Binnenland. Gemeenteraad van Axel. TWEEDE KAMER. Vrijdag werd het algemeen debat over de Indische begrooting voortgezet. De heer De Savornin Lohman oordeelt het noodig meer ambtenaren aan te stellen en deze hooger te bezoldigen. De heer Ketelaar waarschuwde even als de heer Verheij den minister om zich niet er toe te laten drijven om de zending op de spits te voeren. De heer Van Hoogstraten beval een voorzichtig financieel beleid aan en drong aan op een krachtig handhaven van het gezag jegens de Chineezen tegen wie de Inlander beschermd be hoort te worden en die een gelijkstelling met Europeanen niet verdienen. De minister van koloniën deelde mede, dat geen nader overleg met Indië noodig is alvorens het ontwerp voor de volksvertegenwoordiging in Indië naar den raad van State te kunnen zenden. Bij het algemeen debat over de Indi sche begrooting vervolgde de Minister van Koloniën z(jn rede en zeide o. m., dat de regeering voornemensiskrachtige revolutionnaire uitspattingen tegen te gaan, maar daarnevens te breken met de op de spits gedreven uitzonderings- politiek ten opzichte van alle bevolkings groepen, een weg moet open blijven voor de individueele gelijkstelling van vreemde Oosterlingen en Inlanders met Europeanen. Wat de school-subsidie betreft, worde gelijk recht voor allen betracht, van een schoolstrijd in Indië behoeft daarom geen sprake te zijn. (Ontleend aan de M. Crt.) Onze nieuwe munten. Naar wij vernemen, zegt het Hbld., zullen onze nieuwe stuiverstukjes, de hoekige n.l., niet eerder in omloop worden gebracht dan in de tweede helft van 1913. Over eenige weken zullen de nieuwe 5-gulden goudstukjes reeds gemunt worden. De technische vóór-werkzaam heden voor beide nieuwe muntstukken zijn reeds geruimen tijd aan 's Rijks Munt te Utrecht afgeloopen. AXEL, 26 November 1912 Op de gisteren alhier gehouden jaar lijksche veemarkt waren aangebracht 4 paarden, 175 stuks hoornvee, 32 varkens, geen schapen en 6 geiten. De volgende prijzen werden toege kend Voor het schoonste paard van 3 tot 7 jaar le en 2e prijs L. Wiemesvoor het schoonste hengst- of merrieveulen beneden het jaar, niet uitgereikt. Voor het schoonste veulen van 1 tot 3 jaar, A. van Ootegem Ter Neuzen le prijs, L. Wiemes 2e prijs. Voor den schoon- sten dekhengst van 2 tot 7 jaar, niet uitgereikt. Voor de schoonste baat- gevende of kalfdragende koe le prijs Sal. de Feijter, 2e prijs J. de Putter. Voor de schoonste kalfdragende vaars le prijs wed. W. de Feijter, 2e prijs Adr. van Hoeve. Voor het schoonste 2-jarig rund wed. W. de Feijter, voor den schoonsten hokkeling Adr. van Hoeve, voor den schoonsten springstier, niet uitgereikt. Voor het vetste stuk hoornvee R. Blankert en voor de schoonste melkgevende geit le prijs Job Visser, 2e pr(js F. J. Dieleman. Op 1 na zijn alle eigenaars alhier woonachtig. De handel was zeer levendig. Artikel 26 der Algemeene Politie verordening in deze gemeente, welk artikel door den gemeenteraad in zijne zitting van 5 Nov. jl. is gewijzigd, luidt thans in zijn geheel aldus- „Het is verboden aan den openbaren weg 1. catapulten, erwtenblazers of der gelijke werp- of scbiettoestellen bij zich te hebben, daarmede te schieten of te werpen 2. het werpen met steenen, sneeuw ballen, vuilnisen het spuiten met water of andere vloeibare stof op per sonen, dieren en goederen 3. te schreeuwen of te tieren 4. het klimmen op- of hangen aan rij- of voertuigen 5. het buiten noodzaak aan de huizen aanbellen en op de ramen ot de deuren der huizen te kloppen 6. het teekenen, schrijven of plakken op de muren, wanden, deuren, vensters en glazen van welken aard ook, wanneer daartoe door de rechthebbenden geen vergunning is verleend 7. glijbanen* te maken of sleden onbestuurd langs een hellend vlak te laten glijden 8. anderen hinder of overlast aan te doen". Volgens het bepaalde bij art. 42 wordt de overtreding van het bovenstaande gestraft met een geldboete van ten hoogste tien gulden of eene hechtenis van ten hoogste vier dagen. Gisteren werd alhier ter gelegen heid van de jaarmarkt eene gaaischie ting gehouden, waaraan door een 40-tal schutters werd deelgenomen. Den hoogvogel wist niemand te treffen zoodat deze bij loting werd toegewezen aan den heer P. A. Jens alhier; de zij vogels werden resp. geveld door A. Poppe van Oudeburgsche Sluis en J. van der Wiele van Boschkapellede kallen