Landbouw. H.M. de Koningin-Moeder bracht volgens bovengen, blad Zaterdagochtend ten 10 uur een bezoek aan de Koningin en bleef H.M. eenige uren gezelschap houden. De berichten omtrent de ge zondheid van H.M. de KoniDgin luidden dat alles gelukkig zoo goed mogelijk gaat. H. M. de Koningin-Moeder is ook Zon dag en Maandag weer geruimen tijd op bezoek geweest bij H. M. de Koningin. TWEEDE KAMER. Invaliditeits- en Ouderdomsverzekering. Ue heer Bos is tegen het ontwerp omdat het optariefsherzieninggegrondis Spreker verdedigde uitvoerig hetstelsel van verplichte verzekering, eensdeels in het belang van de samenwerking van werkgevers en werknemers, ander deels in het belang van de ontwikkeling van de eigen kracht van het volk. Spre ker erkende daarna, dat het Duitsche stelsel omslachtig is, maar het goede element bevat dat het een stelsel van self-help is. In het onderhavige ontwerp is van zelfbestuur geen sprakeook mist het stelsel van het ontwerp groote Bociaal-opvoedkundige voordeelen. En wat de bijdrage van den Staat betreft, schetste spr. het als een groot onrecht om gedurende 75 jaar 10 millioen van een bepaalde klasse beschikbaar te stellen. In de avondvergadering van 24 Oc tober zette de heer Bos zijne rede voort en bewees nog eens dat het geven van een byslag aan tal v^n menschen op een leeftijd waarop zij het best voor eigen pensioen kunnen zorgen (20 tot 30 en 30 tot 40 jaar) een grove onbillijkheid is tegenover allen die daarin hebben bij te dragen en wier positie niet beter is dan die der begiftigden, vooral waar de Reg. de middelen wil halen uit het tarief van invoerrechten. Spreker's bezwaar is, dat de Staatsbijdrage van 10 millioen alleen aan èén klasse ten goede komt. Over Staatspensionneering sprekende zeide spr., dat me t een ver plichte verzekering in bureaucratische richting spr. en de zijnen zich niet kun nen vereenigen. Een goede organisatie is allereerst noodig, waardoor de ziek teverzekering behoort voorop te gaan met zelfbestuur door de krachten uit het volk zelf. En dan heeft spr. tegen bydragen tot steun van deze verzekering geen bezwaar. Spr. sluit zich aan by den heer Patijn in diens beschouwing over den toenemenden rijkdom van ons land. Maar men heeft ook te rekenen met de toenemende uitgaven in de ver schillende takken van Staatsbeheer. De heer Nolens zette zijn standpunt uiteen, dat gedeeld werd door zijn naaste geestverwanten zonder uitzonde ring. Het verwijt van overijling betwist spr. Wat den voorrang aangaat van de Ziekte- of Invaliditeitswet, het ligt voor den hand, dat voorgaat, wat in de oogen der voorstanders het belangrijkste is, en daarbij mag rekening gehouden worden met de algemeene verkiezingen. Wat de quaestie der rechtsgronden betreft, tegenover de rechten van den een staan plichten van den ander, ook van de overheid. De weg der verzeke ring is de beste. Wat de Staatspensionneering aangaat, sluit spr. zich aan bij wat daartegen is, aangevoerd, o.a. door den heer Treub. Alleen in de uiterste noodzakelijkheid kan men er toe overgaan, maar die is er nog niet. Het stelsel van deze wet is uitvoer baar zonder Staatsbijdrage, maar in ver band met de methode waarop men deze zaak wil invoeren zal een Staatsbijdrage noodig zijn. Spreker verdedigde het bij deze wet gevolgde systeem tegenover de critiek. daarop uitgebracht. Al is dit ontwerp niet volmaakt, spr. zegt uit volle over tuiging zijn stem er aan te kunnen geven. De heer Troelstra herinnerde