Yo. 60. Za ter dag 2 November 1912. 28e aarg. Vieiiyy7s- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. F. DIELEMAN, Buitenland. Binnenland. er ons. t. ICK. e Axel, AN3EN oij M. A. I den 2 middags D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AUVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. anibussen-. lausweeri lansweer' DE BALKANOORLOG. Sedert Dinsdagmiddag 12 uur woedt, volgens berichten uit Turksche bron, de groote slag, die vermoedelijk over het lot van Turkije in dezen oorlog zal beslissen. Nazim pasja, de Turksche minister van oorlog, die zelf het opper bevel over de strijdmacht, welke Tur- kije's laatste hoop vormt, op zich ge nomen heett, seint, dat de stelling der Turken gunstig is en dat hij met Allah's hulp de overwinning hoopt te behalen. Maar de plaats waar hij slag levert noemt hij in zijn eerste telegrammen niet. Andere Turksche berichten spreken van een slag ten N. van Kirk Kilisse. Het is niet onmogelijk, dat een terug gedreven overschot van de Turksche troepen uit Kirk Kilisse daar in het boschachtige terrein stand houdt, maar de groote 3lag kan daar niet geslagen worden. Kirk Kilisse is in handen van de Bulgaren en de Bulgaarsche troepen ïijn reeds bij Eski Baba en Loeloe Boergas aan den spoorweg tusschen Adrianopel en Konstantiuopel aange komen. Meer vertrouwen verdient dan ook een bericht uit Bulgaarsche bron, meldende dat de Turken zich opgesteld hebben langs een linie, die van Karistau tot Tsjorloe loopt. Karistan, Karisj tiran of Karizjdiren is een klein plaatsje aan den grooten weg, die van Loeloe Boergas uaar Tsjorloe loopt. De Turksche staf kaart geeft aan, dat er een christelijke kerk of een klein klooster is. In vogel vlucht ligt het ongeveer 20 K.M. ten Z.O. van Loeloe Boergas. De Turksche linie van Karizjdiren tot Tsjorloe strekt zich over een afstand vau ongeveer 30 K.M. uit. De Turken hebben daar, zoo verneemt men verder, sterke ver dedigingswerken opgeworpen. Of zij zich daar kunnen handhaven, zal af hangen van de vraag, of zij den Bul garen kunnen verhinderen hun in den rug aan te vallen. Op den uitersten linkervleugel van de Bulgaren rukt nl. een Bulgaarsche kolonne langs de Zwarte Zee uaar Tsjataldzja, het middel punt van de laatste Turksche verdedi gingslinie voor Konstantiuopel, op. Lukt liet dezen Bulgaren daar den spoorweg te bereiken en op te breken, dan zou ook de hoofdmacht van Nazim pasja van Konstantiuopel afgesneden zijn. De Bulgaren hebben reeds een brug van den spoorweg bij Tsjerkeskeui achter Tsjorloe laten springen, een punt dat ook al in den rug van Nazim-pasja's hoofdmacht ligt. Is de verbiuding tus schen Nazim-pasja's hoofdmacht en Konstantinopel echter eenmaal voorgoed verbroken, dan is het zonder meer duidelijk dat zijn stelling in de ver dedigeude linie tusschen Karizjdiren en Tsjorloe hachelijk moet wordeu. Hij kan dan noch raden meer krijgen Het Bulgaarsche hoofdkwartier is, nu de Bulgaarsche legers in Thracië steeds verder zuidelijk rukken, vanOud-Zagora naar het station Harmanii, opBuigaarsch gebied nog, maar reeds dicht bij de grens, vooruitgeschoven. versterkingen noch voor- De toestand is nu waarschijnlijk deze, dat het tweede Bulgaarsche leger (zes divisies, waarvan een divisie Serviërs) j onder generaal Iwanof Adrianopel insluit en het derde leger onder generaal Dimitriëf, na Kirk Kilisse genomen te hebben, nu tegenover de Turksche hoofdmacht staat.. De troepen van Dimitriëf hebben den 27sten Eski Baba bezet. Deze plaats is zoo spoedig ge vallen, omdat het Turksche hoofdkwar tier reeds den 24sten van Eski Baba naar de stellingen van Tsjorloe was overgebracht. De Turksche bezetting van Kirk Kilisse is in zijn wanordelijke vlucht tot voorbij Loeloe Boergas ge trokken, heeft alle verdedigende stel lingen, die zij aan de zijrivieren ten N. van