werden geschoten door Fr. Wee- maes te Axel en Ed. van Damme van Terhole. Een emmer mosselen, die als prijs aan den hoogvogel was toegevoegd, liet zich naar men ons verzekerde goed smaken 1 Bij de te Neuzen gehouden her stemming voor de Kamer van Koophan del en Fabrieken stemden 209 van de 308 kiezers. Herkozen werd de heer Scheele met 95 stemmen, gekozen de heer Waalkes met 104 De heer Homerlinck kreeg 90, de heer Van der Lubben 87 stemmen. Candidaten waren Ernest Hamerlinck, L. J. van der Lubben, P. J. Scheele en E. H, T. van Borssum Waalkes. Door Gedeputeerde Staten is de sluiting der jacht op hazen, patrijzen fazanten, korhoenders en kwartels in deze provincie bepaald op Dinsdag 31 December 1912 met zonsondergang. De sluiting der jacht op houtsnippen en waterwild zal nader worden vastgesteld M. Crt. PREDIKBEURTEN TE AXEL Kerk A. Kerk B Gereformeerde Kerk (Weststraat.) Voorm. 9 ure Dhr. H. Schothorst Zitting van 26 Nov. 1912. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter dhr. L. J. den Hollander, burgemeester en J. A van Vessem, secretaris. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en na eene kleine opmerking vau dhr. Oggel goedgekeurd. I. Mededeeling ingekomen stukken. a. Missive van Ged. Staten houdende terugzending van de door hen goedge keurde wijziging der politieverordening omtrent het verbod van op straat te schreeuwen en te tieren. b. Kennisgeving van de benoemde leden der commissie tot wering van schoolverzuim, dat zij hunne benoeming aannemen. c. Missive van Ged. Staten houdende terugzending van een exemplaar der door hen goedgekeurde gemeentebe- grooting voor 1913. Worden alle drie voor kennisgeving aangenomen. II. Onbewoonbaarverklaring van een woning. Gehoord het advies der Gezondheids commissie stellen B. W. voor over te gaan tot de onbewoonbaarverklaring van een huis staande in de Oude Wijk toebehoorende aan dhr. L. H. van den Acker te Axel, omdat de woning onge schikt is en niet meer door verbouwing in bewoonbaren stand is te brengen. M. a. s. wordt hiertoe besloten. III. Verzoekschrift van K. J. van Drongelen om grond van de gemeente aan hem in koop af te staan. B. W. stellen voor om voorloopig ter kennis te brengen dat de grond aan den publieken dienst zal worden onttrokken, tenzij door belanghebben den gegronde bezwaren hiertegen wor den ingebracht. In dat geval zullen B. W., voorstellen om niet tot den verkoop over te gaan. Hiertoe wordt m. a. s. besloten. IV. Alsvoren van hetBestuurderSchiet- vereeniging „Prins Maurits" alhier om gebruik te mogen maken van een lokaal onder de raadzaal. De Voorz. zegt dat B. W. geen bezwaar, maken om het verzoek in te willigen, maar dat de Brandassurantie bezwaren maakt, tenzij de voorschriften der Genie in acht worden genomen voor wat betreft het opbergen en be waren van patronen. Daarom stellen B. W. voor de gevraagde vergunning te verleenen ingeval de vereeniging zich met de Brandassurantie zal weten te verstaan. Dhr. Oggel zegt ook geen bezwaren te hebben, als Prins Maurits de kosten voor hare rekening neemt, wanneer de assurantie zou vorderen dat de pa tronen in eene kluis of brandkast moeten worden geborgen. De Voorz. zegt dat het in de bedoeliug van B. en W. ligt slechts voorwaarde lijk toestemming te geven, en mochten er moeilijkheden aan verbonden zijn, dan de vergunning te weigeren. Ove rigens zijn B. en W. van meening dat hef stadhuis de geschiktste bewaarplaats is, omdat er dan het noodige toezicht over de ammunitie kan gehouden wor den, en daarom minder gevaar zal op leveren dan wanneer de patronen in de woning van een particulier worden bewaard. Het spreekt van zelve dat later de vergunning nog dient te worden gevraagd krachtens de hinderwet. M. a. s. wordt besloten tot het voorstel van B. en W. V. Als voren van J. Cornelissen om verhooging van salaris. Adressant verzoekt zijn salaris te verhoogen tot 500 met vrije woning en behoud van de periodieke verhoo gingen. B. en W., overtuigd dat het tractement van adressant te laag is in evenredigheid met de door hem gepres teerde diensten, stellen voor om thans niet tot verhooging der jaarwedde over te gaan, doch over 1912 eene gratificatie te verleenen van 50 en het volgend jaar bij de behandeling der begrooting salarisregeling voor te stellen. M. a. s. wordt hiertoe besloten, VI. Als voren van G. W. Hottinga e. a. om