Binnenland. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Gemeenteraad van Axel. Met den trein van 10 u. 32 is H. M. de Koningin met Prinses Juliana en ge volg gisteren van het station Baarn naar den Haag vertrokken. De Koningin-Moeder deed haar uitge leide tot het station. De burgemeester van Ëaarn was bij het vertrek aanwezig. Om 11 u. 56 kwam het gezelschap in den Haag aan. Reeds lang van te voren had zich op het perron, achter de afsluithekken een dichte menigte verzameld, die luidkeels juichte toen de trein het station binnen reed. Ter ontvangst waren burgemeester van Karnebeek, generaal de Meester en H. M.'s opperstalmeester baron Rentinck aan den trein. H. M. onderhield zich met elk van de heeren eenige oogenblikken, waarna het Prinsesje hun een handje gaf. Buiten wachtte een gesloten rijtuig, maar de Koningin deed, ondanks den regen, den achterkap neerslaan en nam met het prinsesje op de voorste bank plaats. In kalmen draf reed men daarop naar het Paleis. Op het station en op het Bezuidenhout stond het zwart van de menschen. Dadelijk na aankomst van H. M. ten paleize werd de standaardvlag gehescheu. AXEL, 1 October 1912. In tegenstelling met andere jaren is de handel in aardappelen hier op het oogenblik erg slap en dit komt vooral hierdoor, dat met heele wagonladingen geweigerd worden, die bij aankomst voor een groot gedeelte bedorven zijn. Bij het inladen zien de aardappelen er goed uit, doch onderweg krijgen ze het bederf beet. Te begrijpen is het dan ook, dat jl. Zaterdag op de markt alhier weinig in aardappelen omging. Alleen industrie's konden een weinig geplaatst worden tegen ten hoogste 2,40 per 100 kilo, maar voor eigenheimers kon niet meer dan 2,10 worden bedongen. Dezer dagen passeerde onder de gemeente Zaamslag een wielrijder uit de gemeente Hulst, die zonder een sein te geven de menschen die hij inhaalde rakelings voorbij reed. Herhaaldelijk ging dit goed, tot hij weer een tweetal trachtte te passeeren, die hy aanreed, waardoor een hunner op zijde werd geslingerd en de rijder zelve tegen de straatsten sloeg. Wat de zaak voor den rijder nog onaangenamer maakte was, dat de twee door hem aangereden per sonen zich ontpopten als een inspecteur en een brigadier van de rijks veld wacht. Hij was dus terstond aan een goed kantoor om een bekeuring voor zijn overtreding op te loopen. M. Crt. Bij Kon. besluit is aan de na te noemen gemeenten, die door de uitgaven tot een behoorlijke inrichting van haar lager onderwijs vereischt, in verhouding tot hare middelen van andere uitgaven, onbillyk zouden worden bezwaard, een subsidie verleend, nl.Boschkapelle ƒ500; Hengstdijk 1000Overslag 850 Stoppeldijk 800 en Zuiddorpe ƒ1600. Zondagmorgen omstreeks 37s uur werd te Breskens de brandweer ge alarmeerd voor een uitslaanden brand in de wagenmakerswerkplaats van J. de Vlieger, staande aan de Markt. De bewoners werden wakker door de rook en het geknetter van 't vuur, daar werk plaats en woonhuis zich onder één dak bevinden. Een wagen en een paar karren, die ter reperatie stonden werden gered, doch werkhout, mallen en gereed schappen gingen allen verloren. De brandweer heeft veel brandend hout er uitgehaald en de belendende per- ceelen nat gehouden. De werkplaats brandde totaal uit. De oorzaak onbekend. Het perceel is verzekerd. M. Crt. Zondag werd te IJzendijke het 300-jarig besuan van de kerk der Ned. Herv. gemeente plechtig herdacht. Des morgens voerden ds. A. Carsjens te Oudega, ds. J. L. N. Zillinger Mole naar te Dordrecht en ds. E. K. Groene- veld Mz. te Oostvoorne, alle oud-predi kanten van de gemeente het woord, terwijl des namiddags ds. Pattist, de tegenwoordige voorganger, een gedach tenisrede hield. Uitvoerig zette deze spreker daarin de geschiedenis der kerk te IJzendijke uiteen. Het kerkgebouw dat inwendig ver sierd was, was beide diensten propvol. Het was een schoone, onvergetelijke dag voor de protestanten van IJzendijke, niet alleen maar ook voor die talrijke belangstellenden, welke uit de omgeving waren gekomen om getuige te zijn van dit plechtig feest. De Staatscourant bevat de opgave van het aantal gevallen van besmette lijke ziekten, dat in de week van 18 24 September ter kennis is gekomen van den centralen gezondheidsraad. In de provincie Zeeland kwamen voor 1 geval van diphtheritis te Arnemuiden, Goes en Ierseke, 1 geval van roodvonk te Colijnsplaat, 2 gevallen van roodvonk te Vlissingen. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 1 October 1912. C. v. D., 17 jaren, arbeider te St. Jansteen, is wegens diefstal veroord. tot 1 week gevang. A. A. v. O., 27 jaren, arbeider, en E. S. H., 25 jaren, grondwerker, beiden te St. Jansteen, zijn wegens vernieling ieder veroord. tot 10 of 10 dagen hecht. A. F. d. M., 24 jaren, dienstknecht te Axel, C. d. M., 20 jaren, veldarbeider te Wachtebeke, en P. J. d. M., 18 jaren, dienstknecht te Zuiddorpe, zijn wegens wederspaDnigheid ieder veroord. tot 14 dagen gevang. gen begeleiden ter inlijving. Dat lukte echter niet geheel en ai. Aaneentweetal werd alvast het verblijf in den trein ontzegd wegens dronkenschap. Van de rest zijn er te Groningen nog twee aan den zwier gegaan, welke in plaats van in de kazerne, onderdak bekwamen in de politie-provoost. Met no. 5 kwam H. behouden en wel aan. De heer D., commissionair in ef fecten te Bloemendaal, verloor Vrijdag te Haarlem op het Stationsplein een portefeuille met f 340. Deze werd ge vonden door den kantoorbediendezonder betiekking J. W. v. d. M., die haar deponeerde bij de politie. Als belooning kreeg de moeder van den eerlijken vinder een geldsom en de jongen zelf een betrekking. De „Vliss. Crt." heeft een bezoek gehad van den heer W. Westlake uit Londen, die in een roeibootje, geheel alleen, van Engeland naar Vlissingen is komen roeien. Het bootje is 18 voet lang, 3 voet breed en heeft een diepgang van U/j voet. De heer Westlake is den 3 Augustus van Londen naar Margate vertrokken en werd den 4 Augustus, met stormweer op ongeveer 25 mijl van Ostende opge pikt door de Belgische postboot „Rapi de", waarmede de heer Westlake naar Dover terugkeerde. Door het voortdu rend slecht weer werd de heer West lake ruim 3 weken te Dover opgehou den en eerst den 28 Augustus kon bij vandaar zijn tocht met zyn roeiboot voortzetien. Des morgens 10 uur verliet hij Dover en arriveerde des avonds 10 uur te Calais. Den 30 Augustus roeide hij naar Gravelines en vervolgens heeft hij ruim 3 weken in zijn rank vaartuigje doorgebracht. Hij roeide eerst van Gravelines naar Duinkerken en verder langs de Belgi sche kustplaatsen, de Panne, Ostende Blankenberghe, Zeebrugge, Heijst en Knocke, en daarna verder langsCadzand naar Nieuwersluis, om gisterenavond haltacht hier aan te komen. De heer Westlake zal nu binnenkort zijn tocht met zijn roeiboot voortzetten en eerst naar Antwerpen en Brussel gaan. Dan keert hij weer over de Schelde terug en hoopt dan binnen vier tot zes maanden, al naar gelang van het weer, steeds over open water, zijn einddoel Stockholm te bereiken. Gisteren zette de heer Wesley zijn reis naar Antwerpen voort, slechts ge kleed in een dun flanel, een tame lijk koude liefhebberij voor dezen tijd van het jaar. Een mislukte in lij iug. Dond 'i'dag zou veldwachter H., van Muntendam', een 5-tal lotelingen van 1911, behoorendé tot de Septembergroep, naar Gronin- - Te Barneveld is de landbouwer Schuld, terwijl hij een fietstochtje maak te, door een bewoner van een woonwa gen ernstig mishandeld. Nadat de man hem zulk een vuistslag gegeven had, dat hij met rijwiel en al in een sloot tuimelde, werd S. door de by den man behoorende vrouw op lang niet malsche wijze met een klomp behandeld. De politie heeft tegen de daders pro ces verbaal opgemaakt. Eerlijk duurt het langstEene eenvoudige boerenvrouw, die in Venlo inkoopen was gaan doen, verzocht aan bet Duitsche grensstation te Kaldenkir- cheu gekomen, den kommies hare waren te „verzollen". Na opgave van 't een en ander bepaalt de ambtenaar het te betalen bedrag, waarop de vrouw in haar eenvoud ant woordt, dat dit wel niet juist zal zijn want dat men haar in den winkel verteld had, dat ze veel meer schuldig zou zijn. De ambtenaar onderzoekt nu nauw keurig den inhoud en vindt zes stel nieuwe speelkaarten. Daar voor elk ingevoerd spel 60 Mark boete verschul digd zijn, moest de sukkel nu 360 Mark betalen en werd zij, omdat ze zooveel geld niet by zich bad, gearresteerd aldus vertelt de „'sHert. Ct." Vrijdagmiddag omstreeks 1 uur I sloeg op den Groenloschen weg het paard op hol van den heer J. B. Schu lingkamp te Zwolle bij Groenlo. De eigenaar, die mende, is waarschijnlijk voorover op den grond gevallen en was onmiddellijk een lijk. Vrijdag is de 27-jarige fruithande laar R. M. te Nieuw Amsterdam aange houden en naar het huis van bewaring te Assen overgebracht, onder verden king, dat hij op 23 dezer gepoogd