Binnenland. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. BELGIË. Gisteren is te Luzern overleden de bekende Belgische minister van Staat Aug. Beernaert. Ofschoon reeds 83 jaren oud, leefde hij nog volop met de politieke beweging mede, zoo was hij in zijn laatste levens dagen nog tegenwoordig bij het Inter parlementair Vredescongres te Genève. Op de beide, Haagsche Vredesconfe renties was hij afgevaardigde voor België, terwijl hij ook de missie leidde, die onze Koningin de troonsbestijging van koning Albert mededeelde. Ook was hij voorzitter van de vereeniging voor de Nederlandsch-Belgische over eenkomst. De verslagenheid in België over dit onverwachts verscheiden is groot. De bladen beschrijven in waardee- rende woorden zijn levensloop en de beteekenis van dezen Staatsman. Bij Kon. besluit van 2 October is aan den heer J. C. Ramaer, inspecteur- generaal van den Rijkswaterstaat in de tweede inspectie, op zijn verzoek, met ingang van 1 dezer, eervol ontslag verleend als commissaris vanwege Ne derland om met de door België benoemde commissarissen le. een onderzoek in te stellen naar den tegenwoordigen toestand der afwa tering van Vlaanderen en een voorstel te doen hetzij tot wijziging van het desbetreffend tractaat met België van 12 Mei 1843 (St,bl. le. 11 van 1844), hetzij tot het sluiten van een nieuw tractaat, waarbij de afwatering der betrokken landstreek opnieuw wordt geregeld en de belangen van de beide Rijken aan den tegenwoordigen toestand getoetst, en 2e. een regeling te ontwerpen van het beheer der in Nederland en België gelegen polders en is als zoodanig met ingang van gelijken datum benoemd de heer H. van Oordt, hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat in de elfde directie. Invaliditeits- en ouderdomsverzekering. De Vereeniging van Nederlandsche Werkgevers zet in een adres aan de Tweede Kamer haar bezwaren uiteen tegen de aanhangige wettelijke regeling van de verzekering van werklieden tegen geldelijke gevolgen vaninvaliditeit en ouderdom. Zij verwerpt het beginsel van de dwingende regeling, geeft verre de voorkeur aan van overheidswege geleide en gesteunde vrijwillige voorziening, die niet alleen aan loontrekkende ar beiders, doch aan alle gegadigden ten goede komt doch, indien de Tweede Kamer niettemin het stelsel van het aanhangige wetsvoorstel aanvaardt, vraagt zij althans splitsing van invali diteits- en van ouderdomsverzekering, waarbij de eerste, voor zoover zij niet valt onder de ongevallenwet, worde overgebracht bij de ziekte-verzekering, de laatste verbeterd worde door toeken ning van ouderdomspensioen op 60 ja rigen leeftijd, met toekenning van een hooger pensioen, indien dit eerst later wordt genoten. AXEL, 8 October 1312, Jl. Zondag en Maandag was in de Ambachtsschool te Hulst weer tentoon gesteld, wat in de laatste driejarige cursus aldaar werd uitgevoerd. We hebben ons de moeite gegeven er een middagje aan op te offeren en een en ander te gaan bezichtigen. De Directeur dier inrichting, de heer W. C. J. van Beuzekom bood zich bereid willig als onze leidsman aan en gaf, aan wie dit verlangde, uitvoerige in lichtingen. In een vijftal zalen waren verschei dene voorwerpen uitgestald, welke in de drie leerjaren worden gemaakt. De doeltreffende rangschikking van de werkstukken, zoo die vau af het eerste leerjaar tot het derde worden vervaardigd, en de bijvoeging van de bij ieder produkt behoorende teekening, zooals die mede door den leerling zelf wordt gemaakt, geven met de opeen volgende ieermiddelen welke mede zijn tentoongesteld eenaanschouwelijke voor stelling van het deugdelijke onderwijs dat in de verschillende vakken gegeven wordt. Bestonden deze aanvankelijk in tim meren, schilderen en smeden, thans is er ook aan verbonden het baukwerken (ook machinaal), het meubelvak, terwijl naar ons inzicht aan het timmervak ook zooveel mogelijk reeds het werk van den metselaar wordt aangepast. In een afzonderlijke zaal waren ten toongesteld de verschillende prijzen, welke beschikbaar waren gesteld voor de verloting deze bestaan hoofdzakelijk in allerlei huishoudelijke artikelen even eens door de leerlingen gemaakt en netjes beschilderd de hoofdprijs is eeu volledig serre-ameublement. Opgemerkt dient, dat ook onder de namen der leerlingen (want op bijna ieder werkstuk prijkt den naam van den maker) ook verscheidene uit Axel voorkomen, zoo dat onze gemeente hare subsidie aan deze nuttige instelling niet tevergeefs geeft. Verscheidene werkstukken trekken bepaald de aandacht en geven blijk van grondig