de Ergene had kunnen innemen prijsgegeven en is pas bij Tsjorloe tot staan gebracht en verzameld. Abdoella- pasja, die het bevel voerde over de troepen uit Kirk Kilisse, is tegelijkertijd door Nazim pasja, die met hem over het te volgen krijgsbeleid van meening verschilde, van zijn bevel ontheven. Terwijl de Bulgaarsche hoofdmacht van Dimitriëf het centrum vormt en de uiterste linkervleugel op Tsjataldzja aanrukt, moet de rechtervleugel van de Bulgaren reeds bij Demotika ten W. van Eski Baba staan. Aan Bulgaarschen kant neemt men dus een oprukken en aanvallen aan alle kanten waar, aan Turkschen kaut het innemen van een verdedigende stelling ten N. van den bovenloop van de Ergene, die uitstekend versterkt kan zijn, maar toch misschien niet te houden zal zijn als de Bulgaren erin mochten slagen haar om te trekken. Nadat wij dit hadden geschreven, bereikt ons een telegram uit Turksche bron, volgens hetwelk de Bulgaren ook de spoorbrug bij Seidler vlak voor het Turksche front bij Karizjdiren hebben laten springen en Nazira-pasja zijnhoofd- kwartier naar Tsjerkeskeui, in vogel vlucht meer dan 20 K.M. ten N.O. van Tsjorloe, heett overgebracht. Is dit misschien reeds een aanwijzing, dat de Turken gedwongen zijn achteruit te trekken. Wij zullen het waarschijnlijk spoedig uit nadere telegrammen ver nemen. TV. R. Ct. In een ambtelijk verslag aan koning Ferdinand meldt generaal Dimitriëf dat een Turksche divisie deu 2dsten 'snachts een uitval uit Kirk Kilisse deed. De Bulgaren veinsden terug te trekken en lokten de Turken tot binuen het bereik vau hun mitrailleurs, die daarna het vuur op de aanvallers openden en hen geheel in de pan hakteu. Tengevolge van dezen tegenslag, besloot Machmoed Moecktar, die ontmoedigd was, de stad met het grootste gedeelte vau het gar- nizoeu te ontruimen. „De vlucht van de Turken was zoo overhaast, dat de officieren het grootste gedeelte van hun hebben en houden achterlieten, alsmede een groot aantal belangrijke documenten waaruit hetgeheele Turksche krijgsplan bleek. Kirk Kilisse schijnt leeftocht te hebben gehad voor een beleg van verscheidene maanden, en de hoeveelheid levens middelen en voeder die in handen van de overwinnaars vielen is zoo groot, dat het in langen tijd niet noodig zal zijn om van Sofia naar hier levens middelen te zenden. De Bulgaarsche troepen deden ver scheidene uren lang een reeks van aanvallen. Een van de Bulgaarsche afdeelingen kwam tusschen het kruis vuur van de Turken en had zwaar te lijden, maar zij bleef moedig voort rukken en slaagde erin, zich van twee verdedigingswerken meester te maken. De Turksche gevangenen verklaren dat de Bulgaarsche charges schrik ver spreidden in de gelederen van deTurken. In sommige gevallen waren de bevelen om te chargeeren zoo plotseling, dat de Bulgaren zelfs niet den tijd hadden, om de bajonet op den loop te zetten. Den 24sten bood de achterhoede van de Turken op de hoogten van Dzjoen- dala een hevig verzet, maar de Bulgaren slaagden erin dezen tegenstand om 12 uur 's middags te breken en toen ver anderde de terugtocht in een wilde vlucht". TV. R. Ct. TWEEDE KAMER, Vergadering van Dinsdag 29 Oct. Inraliditeits- en Ouderdoinsverzekering. De heer Duys zet zijn Vrijdag afge broken rede voort en bestrijdt uitvoerig den heer B03, wiens stelsel hij voor de sociale toekomst hoogst gevaarlijk acht, als dergelijke theorieën, als doordenheer Bos, worden aanvaard, en ze loopen parallel met die der Regeering, dan zal in de toekomst de sociale verzekering voor de arbeidersklasse in plaats van verbetering harer positie, veeleer bena deeling dier klasse beteekenen, zooals spr. nader uiteenzet. En dan zal de regeling in plaats een zegen, een vloek voor de arbeidersklasse worden, doordien de arbeiders bij hoo- pen van de productie zullen worden uit gesloten. Spreker