Zaterdag 5 October 1912. 28e i Van houfen's Cacao i\o. 52. «Vaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAft, Gemeenteraad van Axel. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AL)VERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Zitting van 1 October 1912. (Slot.) XV. Vaststellen begrooting Algem. Burgerl. Armbestuur voor 1913. Deze begrooting is tot onderzoek in handen gesteld van eene commissie, bestaande uit de hh. Oggel, Wolfert en Van Driel. Bij monde van dhr. Oggel rapporteert de commissie alles accoord te hebben bevonden en adviseert daarom tot goedkeuring. De begrooting wordt vastgesteld tot een bedrag in ontvang en uitgaat van 4728. XVI. Vaststellen begrooting Gem. gasfabriek voor 1913. Door B. W. wordt de begrooting aangeboden in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van 14200, t. w. ONTVANGSTEN. I. Gas verkoop. 130,000 M8. 10000, II. Cokesverkoop. 100,000 Kg. éi 0,01 "1000,- III. Koolteer en ammoniak- water 200,— IV. Diverse afval 30, V. Meterhuur 420, VI. Straatverlichting 1600,— VII. Verlichting gem.- gebouwen 350, VIII. Fittingswerken 600, Totaal 14200,- UITGA VEN. I. Rente f 3718,75 II. Aankoop steenkolen 5400,— III. Aankoop fittings 500,— IV. Motorgas en lichtgas voor gasfabriek 500, V. Onderhoud meters 50, VI. Aankoop en onderhoud gereedschap 100. VII. Onderhoud gebouwen en machinerieën. o. Gebouwen 50. b. Machinerieën 150. c. Verven gashouder enz. 200. d. Straatverlichting 50. 450,—. VIII. Salaris en arbeidsloon. a. Directeur f 900. b. Boekhouder 200. c. Twee stokers 1200. d. Fitter 500. e. Fittersleerling 187,20. Losse arbeiders 100. 3087,20. IX. Diverse onkosten. a. Brandassurantie 70. b. Ongevallenverz. 50. c. Grondbelasting 20. 140,—. X. Onvoorziene uitgaven 54,05. XI. Reservefonds 200, Totaal 14200, Bij art. II der uitgaven vraagt dhr. Smies of de aankoop van steenkolen wordt aanbesteed. De Voorz. zegt neen, rechtstreeks is dat nog niet gebeurd. Aan verschil lende leveranciers wordt echter prijs opgave gevraagd en het monster wordt lngezonden en de laagste wordtgenomen. Zuiver en oplosbaar. Vol vetgehalte (cacaoboter). Volkomen ontwikkelde, pittige cacaosmaak. Dhr. Smies zegt dat zulks overeen uitkomt. Bij art. III merkt dhr. Oggel op dat hier te laag geraamd is, omdat hij ook nog de uren die de fitter werkt door particulieren zou willen doen betalen. De Voorz. zegt daar ook met den Directeur over te hebben gesproken. Naar diens meening komt het zeer weinig voor dat de gemeentefitter voor particulieren werk verricht. En op mijn vraag hoeveel zulks ongeveer zou kunnen bedragen, zeide hij Zoo'n 50, meer zeker niet, dus mag de pöst niet hooger gesteld worden. Dhr. Kruysse zou het ook wel wen- schelijk achten, dat de uren, die de fitter in dien3t vau particulieren werkt, gerekend worden. Thans worden er fooitjes voor ontvangen. Hij weet dat dit gebeurt en dat werkt niet goed. De Voorz. zegt dat de fitter zijn ont slag heeft gevraagd, en wanneer er een nieuwe komt zal er met het gesprokene rekening worden gehouden. Bij den post „Boekhouder ƒ200" vraagt dhr. Wolfert wat dit zeggen wil. Vroeger moest de directeur dit doen, ofschoon hij er geen tijd voor had. De Voorz. zegt dat de gemeenteont vanger voor dit werk verleden jaar eene gratificatie van 100 is toegestaan. B. W. wenschen echter liever een vaste post op de begrooting te brengen. Dhr. Oggel dacht dat de directeur het moest doen volgens zijne instructie. Is nu het plan om een boekhouder aan te stellen, of moet de directeur het werk doen dan was het beter diens tractement te verhoogen. De Voorz. moet ontraden om den post te verminderen. Het is niet te vergen van den directeur dat hij de heele administratie houdt, thans wordt een gedeelte door den gemeenteontvanger gedaan. Dhr. Oggel heert, gezien de admini stratie van den directeur, den indruk gekregen, dat door den gemeenteont vanger niets aan de administratie werd gedaan. De Voorz.Hij moet het grootboek toch houden. Dhr. OggelDat hoort bij de g e- meent e-administratie thuis. De Voorz.Het vermeerdert toch het werk van den ontvanger. Dhr. OggeiDan moet het salaris van den ontvanger worden verhoogd Dhr. Kruysse zegt dat er lang over te redeneeren is zonder resultaat te verkrijgen. Laten we het woord „boek houder" schrappen en daarvoor in de plaats stellen het woord „administratie" en den post van 200 behouden, dan kunnen we zien wat daaruit voor buiten gewone werkzaamheden moet betaald worden. Het tractement van den gem.