MANDEN Erwtensoep (snert) Isn prachtige sorteering Burgerlijke Stand. Marktberichten. Advertentiën. is zooeven ontvangen. AXELC. P. GAST. Firma P. H. VEENHU1ZEN. De Voorz. deelt mede dat tot ge meente-gasfitter is benoemd E. van Duren, thans gasfitter aan de gasfabriek te Tholen. Tevens zegt hij dat Burg. Weth. een onderzoek hebben inge- 1 naar het al of niet noodig zijn lat de lantaarns ook by volle maan gijven branden. De meening van het Pag. Bestuur is dat met het branden er nachtlantaarns kan worden volstaan, naar dat steeds rekening moet worden leboaden met de weersgesteldheid, jurom hebben B. en W. gedacht het ii te regelen, dat de lantaarnopstekers den gemeente opzichter hunne in- «acties moeten ontvangen en deze zal ordeelen of verlichting met alle of met enkele lantaarns gewenscht is. Verzoekschrift van A. P. Freeken- horst, G. W. Hottinga en A. Yzebaart, allen gemeentearbeiders te Axel, van ien navolgenden inhoud Dat zij overtuigd zijn dat hun verzoek n vrij gasverbruik en eenige H.L. sokes als vergoeding voor meerdere lerkzaamheden aan de straatverlichting im gegronde redenen door den raad is afgewezen, doch dit ook werd erkend dat sedert de stichting der gasfabriek door een groote uitbreiding van het aantal straatlantaarns hunne werkzaam heden werkelijk waren toegenomen alsook dat wij door het te lange op blijven voor het blusschen der lantaarns meerdere uitgaven hadden van vuur m licht. dat vroeger alleen gedurende de wintermaanden werd verlicht met nog ongeveer 8 vrije dagen, bij volle maan, terwijl de verlichting dit jaar onafge broken alle dagen heeft plaats gehad, tells de Zondagen niet uitgezonderd dat zij daarom voor dat meerder werk, tij het ook op een andere wijze, gaarne eenige tegemoetkoming zouden ont- tangen. Op voorstel van B. W. wordt be sloten dit adres te renvoyeeren naar bon college. g. Eveneens wordt naar het Dag. Bestuur gerenvoyeerd een verzoek schrift van den bode concierge J. Cor- 'nelissen om verhooging van zijn salaris tot 500 benevens vrije woning. De Voorz. deelt mede dat door Burm, Dekker, Mussche, Cornelissen, Vink en anderen is bedankt voor de benoe ming tot lid van de Nieuwjaarscom missie. Daarom zien B. W. geen tans om nog zoo'n commissie bij elkaar te krijgen. Op 2 November 1.1. toen er eeue vergadering der benoemden plaats had was er maar één lid. De Voorz. vraagt of soms een der raads leden een voorstel heeft hoe in dezen moet gehandeld worden. Wel zijn B. I W. bereid om nog eene poging te doen om eene commissie te vormen, maar zien geen kans om te slagen. Dhr. de Feijter vraagt of de personen, die bedankt hebben geen reden opgeven waarom ze bedanken. De Voorz.Niemand geeft een teden op. Dhr. F. Dekker acht het gewenscht Bet voorbeeld van Zaamslag te volgen en de commissie maar at te schaffen Vroeger was er meer armoe, maar die tijd is nu voorbij, het is dus beter geen «ommissie meer te benoemen. Dhr. Oggel bestrijdt niet dat er te- {enwoordig meer welvaart heerscht dan vroeger, maar indertijd toen spr. lid Ier Nieuwjaarscommissie was, werd er toar hy meent alleen bedeeld aan weduwen en groote gezinnen, en dat is altyd nuttig geweest, daarom zou hi de commissie willen behouden. Dhr. Kruijsse zegt dat men ieder in de gelegenheid zou kunnen stellen