Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Gemeenteraad van Axel. leettijd als voorwaarde voor pensioen, het bezwaarlijke van premiebetaling in verband met de levenskansen; de on billijkheid om in deze verzekering den werkgever mede te laten betalen, waar door de grootste bedrijven het zwaarst zullen worden getroffen, is het niet voldoende aanwezig zijn van elementen voor zelfbestuur voor het ouderdoms pensioen. De heer Duys critiseerde min. Talma's antwoord en zal eenige amendementen betreffende uitbreiding der welstands- grens indienen. Donderdag zette de heer Duys zijn afgebroken repliek voort. Onder de tekortkomingen van het ontwerp rekent hij het niets-geven voor volks-hygiëni- sche doeleinden. De arbeiders, die ge dwongen worden premie te betalen, zullen te eenenmale geen invloed heb ben op het beheer der gelden. De risico-overdracht zal tengevolge hebben, dat men particuliere instellingen krijgt van exclusivistischen, anti-socialen aard, van een katholieke geitenfok vereeniging en dgl. De particuliere maatschappijen krij gen bijna onbeperkte vrijheid, zich aan de ongunstige risico's op bet oogenblik, dat zij ongunstig worden, te onttrekken Hij bestreed ook de heeren Teenstra en Bos, vooral ten aanzien van wat deze over zijn, spr.'s, werk heeft gezegd. De beer De Savornin Lohman gaf een verklaring van zijn veranderde houding sedert het onderteekenen van de bekende nota. Hij heeft zich steeds zijn vrijheid voorbehouden om alle argumenten te hooreu en op het laatste oogenblik nog te beslissen naar aanleiding van het gehoorde. Zóó deed hij als rechter, zóó deed hij ook in de Kamer. Welnu, de algemeene politieke toestand van het land eischt de aanneming van dit ont werp en buitendien zijn er tal van puDten, waaromtrent hij inderdaad van meening is veranderd door hetgeen later bekend werd. Hij zal voor stemmen, hoezeer hij weet dat velen waaronder personen, die hij acht hem zijn houding zullen euvel duiden. De heer Patijn ontkent een onkiesche toespeling te hebben gemaakt, op een mogelijk niet terugkeeren van den heer Treub in de Kamer. Hij acht de door hem ingebrachte bezwaren tegen staatspensionneering, niet alle ernstig. Voor misbruiken is bij staatspension neering niet meer te vreezen dan bij eiken anderen vorm van ouderdoms verzorging. De staatspensionneering moet in ons welvarend land zonder eenig bezwaar te bekostigen zijn desnoods door een speciale pensioenbelasting. (Ontleend aan de Avp.) H. M. de Koningin. H. M. de Koningin is gisteren voor het eerst sedert haar terugkeer in de Residentie en haar ongesteldheid, uit gereden in een victoria. Zij was ver gezeld van een der hofdames en zag er zeer goed uit. Avp. AXEL, 8 November 1912 Door de Kamer van Arbeid voor den Landbouw te Axel is de volgende motie aangenomen De vergadering der Kamer van Arbeic voor den Landbouw te Axel op Woens dag 6 November 1912 besprekende enkele voorkomende overeenkomsten welke men willekeurig verbreekt van oordeel, dat het in 't belang van het landbouwbedrijf is, dat een arbeider een behoorlijk daggeld verdient, en in het belang van landbouwers en arbei ders, dat er eene goede verhouding bestaat, zoodat beide partijen op elkan der kunnen rekenen, om eenmaal ge maakte atspraken na te leven betreurt, dat er werklieden zijn, die ieder oogenblik gedane afspraken ver breken, als hun iels meer loon wordt toegezegd door anderen keurt ten zeerste at dat eenmaal ge sloten overeenkomsten om voor een bepaald loon te werken worden ver broken, wijl dit moet uitloopen op schade voor de werklieden en besluit deze motie te doen op nemen in de A.velsche Courant en in het Orgaan voor de Kamers van Arbeid in Nederland. Op 7 Nov. l.l. werd onze stadgenoot, de heer J. B. T. Hugenholtz door het Prov. Kerkbestuur van Utrecht toege laten tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk. Blijkens de opgave in de St. Crt. kwamen in de week van 30 Oct. tot en met 5 Nov. ter kennis van den cen- tralen gezondheidsraad de volgende gevallen van besmettelijke ziekten in Zeeland van roodvonk 1 geval te Axel en te 's Heerenhoek, van diphteritus 2 gevallen te St. Janssteen en te Zierikzee en 1 geval te Hulst en te Kloetinge. Bij de Dinsdag te Ter Neuzen gehouden verkiezing van 3 leden voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken stemden 172 van de 308 kiezers. Van