Gemengd Nieuws. Rechtszaken. In de vergadering van Woensdag Spr. bestreed verschillende betoogen van de heeren Duijs en Borgesius en houdt verder een uitvoerig betoog om aan te toonen dat het goede begrip „verzeke ring'' in deze wet ligt. De Min. zette daarna uiteen, dat het jl. verdedigde de heer De Savornin Lohman het standpunt der Reg., dat de Staat moet helpen, op kosten der genen, die hulp noodig hebbendat is beter dan bedeeling. Dat de socialisten daartegen zijn, is te begrijpen zij be talen al zooveel voor allerlei instellin gen, die strijden om de bestaande orde omver te werpen. Hij acht het den hoogsten tijd deze zaak at te werken er doorgejakkerd wordt het ontwerp niet. Dat de zaak door de politiek wordt beheerscht, is de schuld van Links, waarbij spr. tel critseerde de leer van de rechten der arbeiders op het hun „ontstolene" door de kapitalis ten, En verklaarde zich tegen Staats pensioen daarvan willen een aantal ingezetenen, al zijn zij hulpbehoevend, beslist niet weten, daar zij dit beschou wen als Staatsbedeeling. Hij kan zijn stem aan het ontwerp geven, als daar naast den particulieren pensioen- en verzekeringsfondsen gelegenheid wordt gegeven te blijven voortwerken. De Tariefwet maakt hij los van dit ontwerp, maar hij verklaarde er zich al vast voor. De heer Van Doorn bestreed scherp het stelsel van den minister, die een voudig een copie van het Duitsche heett geleverd. In elk geval wil hij de lage loonen vrijstellen. De heer Rink is tegen het ontwerp, omdat het te zware lasten legt op de arbeiders en werkgeversdat de rege ling niet algemeen is en omdat de inval. verz. aan de oud. verz is ge koppeld. De heer Snoeck Henkemans bestreed het instellen van Staatspensioen en be toogde verder dat de bezwaren tegen het ontwerp sterk worden overdreven, zooals spr. uitvoerig trachtte aan te toonen. En spr. vroeg of Links, dat waarschijnlijk unaniem zal tegenstem men, iets beter heeft dan dit ontwerp. De heer Goeman Borgesius meende, dat er wef degelijk sprake is van af jakkeren en verklaarde, dat hij het ontwerp moet bestrijden, al gelooft hij, dat het met volkomen goede bedoelingen is ingediend. Uitvoerig toonde hij de groote fouten aan en kwam tot dezeltde conclusie als de heer Duys in diens uitstekende rede. De heer Goeman Borgesius zette gisteren zijn afgebroken rede voort met te betoogen, dat in dit ontwerp geen voldoende rekening is gehouden met de veel verminderde sterftekansen door de verbeterde hygiënische toestanden. Door het stelsel van berekening van prof. Kluijver te volgen, zullen de twee groote grievengeen weduwen-pensi oenen en geen pensioen op 65-jarigen leeftijd, niet worden weggenomen. Vooral die laatste leeftijdsgrens bepleit spr, met grooten nadruk. Met den heer v. Doorn is spr. het eens,^ wat betreft de ondeugdelijkheid van s Min. op Duitsche leest geschoeid stelsel. Hij bepleit verder gelegenheid om ook na den 35-jarigen leeftijd nog te kunnen verzekeren, en verdedigt de risico-overdracht. Met klem bepleit hij verder Staatspensionneering, vooral ook tegenover den heer Lohman, die durfde zeggen, dat dit een bedeeling van slampampers zou zijn. Spr. eindigt met te zeggen, dat het w.o. wel door Rechts zal worden goed gekeurd met het oog op 1913. Maar hij waarschuwt dat men daar het volk iets mee zal geven, dat een zeer onaan- genamen geur verspreidt, en dat het ministerie daarvoor zal moeten boeten. Min. Talma, daarop aan het woord komend, dankt voor den steun van Rechts, vooral van den heer Lohman. Hij dankt de Kamer voor het spoedig in behandeling nemen, ontkent „bevelen uit de Kanaalstraat" te hebben ont vangen en meent, dat de nu ingeslagen weg de be3te is. De Min. verdedigt het rapport van prof. Kluijver, waarvoor hij de volle verantwoordelijkheid op zich neemt, en waarbij hij ook diens recht verdedigt om Duitsche gegevens te gebruiken. niet waar is, dat de arbeider in 's Min.'s systeem te veel betaalt. Het instellen van een weduwenpen sioen stuitte af op het bezwaar van premieverhooging of staatsbijdrage daar voor daarom achtte men weezenrente beter, en de Min. is het daarmee eens. Verder bepleit de Min., dat invalidi teit en ouderdom wel- maar ziekte en invaliditeit niet bij elkaar hooren. De Min. verdedigt verder de regeling der Staatsbijdrage en eveneens de in voering van een plakzegel, als zeer doelmatig. Het ontwerp gaat