wijst op de inconse quentie, dat de Minister bij de ongeval len verzekering het stelsel huldigt dat ieder zijn eigen risico moet dragen, maar bij de ziekte- eu iuvaliditeits- en ouderdomsverzekering niet. Het isalleen te doen om de bezittende klasse te ont lasten. De sociaal democraten willen natuurlijk dat de arbeiders niets betalen, maar als zij dan moeten betalen dan moet het zijn volgens het systeem van het gezamenlijk dragen van lasten. Het zegelstelsel keurt spr." af en hij dringt op verschillende gronden met klem op een gevaren-klasse aan, welker mogelijkheid hij met cijfers uiteenzet. Spr. kondigt aan dat hij alsnog een poging zal doen om een gevarenklassi ficatie in het wetsontwerp te doen op nemen. Want de minister legt lasten op de arbeiders, waarvan hij zelf de onbillijkheid erkent en laat, uit vrees dat de werkgevers een beetje te veel zullen betalen, maar alvast den arbeider veel te veel betalen. Van min. Taltna was anders verwacht als „arbeiders beschermer". Hij onderwerpt vervolgens de nota van prof. Kluijver aan scherpe critiek. (Toen Minister Talma er tegen op kwam, dat de heer Duijs op „onver dedigbare wijze" zich uitliet over den heer Kluijver, die zich in de Kamer niet verdedigen kon, verzocht de voor zitter den Minister aan hem over te laten de leiding van de debatten). De heer Duijs gaat voort met zijn scherpe critiek op het werk van prof. Kluqver. De geheele financieele basis van ont werp deugt niet. De fouten zullen een financieele strop vormen. 's Avonds zette de heer Duijs zijn rede voort. Spr. critiseerde nader dat het ontwerp niets doet voor de volkshygjëne en keurt de bureaucratische organisatie af. In algemeene trekken behandelde spr. de organisatie van de Rijksver zekeringsbank, zooals de Minister deze zich voorgesteld heeft. De regeling had met bureaucratischer kunnen gemaakt worden. Nu moet de geheele Bank onder de bevelen van den Minister komen De gelden van de Ongevallen verzekering zullen worden belegd in Staatsschuldpapieren, zoodat de Minister later bij de Bank een leening kan sluiten voor militaire uitgaven. Het is een en al bureaucratie. Spreker betoogde, dat het niet meer dan billijk ware geweest, om den ver zekerden ook invloed te geven. Ook de sociale verzekering kan niet goed worden uitgevoerd, wanneer het beheer in handen is van ambtenaren. Tegenover den heer Aalberse, die van staatspensioen politiek bederf vreest, door bij verkiezingen mat pensioen beloften den boer op te gaan, voerde spr. staaltjes aan van bier- en jenever- verkiezingen, en hij raadt dien afge vaardigde, maar niet van politiek bederf te spreken, aangezien deze, de belover van den 10 urendag, in de Kamer den 10 urendag den nek omdraaide alsof 'teen piepkuiken was. Staatspensionneering wilde de heer Duijs niet uitvoerig bepleiten. Men weet, hoe hij er over denkt. Verschillende bezwaren tegen het Staatspensioen werden kort door spr. weerlegd. Resumeerend zei spr., dat noch op de groote punteu, noch op de détdils het ontwerp-Talma is te aanvaarden. Dit ontwerp met zijn rompslomp en omslachtige administratie zou een ramp zijn voor het land. Het ontwerp is erger dan een strafwet. En in dit ont werp, dat van een predikant komt, een trooster van weduwen en weezen toch, komt geen weduwenpensioen voor. Spreker ging verder na, hoe dit ont werp in de practijk zal werken, 't Is premies en nog eens premies betalen en daarenboven nog het Tarief. Het eenige goede is, dat de wet niet dadelijk in werking kan treden. Tijd gewonnen is veel gewonnen. De arbeiders zullen er tegën blijven strijden met het middel, het Algemeen Kiesrecht, dat zij naar spr.' hoopte spoedig zullen veroveren. 8 59 9'24 9 30 9 38 9 42 945 H 53 581 549 916 61? 859 9 53 SCHE COERANT. 6 01 7 03 715 7 35 8 01 806 813 820 8 27 834

Axelsche Courant | 1912 | | pagina 1