Landbouw. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. De heer De Meester verdedigde dat de Linkerzijde het Engelsche stelsel heeft verkozen om den minderen admi nistratieven omslag. De heer De Klerk hield een warm pleidooi voor staatspensionneering, en Donderdag zijn rede voortzettende be streed hij den heer Treub, die geen rekening heeft gehouden z. i. met de praktijk en tegenover wien spr. ontkent, dat staatspensionneering het volks karakter zou aantasten. Wat de financieele quaestie betreft, sluit spr. zich aan bij het gevoelen van hen, die meenen dat het geld gevonden kan worden uit de Vermogens- en Bedrijfsbelastingen, zonder dat daarvoor een onbillijke progressie behoeft inge voerd te worden. Voor spr. is de rechtsgrond voor staats pensionneering hierin gelegen, dat, waar iedere arbeider werkt in het belang van de gemeenschap, hij recht heeft op steun als hij niet meer in staat is die taak te vervullen. Aan dien eisch voldoet het wetsontwerp-Talma aller minst, wat spr. uiteenzet. Spr. sluit zich verder aan bij het protest tegen de overhaaste behandeling van het ontwerp en verbaast zich, in dat verband, over de kracht en macht, die van dien eenen man als Kuyper uitgaat en waaraan de geheele Regee ring zich gelegen laat liggen, terwijl een krachtige figuur als min. Talma het hoofd buigt op een wenk uit de Kanaalstraat. De heer Patijn bepaalt zich, waar over het ontwerp reeds zooveel gezegd is, tot enkele losse opmerkingen, en begint met een critiek op den vorm van het wetsontwerp, waarvan de re dactie z. i. duister en onbeholpen is. Wat den inhoud van het wetsontwerp betreft, spreker is voorstander van Staatspensionneering op grond dat de voordeelen die de wetgeving brengt niet moeten worden gebruikt ten bate alleen van één klasse der bevolking de loonarbeiders. Als afzonderlijke onoverkomelijke grieven voert spreker aan dat geenerlei blijvende rijksbijdrage in de premie beschikbaar wordt gesteld en het ont breken van een weduweurente. Wat dat laatste betreft doet spreker een be roep op de Rechterzijde om dit schreeu wende onrecht alsnog opgeheven te krijgen. Ons volk, dat man en vrouw als één beschouwt, zou dit onrecht diep voelen Met klem blijft spr. daarom aandringen daain te voorzien. Spr. bestrijdt den beer Treub in diens betoog tegen staatspensionneering, van welke spreker een overtuigd voorstander is op drie-ledigen grondin de eerste plaats omdat het alg. belang eisch torn tienduizenden ouden van dagen te hel pen, zonder dat men ze kreukt en zonder bevoordeeling van een bepaalde klasse, de loonarbeidersvervolgens omdat Staatspensionneering niet alleen niet in strijd is met de christelijke moraal, maar veeleer uit die moraal voortvloeit en eindelijk omdat de beweging voor Staatspensionneering in ons land zulk een omvang heeft genomen en tot zulk een krachtige beweging is aangegroeid, dat het uit staatkundig oogpunt een groote fout zou zijn er geen aandacht aan te wijden. Het kan spreker niet schelen of men staatspensionneering armenzorg noemt of niet, als men er maar niet een vernederend karakter op legt. Na uitvoerige bestrijding van de ar gumenten tegen Staatspensionneering, bespreekt hij de financieele quaestie en komt daarbij tot de conclusie dat een inrichting als in Engeland ons zoukosten c.a. 191/» uiiilioen en bij een eenigszins lagere uitkeeriug^ 2.50 in plaats van 3.60, omdat het iu Engeland duurder is, op 163/-4 millioen. Zonder de be