om "P het Raadhuis zijn penningske te Bomen offeren. Dhr. Oggel vindt dit bezwaarlijk. Dhr. Kruijsse zegt dat indertijd de Nieuwjaarscommissie is ingesteld om .een eind te maken aan bedelen op Oude Nieuwjaardag, maar toch had men die dagen nog een standvastig geloop tea bewijs dat het niet hielp. De voorzDus wordt dat bedelen daardoor niet voorkomen Vele leden antwoorden ontkennend. Dhr. van Driel zegt dat velen er ook op tegen hebben om rond te gaan boer op en boer af, bij verscheidene men- schen wordt je nog teruggestuurd met een standje. Dhr. Kruijsse acht de behoefte aan zoo'n commissie niet van grootbelang, anders zou de Raad wel te vinden zijn om er zich voor te spannen. Met 9 tegen een stem wordt besloten de Nieuwjaarscommissie at te schaffen. Tegen stemde dhr. Oggel. h. Een verzoek van K. J. van Dron- gelen om een stuk grond van de ge meente van 18 M2. te kunnen koopen ten eiode over te kunnen gaan tot verbouwing van zijne onbewoonbaar verklaarde woning, wordt om advies gezonden naar B. W. II. Voorstel van B. W. om art. 26 der Algemeene Politieverordering te wijzigen. De Voorz. zegt dat de thans bestaande politieverordering zóó luidt, dat de poli tie niet bevoegd is om handelend op te treden, wanneer door iemand noode- loos op straat rumoer wordt gemaakt, geschreeuwd enz. In zoo'n geval zou wel eerst een aanklacht tegen den dadet moeten geschieden. Daarom is het noo dig de verordening zoodanig te wijzigen, dat zonder zulk een aanklacht door een dienstdoend politieman kan worden bekeurd, en in de verordering te plaat sen Het is verboden op straat te schreeuwen en te tieren. Spr. kent eene gemeente waar zoo'n verordering ook bestaat en met gewenscht gevolg. Persouen, die zich aan overtreding schuldig maakten werden steeds ge straft- Tegen de overtreding wordt eene boete geeischt van maximum 10 subs. 10 dagen hechtenis. Op voorstel van dhr. Kruijsse wordt de aanhef van art. 26 onveranderd behouden. M. a. s. wordt hiertoe besloten. III. Verzoekschrift van het uitvoe rend comité der vereeniging tot bevor dering van het vreemdelingenverkeer te Middelburg, om eene bijdrage voor de in 1913 te Middelburg teorganisee- ren tentoonstelling. In het verzoekschrift wordt o.m. ge vraagd om belangrijke voorwerpen uit het gemeente-archief ter opluistering in te zenden. De Voorz. zegt, dat deze hier niet aanwezig zijn. B. W. stellen voor om eene subsidie te verleenen van f10, omdat het hier een nationaal doel be oogt. Behalve dhr. F. Dekker en de Feijter besloten allen tot dit voorstel. IV. Alsvoren van dhr. G. van den Berge te Beveren (Waes) om schadeloos stelling ontstaan door het plotseling aanschrijven om eervol ontslag te vra gen als Directeur der gasfabriek. De Voorz. stelt namens Burg. Weth. voor om afwijzend op het verzoek te beschikken. Door dhr. van den Berge wordt eene schadeloosstelling gevraagd van f 200, om reden door de commissie van onder zoek is bepaald, dat de klimpijpen van ondeugdelijke constructie zijn omdat deze materialen veel moeilijkheden hebben medegebracht, waardoor het hem onmogelijk was de fabriek naar eisch te beheeren, alsook dat het leggen van het buizennet, het monteeren der toestellen enz. veel te laat is begonnen dat het hem wel gelukt is eene andere betrekking te