim j 3000 in zijn bezit, met de Noorderzon vertrokken. Bij den heer H. K., te Haarlem, is Zondagavond tusschen half tien en kwart over tien, ingebroken. Meege nomen zijn drie gouden ringen, een gouden medaillon, een gouden dames- remontoir, twee zilveren kettingen en een paar gouden belletjes. N. R. Ct. Toen de 83 jarige J. V. Zondag avond op het hofje aan de Boomgaard straat te Rotterdam, waar hij woonde een lantaarn zou aansteken, liepen jongens de ladder, waarop hij stond, om. De oude man viel en brak den schedel. Een ter hulp geroepen genees heer kon slechts den dood vaststellen, N. R. Crt, De gevolgen van een sneeuwbui. Eén sneeuwbui heeft Vrijdagmiddag op de Noord voor Dordt een serie van scheepsongelukken tengevolge gehad, In den mond van de Noord voer een Bremer zeebootje de „Göthe" aan den grond tegelijkertijd ongeveer kwam uit de Noord de sleepboet „Karl Schroers NV" met drie schepen op sleeptouw en van de Merwede de sleepboot „Siegfried" van de firma F. de Keersemaecker te Antwerpen met 2 schepen, twee andere schepen van deze sleep, die een aan varing vreesden, hadden reeds ter hoogte van het Papendrechtsche veer los gegooid. Een aanvaring had dan ook werkelijk plaats. De „Victoria", schipper Beyer van Duitschland voor Antwerpen be stemd, die achter de „Siegfried" hing, botste tegen het achterste schip van de „Karl Schroers", de „Gloriat", schipper Post. Beide schepen beliepen schade De „Victoria" moest naar den Dordt- schen wal achter de Wolwevershaven worden gesleept en is daar in ondiep water gezonken. Terwijl deze aanvaring plaats had kwam uit de richting Papendrecht de raderboot W. F. Lehmans van de Ry, Fop Smit en Co., die zich door de war winkel van schepen een weg wilde banen, een botsing volgde, waarbij de „Lehmans' ernstig beschadigd werd, De zeeboot is bij het doorzetten van den vloed weer vlot gekomen. Valsch geld in omloop. Men meldt uit Vlissingen aan de M. Crt. Er is hier valsch geld in omloop. Een valsche rijksdaalder met den beeldenaar van Willem III werd op een handelskantoor in betaling gegeven. Het verschilt in kleur ep gewicht, De koster van de Koninginnekerk te Rotterdam heeft Zondagochtend den machinist L. Duit de Hendrik de Keyzerstraat, dood gevonden in de ondergrondsche machinekamer voorde centrale verwarming van de kerk. De man, die belast was met het stoken van de machine, was nog maar heel kort in dienst. De deur en de raampjes van de machinekamer waren dicht. Het vermoeden ligt voor de hand, dat in den machineketel, die voor het eerst na een reparatie weer gebruikt werd en kortelings met nieuwe isoleerstof bekleed was, dampen zijn ontwikkeld, die oorzaak zijn geweest, dat L. D, bedwelmd geraakt en waarschijnlijk gestikt is. N. R. Ct. Door gas bedwelmd. De bewo ners van het pension Swart op het Westeinde hoek Frederiksplein te Am sterdam hadden alle reden zich Zater dagmorgen ongerust te maken toen het in het pension vertoevende echtpaar W. L. zich laat in den morgen nog niet vertoond had. Hun ongerustheid veranderde in onsteltenis toen een vrij sterke gaslucht waarneembaar werd. Toen dan ook op hun kloppen geen antwoord werd ontvangen, werd de deur geopend en vond men het echtpaar door gas bedwelmd. Onmiddellijk werd per telefoon de geneeskundige dienst ont boden, die hulpverleende. DeheerL.i. is nog niet buiten gevaar zijne vrouw wel. Avp.

Axelsche Courant | 1912 | | pagina 2