\o. 58 Zaterdag 26 October 1912, 28e »laai*ir. l IR Sieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, tin. Buitenland. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. tot jokeren. DE BALKAN-OORLOG. Bij Kirk Kilisse, ten O. van Adria- nopel, duurt het vechten voort. Er is een gerucht, dat Bulgaarsche troepen lusschen Adrianopel en Kirk Kilisse doorgebroken zijn en de twee Turksche legers in die plaatsen van elkaar ge scheiden hebben. Van Turksche zijde wordt daartegenover verzekerd, dat de Bulgaren voor Kirk Kilisse een neder laag hebben geleden. Het Bulgaarsche Westerleger, dat door het dal van de Stroema oprukt, deelt van Mehomia uit oprukkende, den Kresna-pas genomen en het Turksche leger, naar uit Turksche bron erkend wordt, op Demir Hassar, aan den spoor weg naar Seres, teruggeworpen. De Bulgaren moeten bij de vermeestering van den Kresna-pas drie bergstukken en een machinegeweer genomen hebben. Het heet, dat de Pomaken (islamie- tische Bulgaren) in de buurt van Me- ioraia de Bulgaarsche troepen als stam broeders ontvangen en hun wapens neerleggen. Te Mehomia moeten twee Turksche compagnieën zich overgegeven hebben. Ten O. van het land der Pomaken, ia het dal van de Krisjtina, hebbende Bulgaren het dorp Dowlen bezet, waar zij allerlei oorlogsbuit en 45 gevangenen maakten. Verder naar het Oosten, bij de Bulgaarsche grens, zou de stad Kirdzjali eveneens in handeD van de Bulgaren gevallen zijn. Een majoor met een atdeeling soldaten gaf zich over. De gemengde strijdmacht van Bul jaren en Serviërs is van Koestendil »ver Egri Palanka naar het Zuiden tot üaratowo en Kotsjana doorgedrongen. Het Servische leger onder den kroon prins, dat van Wranja uit Turksch gebied is binnengevallen, staat bij Koemanowa. Het heelt Topanitse, het eerste station voor Koemanowa, nomen. Nog meer naar het Westen heeft het Servische leger, dat'tegen Prisjtinaop rukte, die plaats eindelijk na een hevig gevecht bezet. Ook de opmarsch der Serviërs tegen Üowi-Bazar en Sjenitsa, in het sandzjak, wordt voortgezet. Een bericht uit Turksche bron meldt, dat de Grieken troepen geland hebben te Katharini, aan de golf van Saloniki, dicht bij den Olympus. De Turken ten N. van Elassona trekken snel op Serfidzje terug. De poging van de Turken, om te Kawarna, aan de kust van Bulgarije, troepen aan land te zetten, moet met verlies zijn afgeslagen. Een bericht uit Bulgaarsche bron verzekert zelts, dat de te hoop geloopen landstorm de Turksche landingsdivisie vernietigd heelt. Bij Warna is het klooster van St. Koastautijn door de Turksche oorlogs schepen beschoten en een kazerne ver ba vend. De Turksche vloot is nu naar den Archipel gestoomd, om de Grieksche vloot slag te leveren. In de Zwarte Zee zijn slechts eenige torpedobooten overgebleven om de blok kade van de Bulgaarsche kust te ver zekeren. onmogelijk DUITSCHLAND. Het heeft Woensdagochtend niet veel gescheeld of in de groote markthallen aan den Wedding, in de noordelijke volkswijken van Berlijn, was het tot een vrouwenopstand gekomen. Sedert eenige dagen was bekend gemaakt, dat daar het uit Rusland ingevoerde vleesch s ochtends verkocht zou worden. Reeds voor zessen hadden zich honderden vrouwen voor de ingangen van de hal verzameld om het eerst bij het goed- koope vleesch te zijn en deze menigte groeide nog voortdurend aan. Zes slachters hadden zich bereid ver klaard den verkoop op zich te nemen, maar Dinsdagavond wilden zij plotseling niet meer. Zy beweerden, dat de prij zen toch reeds te laag waren en dat de Russische wijze van verdeelen der die ren alle winst voor hen maakte. Het publiek had men niet meer kun nen waarschuwen en zoo liep