onderricht, zoodat we den indruk kregen, dat zij die een beetje liefhebberij voor hun vak toonen, wel zóó theoretisch als practisch onderlegd worden, dat zij bij het verlaten der ambachtsschool, d. w. z. na het vol brengen van den driejarigen cursus, als vakman hun diensten bij den werk gever kunnen aanbieden en desnoods de stad in kunnen. Door den heer M. Eijke, te Neuzen, opzichter van den Provincialen Water staat in Zeeland, is, op 66-jarigen leef tijd, met ingang van 1 Jan. a. s. eervol ontslag uit die betrekking aangevraagd. Met 1 Nov. a. s. zal hij 44 jaren in dienst der provincie hebben doorge- biacht. Sedert de inrichting van den Iiov. waterstaat, in 1882, diende hij Z^a.. tegGnwoordige betrekking. In dien tijd zijn door hem tal van ver beteringen aan, wegen en zeeweringen tot stand gebracht, ook voor gemeente en polderbesturen. Hij was een zeer bekend figuur in Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen. Hoewel men hem zeker een welverdiende rust gnnt, zullen velen toch met spijt den heer Eijke uit zijn dienst zien treden, dien hij nog steeds met onvermoeiden y ver waarnam. Hij blijft te Terneuzen gevestigd als gezworen landmeter en ontwerper en opzichter van werken, terwijl hij, sedert het vorig jaar lid van den gemeente raad, zich meer hoopt te kunnen wijden aan de belangen der gemeente en ook aan die der vakteekenschool van de vereeniging De Vereenigde Handwerks lieden, waarvan hij directeur is. M. Crt. Tot conducteur der stoomtramlijn Hulst Walsoorden is benoemd de heer L. Ivens van St. Jansteen. Bij den landbouwer v. D. te Clinge (Zeeuwsch-Vlaanderen) hadden inbre kers Dinsdagmorgen de woonkamer doorzocht en 250 aan Hollandsch en Belgisch papier en zilvergeld en eenige voorwerpen van waarde meegenomen. De politie ging met een politiehond op onderzoek uit en spoedig werd in Bel gisch Clinge de eerste dader, de Bel gische deserteur J. F., aangehouden, die door de Belgische gendarmerie werd opgeborgen op aanwijzing van F. werd kort daarna ook de tweede dief, A. B. B., veldarbeider te St. Jansteen, ingerekend. Dp beide aangehoudenen werd een be langrijke som gelds bevonden. B. is naar Middelburg overgebracht en daar in het huis van bewaring opgesloten. N. R. Crt. Geen „Brutus" achter den haas, maar nu den landbouwer achter „Brutus"aan die met den haas in zijn bek, zich onver wijld naar zijn meester spoedt. Hoe de landbouwer echter loopt, tot hem de longen haast in zijn keel schieten „Brutus" wint veld, doch „Wat heeft geleerd de jonge man (hond)het han»t hem geheel zijn leven an". Zulks schiet den landbouwer te binnen en herinnert zich een kunstje dat „Brutus" op zijn duimpje kent, en met een stentorstem roept hij, „het is van Kuiper en waarempel „Brutus laat den haas los en loopt vergenoegd naar zijn meester', welvoldaan over zijn nimmer falende geleerdheid. De haas verdwijnt natuurlijk een anderen kant uit, dan die zijner eerste bestemming. en Th. Ct.) Een buitenkansje. Door den min, van Oorlog is aan J. Q. te De Leek I (Fr.), wiens zoon voor herhalingsoefe ningen voor 4 weken onder de wapenen moest komen, een vergoeding ingevolge art. 84 der Militiewet, toegekend van. 20 centen per dag. Avp. Wat nog nooit voorkwam is, dat de K-W. 54 „Anna Johannes", van de reederij H. Haasnoot, te Katwijk aan Zee met eene lading is binnengekomen van 30 last, die opbracht de buitenge wone som van bijna 9000 gulden Nog nooit heeft een Katwijker vaartuig zoo veel besomd. Wel een meevaller in dezen schralen tijd Een jubileum. Het oudste Kamerlid, niet in leeftijd maar in dienstjaren, mr. H. Goeman Bor- gesius zal 17 October a.s. het zeldzame feit herdenken dat hij 35 jaar onafgebro ken zitting had in de Tweede Kamer. Onder de tegenwoordige leden, zoo deelt de Haagsche correspondent van de »Tel." mee, zijn er slechts, behalve hij, nog drie, die langer dan 30 jaar zitting hebben, n.l! de heeren Lieftink (33), Van Dedem (33) en Van Bylandt (31). Al deze heeren zijn in leeftijd echter heel wat ouder dan mr. Borgesius. Zij tellen resp. 77, 74 en 71 jaar, terwijl de heer Goeman Bor gesius eerst 65 jaar oud is. Dit doet zien, dat hij juist op den minimum-leeftijd, dien de wet stelt, tot Kamerlid gekozen werd. Alle werk is op natuuilijke grootte en de teekeningen zijn op minstens een vijfde daarvan gemaakt. Zoo zagen we een brandkast met veiligheidsslot; een gedeelte kap van een huis, met nok en gording tot beschot, panlatten en pannen toe een tweetal duiventillen gedeelte trapleuning voor wenteltrap (heel aardig was daarbij voorgesteld de