geheel in de richting als de laatste 20 jaren hier te lande voorgestaan, en begrijpt de bekeering van de liberalen tot Staatspensionnee ring niet, evenmin de verdediging door den heer Borgesius. De thans te nemen beslissing is zeer gewichtig en hij dankte de Rechterzijde, dat zij aan zijn zijde staat. (Ontleend aan de Avp.) H. M. de Koningin. H. M. de Koningin is zeer wel en moet alleen nog wat rust houden. N. R. Crt. De minister van buitenlandsche zaken brengt bij deze ter algemeene kennis, dat Nederland de souvereiniteit van Italië over Tripolis en Cyrenaika heeft erkend. Stct Het pantserschip „Gelderland" op reis in de Middellandsche Zee, wordt zoo noodig naar Konstantinopel gezon den ter bescherming der Nederlandsche onderdanen aldaar. M. Ct. De datums werden nog niet definitief bepaald, doch het kwam, in verband met omstandigheden waarmede voor het welslagen rekening moet worden gehouden, gewenscht voor, als tijd te bepalen de helft van de maand Aug., zco mogelijk op 14, 15 en 16 Augustus. Nadat een en ander aldus was be sproken, werd de vergadering meteen opwekkend woord van den Voorzitter, den heer M. Eijke, gesloten. Tem. Crt. Te IJzendijke geraakte gisteren Madelina Ongena tusschen de koppeling van een dorschmachine. Zij werd zes maal rond gedraaid eer de machine tot stilstand was gebracht. Haar toestand is levensgevaarlijk. De hulp van dokter en geestelijke werd ingeroepen. M. Crt. Het gerechtshot te 's Gravenhaee deed Woensdag uitspraak in de zaken van J. F- V., voorzitter eener bootwer- kersvereeniging te Terneuzen, door de rechtbank te Middelburg veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf, wegens bedreiging met een misdrijf tegen het leven en met brandstichting tegenover de vrouw van een werkwillige. Het Hof bevestigde het vonnis derrechtbank, Avp. PREDIKBEURTEN TE AXEL Ned. Herv. Kerk. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Kerk B Mr. H. N. Kluyver, 36 jaar oud, ad vocaat te Rotterdam, is in zijn woonhuis van de trap gevallen en overleden. Het 2 jarig kind van den timmer man B., te Groenlo, is al spelende in een ketel met kokend water gevallen, waardoor het zooveel brandwonden bekwam, dat het aan de gevolgen is overleden. Gereformeerde Kerk (Weststraat.) AXEL, 1 November 1912 Dinsdagavond is door het Dagelijksch Bestuur dezer gemeente uit de 26 sol licitanten benoemd tot fitter aan de gemeentelijke gasfabriek E. van Duren te Tholen. Dinsdag had te Ter Neuzen in het „Hotel de Commerce" eene vérgadering plaats van de Centrale Commissie voor eene feestviering ter herdenking van de 100-jarige onafhankelijkheid van Nederland in het jaar 1913. Daarin werd vastgesteld een program ma voor die feestviering. Het voornemen is twee dagen voor feestviering te bestemmen met eene inleiding den avond te voren door kerk diensten en eene zanguitvoering, bene vens ingebruikneming van de nieuwe muziektent, die men hoopt dat alsdan zal gereed zijn Voor den volgenden dag geeft het programma aan: eene muzikale om wandeling des morgens te 7 ure, school feest te half 10 uredes namiddags historische en allegorische optochtdes avonds 6 ure concert op de Markt 's avonds 9 ure tableaux vivants ver 'licht door Bengaalsch vuur. Den volgenden dag 972 nur concert, volksspelen en wedstrijden de3 namid dags groot muziekfeest, tot bijwoning waarvan gezelschappen uit het binnen- en buitenland zullen worden uitgenoo- digd, bij gelegenheid van de ingebruik neming der muziektentdaarna gym- nastiekuitvoeringeu en des avonds licht- stoet. Verder zal worden getracht gedu rende de feestdagen ook te organiseeren een flo'ralia- en huisvlijttentoonstelliug, van kleederdrachten enz. Voor de verzorging van de verschil lende onderdeelen van het programma werden sub commissies aangewezen. Daarin is o. m. ook begrepen eene commissie voor het organiseeren van volksspelen te Sluiskil. Het denkbeeld werd geopperd daar die feesten te hou den, terwijl het wenschelijk voorkwam dat Driewegen, als meer nabij de kom gelegen, met deze te samen zal feest vieren. