No. 63. 28e Jaar HEERLIJK OPWEKKEND Woensdag 13 November 1912. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Buitenland. F. DIELEMAN, axel. IS STEEDS EEN KOP Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag;- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITG EVER AÜVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiên worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DE BALKAN-OORLOG. De gevechten om de linie van Tsja- taldzja duren nog voort. Te Konstanti- nopel gaan stemmen op, om, als die linie it opgegeven, voor de laatste maal stand te houden in een verdedigingslinie vlak voor de hoofdstad. Voor Adrianopel hebben de Bulgaren weer twee belangriike stellingen na een verwoeden strijd genomen. De Servische regeering verklaart dat tij Diet van zins is, hare aanspraken op Albanië op te geven de mogendheden van het Drievoudig Verbond hebben van hun kant te Belgrado laten weten, dat zij niet zullen gedoogen, dat Servië zich aan de Adriatische Zee nestelt. Parij8che bladen vermelden geruchten over bewegingen van Duitsche troepen in Elzas Lotharingen. Onder te Konstantinopel aangekomen vluchtelingen hebben zich de eerste ge vallen van cholera vertoond. De correspondent van de Daily Tele graph seinde Dinsdagmiddag uit Moestala pasja, dat hij het beleg van Adrianopel heeft gadegeslagen. De vesting was toen nog niet gevallen, maar nauwer dan ooit ingesloten. De Turken hebben verschei dene belangrijke stellingen verloren en beantwoorden de beschieting slechts zwak. Vrijdagmiddag om 12 uur heeft de koning te Ghida van den kroonprins de bezetting van Saloniki vernomen. De koning heeft zich onmiddellijk met een bijzonderen trein daarheen begeven. De Daily Chronicle verneemt d.d.*8 dezer uit Konstantinopel, dat het voor den intocht van de Grieken in Saloniki tot eeD verschrikkelijke slachting van de niet Mohammedaansche bevolking ge komen is. De Grieken hebben nu alle pasja's, ambtenaren eD officieren gevangen gezet. Het geheele aantal gevangenen te Saloniki bedraagt 27.000. Het voornemen der Grieken is zich met de Bulgaren te vereenigen en zoo mogelijk nog den intocht in Konstantinopel met hen te houden. Het Grieksche leger is Saloniki op den dag van den heiligen Demetrius, den schutspatroon van de stad, binnengetrok ken. De Grieksche troepen zijn bij de Wardar wijk de stad binnengekomen. Deze wijk is zeer volkrijk en staat in een slechten reuk. Een gedeelte heeft de groote kazernes bereikt, een ander gedeelte, marcheerende door de Vardar- straat, middenpunt van den handel, is langs de kaden van de haven getrokken en heeft zich naar de andere groote kazernes begeven. De Turken, ten getale van 15.000 man, hebben geen weerstand gebodenzij hebben Saloniki ontruimd, en de plaats van hunne stelling buiten de stad is nog niet bekend. De koning vaD Griekenland is naar Saloniki vertrokken, om daar zijn plech- tigen intocht in die stad te houden. De inneming van Prilip wordt bevestigd. De nieuwe Servische overwinning werd zeer moeilijk gemaakt door het terrein. De Servische artillerie kon slechts éen batterij in stelling brengen. De Turken trokken daarvan partij, doch het 5e en het 17e regiment infanterie namen al de stellingen, de eene na de andere. Demir Kapoe, een belangrijk punt aan den weg naar Saloniki, is ook in de macht van de Serviërs. De Turken zijn in de richting van Saloniki gevlucht. De strijd bij Prilip blijkt een van de verwoedste slagen geweest te zijn die de Serviërs in dezen oorlog geleverd hebben en was bijna in elk opzicht gelijk te stellen met den slag bij Koemanowa. De Serviërs verloren 2500 dooden eD gewonden, de Turken 6000. Wegens het moeilijke terrein en de onvoldoende spoorwegvei binding is de verzorging van degewonden