Landbouw. Gemengd Nieuws. spreker er op dat in de hoogste klasse hoogstens 6.63 uitkeering per week verkregen kan worden, waarvoor dan de verzekerde zal hebben bij te dragen van zijn 16e tot zijn 70e jaar, en slechts gelijkstaande met wat in Engeland aan staatspensioen een echtpaar uitgekeerd krijgt. Daarby komt, dat, waar nu reeds geconstateerd kan worden dat de uit gekeerde renten ontoereikend zullen zijn, zulks te meer zoo zal wezen als de Tarieiwet, die alles duurder maakt, in werking zal zyn. Aan een verkapte invaliditeitsrente hebben wij nietsver- eischt wordt een voldoende ouderdoms rente. Vervolgens ontwikkelde spreker als allerergste grief dat met dit wetsontwerp absoluut niet bereikt zal worden, wat men wil bereiken, nl. de fierheid, de eer en het onathankelijkheidsgevoel van den arbeider te steunen en hem los te maken van de vernederende armenzorg. Want wat zal het gevolg zijn Door dien er veel te weinig uitkeering ge geven wordt, zullen houderden ouden van dagen, die hun leven lang premie betaald hebben, en alle lasten van het ontwerp zullen hebben ondervonden, ten slotte toch moeten terecht komen bij de armenbedeeling. Dat is de scherpste veroordeeling van 's Minister Talma's poging om de ouden te helpen. Spreker bestrijdt de urgentie van invaliditeitsverzekering boven ouder- domsverzekering. Ry zet in verband hiermede uiteen, dat de invaliditeits verzekering aan de ziekteverzekering behoort gekoppeld te worden en dat de kosten van de invaliditeitsverzekering door Staat en werkgevers moeten wor den gedragen. Spreker eindigt met te zeggen, dat ditmaal de arbeiders den slag zullen verliezen. Maar als eenmaal het alge meen kiesrecht zal zijn verkregen, dan zal het niet meer kunnen gebeuren dat men hier als arbeidersvrienden poseert, maar juist dingen doet, die niet in 't arbeidersbelang zijn. De heer Van Best komt op tegen eenige uitlatingen van den heer Treub, dat spreker zich demagogisch over de uitkomsten en werking van het zou hebben uitgelaten. V' De heer Van Vliet dankt den min. voor zijn sociale wetten en hoopt dat dit ontwerp spoedig wet zal worden. De antirev. partij wenscht verplichte verzekering. Spr. zal gaarne tot de totstandkoming van dit w.o. mede werken, zij het hier en daar eenigszins gewijzigd. Spr. is evenals mr. Treub tegen staatspensionneering en meent, in tegenspraak met wat de heer De Jong heeft gezegd, dat tienduizenden arbeiders de totstandkoming van deze wet verlangen, als zij maar niet ver politiekt zijn. De werkman vraagt, niet langer voor hem wat over stelsels te praten, maar wat te doen. De heer Aalberse komt met kracht op tegen het verwyt, dat het w.o. wordt afgejakkerd dat is een onzinnige rede neering, waar het 18 maanden is voor bereid met de wijziging. In Engeland is het heel wat vlugger gegaan. Spr., die nog eens zyn bekend standpunt uiteenzet, critiseert scherp dat Rechts wordt beschuldigd van vergoding van het ontwerp, politieke bijbedoelingep e.d.g. Spr. herinnert er aan, dat de Lib. Unie. die vroeger verplichte ver zekering voorstond, overstag ging en nu in het soc.