er aan, dat hier weinig gesproken is over het Regeeringsstelsel, maar veel over het tegenovergestelde, ook door de voorstan ders van het regeeringsstelsel, en dat de heer Tydeman, een der meest beza digde leden dezer Kamer, zei, nooit zich bij deze wet te zullen neerleggen en zoo mogelijk mee te zullen helpen aan in trekking er van. De Minister is boven dien met dit ontwerp te laat. De behan deling is veel te overhaast. Daarom is het volstrekt niet zeker of deze wet zal worden uitgevoerd. Er zullen jaren moe ten vprloopen, eer deze wet in werking kan treden. Daarom zal het geen opont houd geven, wanneer een volgeude Re geering met een andere regeliug komt. Spr. is overtuigd dat deze Minister het beste wil voor de arbeiders. De socialisten, die hem vaak steunden, hadden dit ook nu gaarne gedaan, maar daarvoor is het te laat. 's Ministers kunnen ontwerp kan voor de quaestie, die om voorziening roept, geen oplossing zijn, maar is een hinderpaal op den weg naar een oplossing. Vervolgens de bezwaren tegen Staats pensionneering bestrijdende, stelde spr. daartegenover, dat de beginselen der Rechterzijde eene goede regeling van maatschappelijke toestanden zoodikwijls verhinderen. En wat aangaat de rechts gronden betwist hij den heer Rutgers, dat de socialisten op grond der meer waarde-theorie zouden moeten komen tot verplichte verzekering. In econo mischen zin moet men tot de Staats pensionneering komen, al zou men ook tot verplichte verzekering komen. In de vergadering van Vrijdag d. a. v. bestreed de heer Troelstra de bereke ningen van den heer Treub bij diens beschouwingen over de financieele quaestie. Vooral dat men met staatspension neering voorzichtig moet zijn critiseerde spreker. Bij den werkman kan de premie voor levensverzekering er niet af. Bovendien moeten de kapitalisten de kosten dragen i het ouderdomspensioen der arbei ders. Die eisch van billijkheid blijftover eind, ook al zouden de arbeiders nu nog eens niet crepeeren, als zij de premie moesten betalen. Dit is het standpunt der sociaal demo craten. Spr. brak hierop een lans voor Staats pensioen dat is niet vernederend waar een minister voor 4 jaren dienst zijn heele leven 4000 pensioen heeft, waar voor altijd slechts 2400 betaald is. Spr. herinnerde in dit verband aan de vroeger door hem ingediende motie om, in afwachting van de tot standko- ming der groote Invaliditeits- en Ouder domswet, alvast aan de 70-jarigen een pensioer te geven. Hij verwijt de Rech terzijde scherp, dat zij daartoe den pas heeft afgesneden. Spr. z -rte nog als zijn gevoelen uiteen, dat een overwinning van Links bij de stembus voor de arbeiders mogelijk kan worden, indien de liberalen zullen wer ken voor algemeen kiesrecht en voor een voorloopige regeling van het Staats pensioen, verkieselijker dan het aangaan van een teleurstellende proeve met de Regeering van Rechts. De heer De Visser verzette zich tegen het Engelsche Staatspensioen en juicht de samenkoppeling van Invaliditeits- en Ouderdomsverzekering toe. Hij bracht minister Talma hulde voor zijn werk en bestreed Staatspensionneering. Alleen heeft hij bezwaar tegen de ge ringe plaats, voor risico overdracht, in dit wetsontwerp toegekend. De heer Duys hield een scherpe phillippica tegen het ontwerp, waarin elk beginsel van christelijke rechtvaar digheid ontbreekt. (Ontleend aan de Avp.) Bij de gisteren in het district Ommen gehouden herstemming, is tot lid van de Tweede Kamer gekozen ter vervulling van de vacature dr. A. Kuyper de heer M. baron Mackay (Chr.