heeft te Borger-Westerveen (gem. Emmen) een trein van de Dedemsvaartsche stoomtram wegmaatschappij te doen ont sporen, door opzettelijk een staaf dwars over den tramweg te leggen. De ma chinist wist door tijdig remmen de ont sporing te voorkomen. Overstroomingen in Hongarije. Ten gevolge van slagregens hadden in som mige gedeelten van Zevenbergen ern stige overstroomingen plaats. De plaats jes Etschdorf, Marosheviz, Gernyeszeg, Disznajo, Haseldorf, Palota, Ilva en Madjar Reen staan onder water. Bij Palota en Ilva is de spoordijk over een lengte van 200 M., bij Haseldorf over een lengte van 300 M. weggespoeld. Het heele gebied tusschen de Marosbeek en de Görgenybeek staat onder water. Te Etschdorf en Gerneoszeg zijn ver scheiden huizen ingestort. - Uit Keulen. De vleeschvergifti- gingen nemen een grooten omvang aan. In een zuidelijke stadswijk zyn twintig menschen onder ernstige vergiftigings verschijnselen ziek geworden. De 11 jarige zoon in een der aangetaste ge zinnen is gestorven, de moeder is ster vende. Dinsdag zijn nieuwe ziekte gevallen gemeld. De zieken moeten vleesch uit dezelfde slagerij hebben gekocht. Er is een ernstig onderzoek ingesteld. Zitting van 1 Maart 1912. Behalve dhr. van Driel zijn alle leden tegenwoordig. Voorzitter de Burgemees ter, secretaris dhr. J. A. van Vessem, De notulen der vorige vergadering wor den gelezen en goedgekeurd. Dhr. van Driel komt ter vergadering. I. Mededeeling ingekomen stukken. a. Missive van Ged. Staten, houden de goedkeuring van een raadsbesluil betreffende verkoop van gemeentegrond aan de spoorwegmaatschappij Mechelen- Ter Neuzen. Voor kennisgeving aangenomen. b. Een schrijven van den Raad der gemeente Zaamslag, dat hij in zijne laatste zitting besloten heeft om, inge volge een verzoek-van bet gemeente bestuur van Axel, om den grond vac de kanten van den Pouckepolderschen dijk af te steken en te doen werpen over de grove macadam op het midden van den weg. Voor kennisgeving aangenomen. c. Proces-verbaal van kasopueming bij den gemeente-ontvanger, waaruit blijkt, dat in kas is 569,44 overeen komende met de vertoonde gelden. d. Een schrijven van Ged. Staten, waarin wordt gewezen op het nut en het gemak voor het verkeer, wanneer in de gemeente op daarvoor geschikte plaatsen bordjes worden aangebracht, waarop de naam van de plaats voor komt. Burg. en Weth. stellen voor eenige bordjes aan te schaffen met den naam der gemeente, terwijl het op de open bare gebouwen kan worden geschilderd Dhr. de Feijter vraagt hoeveel er zullen aangeschaft worden. De Voorz. zegt daf het schrijven van Ged. Staten nog niet lang geleden is ingekomen, en daarom nog niet door B. W. zoo goed is voorbereid, maar in ieder geval zal het zoo verstandig mogelijk in toepassing worden gebracht. Dhr. Oggel meent dat het al behan deld was als verzoek van den A. N. W. bond. Dhr. Kruijsse zegt dat het toen als ongezegeld is ter zijde gelegd, maar dat hij toen gezegd heeft bij de behandeling der begrooting er wel op terug te zullen komen. Z. h. s. wordt besloten de aan schaffing der bordjes aan B. en W. over te laten. II. Verzoekschrift van de Vereeni ging van Nederlandsche schoolartsen om eene verordening vast te stellen, ten einde eene betere regeling te verkrijgen van het geneeskundig Staatstoezicht op de besmettelijke ziekten met het oog op den toestand in de Openbare en Bij zondere Lagere scholen. De Voorz. stelt namens B. en W. voor dit verzoek voor kennisgeving aan te nemen, omdat er practisch nog al moeilijkheden aan verbonden zijn. Dhr. Wolfert zegt dat het ook onge zegeld is. De Voorz. ziet hierin geen aanleiding om niet tot behandeling over te gaan, omdat het stuk meer eene mededeeling behelst dan wel een verzoek, vandaar ook de uitdrukking „Uw Raad stelle vast". Dhr. Wolfert meent ook dat het niet noodig is, omdat er toch altijd streng de hand aan wordt gehouden dat kin deren, aan eene besmettelijke ziekte lijdende, niet ter school worden ge zonden. De Voorz. zegt dat het hier geldt voor ziekten niet bij de wet geregeld. Z. h. s. wordt besloten tot het voor stel van B. en W. III. Verzoek van den Toeristenbond voor Nederland om den Bond te steunen door zich met een request tr- richten tot Z.Ex. den Minister van Financiën ter verkrijging eener betere regeling tusschen Oost- en West-Vlaanderen. De Voorz. stelt namens B. W. voor een adres te richten aan den Minister, -7

Axelsche Courant | 1912 | | pagina 2