-dem. zog meegaat. Hij is tegen staatspensionneeringdat is niets dan een stuk armenzorg. Spr. deelt het gevoelen van den heer Treub betreffende Staatspensionneering, waarvan hij niets dan politiek bederf verwacht vooral met het oog op den stembusstrijd. Verder verdedigt spr. den Middenstand tegen het verwijt, dat deze te schrale loonen geeft, waardoor de werklieden niet in staat zijn zelf iets bij te dragen. Premiebetaling acht spr. ten slotte de beste methode van verzekering zooals hij nader uiteenzet. Spr. zal intusschen met dit wetsontwerp meegaan. {Avp.) Winlergerst. De gerst is een der oudste cultuur gewassen misschien zelfs wel het oudste cultuurgewas; reedsindeeeuwen, die nu reeds verre, zeer verre achter ons liggen, werd zij verbouwd. De gerst eischt een bodem, die veel vrucht baarheid heeft, de bouwgerst vooral stelt hooge eischen ten opzichte van het beschikbaar plantenvoedsel, inzon derheid van fosforzuur en kali. Aan losse, kalkhoudende, lichte kleigronden geeft de gerst de voorkeur zware klei gronden zijn even als veen- en zand gronden minder geschikt voor de teelt van gerst. In ons land worden ruim 30.000 H.A. bouwland in beslaggeuomen voor den gerstbouw, waarvan zoo onge veer het 2/3 deel voor wintergerst. De gerst wordt hier te lande het meest gebruikt voor veevoer, het brouwen van bier, en het bereiden van gort. Voor het brouwen van bier gebruikt men liefst zomergerst, hoewel ook de wintergerst daarvoor gebruikt kan worden. Naar België wordt veel winter gerst uitgevoerd voor de brouwerijen, terwyl ook in Duitschland en Oostenrijk de wintergerst voor de brouwerijen wordt aanbevolen. In ons land heeft de heer Pitsch te Wageningen door kruising een winter vaste brouwgerst verkregen, nl. de Castorgerst. Daar de wintergerst voor de brouwery wel wat rijk aan eiwit is, moet men bij de be mesting geen snelwerkenden stikstof- mest gebruiken. De noodige stikstof biede men de gerst aan in den vorm van zwavelzuren ammoniak. Deze stik- stofmest werkt langzaam en bewerkt geen te eenzijdige eiwitvorming. Daar voor de brouwgerst het superfosfaat zeer nuttig werkt, kan het aanbeveling verdienen, om haar te bemesten met ammoniak-superfostaat, welke meststof een mengsel is van zwavelzuren ammo niak en superfosfaat. Per H.A. geve men gemiddeld 500 Kg., welke hoeveel heid men naar omstandigheden ver meerderen of verminderen kan. Ook aan kali mag de wintergerst geen gebrek hebben, onverschillig of men haar ver bouwt voor brouwgerst of voor een ander doel. Veel opneembare kali werkt gunstig op de blankheid en het zetmeelgehalte der korrels. Ook op betere gronden zal kalimest dikwijls loonend werken, want de gerst kan het bodemkali niet gemakkelijk opnemen. De geëigende kalimest voor de winter gerst is het kaïniet, welke men tegelijk met de andere meststoffen eenigen tijd voor het zaaien moet uitstrooien in een gemiddelde hoeveelheid van 500 Kg. per H.A. Vooral dient men kalimest aan te wenden, als men de wintergerst gebruikt als dekvrucht voor klavers, of als men haar laat volgen door groen- bemesting. De beste voorvruchten voor wintergerst zijn paardenboonen, erwten, koolzaad en karwij. Daar men haar zaait in het laatst van September of in het begin van October, komen hak- vruchten te laat van het land, om als voorvrucht voor de wintergerst te kunnen dienen. Zaterdag jl. is bij een zestal koeien van den landbouwer A. Cysouw te •Groede mond- en klauwzeer in hevige mate geconstateerd. Dit is het eerste geval weer in dat district en naar wij meenen in geheel Zeeland. M. Crt. Geen ruiker fabriekt Men schrijft uit Goes aan de „Tel." Donderdag werd door eenige leden de vraag gedaan, of B. en W. een be slissing genomen hadden op het adres om in die gemeente een suikerfabriek te mogen oprichten. De burgemeesrer deelde mede, dat het advies was inge wonnen van de heeren