deelden zou dat worden 14 millioen, terwijl het Deensche stelsel 10 millioen j kost. Wij kunnen dat gemakkelijk betalen, zegt spr., gezien de toeneming van ons nationaal inkomen in de laatste 10 jaar met 315 millioen, wat in de volgende 10 jaren nog veel meer zal zijn. In dat verband bestrijdt spr. nog eens met klem de Tariefwet. En al zal het ontwerp dat nu be handeld wordt er wel komen, omdat men wel moet, van Staatspensionneering is men niet af. (Ontleend aan het verslag in de Avp In de najaarsvergadering van het hoofd bestuur der Z. L. M. zal ook het aardappel- reglement behandeld worden. In het jongste nummer vaD het Z. Landbouwblad vindt men de ontwerpen van de >algemee ne handelsvoorwaarden, geldende bij koop en verkoop van aardappelen in Zeeland en voorts de »arbitrage-voorschriften voor geschillen bij zaken, afgesloten op voor noemde algemeene handelsvoorwaarden. Zooals men weet zijn deze een over eenkomst tusschen de Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland en den Nederlandschen Bond vaD handelaren in aardappelen. Midd. Crt. De Midd. Crt. ontving van bevoegde zijde een tegenspraak van het bericht, dat bij zes koeien van den heer W. C. de Smidt, op diens hofstede te Groede mond- en klauwzeer is uitgebroken. Het onderzoek is ingesteld door den plaatsverv. distrietsveearts, op last van den districtsveearts te Dordrecht en wel bij vier en niet bij zes koeien verder is geen spoor van mond klauwzeer ontdekt. Ten overvloede zal in den loop van deze week het vee nogmaals worden nagezien. De redactie van genoemd blad dringt er naar aanleiding dezer tegenspraak bij haar correspondenten op aan, toch zeer voorzichtig te zijn bij het zendeu van zulke meedeelingen. De gevolgen van een bericht als dit zijn voor den handel van zeer omvangrijken aard. Bijv. no. 1511 tot de St. Ct. van heden bevat de statuten van de »Abs- daalsche Hengsten vereeniging, te Absdale, gemeente Sint Jansteen. Deze vereeniging stelt zich ten doel de veredeling en verbetering van het paar denras en tracht dit doel te bereiken door het aankoopen, ter dekking stellen of rondleiden van een of meer hengsten. tralen gezondheidsraad de volgende ge vallen van besmettelijke ziekten in Zeeland van roodvonk 2 te St. Jan steen, 1 te Zierikzeevan diphtheritis 3 te Aagtekerke, 1 te Kruiningen en 1 te Zierikzee. AXEL, 25 October 1912. Het Prov. Blad No. 146 bevat een besluit van Ged. Staten van Zeeland betreffende het door de gemeenten te dragen gedeelte in het aandeel dezer provincie in de lichting van de militie voor 1913. We laten daarvan volgen, alleen de gemeenten uit Oost. Zeeuwsch- Vlaanderen. Van de achter den naam der ge meente gevoegde cijfers geeft het eerste aan het getal lotelingen, het tweede cijfer het contingent voor die gemeente. Axel, 25, 20Boschkapelle, 8, 6 Clinge, 16, 13Graauw-en Langendam, 17, 14; Hengstdijk, 4, 3; Hoek 9, 7 Hontenisse, 28, 22; Hulst, 14, 11; St. Jansteen, 18, 14Koewacht, 15, 12 Neuzen, 39, 31 Óssenisse, 7, 6; Óver- slag, 1, 1; Philippine 5,- 4Sas van Gent, 8, 6Stoppeldijk, 7, 6 Westdorpe, 11, 9 Zaamslag, 12, 10Zuiddorpe, 6, 5. Totaal zijn er in de provincie 1113 lotelingen, en wordt daarvoor een con tingent vastgesteld van 887. Voor de betrekking van fitter aan de gasfabriek alhier, hebben zich 26 sollicitanten aangemeld. De jager C. Stoffels te Zaamslag schoot Maandag, na het dier geruimen tijd te hebben vervolgd, een arend. De vlucht van het dier was 2.20 M. Dit is de tweede maal dat deze jager zoo'n roofvogel schiet. Midd. Crt. Blijkens opgave in de St. Crt. kwamen in de week van 16 tot en met 22 October ter kennis van den cen- PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 27 October 1912. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Nam. 2 ure 's Av. t'/a ure Gereformeerde Kerken. Ds. J. B. T. Hugenholtz. Ds. J. B. T. Hugenholtz. Ds. J. B. T. Hugenholtz. Kerk A. Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Ds. Chr. Bruins. Leeskerk. Kerk B Leeskerk. Ds. Chr. Bruins. Gereformeerde Kerk (Weststraat/ Nam. 2 ure Leeskerk. Voorm. 9 ure Leeskerk. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 25 October 1912. P. A. S., 46 j., mossel visscher te Clinge, is wegens diefstal veroordeeld tot 10 of 10 d. hecht. M. B. A. D., 21 j., arbeider te Essen, R. D., 19 j., arbeider te Schlesen-Graube, J. K., 17 j., arbeider te Hamburg, P. J. H., 20 j., arbeider te Essen, allen gedetineerd te Middelburg, zijn wegens alsvoren veroord. ieder tot 2 maanden gevang (Deze diefstal betreft den diefstal van een roeiboot der douanen te Sas van Gent). Voor opgemelde Rechtbank stond heden terecht H. A. d. W., 44 jaren, stationchef te Axel. Beklaagde werd ten laste gelegd, dat hij op 5 September 1912 als stationchef belast met de zorg voor de veiligheid van het verkeer door stoomvermogen over den spoorweg en het stations terrein aldaar, toen een trein in de richting Hulst van het 2e spoor dat stationsterrein zou verlaten en daartoe op het hoofdspoor moet komen, dien trein heeft laten vertrekken, terwijl wissel 2 zoo lag dat de trein in plaats van op het hoofdspoor op het doode spoor moest loopen, terwyl hij den wisselwachter geene behoorlijke, dege lijke en ondubbelzinnige bevelen had gegeven en dien wisselstand dan ook niet met stellige zekerheid weten kon op welk spoor die vertrekkende trein loopen zou en zonder dat hij had gezorgd dat de stand van genoemden wissel overeenkomstig art. 27 van het alge meen reglement van den dienst op de spoorwegen kenbaar was, tengevolge van welke nalatigheid die trein op het doode spoor is geloopen, de voorste locomotief en een kolenwagen geheel van het spoor at iu den grond zijn terecht gekomen en de stoker Ch. Stuik op de machine en onder de kolen zoo danig is bekneld geraakt, dat hij aan de gevolgen daarvan is overleden. In deze zaak waren door het O. M. 8 getuigen gedagvaard, benevens de doktoren Jens en Bom te Axel als des kundigen betreffende de doodsoorzaak van den stoker, en den inspecteur der spoorwegen te Breda, Heuff, om tech nische inlichtingen te geven. De eisch luidde 14 dagen gevangenis straf. De verdediger, mr. P. Dieleman, advocaat te Middelburg, vroeg vrijspraak. Men meldt uit Hansweert Een Nederlandsch klipperschip, schip per Tabak, met beetwortelen op weg naar Zevenbergen, is Woensdagavond bij Dintel in het Hollandsch Diep ge zonken. De schipper, zijn vrouw en 2 kinderen verdronken. Avp. Het bestuur van het Llmburgsch Kruisverbond beeft een adres gericht tot den minister van financiën, waarin de aandacht wordt gevestigd op het feit, dat de zitdagen van ontvangers der directe belastingen in verschillende dorpen van Limburg gehouden worden in herbergen. Adressant meent da! daardoor het herbergbezoek en het drankgebruik bij vele belastingbetalers worden bevorderd en verzoekt derhalve om maatregelen te nemen dat die zit dagen worden gehouden ten gemeente- huize of