No. 53. Woensdag 9 October 1912. 28e Jaar^. Van Houten s Cacao Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. OIFLOIAX, Buitenland. I. N D't blad verschijnt eiken Dinsdag;- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXE L. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De Italiaanseli-Turksciie Oorlog. Volgens den correspondent van de Temps te Ouchy zijn daar de besprekin gen over de vredesvoorwaarden tusschen Resjid pasja en de vertegenwoordigers van Italië begonnen. Het is niet bekend, meldt de vertegenwoordiger der Temps, welke voorstellen Resjid ten opzichte van de kwestie der soavereiniteit meebrengt, waarover de twee landen, die het verder vrijwel eens zijn, verdeeld zijn. Turkije was geneigd Libië te ontruimen maar het wenschte een moreele vergoeding, n.l. de erkenning van zijn volledige souver- einiteit. Het stelde voor den sultan te erkennen als kalif, hoofd der Muzelman- Een in zake den godsdienst, de uitoefe ning van zijn gezag als zoodanig te waar- horgen en zijn vertegenwoordiger toe te laten, wiens bevoegdheid uitsluitend op godsdienstig teirein zal liggen. Resjid pasja is met de Italiaansche onderhandelaars goed bekend, daar hij geruimen tijd gezant te Rome geweest is. Er bestaan tusschen hem en de Italianen hartelijke betrekkingen. Over de vredesvoorwaarden verneemt de Vossische Zeitung van zeer gezag hebbende Italiaansche zijde Turkije zal verklaren, dat het tengevolge van den toestand op den Balkan niet langer in staat is Tripoli te verdedigen en zal dit laad autonomie toestaan. Italië zal daarop Tripoli voor ingelijfd verklaren, wat Tur kije stilzwijgend zal toelaten. De gods dienstige souvereiniteit zal berusten bij eea vertegenwoordiger van den Kalief, die bij Italië geaccrediteerd is. Defïuan- cieele quaestie heeft heelemaal geen moeilijkheden opgeleverd, daar Italië Turkije zooveel geld toegestaan heeft, als dit slechts hebben wilde. De Turksche minister van Buitenl. Zaken verklaarde bij het verlaten van den ministerraad, dat men over eenige dagen op een wapenstilstand met Italië kon hopen. De Italiaansche gezant te Weenen ver klaarde, dat slechts uit Rome authentieke berichten zijn te verwachten. Die van Turksche zijde zijn verdacht en er op berekend, de Balkanstaten bang te maken. De correspondent van de Temps te Ouchy bevestigt, dat de algemeene trekken der overeenkomst zijn vastgesteld. De Tribuna verzekert, ,dat de vrede niet is geteekend. Donderdag bleef Tur kije nog tegenstribbelen. Italië zou aan Turkije een termijn gesteld hebben, binnen welken het over de aanneming of weigering der voorstellen zal hebben te beslissen. In Turkije verwacht men, dat Donder dag de vrede zal worden geteekend. Volgens de Secoio is het vertrek van de Italiaansche vloot naar de Aegeïsche Zee 4 dagen vervroegd. De vloot zal naar de haven van Astypalaea koers zetten, om daar de wacht te houden, met het oog op alle gebeurlijkheden, die 3 een gevolg van de verwikkelingen op den Balkau kunnen zijn. Troepen zijn niet meegegaan. Een landing schijnt dus niet in het voornemen te liggen. Talrijk zijn de openlijke en bedekte aanvallen, waaraan dit goede fabrikaat, waarvan men de concurrentie vreest, blootstaat. In weerwil daar van worden dagelijks talrijker de gebruikers die de goede eigenschappen er van op prijs stellen. Zuiver en oplosbaar vol vetgehalte heer lijke krachtige cacaosmaak licht verteerbaar. Uiterst goedkoop, want men heeft veel minder noodig voor de bereiding. De dreigende Balkanoorlog. Zijn degrensincidenteo van overwegend belang? De vraag is moeilijk te beant woorden, hoe belangrijk ze ook is in verband met de oorlogskansen. Vanuit Belgrado worden de Servisch-Turksche grensincidenten tegengesproken. Uit Constantinopel wordt geseind Bulgaarsche afdeelingen zijn ten Noorden van Kowosats Turksch gebied binnen gedrongen. Uit Parijs De Intransigeant verneemt uit Constantinopel, dat er ten Zuiden vau Harnanli eene botsing tusschen Bul garen en Turken heeft plaatsgehad. Er zouden 400 dooden zijn. Uit Sofia: Van halfambtelijke zijde wordt tegengesprokeo, dat de Bulgaren de Turken hebben aangevallen in de districten Dchoembula, Hopdchos en Razlog. Uit Berlijn De minister van Buitenl. Zaken ontving bericht, dat de Bulgaren te Warna tegen de daar wonende Turken uitspattingen begaan en hen dwingen de fez door een hoed te vervangeD. In Aidos (Bulgarije) is een Macedonisch dorp geplunderd en zijn 4 Turken