onwaarde waren 6 biljetten Volstrekte meerderheid 81 stemmen. Herkozen werd de heer J. A. van Rompu met 125 stemmen. Herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren P. J. Scheele (aftr. lid) met 68, E. Hamerlinck met 68, L. J. van der Lubben (aftr. lid) met 64 en E. H. T van Borssum Waalkes met 52 stemmen Door den Commissaris der Konin gin is aan het sub-comité te Hulst voor het internationaal muziek-concours ter gelegenheid van de viering van het eeuwfeest van Neerlands onafhankelijk heid, een zilveren medaille beschikbaar gesteld. M. Crt. Door den heer J. J. vanderPeijl te Ierseke is uitgegeven een cahier voor landbouw-boekhouding ten dienste van de herhalingsschool, behoorende bij het rekenboek, dat bij denzelfden uitgever verschijnt, en waarvan wij eenige dagen geleden in ons blad een gunstige beoor deeling gaven. Gebruikers van bet rekenboek en ook iederen landbouwer wordt dit cahier met warmte aanbevolen. PREDIKBEURTEN TE AXEL Ned. Herv. Kerk. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Kerk B Gereformeerde Kerk (Weststraat.) Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 8 November 1912. C. K., 67 jaren, metselaar te Ter Neuzen, is wegens diefstal veroordeeld tot 7 of 7 dagen hechtenis. A. d. K., 22 jaren, landbouwersknecht te Graauw, is wegens niet voldoen aan bet bevel van een ambtenaar veroord. tot j 10 oi 10 dagen hecht. T. E., 39 jaren, werkman te Philip pine, is wegens overtreding rijksbelas tingen veroord. tot 3 ot 3 dagen hecht. A. H. d. B18 jaren, arbeider te Zuiddorpe, is wegens alsvoren veroord tot 25 of 10 dagen hecht. G. R., ingenieur te Sluiskil, is wegens alsvoren veroord. tot 10 of 2 dagen hecht. A. v. L., 57 jaren, winkelier te Over slag, E. M. R. v. B., 58 jaren, huisvr. A. v. L., te Overslag, zijn wegens als voren ieder veroord. tot 5 ot 5 dagen hecht. I. L. C., arbeider te Bouchaute, is wegens alsvoren veroord. tot 10 of 10 dagen hecht. Bij bevelschrift der Arondisse- ments-Rechtbank te Middelburg is rechtsingang verleend met last tot instructie tegen A. J. d. L., 45 jaren, veldarbeider, geboren en wonende te Koewacht, beklaagd van bedreiging met misdrijf tegen een ambtenaar ge pleegd. De officier van Justitie te Middel burg kwam heden (Vrijdag) in hooger beroep van het vonnis der rechtbank van den lsten November jl„ waarbij H. A. d. W., stationchef te Axel, werd vrijgesproken van schuld aan het aldaar den 5den September jl. plaats gehad hebbend spoorwegongeval. De eisch was 14 dagen gevangenisstraf. Een droevig ongeluk had Maandag te Bouchaute plaats. De landbouwer S. van Waes had het ongeluk van zijn boerenwagen te vallen en bezeerde zich zoodanig dat de ingeroepen geneesheer slechts den dood kon constateeren. M. Crt. At et f5000, ervandoor! De 23-jarige kantoorbediende J. N. S. te Rotterdam, die sedert Zaterdag vermist wordt, heeft, naar de N. R. Ct. meldt, een bedrag van 5000 onder zich, dat toebehoort aan de Holland Amerikalijn, bij welke hij in betrekking is. Het is niet onwaarschijnlijk, dat hij er met dit geld van door is. Volgens de N. Rotterd. Crt. was hij allereerst naar Amsterdam gegaan, waar hij van kleeding verwisselde. Daar voelde hij zich evenwel niet veilig en hij vertrok naar Antwerpen. Maar ook in België was hij niet op zijn gemak en Dinsdag keerde hij in zenuwachtigen en overspannen toestand met den trein uit Antwerpen naar Rotterdam terug. Van het geld, dat hij al dien tijd bij zich had, gaf hij alleen uit wat hij voor zijn onderhoud en reisgeld behoefde. Zoo dra hij in zijn woning in de Van Heus- denstraat was teruggekeerd, werd de politie gewaarschuwd, waarna hij is aangehouden. Vergeetachtig. Een kantoorbedien de van den notaris V. te Haarlem heeft aan het postkantoor aldaar twee biljet ten van 200 laten liggen, die spoorloos verdwenen zijn. Schip omgeslagen. Maandagmid dag is bij de familie M. te Groningen telegrafisch bericht ontvangen, dat het Groningsche schip Geertje, kapitein H. Kramer, op weg van Nykjöpiüg naar Aalborg den 4den dezer bij Laegstoer is omgeslagen. Het schip was leeg. Aan boord waren behalve de kapitein, diens vrouw, G. Slangenberg, hun 5 jarig zoontje en een viertal manschappen. Van ben werd de kapitein gered, de vrouw en het kind hebben den dood in de golven gevonden. Moord. Omtrent den moord te Oud Gastel, meldt men het volgende aan de Telegraaf. Maandagavond