krijgen, maar dat daaraan ook aanzienlyke kosten waren ver bonden. Dhr. Oggel zegt dat dhr. Van den Berg door het onderzoek volkomen is gerechtvaardigd, maar kan ook geen termen vinden om de vergoeding toe te kennen, wel wanneer de aanvraag daarvan met de ontslagaanvraag was gepaard gegaan. Wordt z. h. s. besloten tot het voorstel van B. en W. om de Yergoeding niet toe te kennen. V. Verzoekschrift van J. Cové e. a. bewoners van den Ouden Weg om een klinkerpad te leggen van af F. van Langt velde tot aan J. Boer. De Voorz. stelt namens B. en W. voor aan adressanten te berichten dat het adres niet bij het gemeentebestuur thuis hoort, maar dient gericht te worden aan het Bestuur van den polder Be- oostenblij benoorden. Dhr. F. Dekker is het daarmee niet eens. Op den Ouden Weg is ook een klinkerpad aangelegd, en wel met sub sidie van de gemeente, wanneer nu de gemeente voor dit pad ook eens subsidie gaf, dan zou de polder misschien het pad leggen, het is daar een erge toestand. Dhr. Wollert zegt dat het pad op den Ouden Weg er gekomen is, doordat door de bewoners een request gepresenteerd is aan het polderbest., en dit heeft de bijdrage van de gemeente gekregen. De Voorz. zegt dat de toestand wel is waar daar allertreurigst is, maar raadt aan voorzichtig te werk te gaan, om reden er zoovele wegen en paden zijn, die we moeten onderhouden. Wan neer adressanten aan den polder vragen om verharding en de polder komt dan bij het gemeentebestuur met verzoek om eene bijdrage, dan kunnen we nog altijd zien, wat we doen zullen, maar dan zou het ook noodig zijn, om den toestand afdoende te verbeteren, overal palen van het begin tot einde te plaatsen anders is de verbetering maar een kwestie van korten tijd. De voertuigen moeten er afgehouden kunnen worden. Dhr. Van Driel is van hetzelfde ge voelen, en zou het wenschelijk achten indien de raad nu reeds kon beslissen dat hij een subsidie zou verleenen als de polder er om vraagt, dan kon het polderbestuur gemakkelijker een besluit nemen. Wat de palen betreft, dhr. Van Driel zegt dat die reeds geplaatst zijn. Dhr Kruijsse kan met het gesprokene van dhr. Van Driel niet instemmen. De polder moest eens zeggenDenk je dat we jullie noodig hebben om een padje te leggen. Wat we zouden kun nen doen dat ishier besluiten om den polder een premie te geven als binnen een bepaalden tijd het padje er door het polderbestuur gelegd wordt. De Voorz. wenscht ook het polder bestuur hierin niet te na te komen. Met algemeene stemmen wordt alsnu besloten tot het voorstel van B. W. en adressanten verwezen naar het Polderbestuur. VI. Verzoekschrift van bet gemeente bestuur van Hoedekenskerke om adhae- sie te betuigen aan hun adres, gericht aan de Prov. Staten in zake den Prov. stoombootdienst op de Wester-Schelde. M. a s. wordt besloten aan dit adres geen adhaesie te verleenen omdat de gemeente er hoegenaamd geen belang bij heeft of de dienst Terneuzen—Hoe dekenskerke wordt opgeheven, ja dan neen. Immers onze weg om Vlake te be reiken leidt niet langs Terneuzen, maar over Walsoorden, wordt door den Voorz. beweerd. VII. Regeling jaarwedden Ambtenaar Burgerl. Stand. De Voorz. zegt dat in verband met de toeneming der bevolking eene nieuwe salarisvaststelling moet geschieden. De gemeente heeft