64. f RON A Cacao Saterdag 16 November 1911 28e Jaarg. NU DE KOUDE DAGEN NADEREN Van Houten's Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. [O. m F. DIELEMAIV Buitenland. rimnnlll Binnenland. m D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DE BALKAN OORLOG. Uit Turksche bron wordt gemeld, iat bij de linie van Tsjataldzja de roorpostengevechten zijn begonnen. Te Parjjs is bericht ontvangen, dat de Bulgaren de plaats Tsjataldzja voor de linie bezet zouden hebben. Een gerucht wil, dat de Serviërs Doerazzo aan de Adriatische Zee bezet lebben. Van den spoorweg dien de Bulgaren, et behulp van krijgsgevangenen, van lamboli naar Kirk Kilisse aanleggen, het stuk Jamboli—Kisilagatsj (de laatste plaats ligt nog in Bulgarije) ïijaa klaarde 40 K.M. van Kisilagatsj laar Kirk Kilisse moeten in 14 dagen voor het verkeer open zijn. Te Katherini aan de Golf van Saloniki lebben de Grieken 15 millioen K.G. tout in beslag genomen en de zout mijnen onder Grieksch beheer geplaatst. De inkomsten zullen in de Grieksche ichatkist vloeien en niet aan de buiten landsche schuldhouders ten goede tomen. De Alemdar verneemt, dat er bij ïawala bloedig is gevochten. Een Turksche torpedoboot heeft met ,»oed gevolg eenige granaten afgevuurd een peleton Bulgaarsche ruiterij tusschen Silivri en Gastero. Uit Belgrado wordt aan deLok.-Anz. geseind: Na den stry'd bij Prilep mar cheerden de Servische troepen naar ïonastir. By Monastir hebben reeds levige gevechten plaats gevonden, op le hoogten aan de Berawitsa. De Tur- ten werden verslagen en vluchtten in richting van Monastir, waar onge veer 45 Turksche bataljons met 40 kanonnen staan. Monastir zou eigenlijk foor het Grieksche leger ingenomen tijn, maar men kwam er van terug. Bet heet, dat het Servische legerbestuur iast gegeven heeft, dat het Servische eger, otschoon het in de onmiddellijke nabijheid van Saloniki stond, daar niet net de Grieken samen zou binnen- 'ukken. Men wilde daarmede te kennen geven, dat Servië geen belang heeft bij het gebied van de Egeïsche Zee. Volgens een ambtelijk telegram uit aloniki hebben de Grieksche koning, kins George en prinses Alice met hun adjudanten Gida verlaten, en zyn zij •nder een slagregen te voet de brug oyer de Wardar gepasseerd. Zij namen ts in een bijzonderen trein, die hen even tien uur te Saloniki bracht, kroonprins en zijn broeders en de metropoliet waren aan het station. De koning omhelsde den kroonprins on de andere prinsen begroetten de boogere officieren. De muziek speelde bet volkslied toen de koning en de kroonprins voorbij de troepen reden. Niettegenstaande den regen waren er jerscheiden duizenden menschen om yen koning toe te juichen. De huizen hadden de Grieksche vlag en die van verbonden staten uitgestoken. Houdt Uwe kinderen gezond en warm door hun 's morgens, 's middags en 's avonds een kopje te geven. Het bevat niet alleen vele voedende bestanddeelen, maar het volle vetgehalte (cacaoboter) verwarmt ook het lichaam. Daarbij zeer lichtverteerbaar. Toen de koning aan de kade kwam, juichten het leger en het volk hem toe. De buitenlandsche gezanten en de bevelhebbers der buitenlandscheoorlogs- schepen hebben bij den koning hun opwachting gemaakt. Tot laat in den nacht zette de menigte de betoogingen van vreugde voort. Een verblijdend bericht is, dat de Porte thans, volgens bericht uit Kon- stantinopel, Bulgarije direct om een wapenstilstand heeft verzocht. En uit Parijs seint Reuter, dat waarschijnlijk Woensdag de Batkanstaten ook door de gezanten der groote mogendheden zou den worden aangezocht mee te deelen op welke voorwaarden zij bereid zijn tot schorsing der vijandelijkheden en het openen van vredesonderhandelingen. N. R. Crt. SPANJE. Dinsdag is de Spaansche premier, Canalejas, op weg naar den minister raad, door vier kogels gedood de moor denaar pleegde zelfmoord. Voorbijgangers brachten den ver moorden premier in een apotheek, dicht bij de plaats van den aanslag. Het lijk werd naar 't ministerie van Binnenl. Zaken overgebracht. De ondersecretaris van Justitie heeft de familie van den moord in kennis gesteld. Het lijk is naar de Kamer gebracht, waar het publiek er voorbij zal trekken. Het lijk rustte op een groote mar meren tafel in de ontvangzaal, op twee linnen kleeden. Het hoofd rustte op twee met bloed gedrenkte kussens Op de tafel lag een plas geronnen bloed. Het gelaat van den vermoorde is geens zins veranderd. 