-Ilist.), met 4305 stemmen. Op m*. H. van der Vegte (antirev.) waren 3551 stemmen uitgebracht. Bij de eerste stemming waren er 7040, thans zijn er 7856 geldige stemmen uitge bracht. Bij de eerste stemming verkreeg mr. Van der Vegte 3440, baron Mackay 1888, mr. D. Fock (U.-L.) 1406, en de heer A. B. Kleerekoper (S.D.A.P.) 306 stemmen. Bij verkiezing in 1909 verkreeg van de 7250 geldige stemmen dr. Kuyper er 4141, en de heer H. W. Teesselink (U.-L.) er 3109. N. E. Crt. Militaire verloven. De min. van Oorlog heeft, ter tege moetkoming aan de bezwaren van hen, die niet op Zondag wenschen te reizen, het volgende bepaald lo. Tenzij zij zich deze gunst door minder goed gedrag niet waardig maken, zal aan alle militairen, die dit wenschen, éénmaal per maand worden vergund om op Zaterdag met verlof te vertrekken en op Maandag d. a. v. terug te keeren en wel op zoodanige uren, dat er niet op Zondag behoeft te worden gereisd. 2o. Zij, die zich onderscheiden door goed gedrag en ijver, zoomede door den graad hunner geoefendheid, - kunnen ter beoordeeling van den commandee renden officier van het korps (gedeta cheerd onderd.) of van den eerstaanw. of dirig. officier (chef van dienst) voor zoover de belangen van den dienst zich daartegen niet verzetten, meerma len voor de onder lo. bedoelde gunst in aanmerking worden gebracht. 3o. In sommige tijdperken van het jaar, wanneer de oefeningen op Maan dag op een later uur aanvangen, kan aan hen, die in of in de nabijheid van het garnizoen wonen, de gunst om op Maandagmorgen vóór den dienst terug te keeren, in ruime mate worden verleend. Avp. Een goede maatregel. Waar den min. van Oorlog gebleken is, dat uit enkele gemeenten manschap pen bij de inlevering van wapenen, kleeding- en uitrustingstukken en leder goed ontbraken, omdat zij niet bekend waren met den datum, voor deinlevering bepaald, doordat zij wonen in een ander onderdeel van de gemeente dan dat, waar het gemeentehuis gevestigd is, waardoor zy geen kennis droegen van den inhoud der openbare kennisgeving, heeft de Minister, teneinde te voor komen, dat verlofgangers van de land weer onbekend zijn van den datum van het jaarlijksch onderzoek, of van dien, waarop de inlevering in hun gemeente zal worden gehouden, aan de commis sarissen der Koningin in de onder scheidene provinciën voorgesteld de burgemeesters uit te noodigen die maat regelen te willen nemen, welke er toe kunnen bijdragen, dat de verlofgangers van de landweer bekend worden met de te hunnen aanzien bij openbare kennisgeving gedane oproepingen, hetzij voor het jaarlijksch onderzoek, hetzij voor het inleveren van de voor Rijks rekening aan hen verstrekte militaire goederen. Avp. Rykspostduivendicnst. Militieplichtigen, die wenschen opge leid te worden tot verzorger bij den Rijkspostduivendien8t, moeten zich daar toe vóór 16 November a. s. met een verzoekschrift wenden tot den chef van den generalen staf. Om tot verzorger te worden aangesteld moet men blijken gegeven hebben van de noodige geschiktheid daartoe en eene verbintenis hebben aangegaan krach tens het bepaalde bij art. 7 der Militie- wet 1912. Nadere inlichtingen worden verstrekt ter gemeentesecretarie. Arp. samenwerking een der grootste factoren moet gezocht worden voor den vooruit gang op laudbouwkundig gebied. De lust om coöperatief te werken neemt dan ook steeds toe, en het jongste regeeringsverslag over