1 No. 59. ffoensdag 30 101% Van Houten s Cacao Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, Buitenland. Binnenland. O 0 'N oa D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent, DRUKKER—UITGEVER AXEL. ot en met ;e Neuzen aaibussen lansweert tlaus weert DE BALKAN-OORLOG. Het voornaamste nieuws is heden De Montenegrijnsche generaal Woekotits is van Bjelopolje door het sandzjak op gerukt in de richting van Sjenitsa en moet zich nu in die buurt met het Ser- rische leger, dat die plaats genomen had, rereenigd hebben. Het Servische leger, dat den verwoeden strijd om de vermeestering van Koemoe- nswa heeft moeten voeren en naar Uskub oprukt, heeft een korte rustpoos noodig om op zijn verhaal te komen. Middeler wijl is een andere afdeeling Serviërs over Gilan opgerukt naar Werisowits aan den spoorweg van Mitrowitsa naar Uskub en heeft de verbindingslijn in den rug van de Turken, die van Mitrowitsa terug trekken, verbroken. Meer naar het Oosten toe hebben de Bulgaren, die uit Mehomia optrekken, Newrokop, in het dal van de Mesta, bezet. Om Adrianopel duren de gevechten roort. De Bulgaren hebben zich genesteld rlak ten Z. van die vesting en moeten reeds tot het fort Karagasj zijn door- gedrongen. Te Konstantinopel verheugt men zich over het gerucht, dat Kirk Kilisse door de Turken heroverd zou zijn. Elke ambtelijke bevestiging ervan ontbreekt echter. In Epirus duurt de strijd bij Dzjanina, op Turksch gebied bij de Grieksche grens, voort. De Turken, die bij Serfidzje door de Grieken omsingeld heetten, trekken verder terug en de Grieken zijn al een eind Macedonië ingerukt. De inlijving van Kreta door Grieken land schijnt bekiachtigd te zijn door de benoeming van den vroegeren Griekschen minister-president tot gouverneur van het eiland. Particuliere telegrammen uit de om streken van Adrianopel berichten, dat een gedeelte van de stad door de Bul- gaarsche artillerie in brand is gestoken. De Bulgaren zouden 3 forten genomen hebben Marasj (het fort van dien naam ligt vlak ten W. van het dorp Karagasj en ten Z.O. van het dorp Marasj) met 1800 gevangenen, voorts Havaras (het dorp van dien naam ligt op 4,5 K.M. ten N. van Adrianopel) en Soefilar (het gelijknamige dorp ligt op ruim 7 K.M. ten N.O. van Adrianopel), benevens een buiten de stad gelegen spoorwegstation. De gevangen genomen Turken zijn naar Moestafa pasja gebracht. Mygind seint uit Oud-Zagora aan de Berliner Zeitung am MittagOver de bestorming van Kirk Kilisse verneem ik uit particuliere bron, dat de Bulgaarsche troepen den donkeren en regenachtigen nacht van Dinsdag op Woensdag gebruikt hebben voor een aanval op de buiten forten en dat zij zoo de l urksche be zetting, die te vergeefs gebruik trachtte te maken van haar zoeklichten, over rompeld hebben. Er ontstond een ver woed gevecht van man tegen man, waarin de Bulgaren door de overmacht van hun tegenstanders teruggedrongen werden. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 8/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De Turken trekken zich uit Kiafa (in Epirus) terug. De Grieksche troepen rukken naar Philippiada en Strebina (ten N.W. van Arta en ten Z.O. van Kiafa). Bij een naar Koemtsades (ten N.O. van Arta) uitgevoerde verkenning werd het dorp uitgeplunderd gevonden. Jonge- j lieden waren door de Turken gedood vrouwen en kinderen waren verkracht of hadden martelingen ondergaan. Munt uit: door groote voedzaamheid door zuiveren cacaosmaak door voordeeligheid (omdat zoo weinig noodig is voor een heer- lijken pittigen kop chocolade) sESffiasïKv Spoedig daarop mengde zich echter van beide zjjden ook de artillerie in het gevecht. Terwijl de Turksche projectielen meestal te hoog gericht waren en weinig schade aanrichtten, gelakte het de Bulgaarsche infanterie onder bescherming van haar artillerie-vuur de verloren stellingen weer terug te winnen. Met een bloedigen bajonetaanval werden ook de stellingen, die daar achter lagen, genomen. Bij het aanbreken van den morgen slaagden de Turken er in de meeste van hun kanonnen in veiligheid te brengen en zich al vechtend terug te trekken, waarbij bijna een regiment geheel ver loren is gegaan. In den loop van den middag, nadat de strijd bijna onafgebroken geduurd had, werd de laatste stelling door de Turken ontruimd en met luid gejuich door de Bulgaren bezet. De Bul garen hebben twee kanonnen en veel schietvoorraad en proviand veroverd. Uit Belgrado wordt aan de Lokal Anz. geseindHet gevecht bij Koemanowa was een groote bloedige slag. De houding van de Servische troepen was zeer goed en volhardend. De infanterie ging tot den stormaanval over, terwijl de artillerie uitstekend schoot. Men bracht niet alleen de vijandelijke artillerie tot zwijgen, maar ook aan de infanterie groote verliezen toe; drie Turksche eskadrons, die een aanval deden, werden geheel vernietigd. De strijd begon des avonds tusschen 10 en 11 uur, duurde den geheelen nacht en den volgenden dag door, en eindigde ten slotte met een overwinning van de Serviërs. De sterkte van de Turken werd op 40.000 man geschat. Zij hadden zich in sterke stellingen in rijen achter elkaar verschanst, terwijl de Serviërs zonder dekking moesten aanvallen. Toch be stormden zij de Turksche verschansingen. Een groot gevecht moet voor Janina (in Epirus) geleverd zijn. 