Vo. 68. Zaterdag 30 November 1912. 28e Jaarjf. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. Dl EL EM AN, Buitenland. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DE BALKAN-OORLOG. Alweer schijnen de voorloopige onder handelingen over den wapenstilstand (B vrede te zijn mislukt. De Bulgaren rnden nog te veel hebben geëischt, w mag men de voorloopig niet al te duidelijke berichten gelooven, dan is eisch van overgave van Adrianopel ie hoofdreden van de verwerping der ïoorwaarden door de Turken. Dat weet tenminste de officieuze Ikdam te melden, 6Q een Reuter-bericht uit Constantinopel verzekert zelts, dat de Turksche onder handelaars niet eens over die overgave willen praten. Men geloofde dan ook aan een afbreking der onderhandelingen en een hervatting der vijandelijkheden. Waarom een afbreking der onder handelingen definitief zou moeten zijn, is nog niet in te zien. De officieuze Bulgaarsche Mir meldt De gevolmachtigden van de twee oorlog voerende partijen voor Boejoek Tschek- medsche zyn overeengekomen, het aan ie beide generale staven over te laten een demarcatielijn tusschen de legers te bepalen. Een demarcatielijn is de grenslijn, die twee oorlogvoerende partyen bij het sluiten van een wapenstilstand tydelijk erkennen. Terwijl dus de onderhandelaars over wapenstilstand en vrede eiken dag samen komen, gaat men aan beide kanten voort, nieuwekrijgsverrichtingen voor te bereiden. Wel is er op het oogenblik voor Tsjataldzja een rust in het krijgsbedrijf ingetreden, die bijna met een wapenstilstand gelyk staat, maar men denktdatdeonderhandelingen elk oogenblik op de onverzettelijkheid van de Turken, die niet willen toegeven, tot zy verslagen zijn en zelts tot de overgave van Skoetari en Dzjanina niet kuunen besluiten, zullen afspringen. Zelfs indien er nog een wapenstilstand tot stand mocht komen, verwacht men daarvan geen gunstige verandering in den toestand. Zoo'n wapenstilstand zou echter de Bulgaren een mooie gelegenheid geven zich voor de groote krachtsinspanning voor te bereiden, welke zij ten slotte zal moeten kunnen ontwikkelen. De Bulgaren schijnen aldoor groote versterkingen aan Serviërs en Grieken te ontvangen. Een bericht spreekt zelfs van 60.000 Serviërs, die uit Monastir langs de spoorlijn van Saloniki naar Demotika en verder naar Tsjataldzja gezonden worden. De Turken moeten reeds door een verkenning in de richting van Tsjiflikeui, aan het noordelijke einde van de linie der Bulgaren, gemerkt hebben, dat dezen op hun linkervleugel ia de laatste dagen veel sterker zijn geworden. Uit Adrianopel komen berichten, die den toestand van de stad als wanhopig voorstellen. Een gedeelte ervan moet in brand staan, een ander gedeelte overstroomd zijn door de rivieren Arda, Maritsa en Toeudzja. Er heerschen anarchie en nijpend gebrek. De be zetting zou alleen nog van deeg leven. Een blad te Sofia vertelt, dat koningin Eleonore aan een Engelsch menschen- vriend, die 150.000 tres. tot haar be schikking wilde stellen, heeft geant woord, of hij dat geld niet liever be schikbaar zou houden voor den tijd na den val van Adrianopel ten bate van de noodlijdende bevolking van die stad. Het bombardement van Tarabosch de andere forten, die Skoetari om aua en ringen, duurt voort, meldt Reuter. Dinsdag hebben de Turken een poging gedaan om de verloren stellingen te herwinnen. Na een verbitterd gevecht werden de Turken door de Montene- grijnen tot den terugtocht gedwongen. Een telegram uit Konstantinopel aan de Eclair weet te berichten, dat het overschot van de Turken in Macedonië onder Dzjawid bei en Saïd pasja een poging wil doen om Saloniki te her overen, waar op het oogenblik nog 30.000 Grieken onder den kroonprins liggen. Zij hopen op de medewerking van de Turksche officieren die nog in de stad zijn en van de joden, Een beambte van den spoorweg naar Saloniki, die te Konstantinopel is aan gekomen, beweert, dat hij reeds bij Tekelli in de buurt van Saloniki zwaar heeft hooren vuren. Daar zouden de Turken al staan. Een gerucht wil, dat Turkije van Argentinië een Dreadnought heeft ge kocht, die uit Amerika naar de Middel landsche Zee zou vertrekken. N. R. Crt. Het hootdcomité van het Nederl. ^oode Kruis" deelt mede: Uit Salouiki is door het hoofdcomité van het „Roode Kruis" ontvangen, meldende dat alle leden der Grieksche ambulance wèlzijn. De ambulance heeft 260 gewouden te ver zorgen en werkt hard. De koning, de koningin en prins George bezochten het hospitaal en spraken bewondering en erkentelijkheid uit. Met ongeduld worden de vier gevraagde verpleegsters (die inmiddels Zaterdag reeds vertrokken zijn) verwacht. Verder vraagt het tele gram om toezending van bedlakens, hoofdkussens, servetten en 10 kisten gecondenseerde melk. Wij vernemen, zegt het „Vad.", dat prof. Oetlinger reeds uit Belgrado ver trokken is of op het punt staat te ver trekken naar Uskub. De hoogleeraar Doodigde vier Hollandsche doctoren, waaronder de heeren De Jong en Van Tienhoven, uit, hem te vergezellen. Een verheugende onderscheiding voor de Nederiandsche geneeskunde. De telegrafische gemeenschap is moei lijk; in de stad is alles rustig. Avp. BELGIË. Dinsdag is te Brussel de gravin van