No. 65. Woensdag 26 November 1912. 28e Jaarg. fF Van Houten's Cacao Jfieuws- eri Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. iUIXIAl W, Buitenland. SAocders geeft uvjj kinderen dagelijks Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER A X E L ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. ZZEE DE BALKAN-OORLOG. De voorloopige onderhandelingen over Jen vrede lijken in vollen gang. Bul garije is met zijn bondgenooten in overleg getreden en, men verzekert nu, dat zij de door hen üan Turkije voor te „0B'en vredesvoorwaarden den eisch zullen «tellen, dat de Porte ze binnen vieren twintig uur zal hebben aan te nemen ofte verwerpen. Aan de linie van Tsjataldzja richt de oholera onder de Turksche en misschien ook reeds onder de Bulgaarsche troepen steeds grootere verwoestingen aan. Vol gens een telegram waren er onder de Turken meer dan 6000 gevallen vooi ge- tomen. Men acht het niet onmogelijk, dat de cholera Konstantinopel voor een intocht van de Bulgaren zal behoeden, als ten minste intusschen de vrede be klonken zal zijn. Van Skoetari, Monastir en Adrianopel ia geen nieuws ontvangen. Uit het Bulgaarsche hoofdkwartier werd 5 dezer het volgende aan de Köln. Ztg. bericht Een ooggetuige vertelt een voorval, dat een helder licht werpt op de dapperheid ran den Bulgaarschen soldaat. Het was in het gevecht bij Joeroesj, ten westen van Adrianopel, waar de Turken een vooruitgeschoven stelling bezet hielden. Regen had den grond doorweekt en de Bulgaren konden met hun schoeisel, de aandaal, niet goed tegen de steile helling opklimmen. Toen commandeerde de aan voerder der compagnie Schoenen uit met bloote voeten gaat het beterDe soldaten wierpen zich neder, bonden hun sandaal riemen los, zetten, blootgesteld aan het vijandelijke vuur, hun schoeisel netjes neer en renden toen barrevoets hun officieren achterna. Zooals bekend is, werd de stelling op de Turken ver overd. I>e overlevende soldaten trokken nu hun sandalen weer aan en namen de sandalen, die geen eigenaar meer hadden, mee terug. Eeu Bulgaar woont in Kazan in Rus land en daar krijgt hij het bevel voor den dienst op te komen. Zijn Russische vrienden brengen hem naar den trein er worden kruisjes geslagen, op het af scheid wordt gedronken, wenschen voor de overwinning worden uitgesproken, enz. Wanneer onze Bulgaar in Klein- Zagora komt, hoort hij, dat zijn regiment reeds vertrokken is. Hij wordt ingedeeld bij de aan vullingstroepen en moet rekruten drillen. In zijn vrije oogenblikken zit de Bulgaar te piekerenplotseling stuift hij naar zijn bataljonscommandant. Ik kan niet blijven, roept hij uit, ik loop weg! Wat zullen mijn Russen zeggen, wanneer ze hooren, dat ik geen deel aan den oorlog geuomeu hebik moet naar het regiment. En men heeft hem met de eerstvolgende troepenzending mee gestuurd. Naar Moestafa Pasja, voor Adrianopel, zijn nu veel Buigaren met grijze baarden, hun kleinkinderen aan de hand, op weg. f Zij zoeken hun zonen en hun vaders. Men staat hun dat toe. tc drinken, dat is gezonder voor hen en voor hunne zenuwen dan welke andere drank ook; maar let er op dat ge van deze krachtige pittige cacao niet veel noodig hebt voor de bereiding; dan zult ge ondervinden dat ge hun voor uiterst u/einig geld het gezondste tc drinken geeft dat maar te bedenken is. bindingen met de vleugels niet ten minste evengoed functioneeren als zijn huistele foon, dan is hij misschien overmorgen met de rest van zijn leger gevangen ge nomen. Op den terugtocht hoorden wij uit de richting van Bujuk Tsjekmedzje uren lang kanonvuur. Op alle stations en halten lagen weer honderden choleralijders en de vluchte lingen uit de kustdorpen vertellen, dat vier Turksche oorlogsschepen de dorpen in brand schieten. De Bulgaarsche artil lerie heeft zich bij deze dorpen reeds in vaste schansen ingegraven. De Turksche schepen, die zich in open zee bij Kali- kratie bevinden, schieten van tijd tot tijd een projectiel op de Bulgaarsche ver schansingen af. De Bulgaren hebben het zuidelijke, gedeelte van de Turksche positie doorgebroken en rukken tegen San Stefano aan de Zee van Marmora op. N. R. Crt. Turksche overwinning. Uit Constantinopel wordt gemeld dat de avondbladen van Zaterdag melding maken van 'n groote Turksche over winning, betrekking hebbende op den slag bij Tsjataldzja. De Bulgaarsche linkervleugel moet ver nietigd zijn en de rechter is in een moei lijke positie. De