'Het kwam tot een gevecht van man tegen man. Kroonprins Alexander leidde persoonlijk den slag. Tengevolge van den verbitterden strijd zijn de verliezen zeergroot. De Turken hebben 5000 dooden en gewonden op het slagveld achtergelatende Serviërs 2000 man verloren. Veel oorlogsmateriaal, schietvoorraad, levensmiddelen en twaalf kanonnen zijn buit gemaakt. De vijand vluchtte in volkomen wan orde naar Uskub, door de Servische cavalerie krachtig vervolgd. Ambtelijke Servische telegrammen ton nen aan, dat de Serviërs tengevolge van den slag bij Koemanowa feitelijk den weg naar Uskub hebben vrij gemaakt. De voorhoede van de Serviërs is al tot Uskub genaderd. Uskub is voor de Serviërs wat Adrianopel voor de Bulgaren is en de strijd om het te vermeesteren is ophanden. Als de Serviërs het daar winnen, zullen zij feitelijk de hun gestelde taak volbracht hebben. De Weensche Reichspost heeft van haar correspondent uit San Giovani di Medua (havenstad ten Z. van Skoetari) het volgende bericht ontvangen Sterke afdeelingen van het Turksche garnizoen van Skoetari hebben zich op de hoogten van Zadriöa, die ten Z. van de stad op den weg naar Alessio liggen, genesteld. De bevolking maakt hieruit op, dat de overgave van de stad op handen is en dat de Turken hun terugtocht naar het Zuiden voorbereiden. Van den berg Tarabosj hoort men nog zwak vuren. De Montenegrijnen hebben de drie batterijen van den Tarabosj boven Oblikoesiperme reeds tot zwijgen gebracht. Ook in Beroika hebben de Turken het vuur gestaakt. De Montenegrijnen staan in het Zuidwesten slechts een uur van de stad af en zijn met hun voorposten bij het dorp Golani. H. M. de Koningin. Zooals bekend, verspreidde zich de vorige week het volgende bericht Eene lichte ongesteldheid van Hare Majesteit de Koningin gedurende eenige dagen heeft aanleiding gegeven tot ver ijdeling der hoop, welke gedurende korten tijd werd gekoesterd. De toe stand van Hare Majesteit geeft reden tot tevredenheid. (get.) Prof. KOUWER. Dr. ROESSINGH. Met zeer groote en waarachtige deel neming, zoo schreef de N. R. Crt., zal zonder twijfel het gansche Nederland- sche volk van deze nieuwe teleurstelling voor de Koninklijke Vrouwe en Haar gemaal kennis nemen. Nog maar enkele weken geleden waren de eerste ge ruchten omtrent eene blijde verwach ting, waarin H. M. zoude verkeeren, bekend geworden, en het bericht was allerwege met oprechte voldoening ver nomen. Het bulletin van de doctoren deelt mede, dat de toestand van H. M. geene reden tot bezorgdheid geeft. Gelukkig. H. M. moge overtuigd zijn, dat Haar Volk deze toevoeging aan het bulletin met dankbaarheid heeft gelezen. De lichte ongesteldheid, waarin H. M. de Koningin lijdende was, heeft een gunstig verloop gehad, zoodat de toe stand van H. M. steeds naar wensch blijft gaan. I Wegens den zeer bevredigenden toe stand van H. M. heeft de Prins zijn atgebroken Duitsche reis Zaterdag voort gezet, en is een bezoek gaan brengen aan zijn broeder, den Hertog-Regent van Brunswijk te Blankenburg. Z. K. H. denkt 2 of 3 November in de residentie terug te keeren. H. M. de Koningin-Moeder, die, haar terugkeer uit het buitenland enkele dagen vervroegd heeft, is Vrijdagavond 10.57 u. in Den Haag aangekomen. De Prins, vergezeld vau zijn adjudant, jhr. Van Suchtelen van de Haere, be groette H. M. op het perron voor de Koninklijke wachtzaal, waar H. M. ook ter verwelkoming aanwezig vond den grootmeester van Haar Huis, jhr. De Ranitz, den gouverneur der residentie, generaal De Meester, en den burgemee ster jhr. mr. dr. van Karnebeek. De begroeting tusschen de Koningin- Moeder en den Prins was zeer hartelijk. Na zich met bovengenoemde autori teiten enkele oogenblikkeu te hebben onderhouden, reed H. M. naar haar Paleis in het Voorhout, terwijl de Prins naar het Paleis in het Noordeinde terug keerde. *o 29 5 51 6 01 7 03 715 7 35 8 01 8 0S 813 820 8 27 8 34 8 03 815 8 59 9 24 9 30 9 33 9 42 9 45 9 53 910 9 20 9 30 935 9 42 9 46 (00 S

Axelsche Courant | 1912 | | pagina 1