's Ochtends om 10 uur was Canalejas naar het koninklijk paleis gegaan glim lachend verliet hij het kabinet des koniugs. Op het oogenblik dat de premier onder de revolverschoten ineenzakte, kwam een voorbijganger te hulp snellen en schreeuwde: „Don José, don José (José is Canalejas' voornaam). De ge wonde had nog even kracht om te zeggenDie ellendeling heeft me gedood"daarna stierf hij. Volgens de laatste telegrammen be hoort de dader Partinaz Serrato tot een over aanzienlijke middelen beschik kende anarchistische partij, die nu eens te Madrid dan weer te Barcelona ge heime samenkomsten hield. De leden dezer partij gaven zich den naam van Wilde Dieren. Serrato bezocht dikwyls de zittingen van het parlement en was steed3 aanwezig als een redevoering van Canelejas was aangekondigd. De koning, die op het vernemen van de tijding van den moord ten diepste geschokt was, kwam kort na den aan slag in het ministerie van binnenland- sche zaken aan, na door een enorme menschenmassa geestdriitig te zijn toe gejuicht. De aanslag heeft onder alle klassen der bevolking de heitigste ont roering gewekt. Voor het lijk van Canalejas defileerden des naraiddü ;s nog duizenden, 's avonds werd het lijk naar het parlementsgebouw overge bracht. De koning onderteekende een decreet, waarbij bepaald wordt, dat de begrafenis van Canalejas met de eer bewijzen van een kapitein generaal zal plaats hebbeD. De minister van buiten landsche zaken, Garcia Prieto, is tijde lijk met de leiding der regeeringszaken belast. M. R. Crt. Onze minister van buitenlandsche zaken heeft te Madrid aan de Spaansche regeering deelneming doen betuigen met den moord, op den minister-presi dent Canalejas gepleegd. TWEEDE KAMER. Invaliditeits- en Ouderdomsverzekering. Dinsdag werd de artikelsgewijze be handeling van het ontwerp voortgezet. In behandeling kwam artikel 19 om de kosten der verzekering te doen dragen door premieheffing van den arbeider en den werkgever met bovendien een staatsbijdrage van 10 millioen gulden gedurende 75 jaren. De heer Treub verdedigde o. a. een amendement om in plaats van bedoelde tijdelijke staats bijdrage een blijvende en oploopende rijksbijdrage te geven, aanvangende met 8 millioen en jaarlijks klimmende met 2 ton. De heer Duys bestreed uitvoerig 's ministers stelsel, dat neerkomt op een bedeeling der rijken, omdat alleen de arbeiders en werkgevers zullen hebben te betalen. Daartegenover verdedigde spr. een amandement van de soc. dem. fractie, om de sociale verzekering te laten betalen door den staat, aangezien de gemeenschap aansprakelijk is voor de misère, welke voortvloeit uit ons maat schappelijk productiestelsel. Woensdag werden bijna uitsluitend met rechts tegen links al de Dinsdag behandelde amandementeu van de soc.- democraten, en de heeren Treub en Patijn verworpen. Daarna werd art. 19 aangenomen met 49 tegen 24 stemmen. Met de geheele linkerzijde stemde mede de heer Van Idsinga tegen. In de vergadering van Donderdag werd overeenkomstig het voorstel van den voorzitter, besloten om heden te eindigen met de behandeling van het verzekeringsontwerp en om Dinsdag met den begrootingsarbeid aan te vangen. Bij de voortgezette behandeling van het invaliditeitsoutwerp bestreed de minister het amendement Treub tot ver vanging van het zegelstelsel door een andere boekhouding en beriep zich hierbij op de Duitsche ervaring (Ontleend aan de M. Crt.) IXEL i' T O

Axelsche Courant | 1912 | | pagina 1