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 1 November 1912. C. D., 27 jaren, huisvr. G. J., zonder beroep te Axel, is wegens eenvoudige beleediging veroord. tot 1 of 1 dag hecht. H. A. d. W., 44 jaren, stationchef te Axel, beklaagd van het door schuld veroorzaken van gevaar voor het ver keer door stoomvermogen over een spoorweg, is vrijgesproken. P. H. E., 37 jaren, winkelier en M. C. L., 21 jaren, wagenmaker, beiden te Axel, beklaagd van eenvoudige be leediging, zijn vrijgesproken. De vrijspraak van den stationchef te Axel berust op de volgende over wegingen Overwegende dat de rechtbank niet overtuigend bewezen acht, dat de schuld van het bij de dagvaarding om schreven spoorwegongeluk aan den be klaagde moet worden gewetendat toch het bewijs van die schuld uitslui tend berust op de verklaring van den getuige A. F. Verstraeten dat nu deze getuige, die den wissel bediende, aan welks stand het ongeval te wijten is, in plaats van toen hij den trein op het verkeerde spoor zag de vereischte sig nalen met zijn lantaarn of vlag te geven, zijn post verlaten heeft en tengevolge hiervan het ongeluk niet is voorkomen dat dus aan dezen getuige voor een deel het ongeluk te wijten is, en de rechtbank niet op diens verklaring hare overtuiging van beklaagde's schuld kan vestigen, te meer waar de getuige heeft verklaard, dat hem de beklaagde zou hebben gezegd, dat alle goederentreinen over het 2e spoor zouden loopen, deze treinen bij de nummers noemende, en alleen trein 107, degene aan welken het ongeluk is overkomen, niet opge vende, welke verklaring de rechtbank onaannemelijk acht. Overwegende dat de beklaagde mits dien moet worden vrijgesproken van het hem bij de dagvaarding ten laste elegde. Spreekt den beklaagde vrij. De Arr. rechtbank te Amsterdam veroordeelde Donderdag Dirk van Eijk tot 3 jaar gevang, overeenkomstig den eisch van het openbaar ministerie. M. Crt. Pech. Een bewoner van de Deijmanstraat te Amsterdam heeft bij de politie kennis gegeven, dat hij een portefeuille, inhoudende diamant ter waarde van pl.m. 1000, heeft verloren. Avp. De oudste predikant. Zondag 3 Nov. voormiddag 10 uur predikt ds.J. D. H. Kroll te Lith zijn afscheid. De heer Kroll, bijna 80 jaren, is de oudste predikant in Nederland. Hij studeerde aan de hoogeschool te Leiden en was van 1858 tot 1912, dus ruim 54 jaren, predikant te Lith. (Hbl.) Bijgeloof. Te Pekela overleed de vorige week een arbeider, die er bijen op nahield. Terstond na het over lijden heeft men op alle korven een zwart kruis gemaakt en ouder het op zeggen van eeuige woorden aan de bijen het overlijden bekend gemaakt! Gebeurt dit niet, dan zoo meent men gaan de bijen ook dood. Avp. Uit New York wordt aan het Journal geseind Toen het transatlanti sche schip Niagara dezen morgen is aangekomen, heeft men den zelfmoord, 3 dagen na het vertrek uit Havre, ver nomen van een passagier, onder den naam van Louis Labarque ingeschreven. Men verzekert, dat detectives deze boot opwachtten om tot de arrestatie van Nestor Wilmart, den Brusselschen op lichter, over te gaan. Men gelooft dat de passagier die zelfmoord gepleegd heeft, niemand anders dan de vluchte ling was. De Post in Indië. Men schrijft aan de Avp. Met de posterijen in Indië schijnt het nog niet pluis te zijn en fraudes zijn aan de orde van den dag. Eenigen tijd geleden schreef men mij uit Indië dat te Soerabaja fraude was gepleegd tot een bedrag van 10,000. Een later bericht meldde, dat de Wel tevreden 4, zegge vier stukken, met aangegeven geldswaarde waren zoek geraakt, naar de daders waarvan toen nog werd gezocht, en dezer dagen werd mij bericht, dat te Semarang een stuk met aangegeven waarde van 5000 was verdwenen. Te Soerabaja waren in een maand vier ambtenaren geschorst en te Tjiba- dah een ambtenaar veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf wegens fraude. Ten kantore Weltevreden werd bij de kasovergave een tekort geconsta teerd van eenige duizenden. Wanneer zal aan dergelijke toestan den een einde komen De ambtenaren durven er niet openlijk voor uitkomen, want, zeggen ze, één woord te veel en ze worden verbannen naar een oord, waar ze „menschenschuw" worden. De inspecteurs, voor een groot deel gepen- sionneerde oificieren, hebben uit den aard der zaak niet het minste idéé van posterijen" en laten de zaak zooals ze is d. w. z. rottend. En 't publiek moppert en blijft mopperen. .Tante Pos" is oppermachtig. Zondag 3 November 1912. Voorm. 9 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Ds. J. H. Lammertsma Ds. J. H. Lammertsma. Ds. Chr. Bruins. Ds. Chr. Bruins. Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk.

Axelsche Courant | 1912 | | pagina 2