in een ander drankvrij lokaal Midd. Crt, Groote diefstal. Een dame, die vroeger in Utrecht woonachtig was, doch sedert eenige jaren in Duitschland vertoefde, had tal van familiestukken, in kisten verpakt, in bewaring gegeven op den zolder van een perceel in de Hofpoort, (Nieuwe Gracht) te Utrecht, welk perceel het eigendom is van de Duitsche Orde Balije van Utrecht. Deze stukken, bestaande uit porce- lein, damast, zilver en schilderijen, vertegenwoordigden een zéér aanzien lijke waarde. Toen nu Zaterdag be doelde dame zich vervoegde in de Hofpoort, om haar bezittingen eens na te kijken, kwam men naar het U. D. meldt tot de ontdekking, dat alle kisten van hun inhoud waren beroofd. Het porcelein was weg, het damast was weg, al het zilver verdwenen, terwijl van de schilderijen de meeste brutaal weg uit hun lijsten waren gesneden. Onmiddellijk werd de politie van dezen omvangrijken diefstal kennis gegeven, Ook de justitie werd gewaarschuwd. Op den zolder van het huis, dat onder bewaking stond van een concierge, was geen spoor van braak te ontdekken, De kisten, waarin de kostbare voor werpen geborgen waren, stonden, zooals het behoorde, netjes boven elkander, De inhoud alleen was verdwenen. Een zéér groot schildery hebben de daders achtergelaten, vermoedelijk om dat het te groot was, om het te trans porteeren. Een pendant van dit schil derstuk hangt in het Rijksmuseum, Onder de gestolen schilderijen bevindt zich ook een Maris van zéér groote waarde. De dieven hebben de doeken uit hun omlijstingen genomen en de lijsten laten liggen. Wanneer de diefstal is gepleegd, is onbekend, de kisten hebben jarenlang op den zolder gestaan, zonder dat er iemand naar omkeek. De concierge beweert van niets te weten. In verband met dezen diefstal ver neemt het U. D. dat de huisbewaarder van dit pand, G. A. v. d. V., die Zondag door de politie in voorloopige hechtenis werd gesteld, nadat hem het eerste ver hoor was afgenomen, voor den commis saris, den heer Dammers, heeft bekend, den diefstal zelf gepleegd te hebben, De recherche heeft reeds een groot deel van de gestolen voorwerpen op gespoord en in beslag genomenook op eenige der vermiste schilderijen wist de recherche de hand te leggen. Al deze waarden werden door de benadeel de dame als haar eigendom herkend. Toen men den verdachte de opgespoorde voorwerpen tooode, kwam hij tot de bekentenis de dader van den dielstal te zijn. Hondentrouw. Men schryft uit Oude Pekela aan de Prov. Gr. Crt. Een buitengewoon geval van honden trouw is hier waargenomen. Ruim drie jaar geleden vertrok de familie O. van hier naar Amerika en liet haar hond achter. Het trouwe dier is sedertdien tijd niet van de woning, thans door anderen betrokken, te verwijderen. Na afloop van zijn kleine zwerftochten komt het dier steeds weer voor het huis van zijn ouden baas, waar een medelijdende buurman 't van het noo- dige voedsel voorziet. Roodvonk. In de week van 14 tot en met 20 dezer zijn te Amsterdam 179 nieuwe gevallen van roodvonk aangegeven. ■^VP> r- van morr perc- en v buitt den dien: wat er Meeg wist dade tone ïxte gesf< 'n 1 bij gezo weel Jaco van dat lukk terei ding loos ovei voel lijk van zaal schc N broi ders -T tati< staa d. bij blij' lijk wor laat ver mei dee kon wel I: van tigc Hel bor per C vai vro bed pel zoo ricl zijr vei wel zyi I het gei Ne wa het ste De vei na; set die zic wo we da' dit wa mt te jat be aa m< va So

Axelsche Courant | 1912 | | pagina 2