HEERLIJK OPWEKKEND No. 61. Woensdag 6 November 1912. 28e .laary. \y§\ j Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch -Vlaanderen. Sen heilzame revolutie. IS STEEDS EEN KOP jf F» ÖIFLOLW, Buitenland. D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Yoor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER A X E L. AUVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiên worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en YrQdagnamiddag TWEE uren. DE BALKAN-OORLOG. De correspondent van de Weensche Reichspost seint uit het hoofdkwartier van het tweede Bulgaarsche leger Donder dag 7.30 des avondsZooeven ben ik Da een verblijf van drie dagen op het front met een transport gewonden naar het hoofdkwartier teruggekeerd. De groote slag, die drie dagen duurde, kwam na de belangrijke openingsgevechten, die rooral op den rechtervleugel zeer gunstig voor de Bulgaren verliepen, Dinsdag morgen vroeg in een beslissend stadium, toen de Bulgaren op hun linkervleugel bij Boenar Hissar een geweldigen aanval deden. Met dezen vleugel hebben de Turken een poging gedaan om hun terug tocht-linie voor het gevaar, dat deze van de zijde der Bulgaren bedreigde, door een aanval in de richting van Saraj te voorkomen. Het was den Turken ook gelukt de voornaamste troepen van de Bulgaren tot achter Boenar Hissar terug te dringen, toen Dinsdagmorgen vroeg de machtige tegenaanval van de Bulgaren tegen den Turkschen rechtervleugel van uit de lijn Hadzjifakli-Monastir Dagh begon. De voorste linies van de Turken werden door dezen aanval omvergewor pen, doch het gelukte hun door voort durend nieuwe reserves in het vuur te zenden, het gevecht voor een tijd weer tot staan te brengen. Het kwam hier den geheelen dag tot langdurige ver bitterde gevechten, en in het verloop hiervan werden de Turksche legerfor- maties vormlooze massa's. Tegelijkertijd vielen de Bulgareu op den rechtervleugel vanuit Baba Eski en Jenikeui de Turksche positie bij Loeloe Boergas aan en wierpen de Turken uit hun versterkte posities aan de Elan Dere, Aiwale Öere en de Ergene in de richting van Loeloe Boergas terug. De Bulgaarsche infanterie nam de meeste Turksche stellingen met de bajonet en werd hierbij voortreffelijk door de artillerie ondersteund, die de positie van de Turken op het beslissende oogenblik door een hevig vuur aan het wankelen bracht. Toch viel deBulgaarscheinfanterie herhaaldelijk Turksche posities zonder eeuige voorbereiding door de artillerieaan. Het vuur van de Bulgaarsche troepen is ongeëvenaard en overtreft, vooral wat hun taktiek betreft, alles wat men voor mogelijk hield. De Bulgaarsche infanterie loopt zonder eenige concessie aan moderne taktische bedenkingen storm met de bajonet op, onmiddellijk na haar taktisch optreden. Vierhonderd pas en nog verder van de vijandelijke linie verwijderd, staan ge- heele regimenten in de vuurlinie op en werpen zich met een enkelen onweer- staanbaren aanloop zonder verder halt te houden en zonder te vuren, nietgevende om eenige dekkingen, op den vijand. Een ieder wil letterlijk de Turken met het mes te lijf en de officieren zijn machteloos tegenover deze opgewonden heid van hun mannen. Iedere poging om de troepen terug te houden, is vergeefsch. Een regiment, dat nog niet in de vuurlinie was gekomeu, doch als reserve volgde, wierp zich alleen op het commando van een onder officier met woest geschreeuw op den vijand, zonder op de hoofd-commando's en andere bevelen van de officieren te letten. Met denzelfden geest zijn de nieuw gevormde reserves van de derde lichting bezield, die iu hun burgerkleeding nog zijn, alleen met geweer, bajonet en patroontasch. Al de bergdistricten leveren regimenten, waarvan het 6oldatenmate- rieel weergaloos is wat geestvervoering betreft. De Bulgaarsche leger- en troepen aanvoerders houden rekening met dezen geest