Turken marcheeren op Moeratli aan. Een Bulgaarsche divisie zou door de Turken zijn ingesloten8000 Bulgaren zijn gevangen genomen 3000 (w.o. een cavalerie-regiment) zijn naar Constanti nopel gebracht. Vele Bulgaarsche kanon nen zijn buitgemaakt. Avp. Een oude man met grijzen baard kwam alleen bij een bataljon van de divisie van Stara Zagora. Ik heb maar één zoon. zeide hij, en ik wil bij hem blijven, Sneuvelt hij, dan is ook mij mijn leven niets meer waard ik wil met hem leven of sterven. Ik kan schieten, geet mij een geweer. Men heeft hem een geweer gegeven en de oude staat naast zijn zoon in het gelid. Uit Konstantinopel wordt dd. 15 dezer aan de Berliner Zeit. am Mittag geseind Ik ben gisteren uit Hademkeui naar de hoofdstad teruggekomen en heb vreeselijke dingen gezien. Vreeselijk en belachelijk tegelijkertijd. Heel het breede daltusschen Tsjataldzja en Hademkeui is een groot legerkamp van den dood. De opperbevel hebber van het leger heeft de cholera. Maar bij mijn eerste verblijf daar kon ik versch water en brood krijgen. De eerste cholera gevallen werden stil ge houden en drie dagen later moest ik bij het verlaten van de wagens reeds over eenige soldaten-lijken, die blauwgeworden waren, heen stappen. Thans liggen in ontzettende hoopen vele honderden lijken in de stations uaast de rails. Alle water putten in de buurt zijn besmet en de officieren van gezondheid staan er ver stomd eo reddeloos bij. Nauwelijks een hand wordt geroerd om de lij keu te be graven. De weinige spoorwegbeambten, die in deze gruwelijke verwarring nog heldhaftig hun plicht doeD, kannen zich doar de ontsmettingsmiddelen bescher men, die de directie rijkelijk te hunner beschikking heeft gesteld, nadat twee van hen, beiden Oostenrijkers, gestorven waren. Het leger wordt echter gedeci meerd. Ik heb gezien hoe uitgeteerde soldaten uit het vuil van de wegen erwten bij elkaar zochten en verslonden. Als de officieren hen waarschuwden, antwoord den zij slechts Wat wilt ge, wij hebben honger, en toch zijn er, evenals in den slag° van Loeloe Boergas, bergen proviand en groote kudden schapen in de nabijheid. Deze voorraden worden volgens een onbegrijpelijk bevel scherp bewaakt en heele waggonladingen meelzakken liggen te rotten in den onophoudelijken regen. De bakovens bij het station hebben om onbekende redenen het werk gestaakt. Een dozijn generaals eo stafofficieren commandeert door elkaar en tegen elkaar in. De minister van oorlog, Nazim-pasja, komt nauwelijks uit een salonwagen, die een belangrijke spoorweglijn verspert en vanwaar uit hij het front, dat zich van zee tot zee uitstrekt, comtnandeeren wil. Gisteren eindelijk, het is Woensdag, toen de Bulgaren de plaats Tsjataldzja reeds bezetten, liet hij stoom maken en reed met zijn trein 3 K.M. vooruit, 6 K.M. van de vijandelijke voorposten. Hij vergat echter niet, om alle maatregelen te nemen voor een snellen terugtocht en den trein telefonisch met het station te verbinden. Dat is de eenige veldtelefoon geweest, die ik in den heelen oorlog in werking gezien heb. Nazim pasja is ge lukkig teruggekeerd, maar als zijn ver- TWEEDE KAMER. Invaliditeits- en Ouderdomsverzekering. In de avondvergadering van Donder dag was aan de orde art. 30, (vaststel lende den verzekeringsplicbt, het recht op rente bij invaliditeit op 70-jar. leef tijd en de weezen-rente, met amende ment van den heer Duys c.s., strek kende, „dat alle arbeiders in den zin dezer wet verzekerd zijn", amendemen- ten-Duys om den leertijd voor recht op ouderdomsrente te stellen op 60 jaar om de weezenrente uit te keeren tot bet 16e jaar, en om weduwenrente toe te kennen; amendementen-Patijn om genoemden leeftijd op 65 jaar te bepalen en om weduwenrente uit te keeren). De heer Helsdingen verdedigde de amendementen-Duys De kans, 70 jaar te worden, acht spr. voor den arbeider vrij gering. Men geve dus bet pensioen niet op een leeftijd, als de arbeider geheel is uitgeput; maar tien jaar vroeger, zooals de beer Duys wil. Spr. stelde tegeuover het toe te ken nen arbeiderspensioen op 70-jarigen leeftijd de pensioenen van ministers, officieren, enz. Prins Hendrik krijgt iy, ton pensioen bij overlijden der Koningin. Daarop schetste spr. de ellende van een deel der arbeiders, ten betooge dat reeds voor de 60-jarigen 'n pensioen noodig is. Reeds op dien leeftijd zijn er verscheidenen gedeeltelijk invalide. i

Axelsche Courant | 1912 | | pagina 1