tegemoetkoming voor meerdere werkzaamheden. Het komt B. en W. voor dat de lan taarnopstekers meer arbeid te verrichten hebben dan toen de gasfabriek er nog niet was, en ze door langer op te moeten blijven meer vuur en licht moeten ver stoken, en stellen daarom voor met ingang van 1 Januari e. k. ieder 15 meer te geven. M. a. s. tot het voorstel van het Dagel. Bestuur besloten. VII. Voorstel van B. en W. om de levering van de mains met toebehooren in de gasfabriek te gunnen aan den heer Burgemeister te Heerlen. De Voorz. zegt dat niet alleen uit het rapport van de onderzoekscommissie maar ook uit de hedendaagsche praktijk is gebleken dat de oude mains op de gasfabricatie storend werken. De Di recteur zegt dat wanneer nieuwe worden aangebracht, dat klimpijpenverstopping niet meer zal voorkomen, dat teerver- dikking tot de zeldzaamheden zal be- hooren, dat ontlading der mijnen ge makkelijker zal zijn, in 't kort dat het bedrijf zekerder zal zijn. Dhr. Oggel vraagt of dan de 3e man op de gasfabriek ook kan worden gemist. De Voorz. kan dat niet zeggen maar meent van niet, omdat die man moeilijk kan gemist worden voor cokes kloppen, vullen van vaten met teer en ammoniak en nog andere werkzaamheden, maat het aanbrengen van de nieuwe mijnen zal in ieder geval den arbeid van den Directeur zeer verlichten. Dhr. Oggel vindt het jammer. De vorige Directeur klaagde ook steeds over de oude mijnen. Daarom is het grootendeels de schuld van den tech nisch adviseur. De Voorz. zegt dat hierover nog lang kan worden geredeneerd, maar dat daar niets mede opgeschoten wordt. Dhr. Smies stemt met de woorden van dhr. Oggel in, en zegt dat het niet gewenscht is hem bij de plaatsing van de nieuwe mijnen nog als adviseur te benoemen. De Voorz. zegt dat zulks ook niet de bedoeling van B. W. is. Dhr. De Feijter meent dat de tegen woordige Directeur beter met het toe zicht op de plaatsing kon worden belast. De Voorz Dat ligt op den weg, daai hij ook de teekening gemaakt heeft. Dhr. Oggel zegt dat de opmerking van dhr. Smies niet van allen grond ontbloot is, omdat de heer van Niltrik nog niet is ontheven als technisch ad viseur. De Voorz. acht de oplevering van de fabriek te zijn gedaan met de betaling van den laatsten termijn. En omdat de laatste termijn is voldaan wordt de fabriek geacht klaar te zijn, en de heer van Niftrik van zijne functies ontheven. De fabriek is geopend en met een diner bezegeld dus daarmee was alles afge loopen. Dhr. OggelMaar toen was de fabriek nog niet klaar. Dhr. Kruijsse zegt ook dat het niet gebruikelijk is dat eene officieele ver klaring wordt gegeven dat eenig werk is opgeleverd. Wanneer een polder b.v. een keiweg laat leggen, dan wordt het werk geëindigd beschouwd met de be taling van den laatsten termijn. Het voorstel van B. W. om de le vering aan den heer Burgemeister te gunnen wordt m. a. s. aangenomen. VIII. Als voren tot opheffing en ver huring van de gaswinkel. De Voorz. zegt dat zooals de h. h. weten na het vertrek van den fitter A vot de gaswinkel gesloten is geworden. Nu hadden B. W. wel iemand kunnen aanstellen om dien winkel open te houden, maar volgens hunne meening had de winkel niet meer zoo'n reden van bestaan als bij de oprichting der fabriek omdat de meeste menschen thans voorzien zijn. Eenigen tijd is er nog gelegenheid gegeven door Cornelissen om in ^den gaswinkel wat te koopen van 6 8 ure des avonds, maar dan verkocht hij op een avond eens voor een dubbeltje, als het goed ging voor 20 cent, maar de meeste avonden niets zoodat het verstandigste is den winkel maar aan kant te doen, daar de inkom sten niet op wegen tegen de uttgaven. Twee personen hebben een aanbod gedaan om te huren, dhr. P. II. Essel- brugge voor 150 per jaar en eene koopsom van 100 voor den winkel opstand, en dhr. J. de Feijter voor eene huur van 150 en 275 voor den winkelopstand. M. a. s. wordt besloten te verhuren aan J de Feijter, terwijl B. en W. gemachtigd worden om de nog in voorraad zijnde gasartikelen zoo voordeelig mogelijk te verkoopen. Woensdag 27 November 1912. (DANKDAG.) Gereformeerde Kerken. Voorm. 9 ure Ds. J. H. Lammertsma. Nam. 2 ure Ds. J. H. Lammertsma. Voorm. 9 ure Ds. Chr. Bruins. Nam. 2 ure Ds. A. Steijling (van Naarden.) 'sAv. 5 ure Verschillende sprekers. Nam. 2 ure Dhr. H. Schothorst (van Amsterdam.)

Axelsche Courant | 1912 | | pagina 2