Woens dagmorgen, toen de deuren geopend werden, de hal in een oogenblik vol Toen de weigering van de slachters bekend werd, brak er een helsch leven los. De vrouwen schreeuwden en schol den, daar door heen werd nog gefloten en spoedig kwam het zelfs tot hand tastelijkheden. De worst en het vieesch, dat in de uitstallingen van de slagers hing werd op den grond geworpen Er was zelfs neiging om te plunderen De slachters stelden zich te weer en het was hoog tijd toen de politie kwam, wie het door kalmeerende woorden en geschikte maatregelen gelukte aan het spektakel een einde te maken. De hal moest gesloten worden. Ook in andere markthallen kwam het tot opgewonden tooneelen. Van de 128 slagers, die beloofd hadden Russisch vleesch te verkoopen, hebben er slechts 22 woord gehouden. Daardoor is slechts een klein gedeelte van het Russische vleesch in den handel gekomen en zal de stad zelf den verkoop in handen moeten nemen. Bij de in het district Ommen ge houden stemming ter vervulling van de vacature-Kuyper zijn 7040 geldige stemmen uitgebracht over de verschil lende candidaten verdeeld als volgt Dr. D. Fock (U. L.) 1406, A. B. Klee- rekoper (S. D. A. P.) 306, baron VE. Mackay (Chr. Hist.) 1888 en Mr. H. van der Vegte (a. r.) 3440 stemmen, zoodat herstemming moet plaats hebben tus- schen de hh. Van der Vegte en Mackay. Neutraliteitsverklaring. De minister vaubuitenlandschezaken, van justitie, van marine a. i., van oorlog en van koloniën, daartoe door H. M. de Koningin gemachtigd, brengen in de Stct. ter kennis van een ieder wien zulks aaugaat, dat de Nederlandscheregeerin in den tusschen de met Nederland be vriende Mogendheden Bulgarije, Grie keuland, Montenegro en Servië eener zijds en Turkije anderzijds uitgebroken oorlog volstrekte onzijdigheid zal in acht nemen. De bepalingen ter handhaving van die onzijdigheid zijn in de Stct. opge nomen. M. Crt. TWEEDE KAMER. Inraliditeits- en Ouderdomsrerzokering. Dinsdag zette de heer Rutgers zijn Vrijdag afgebroken rede vcort, en ging verschillende stelsels van staatspensioen na, die hij onderscheidde in burger-, arbeiders- en armenpensioen. Spreker zette uiteen dat hier te lande het burgerpensioen op den achtergrond is geraakt. Maar in Engeland werd aan genomen om te ontgaan het stigma van pauperisme. Het arbeiderspensioen is echter een stelsel van sociaal-democra- tischen huize. Het bleef aanvankelijk tot de arbeiders beperkt, maar gaande weg heeft zich de eisch vervormd en bepleitte men uitbreiding van het staats pensioen tot degenen, die niet zijn arbeiders. Spr. bestreed het argument, dat de verplichte verzekering op de industrie te zwaren druk zou leggen. Daarna zette spreker uiteen, dat ook de bezwaren tegen de arbeiders-premie niet steekhoudend zijn. Voor de lage loonen is staatspensioen niet een genees middel, maar een middel om den strijd voor loonsverbetering te ontwijken. Ten slotte komende tot het armen pensioen, zooals dat in Engeland en Deaemarkeu bestaat, en zooals het hier wordt voorgesteld, betoogde spreker, dat armenzorg in het algemeen volstrekt niet vernederend is. Er kunnen vormen zijn van Armenzorg, die vernederend zijn, maar dit bewijst niets ten nadeele van het algemeene begrip van armen zorg. Nadat spr. nog de beweerde bezwaren van onvoldoende voorziening had be streden, verklaarde hij met volle over tuiging voor te zullen stemmen. De heer Teenstra kon den Min. niet loven voor het w.o. of de wijze van indiening, en ontwikkelde vervolgens zijne bezwaren tegen de samenkoppeling van invaliditeits en ouderdomsverzeke- riug. De eerste behoorde bij de ziekte verzekering. Verdere bezwaren zijn ontbreken van