van de troepeu en beschouwen het alleen als hun taak de troepen de goede richting te wijzen. De bloedige gevechten van Dinsdag hadden de Bulgaren zoowel bij Boenar Hissar als bij Loeloe Boergas voordeelen gebracht, doch deze hadden nog geen beslissend karakter. N. R. Ct. - - Er is ten opzichte van de behandeling van ziekten, tegenwoordig een stille, maar groote revolutie op te merken. Langzaam tnaar zeker begint de overtuiging door te dringen dat de chemie (de scheikunde) in de therapie bankroet heeft gemaakt. Men geneest de ziekten niet door middel van chemische producten. De middelen die de scheikunde ons aanbiedt, zijn dood en werkelooszij kunnen ons leven niet onderhouden, en zy kunnen ons de ge zondheid niet wedergeven wanneer wij die verloren hebben. De wezenlijk heil zame middelen komen tot ons door de plant. Het zijn de planten, en de planten alleen, die in staat zijn de werkelooze minerale stof in levende substantie om te zetten. Jaren lang heeft men gemeend de geneeskracht der planten te kunnen vast houden in bepaalde tincturen, maar zij ontsnapte bij de poging om haar vast te houden. Niet wat wij eten maakt ons sterk maar wat wij verteeren wat wij opnemen in ons bloed. Er zijn arme lijders aan bloedarmoede en zenuwzwakte die geplaagd, letterlijk gekweld worden met medicijnen die hen eer erger maken dan beter. Zij zijn bloedarm >dus* hebben zij niet genoeg ijzer in het bloed; »dus« moeten ze maar staal slikken. En ofschoon nu die staal- pillen hen vroeger niets geholpen hebben, toch worden zij er weer »gelukkig« mee gemaakt. Met het gewone gevolg maag pijn, hevige maagpijnen verstoring van de spij8verteering wijken van de eetlust. Wanneer dit ook Uwe ervaring is; zoudt ge dan niet eens naar wat anders omzien? Weet gij datdeSANGUINOSE meer en meer de aandacht trekt van geneeskundigen en van leeken Dr. Alf. de Vrikse te Hall bij Brussel schrijft »ik verwacht dat de SANGUINOSE de gewone staalpreparaten zal vervangen, die zoo dikwijls zonder uitwerking zijn Dr. A Gerard in Seraiug verklaart »ik heb het grootst mogelijke succes ge had met de SANGUINOSE, waar de ge wone staalpreparaten zonder uitwerking waren gebleven*. En Dr. James M. Sul livan in Cardiff, Engeland, maakte een gelijke ervaring: »het lichte staalgehalte dat de SANGUINOSE in organische ver binding bevat, is voor mij een groote aanbeveling. Want vele patiënten ver dragen het gewone minerale staal nietc. En uit de leekenwereld klinken ons dezelfde getuigenissen tegen. Zoo schreef b.v. Mej. C. Morlang in Amsterdam dat zij al de jammerlijke verschijnselen had van bloedarmoede, metvreeselijkezenuw zwakte* (zooals haar dokter het noemde) en dat zij op de gewone manier was behandeld 7 flesschen staalen per dag wel 3 liter melk. Maar zij werd met den dag zwakker en kon niets meer. Toen kwam haar vader op zekeren dag met een flesch SANGUINOSE thuisen zij begou er mede, doch zonder eenige verwachting; want zij dacht; »het helpt mij toch niet*. Maar het heeft haar heerlijk geholpen, en zij is aan den dood ontrukt en nu sterker dan te voren*. Waar zoo geleerden en ougeleerdeu eenzelfde heilrijke ervaring maken daar mag men wel spreken van eene vreedzame revolutieeene heilzame revolutie, waartegen wel niemand be zwaren kan hebben. Wanneer gij tot hiertoe op de gewoue manier behandeld geweest zijt en het heeft U Diet geholpen, zou het dau geen zaak zijn om het nu eens op een andere manier te probeeren Probeer het ook eens met de SANGUI NOSE Wilt gij er meer van weten, richt U tot de fabrikanten VAN DAM Co. De Riemerstraat 2c/4, Deu Haag. Sanguinose kost per flacon van 300 gram fl.50; 6 flacons f8.12 flacons f 15. Verkrijgbaar bij de meeste Apothekers en goede Drogisten. (10D) Te Ter Neuzen bij A. v. OVERBEEKE- Lbuniste Axel bij JOZ. DEEE1JTER AXELSCHE IS COURANT

Axelsche Courant | 1912 | | pagina 1