was zekere Dam, wegens het niet betalen van zyn gelag, door den kastelein v. Zandvliet, op het gehucht de Stoof, onder deze gemeente, uit zijn café gezet. D. wilde zich hier over wreken en vatte post aan de deur van het café om het den kastelein be taald te zetten. Eenige oogenblikken na het gebeurde verliet een bezoeker, Jac. Theunissen, het café, en werd bij zijn buitenkomen op een messteek ont haald, welke hem nabij het hart trof, met het gevolg, dat hij kort nadien den geest gaf. De vermoordde is een zeer oppassend jongmeusch van 28 jaar, die met de heele zaak niets uitstaande had, en ver moedelijk voor den kastelein aangezien werd. Hij was ongehuwd. De dader stond ongunstig bekend. Slechte fiets. Toen Dinsdagmorgen de fabrieksarbeider F. N. H. uit Deven ter zich naar de fabriek van den heer Auping wilde begeven, viel hij dicht bij de fabriek van het rijwiel, door het breken van de voorvork. Eerst be proefde hij nog het rijwiel weer in elkaar te zetten, maar zakte toen plotse ling bewusteloos ineen. Inwendig, zwaar gekneusd werd hij per rijtuig naar zijn woning vervoerd. M. Crt. Ernstig ongeluk. Uit Doetinchem wordt gemeld dat aldaar gisterenavond omstreeks 9 uur zekere dokter VanR. uit Westendorp onder de Geldersch-West- faalsche stoomtram is geraakt. Geheel verminkt werd hij van onder de wagens gehaald, en door de ouders aan de initialen op zijn ondergoed herkend. M. Crt. Op de markt te Drachten had iemand een geit gekocht. Om het dier naar zijn woning te brengen, bond hy het opzijn fiets. De marechaussee maakte echter proces-verbaal op wegens dierenmisbandeliug, meldt het N. v. d.D. Zitting van 5 Nov. 1912. {Slot.) Omvraag. Dhr. Oggel bespreekt den slechten toestand waarin de loskaai op de Axelsche Sassing verkeert met name het onverharde gedeelte tusschen de beschoeiing en de straat. Hij acht het wenschelijk een verzoek te richten tot Waterstaat om dat gedeelte aan te vullen met keien of in ieder geval te doen verharden. Op eene vraag van den Voorzitter antwoordt dhr. Dieleman dat door dhr. Oggel bedoeld wordt bet plaatsje waar de beurtschippers lossen naast de weeg brug, die beurtschippers, en die daar moeten laden hebben daar veel last van, maar ook verder daar voor Coppieters is het verbazend slecht, als wagens elkander voorbij moeten rijden blijven ze soms tot aan de as toe in diepe gaten zitten. Hij stemt daarom volkomen met dhr. Oggel in, dat daar verbetering hoog noodig is. Dhr. Kruijsse vestigt ook de aandacht op den Buthdijk, waar de bermen zooveel lager liggen dan den weg en daarom de kantsteenen zoo gevaarlijk te voorschijn komen. Er is al eens meer om verbetering gevraagd, en toen is er een beetje zand over gegooid meer niet. Dhr. F. Dekker zou het beter achten eerst naar de bermen te zien van de wegen die we zelt in onderhoud hebben, alvorens over die van een ander te spreken. Noodzakelijker zou het zijn de bermen van den Zaamslagschen weg te verbeteren, en de diepe putten aan den oprit te maken. Dhr. Kruijsse zegt dat B. en W. een paar jaren geleden daarmee bezig waren maar toen werd door P. de Putter daar tegen opgekomen. Een veertien dagen geleden héb ik er echter met den opzichter over gesproken die zei dat niemand zoo iets kon be letten, daar de gemeente baas is over den grond, die er afkomt. Dhr. Lamaltre zou er voor zijn dat B. en W. bier en daar eens een kijkje gingen nemen, en te zien wat er aan te verbeteren valt. Dhr. Oggel vindt zulks goed. Dhr. Kruysse zou dan ook goedvinden dat de politie oplet of er niet naast de wegen gereden wordt. De weg naar de Drie Schouwen b. v. wordt totaal kapot gereden. Hij meent dat het verbod toch in de politieverordening is opgenomen. De Voorz. meent dat zulks alleen geldt voor de kom der gemeente, maar wil toch toezeggen strenger toezicht te zullen doen houden, en een onderzoek te zullen instellen in hoeverre het rijden op de zij bermen verboden is. Wordt besloten dat Burg. en Weth. in vereeniging met den gem.-opzichter een onderzoek op de SasaiDg zullen Zondag 10 November 1912. Voorm. 9*/s ure Ds. J. B. T. Hugenholtz Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz Voorm. 9 ure Ds. J. H. Lammertsma Nam. 2 ure Ds. J. H. Lammertsma Voorm. 9 ure Ds. Chr. Bruins. Nam. 2 ure Leeskerk. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk.

Axelsche Courant | 1912 | | pagina 2