vervaardiging der hoek uit één stuk)bij het schilderwerk waren mooie moderne wandversieringen, waarbij ook glas mozaïk en sierletters I enz. enz. Hadden we geweten, dat daartoe de gelegenheid werd geboden, dan waren we gaarne een paar dagen te voren gaan kijken, ten einde den vaklieden op te wekken om een en ander te be zichtigen, want we zijn overtuigd dat juist zij er eerst kunnen genieten, die meer dan wij kunnen beseffen, waarin het werk, de plans met projecties, enz. bestaan. Thans is het hiervoor te laat, doch willen we aan de onderneming alle lof toebrengenen kunnen wedeambachts- school te Hulst bij ieder ouder aanbe velen, die zijn kinderen geen vak wil laten leeren, zonder daaraan een grondige studie te laten voorafgaan. TeveDS wordt er op uitstekende wijze voortgezet lager onderwijs gegeven in lezen, schrijven, rekenen en teekenen, alles onder de goede leiding van den heer Directeur. Bij beschikking der Arrondissements- Iiechtbank te Middelburg is rechtsin- gang verleend met last tot gevangen houding en instructie tegen le. J. B. J. d. M., 21 j., arbeider, geboren en wonende te Clinge, en 2e. E. d. V., 20 j., werkman, ge boren te St. Jansteen, wonende te Clinge beiden thans gedetineerd te Middelburg beklaagd van diefstal vergezeld van geweld tegen personen met het oogmerk om dien diefstal voor te bereiden, ge pleegd gedurende den nacht door 2 vereenigde personen; tegen A. A. B., 28 j., arbeider, ge boren en wonende te St. Jansteen, gede tineerd te Middelburg, beklaagd van diefstal met braak gepleegd in den nacht door 2 vereenigde personen. Oplichting. Uit het onderzoek der politie te Amsterdam is gebleken, dat de officier van gezondheid, die als verdacht van oplichting door.het plaat sen van advertenties werdaangehouden, in werkelijkheid een reserve-officier van gezondheid uit een plaatsje in Noord- Brabant is. Hij beweerde bij zijn ver hoor, dat hij deadvertentieshadgeplaatst om eens te zienhoe groot de ad- vertentiezwendel tegenwoordig is Op de Heerengracht had hij voor acht dagen een kamer gehuurd en daar werden de sollicitanten voor „de mooie betrekkin gen in Indiö", welke in de advertentie voorgespiegeld waren, gekeurd. Een der sollicitanten er waren er ook bij uit andere plaatsen - vond de zaak verdacht en waarschuwde de po litie. Terwijl de verdachte zich in be waring bevond aan het bureau St.-Pie- tershal, kwamen nog pakken brieven van gegadigden aan zijn tijdelijk adres op de Heerengracht. Hij zal ter beschik king der justitie worden gesteld. De heer G. te Tholen heeft een po litiehond. Met bewonderenswaardig geduld heeft hij hem veel geleerd, om er vergenoegd over te zijn. Donderdag echter kwam het uit, dat sommige kunstjes noodlottig voor zijn meester konden worden. Voornoemd heer op zijn jachtterrein in den polder „Schakerloo" zijnde, was zoo ongelukkig een haas aan te schieten, doch wat nood, zijn hond „Brutus" zal hem wel halen, en daar hij ook de kunst van apporteeren verstaat, is de jager reeds zeker van zijn buit. Na eenige inspannende krachten van „Brutus" komt hij in zijn bezit. Doch wat ongeluk de strijd eindigt precies bij een zich daar bevindend landbouwer De opmerkzame toeschouwer ziet nu in een spanne tijds de rollen eenigszins omgekeerd. Zware mishandeling. Vrijdagmid dag ging H. T., eengepasporteerdfuselier van het N. I. leger, met 'n kameraad den sigarenwinkel „Queen of England" te Amsterdam binnen en vroeg daar een dubbeltje sigaren, wat hem door den eigenaar J. W. y. H., gegeven werd, T. weigerde echter daarop te betalen. Een woordenwisselingontstoud, waarop T. plotseling een mes trok en Van H. deerlijk daarmede toetakelde. an H. liep de straat op, en probeerde een schuilplaats in een slagerswinkel te vinden, maar T. achtervolgde hem en sommeerde hem„eerst driemaal „genade", anders snij ik je den hals af", waarop Van H. om genade smeekte. Den slager gelukte het, T. het bebloede mes te ontnemen. Op straat gekomen, werd T. een hevige slag op het hoofd door het woedende publiek toegebracht. De metgezel van T., die als een razende te keer ging, werd aan de inmiddels teletonisch ter plaatse geroepen politie overgeleverd. Van H. werd in het gasthuis verbon den, keerde daarna per rijtuig terug, maar viel, in zijn winkei gekomen, bewusteloos op den grond, waarna hij andermaal naar het gasthuis vervoerd werd. T. werd per brancard eveneens naar tziekenhuis gebracht: nadat hij ver bonden was, is hij naar het bureau W armoesstr. vervoerd, en daar in ver zekerde bewaring gehouden.

Axelsche Courant | 1912 | | pagina 2