Ruijsch, hoofd inspecteur der Volksgezondheid, en Fok ker, die geadviseerd hadden deaauvraag niet toe te staan. Dit advies is aan belanghebbenden medegedeeld. Een der belanghebbenden, tevens raadslid, sprak er zijn spijt over uit, in deze quaestie van B. en W. geen me dewerking te hebben ontvangen. Hij noemde de aan adr. opgelegde voorwaar den onmogelijk o. a. zou van uit Goes een buisleiding voor het afvalwater naar de Westerschelde gelegd moeten worden en deelde mede, dht in deze omstandigheden nog niet kan worden medegedeeld of het plan, de fabriek te Goes te stichten, wel zou kunnen door gaan. Een groot grondeigenaar te Zut- phen, overtuigd van het nut van den mol voor den landbouw, heeft aanzijn pachters doen weten, dat zij aan de Friesche mollen vangers die in den omtrek van Zutphen bezig zijn de mollen uit te roeien, geen toegang tot de door hen gepachte weilanden en akkers mogen verleenen. Aan den burgemeester van omliggende plaatsen alsook aan de rijkspolitie werd hiervan kennis gegeven. AXEL, 22 October 1912 Bij de Geref. gemeente (Vlooswijk- straat) te Ter Neuzen is tot predikant beroepen Ds. J. Fraanje, die dit beroep heeft aangenomen. Tem. Crt. In de Donderdag gehouden raads zitting te Neuzen, werd, het verzoek van het comité uit de burgerij om over te gaan tot het stichten eener muziek tent, waarin dan door dat comité een bedrag van pl. m. 800 zal worden bijgedragen, gesteld in handen van Buig. en Weth., om nader een voorstel te doen. Op de gemeentebegrooting werd daarvoor eên memoriepost uitge trokken. Het kohier van het schoolgeld van het lager onderwijs, voor het 4e kwartaal werd vastgesteld op 786.74. Bij de behandeling der gemeentebe grooting werd, op voorstel van B. en W. het salaris van de gemeentebode met J 50 verhoogd, als tegemoetkoming voor het missen van fooien, voordiensten ten gerieve van het publiek, B. en W. achten het bewijzen van die diensten en het daaruit ontstaan van de verplich ting tot het schenken van fooien i n s t r y d met de belangen van den ge meentedienst en met de vrijheid van het publiek, en wenschen het verleenen van die diensten door den bode niet langer toe te staan. In de toekomst ligt het in het voornemen op dit gebied verder te gaan. Op den post vaste arbeiders was 550 meer geraamd voor het aanstellen van een ambachtsman in vasten dienst, wat werd goedgekeurd. Een bedrag van 4980 werd uitge trokken voor de verbetering van ver schillende bestratingen. Op het loopen- de jaar is daarvoor beschikbaar 2102 en in 1911 werd slechts 1085.76 uit gegeven. Voor memorie werd uitgetrokken het stichten eener gelegenheid voor baden. B. en W. deelden naar aanleiding eener gestelde vraag mede dat door hen reeds stappen zijn gedaan om te geraken tot het benoemen van een directeur voor de H. B. S. en het nemen van ver dere maatregelen, met het oog op de ingebruikneming met September van het volgend jaar. Binnenkort zal daar voor een conferentie met de autoriteiten van het rykstoezicht plaats hebben. Aan de „Vereenigde Handwerkslie den" werd voor de vakteekenschool een subsidie toegekend van 108, aan de christelijke werkliedenvereeniging voor idem 100 en aan het muziekge zeischap „De Vereenigde Werklieden" 100, alles voor de drie eerstvolgende jaren. Aan de vereeniging tot ziekenverzor ging werd 400 subsidie toegekend, terwijl 100 werd beschikbaar gesteld om 50 cent per dag bij te dragen in de verplegingskosten van onvermogende patiënten. De raad