vermoord. Aan de Frankf. Ztg. wordt uit Con stantinopel geseind Volgens een officieele mededeeling hebben Bulgaarsche soldaten ten N. van Kirkilissi de Turksche grens overschreden. Men vraagt zich nu af of dit voorval het begin van de vijandelijk heden is. De oud-minister Machmoed Schefket pascha is, naar 't heet, tot commandant vaD het leger tegen Servië benoemd. De postdienst naar Bulgarije is gestaakt. De censuur is zoo scherp, dat het publiek zeer gebrekkig ingelicht wordt. De Turksche minister van Buitenl. Zaken verklaarde den toestand zeer ernstig. »Wij trachten*, zeide hij, »nog steeds het conflict vreedzaam te beslechten, maar ten slotteen hij haalde de schouders op. Achttien wagons met schietvoorraad, bestemd voor Turkije, zijn aan het station te Belgrado opgehouden en zullen Daar Semlin worden teruggezonden. Uit Seinlin wordt aan de Deutsche Tagesztg. geseind De zwakke geestdrift voor den oorlog in Belgrado schijnt thans volkomen verdwenen. Onafgebroken ver trekken troepen naar de grenzen. De uitrusting is uiterst gebrekkig, maar de soldateu zelf zijn goed, al zijn ze ook slechts met de noodzakelijkste kleediDg- stukken uitgerust. Schoenen en gordels moeten de soldaten uit eigen zak koopen. De vreemdelingen .weigeren beslist Ser visch geld in ontvangst te nemen. De prijzen der levensmiddelen zijn met 100 a 150 pet. gestegen. De RegeeriDg heeft voor iederen bakkerswinkel een soldaat geplaatst, die er voor te zorgen heeft, dat de bakker het brood uiet duurder verkoopt dan voor de prijzen, die de overheid heeft voorgeschreven. De over heid levert den bakkers goedkoop meel en militaire hulpkrachten. De bevolking is apathisch. Volgens berichten uit Belgrado zijn daar vele Italiaansche vrijwilligers aan gekomen. De directeur van de Hon- gaarsche staatsspoorwegen eischte van Servië telegrafisch 600 goederenwagens op, die te Belgrado staan en waarvan men vermoedt, dat zij in Servië tot het vervoer van troepen gebruikt worden. Zoodra de koning te Athene is aange komen, zal de kroonprins het opperbevel over het Grieksche leger op zich nemen. De Grieksche consuls te New-York en Boston hebben Grieksche stoomschepen in beslag genomen, om de reservisten en schietvoorraad naar het vaderland te ver voeren. ENGELAND. Men heeft de ligging van de gezonken Engelsche onderzeesche boot B 2 ontdekt. Duikers zouden Vrijdagmiddag afdalen. De marine autoriteiten zijn ter plaatse. Een sleepboot is te Southampton aan gekomen met passagiers van het stoom schip Amerika. Doordat het zeer vroeg in den ochtend was, toen de aanvaring plaatshad, bevonden zich slechts weinig passagiers aan dek. De administrateur van de Amerika deelde mee, dat het ongeluk omstreeks 6.15, ter hoogte van Dover, plaats had, bij prachtig helder weer. Een onderzeesche boot van het smaldeel, dat aan het oefenen was, ver scheen op ongeveer 16 voet afstand dwars voor de Amerika. Alleen de periscoop was zichtbaar. De onderzeeër liep 8 tot 10 knoopen, de Amerika 17. Het gevaar werd te laat van de brug af ontdekt om de ramp te kunnen vermijden, hoewel er bevel gegeven werd om met volle kracht achteruit te stoomen. De onder zeesche boot werd bijna middenscbeeps geraakt. Zij zonk als een steen. De Amerika liet twee reddiugsbooten neer. Ofschoon men meer dan een uur in den omtrek zocht, kon men geen spoor ont dekken van de gezonken onderzeesche torpedoboot. Volgens nog niet bevestigd bericht is ook een kwartiermeester gered. NICARAGUA. De Amerikaangche gezant te Monogua kreeg; van twaalf mannen en vrouwen Engelschen, Duitschers, Hollanders en Italianen, namens 300 vluchtelingen te Masaya verzoek om hulp. Er heerscht volkomen anarchiede huizen der vreem delingen zijn geplunderd, 70 vrouwen zijn gevangen genomen. De bevolking kan geen rundvleesah meer krijgen en vele vrouwen en kinderen zijn reeds van honger gestorven. Verschillende Berichten. Uit verschillende plaatsen komt be richt, dat de winter vroeg ingevallen is. In Hannover, Silezië en Oost-Pruisen vroor het Vrijdag bij helderen hemel 4 graden. Te Koningsbergen sneeuwde het zelfs. Storm in Rusland. Een geweldige storm heeft Donderdag te Petersburg groote verwoestingen aangericht. De laag gelegen gedeelten der stad staan onder water. Op de Newa zijn acht booten gezonken. Vele boomen zijn door den orkaan ontworteld en tallooze daken weggerukt. Het water staat 2J/^ M. boven peil. SCHE COERANT. RONA

Axelsche Courant | 1912 | | pagina 1