weduwenpensioende groote sommen, c.a. 30 millioen, die aan de industrie worden onttrokken door de premiën der werkgevers. Uitvoerig kwam deze spr. vervolgens op tegen de bestrijding, jl. Vrijdag, door den heer Rutgers, van het onderzoek te Zuidhorn, en gaf als zijn overtuiging te kennen, dat de zwakke bij dit wets ontwerp zal betalen voor den sterkere Spr. eindigde met een krachtig plei dooi voor staatspeosionneering. De heer Vliegen ontwikkelde uitvoerig het bezwaar, dat tal van menschen moeten betalen voor de zeer wissel vallige kaus, dat iemand op 70-jarigen leeftijd iets trekt. Woensdag vervolgde de heer Vliegen zijne rede en motiveerde de noodzake lijkheid van staatspensionneering, als eisch der arbeidersklasse. De arbeiders klasse kan geen nieuwe belastingen meer aanvaarden. Er zijn reeds te veel maatregelen, die, dit erkent spreker, tot verbetering van maatschappelijke toestanden strekken, maar waarvan de lasten op de arbeiders drukken, b.v. de Woningwet, de Leerplichtwet, het verbod van kinderarbeid enz. Spreker bestreed uitvoerig de argu menten tegen staatspensionneering. Dat b.v. moreel en politiek bederf er de nasleep van zullen zijn, acht spr. er toch wat heel dik opgelégd en voor wat betreft al die andere gevreesde gevolgen: bedriegelijke pensioenaan vragen enz. wees spreker er op, dat het toch een zonderlingen indruk maakt, dat men steeds in ons landje zoo wéinig vertrouwen stelt in de eerlijkheid en rechtschapenheid van het volk, terwijl men in goed geregeerde landen als Denemarken en Engeland meer ver trouwen blijkt te hebben in de be volking. Hierna besprak hy de kosten en be toogde dat de Staat die best kan dragen. De heer Tydeman begon met tegen over den heer Aalberse vast te stellen, dat dit wetsontwerp wel degelijk er door gejakkerd wordt, wat ook spr. betreurt. Sprekers hoofdbezwaar is, dat deze spoedbehandeling van eene wettelijke regeling, waarbij voor een onafzienbareu tijd aan het volk verplichtingen worden opgelegd, wordt doorgedreven tegen den ziu van de oppositie in het gezicht van de stembus. Spreker toch heeft het altijd een goede zede geacht in de Parlementen, wanneer de voordeelen, verbonden aan het bezit van de poli tieke macht, niet te zeer op den voor grond worden gebracht. En op dit goed gebruik is door deze snelle behandeling inbreuk gemaakt. Spr. verklaarde vierkant tegenover het stelsel van de Reg. te staan. Con- stateereude dat het stelsel der Duitsche ambtelijke verplichte verzekering veilig als afgedaan kan worden beschouwd, betoogde spreker, dat het dwaugelement, dat hier voorgesteld wordt, nooit het moreele peil kan verhoogen. En het is spreker een raadsel hoe werkgever en arbeider zulk een regeling zouden kunnen verlangen. Hierna zette spreker het onrecht uit een, dat z. i. geschapen wordt doordien de verzekering zich beperkt tot de loon arbeiders, en dus de loonarbeiders ver plicht worden tot verzekering en de z.g. ondernemers niet. De heer Van Idsinga gaf gaarne toe, dat ouden van dagen moeten worden geholpen, hoe, dat is de vraag, welke moeilijk is op te lossen. Maar van een recht kan men niet» spreken. En in geen geval van een uitgesteld pensioen. Spr. verklaarde ten slotte zich onmo gelijk met het ontwerp te kunnen ver- penigen, vooral met het oog op de wijze waarop verplichting tot verzekenugj wordt opgelegd. 36 *5 29 10 5 51 29 6 01 32 7 03 05 715 26 7 35 52 8 01 58 8 06 06 813 14 8 20 22 8 27 28 8 34 910 9 20 9 30 9 35 9 42 9 46 7 45 1'» M f I I I 5 04 8 03 5 16 815 5 55 8 59 6 20 9 24 6 25 9 30 6 33 9 38 6 37 9 42 6 40 9 45 6 48 9 53 19 5 81 47 5 49 31 9 16 02 6 17 55 8 59 48 9 53

Axelsche Courant | 1912 | | pagina 1