thans eene bevolking van meer dan 5000 zielen, en nu is het wel niet noodig dat de jaarwedde wordt verhoogd maar ze moet opnieuw geregeld worden. Evenwel is het niet aan den Raad om het salaris vast te stellen, dit wordt door Ged. Staten ge daan, maar aan den Raad wordt de gelegenheid geboden voorstellen te doen. Dhr. Oggel vraagt of het Dag. Best. geen voorstel hieromtrent heeft. De Voorz. antwoordt ontkennend. Dan stelt dhr. Oggel voor om het tractement op 200 te houden, aange zien dat Zierikzee met 7000, Goes met 7600 en Hontenisse met boven de 5000 inwoners ook maar bezoldigen met J 200 Dhr. Dieleman vraagt of dat voor een aantal jaren ia. De Voorz. ant woordt dat het tractement zoo blijft ook al is er een daling in het bevolkings cijfer te constateeren. Het voorstel van dhr. Oggel, gesteund door de hh. Van Driel en de Feijter, wordt m. a. s. aangenomen. VIII. Benoemen leden commissie tot wering van schoolverzuim. Worden benoemd de h.h. Ph. J. van Dixhoorn, A. Esselbrugge, Jacs. Verijzer, M. L. van Vessem, A. E. C. Kruijsse, P. Ie Feber, Abr. van 't Hoff, C. Hagers. De leer J. A. Dregmans had verzocht voor eene herbenoeming niet in aanmerking te komen. In zijn plaats werd de heer "e Feber gekozen. Aan de benoemden zal worden kennis gegeven. IX. Verzoekschrift van J. v. Bende- gem te Hengstdijk om ontheffing van hoofdelijken omslag voor 6 maanden. B. W. stellen voor eene ontheffing te verleenen voor 7 maanden, wat m. a. s. behalve, die van dhr. F. Dekker, wordt goedgevonden. Dhr. Dekker stem de tegen, omdat voor niet meer dan 6 maanden werd gevraagd. X. Reclames in zake hoofd, omslag. Worden behandeld met gesloten deuren. Van 16—31 Oct. 1912. Axel. Huwelyks-voltrekkingen. 17. Angelus Levinus de Pauw, 26 j., jm. en Maria Tielemrm, 20 j., jd. Jan van de Velde, 21 j., jm. en Janna Roose, 21 j., jd. 24. Pieter van Langevelde, 25 j., jm. en Cornelia van Arenthals, 22 j., jd. Pieter Stoffels, 25 j., jm. en Maria Susanna Dobbelaar, 30 j., jd. Geboorten. 21. Eduardus, z. van Jan Francies de Roos en Leonie van Acker. Adriaan, z. van Jan Hamelink en Geertruida de Pooter. 25. Mannus, z. van Marinus Dieleman en Poulina Geertruida Dieleman. 27. Lideweij, d. van Jozias van de Wege en Neeltje Dieleman. Adriaan, z. van Levinus Michielsen en Adriana Verstraten. Overlijden. 16. Johannes Pieter van de Veeke, 63 j., z. van Cornelis en Wilhelmina Cath.'t Gilde. 21. Petrus Johannes Wiest, 49 j., echtg. van Anna de Bree. 30. Leuntje Dees, 57 j., wed. van Jaspert Verplanke. Koers van Belgisch geld. (Medegedeeld door Van Heel Co.) Volgens Holl. noteering 47.72. Belg. 209.55. Aanbevelend, gekookt met „IDEAAL ERWTEN" is zeer smakelijk en gemakkelijk in be reiding. Verkrijgbaar bij Wordt vervolgd.) HULST, 4 Nov. Ter graanmarkt van heden (Maandag) waren de prijzen als volgt: Tarwe f 10,0, rogge f 8,50, wintergerst f 10,75, zomergerst flO,—ha^erfO,—erwten f 14, witteboonen f 15,bruineboonen f 14,dui- venboonen f paardenboonen f boek weit f0,lijnzaad fkoolzaad per 100 L. f 0,aardappels f2,50. Boter per kilo f 1,10, eieren per 26 stuks 11,55. Er waren ter veemarkt te koop gesteld 22 stuks rundvee, 33 varkens en 0 paarden, waarvan verkocht 11 stuks rundvee, 30 varkens en 0 paarden.

Axelsche Courant | 1912 | | pagina 3