den landbouw in het jaar 1911 getuigt van krachtigen vooruitgang. Wij ontleenen aan dat verslag het volgende: „Wederom kan worden melding gemaakt van èen krachtigen vooruitgang op het gebied van het vereenigingsleven. Het aantal leden van landbouwvereenigingen steeg van 142235 tot 147708, dat van tuin- bouwvereenigingen van 27285 tot 29463, Eene zeer belangrijke toeneming van het aantal leenbanken viel voorts te constateeren, terwijl ook de coöperatieve aankoopen steeds grooter omvang aan nemen, zooals uit de in dit verslag op genomen statistiek daaromtrent over 1910 moge blyken". „Evenals vroeger ten aanzien van de jaren 1904 en 1907 geschiedde, is thans eene statistiek der coöperatieve aankoopen van landbouw- benoodigdbeden samengesteld over 1910, De gegevens daarvoor werden door de coöperatieve aankoops vereenigingen ver strekt. Met behulp van de Ryksland- bouwleeraren is de Directie van den Landbouw er in geslaagd ook de ge gevens te ontvangen van die vereeni gingen, welke na herhaald schriftelijk verzoek in gebreke bleven hunne op gaven in te zenden, zoodat de thans samengestelde statistiek evenals die van 1904 en 1907, geacht kan worden zeer nauwkeurig te zijn. De coöperatieve aankoop is sedert de laatste verzameling weer belangryk toegenomen. Terwijl in 1904 in eene ronde som werd aan gekocht voor 11.882000 en in 1907 voor 18.602000, steeg dit cijfer in 1910tot ƒ24.447000, waarvan ƒ11.625000 aan meststoffen, 12.121000 aan voeder middelen, 319000 aan zaaizaden en 382000 aan andere artikelen. De vermeerdering der coöperatieve aan koopen strekt zich uit over alle provin ciën, zoowel ten aanzien van de mest stoffen als de voedermiddelen. Terug gang ziet men nergens. Alleen,voor Limburg heeft bij voedermiddelen het zelfde cijfer zich gehandhaafd. EvenaU in 1907 staat thans Drente weer boven aan, tengevolge van den aanzienlijken kunstmestaankoop in de Veenkoloniën. Wat den aankoop van voedermiddelen betreft, staat Drente beneden de andere zandprovincies. Zuid-Holland is van de zevende plaats, die het in 1907 innam, opgeschoven tot de derde. Dit is hoofdzakelijk te danken aan de aan zienlijke vermeerdering der veevoeder- aankoopen, in welk opzicht deze pro vincie thans de eerste plaats inneemt. De aankoop van meststoffen, hoewel in verband met de uitgebreide veehouderij veel minder belangrijk, is toch sterk vooruitgegaan. Aanzienlijk is hij op Gfoeree en Overflakke 1355 per 100 H.A. Wordt vervolgd). De invoer van melkvee en vaarzen uit Nederland in België langs het grens- kantoor Esschen is in plaats van op 1 November op 31 dezer toegestaan wegens Allerheiligen. M. Crt. Landbouw-Coöperatie. In de laatste jaren is onze land bouwende stand het zich steeds meer en meer bewust geworden, dat in Men schrijft uit Zeeuwsch-Vlaan- deren aan de N. R. Ct. In de laatste dagen was er hier van Belgische zijde veel vraag naar allerlei soort van vlas. Wat in de vorige maand en in de eerste dagen van October bijna onverkoopbaar was, gaat nu voor goede prijzen weg. Voor uit stekende kwaliteit worden zelfs zeer hooge prijzen besteed. Voor ongezwin- geld vlas betaalt men 20 tot 30 francs per 100 Kg., gezwingeld vlas brengt 5 tot 6 francs per steen van 3 Kg. op. AXEL, 29 October 1912. Zaterdagavond werd alhier op de bovenzaal van den heer M. A. Koole een voorstelling gegeven door de be kende Nederlandsche tooneelisten, onder directie van den heer Johan Bakker.

Axelsche Courant | 1912 | | pagina 2