- ontvanger verhoogen dat kunnen wij niet doen, dat doen Ged. Staten. Het is beter de heele administratie aan den directeur op te dragen en daar hulp bij te zetten zoo noodig en den gem.- ontvanger als kassier aan te wijzen. Dhr. de Feijter: Met het oog op het tractement van den directeur zouden we het beter aan hem kunnen geven. Op voorstel van den Voorz. wordt besloten den post te behouden, en in de volgende vergadering eene nadere regeling te treffen. Dhr. Oggel zou het beter achten om het tractement van de stokers te ramen op het juiste bedrag zijnde f 1144, en den post losse arbeiders met 56 te verhoogen. Dhr, de Feijter vraagt of er een fittersleerling noodig is. De Voorz. zegt dat de tegenwoordige fitter bedankt heeft en er dus een nieuwe moet worden benoemd. Dan zal in overleg met den directeur door B. W. worden overwogen of er een fitters leerling noodig is. Op voorstel van den Voorz. wordt besloten den post eveneens te behouden en in de volgende vergadering een nadere regeling te treffen. Dhr. Oggel mist ook in de begrooting afschrijving op gebouwen en machines, zooals dat te vinden is bij alle reke ningen van fabrieken. Dhr. Kruysse: Daar kan eerst over gesproken worden als de rekening „winst en verlies" is vastgesteld. Dhr. Oggel: Ja, maar het wordt ook wel op de begrooting gezet. Dhr. KruysseEr is geen enkele fabriek die een begrooting maakt. Eerst op het einde van hei jaar kan rekening worden gehouden met afschrijving op gebouwen en machines. Dhr. Dieleman Die veranderingen die er moeten gebeuren, moeten die ook niet op de begrooting komen Dhr. KruysseDat valt onder de stichtingskosten, die waarde blijft in de boeken staan, en jaarlijks wordt dat afgeschreven. Ontvangsten art. VI. Dhr. Oggel vindt de post van 1600 te hoog. Den Voorz. komt deze niet te hoog voor, daar thans 79 lantaarns branden, waaronder 31 nachtlantaarns. Ook de behandeling kost meer dan de oude lantaarns. Dhr. Smies zou toch gaarne zien dat de lantaarns bij lichte maan niet werden aangestoken. De Voorz. denkt dat zulks beter bij de gemeentebegrooting kan worden behandeld, en stelt nu voor om de begrooting der fabriek vast te stellen op 14200. Dhr. Kruysse acht dit gevaarlijk, want wanneer straks bij de behandeling der gemeentebegrooting de posten worden verminderd en niet gelijk blijven aan die in de begrooting van de fabriek, dan zullen Ged. Staten aanmerkingen maken. De vaststelling wordt dus aangehou den tot na de behandeltng van de ge meentebegrooting. XVII. Vaststelling gemeentebegroo ting voor 1913. Bij den post schrijtloonen zegt de Voorz. dezen voor memorie te hebben uitgetrokken. Dhr. Oggel: Dus u is van meening die 100 niet noodig te hebben. De Voorz. zegt dat op advies van den Secretaris, die zegt absoluut thans geen hulp noodig te hebben, aldus is besloten. Allen nemen hiermede ge noegen. Onder uitgaven voor „licht en brand stoffen' wordt door de onderzoeks commissie opgemerkt dat in 1911 ƒ86,85 is uitgegeven en in 1912 ƒ200 is toegestaan, terwijl thans ook dit bedrag is geraamd. De commissie vraagt vanwaar dit verschil. De Voorz. zegt dat zulks het gevolg is van het houden van vergaderingen van verschillende vereenigingen, wat natuurlijk vuur en licht kost, en om nu niet aanhoudend voor af- en over schrijvingen te staan, die in degemeente- administratie zeer lastig zijn en veel werk medebrengen, hebben we het be drag maar wat hoog geraamd, wat evenwel niet wil zeggen, dat er roeke loos mee zal worden omgesprongen. Bij den postJaarwedde van den lantaarnopsteker op de Axelsche Sassing zegt de Voorz. dat men daar niet meer bereid is om voor 32 de lantaarns aan te steken.

Axelsche Courant | 1912 | | pagina 1