bleek niet genegen ook 400 toe te staan voor het inrichten eener wijkverpleging en was zelfs niet te vinden om daarvoor een memorièpost op de begrooting te brengen. Met het oog op de toeneming van het verkeer op het telefoonkantoor te Sluis kil werd het salaris van den telefoon houder verhoogd en gebracht op 165, Voor memorie werd uitgetrokken een post voor pensionneering van de ge- meenteambtenaren. Burg. en Weth, zullen een verordening daarvoor aan bieden. De begrooting is vastgesteld op een eindcijfer van 99.545,87Vs, met een post voor onvoorziene uitgaven van ƒ2084.311/,,.; M. Crt. Bijv. no. 1471 tot de „St. Crt." van heden bevat de statuten van de ver eeniging „Afdeeling Clinge van den R.-K. Boerenbond van Zeeuwsch-Vlaan- deren Oostelijk Deel". Zij stelt zich ten doel de zedelijke en stoffelijke en maatschappelijke belangen te bevorde ren harer leden en tracht dit doel te bereiken door A. alle verwijderingen en geschillen tusschen leden onderling of met derden uit den weg te ruimen, eenheid en na menwerking te bevorderen invloed uit te oefenen, dat rechtvaardige contracten worden gesloten met en door de leden; vergaderingen te houden, waarin de belangen van den boerenstand zullen worden besproken en ter harte genomen door voorlichting van het volk by monde en geschrifte B. de oprichting van boerenspaar- en leenbankenhet ten behoeve en voor rekening der individueele leden aankoo- pen, verkoopen en verwerken van grondstoffen of voortbrengselenhet aankoopen en aan haar leden in gebruik geven van werktuigenhet oprichten van fondsen tot onderlinge verzekerin gen van landbouwzaken de oprichting van fondsen tot het verleenen van steun bij ziekte of armoede of aan weduwen en weezen. De politiek als zoodanig blyft buiten den bond. Bloedvergiftiging. Te Helden over leed Woensdagavond de heerW.Joosten, tengevolge van bloedvergiftiging. Hij had zich aan eene puntdraad-afrastering gestooten, doch sloeg hierop verder geen acht. Toen de hand evenwel begon op te zwellen, wendde hij zich tot den dokter. De vergiftiging was echter reeds zoover gevorderd, dat medische hulp niet meer kon baten. Aanranding. Een brutale aan randing heeft Donderdagavond te Prin- senhage plaats gehad. De heer I. v. Gr. reed omstreeks tien uur vanuit Leur per rijwiel huiswaarts en werd naby het „Huis ten Bosch" door een of meer per sonen van zyn fiets getrokken en mis handeld, dat hij bewusteloos naast de tramrails bleef liggen. Toen omstreeks 11 uur de stoomtram nabij het „Huis ten Bosch" aankwam, bemerkte de ma chinist, dat een persoon langs de rails lag en bracht direct de tram tot stilstand. Toen bleek dat de fiets was verdwenen en v. G. bovendien miste zijn gouden horloge, gouden dasspeld, twee gouden ringen en zijn portemonnaie. Van G. werd in de stoomtram opgenomen en door een geneesheer, die zich toevallig daarin bevond, verbonden. Per rijtuig werd hij van uit Prinsenhage naar Zun- dert overgebracht. Avp. - Afschaffing der kermis. Te Naar- den besloot de. Raad enkele maanden geleden tot afschaffing der kermis op een verzoekschrift onderteekend door 108 ingezetenen. Later kwam een adres in, voorzien van 341 handteeke- ningen om op dit besluit terug te komen. Toen besloot de Raad een referendum uit te schrijven om den geest der bur gerij te weten. Het resultaat daarvan is, dat 450 hoofden van gezinnen zich voor behoud en ongeveer 150 voor af schaffing der kermis hebben verklaard.

Axelsche Courant | 1912 | | pagina 2