Vlaanderen, moeder van Roning Albert, overleden, tengevolge van bloedaan drang naar de hersenen. Tegen midder nacht was de toestand der gravin plot seling verergerd, en hertogin van Vendröme, de graaf De Berghem, grootmeester van het Koninklijk Huis, waren getuige van het afsterven der gravin van Vlaanderen. Zij stierf zonder lijden, onbewust van den ernst van den toestand waarin zy verkeerde, nadat zij nog 's avonds tevoren van het laatste oliesel was voorzien. Het lijk is Dinsdagmiddag gebalsemd. De begrafenis is op Zaterdag vastgesteld. Alle Europeesche vorsten zullen zich laten vertegenwoordigen. In de acte van overlijden van de gravin van Vlaanderen wordt vastge steld, dat -de gravin is gestorven aan een beroerte. Avp. TWEEDE KAMER. Het algemeen debat over de Indische begrooting werd Dinsdag voortgezet. De heer Roessingh ontkende pertinent, dat de oppositie der vrijzinnigen tegen 's minister's zendingspolitiek voortspruit uit afkeer van de zending. Zij bestrijden die politiek omdat het verkeerd is de zending in te schakelen in het bestuur van onze bezittingen. De heer Van Vlijmen steunde het denkbeeld van den heer Van Karnebeek, om den minister hier te lande dooi een raad van advies ter zijde te doen staan. Voorts repliceerden nog de heeren Hugenholz, Scheurer en Bos. Donderdag werd na dupliek van den minister het algemeen debat geslo ten. Bij het verder debat heeft de minister de bevordering van de wezen lijke toepassing van uitbesteding van groote werken, bevordering van het assimilatie-recht voor alle rassen en de spoedige indiening van een wijziging van art. 75 van het regeeringsreglement toegezegd. De minister deelde mede, dat over wogen wordt wijziging te brengen in art. 123 van het regeerings-reglement, omdat de tegenwoordige bepaling on houdbaar is, aangezien daarbij alleen van Christenen het bewijs van toelating wordt gevorderd om zendingswerk te kunnen verrichten. De begrootingspost voor de hervor ming van de politierechtsspraak op Java werd aangenomen. Donderdag kwam o. m. aan de beurt de onderwijsafdeeling, waarbij dhr. Verheij aandrong op krachtiger bevor dering van het Europeesche-inlandsche onderwijs en bepleitte de heer Scheurer de vervorming van de dokter djawa- school in een medische hoogeschool in plaats van de oprichting van een tweede Inlandsche artsenschool. (Ontleend aan de M. Crt.) De openbare school. De bedoeling van den minister van Binnenlandsche Zaken ten opzichte van de openbare school laat zich, naar de Reg. in de M. v. A. verklaart, aldus resu- meeren Het is beter, dat de scholen worden opgericht en in stand gehouden door de deskundigen, belangstellenden en on middellijk belanghebbenden in de maat schappij, dan door de overheid, zij het ook dat de overheid steunend en tot op zekeie hoogte regelend moetoptreden. Hoe meer dus de maatschappij zich van hare roeping bewust betoont en hare kracht openbaart, des te meer treedt de overheid op den achtergrond. Het is dus een heugelijk verschijnsel, wanneer de maatschappij hare taak zóó goed vervult, dat de openbare school geheel overbodig wordt. Van opzette lijke benadeeling der openbare school is dan ook geen sprake. Voor zoover de maatschappij te kort schiet heeft z. i. de overheid in de behoefte aan onderwijs te voorzien en de minister is zich er van bewust, dat hij steeds voor zooveel dit van hem afhangt, aan art. 192 der Grondwet en aan de lager- onderwijswet een loyale uitvoering heeft gegeven. (Avp.) Benoemingen. Ten aanzien van de klacht, dat de kerkelijke gezindheid van sommige ministers van invloed zou zijn op de benoemingen, verklaart de Regeering in haar M. v. A., dat de godsdienstige gezindheid of de richting van een sollicitant onder alle omstandigheden niet buiten beschouwing moet blijven. Zij meent dat vooral de burgemeesters zooveel mogelijk moeten passen in het milieu van hun ambtsuitoefening, zoodat zooveel mogelijk naar harmonie tus- schende gezindheid van den burgemees ter en die van de bevolking moet worden gestreefd; de geschiktheid worde beoordeeld in verband met de plaatse lijke toestanden en een onpartijdig streven van 't schooltoezicht maakt gewenscht dat de verschillende richtin gen daarin behoorlijk vertegenwoordigd zijn. De Regeering is steeds doordron gen van haar plicht om aan iedere richting recht te doen wedervaren en weerstand te bieden aan overdreven eischen, ook van geestverwanten. Bij hoogleeraarsbenoemingen wordtals regel het advies van curatoren gevolgd. Bij de aanstelling van personeel bij de posterijen en telegrafie is steeds de grootst mogelijke verdraagzaamheid en volstrekte onpartijdigheid betracht. Avp. Gehuwde ambtenaressen. De Reg. wenscht de vrouwen van ambtelijke betrekkingen niet uit te sluiten, maar wenscht als regel geen ambtenaressen in dienst te houden als zij in het huwelyk treden. Avp. Bij de Dinsdag in het district Ommen gehouden verkiezing voor een lid der Tweede Kamer oorspronke lijk vacature-dr. Kuyper werden, uitgebracht op Mr. C. J. A. Bichon van IJsselmonde (C. H.) 4181 stemmen. Mr. H. v. d. Vegte (A. R.) 3541 stemmen. Zoodat gekozen is de heer Bichon van IJsselmonde. WEI. COURANT.

Axelsche Courant | 1912 | | pagina 1