buitengewoon moeilijk. Het slagveld is met dooden bezaaid. De Turken ontkwamen naar Monastir, maar men deukt niet dat zij in staat zijn nog eens krachtig verzet te bieden aan de Grieksche en Servische legers, die zich vereenigd hebben en op de stad aanrukken. Men verwacht elk oogenblik het bericht van de overgave van Monastir. Uit Weenen wordt aan de Tagliche Rundschau geseind In goed ingelichte diplomatieke kringen verluidt, dat de Balkan-staten het plan hebben in ieder geval Konstantinopel voorloopig te be zetten. Na den val van de Tsjataldzja linie zal het Bulgaarsche leger niet voor de poorten van Konstantinopel halt houden, maar de stad binnenrukken. Aan den intocht in Konstantinopel zullen de Ser vische troepen, die zich nu reeds bij het Bulgaarsche leger gevoegd hebben, deel nemen. Ook zijn Grieksche troepenaf deelingen op weg om aan de golf van Xeros (Saros) te landen. Vandaar zullen zij zich bij de Bulgareu voegen om even eens aan het binnenrukken in Konstanti uopel deel te nemen. IS. RCi. TWEEDE KAMER. Invaliditeit»- en Ouderdomsverzekering. Donderdagavond zjjn de algerm me beschouwingen over het wetsontwerp afgeloopen. Laatste sprekers waren de heer Borgesius en Minister Talma. De heer Borgesius sluit zich wat het financieele gedeelte betreft aan bij het geen de heer Patijn gezegd had. De heer - Borgesius neemt aan, dat de heer Lohman uit volle overtaking voor de wet zal stemmen, al kwam' de bekeering wat plotseling. Spr. en de zijnen zouden gaarne voor de wet stemmen, maar ze is te slecht en te onbillijk. Minister Talma begon met naar aan leiding van de aanvallen op zijn eerste rede op te merken, dat allé sprekers der oppositie reeds in eersten termijn zeiden tegen de wet te zullen stemmen, ja 't hunne te zullen bijdragen om de wet niet uitgevoerd te krijgen. Nu had de Minister niet de oppositie, maar tot het volk kunnen spreken, doch dit heeft geen belangstelling meer voor de cou rantenverslagen van deze lange debatten. Deze wet zal voor honderdduizenden arbeiders zekerheid brengen en een zegen voor hen zyn, zeide de Min., die zijn stelsel verdedigde, waarbij financi eele centralisatie noodig is. Wat de samenkoppeling van Invaliditeits- en Ziekteverzekering betreft, in Engeland moet nog blijken of dit stelsel mogelijk is. Volgens dit ontwerp krygt de weduwe een rente in de moeilijkste periode van haar leven, nl. wanneer zij staat voor de opvoeding van haar kinderen. Waar het geld voor een weduwenrente van daan moet komen zonder renteverlaging weet de Min. niet. Of wil men daarvoor een staatstoelage Spr. meende, dat ten opzichte van de lage loonen zijn stelsel misschien nog goedkooper is dan van den heer Patijn. Hij is tegen een Staats bijdrage, die komt alleen den te weinig loon betalenden werkgevers ten goede. Hij verwacht dat men van Links en Rechts zal medewerken om het out- werp tot heil van het volk te doen strekken. Hierna volgde de artikelsgewijze be handeling van het ontwerp. De artt. 1 en 2 werden goedgekeurd. Vrydag werd begonnen met art. 3, dat bepaalt, dat de wet onder-arbeider verstaat ieder, die den zestienjarigen leeftijd heeft bereikt en arbeid verricht in loondienst, tot een maximum vau 1200 'sjaars, hetwelk aanleiding gat rot breedvoerige discussie. De Minister verlaagde de leeftijd» grens, in den door de heeren Feemstra en Nolens aangegeven, zin, tot 13 jaar-, doch bestreed alle verdere amendemen ten tot uitbreiding van den krimi van verzekerden. Wel verklaardede minis er alsnog een bepaling te zullen aan brengen om gedurende het overga ias- tijdperk voor verzekeringsplichtigli id een loongrens van ƒ200 in plaats vau 1200 te doen gelden. (Ontleend aan de Acp.) 4XELSCHE HCOKMIN VAN HOUTEN S

Axelsche Courant | 1912 | | pagina 1