28e Jaars?. wjmI Woensdag 2 October 1912 Nieuws- en Advertentieblad F. DIELEI voor Zeeuwsch-Vlaanderen, Buitenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AÜVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 8/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De Italiaansch-Turksclie Oorlog. In ambtelijke kringen te Constantinopel verzekert men, weinig vertrouwen te hebben in de zending van Reschid, omdat Italië zich onbuigbaar toont in de souve- reiniteitsquaestie. Weensohe bladen vernemen uit de omgeving van Reschid-pasja, dat deze beslist ontkent, een zending inzake den vrede te hebben en op weg naar Zwitser land te zijn. Hij gaat voor particuliere zaken naar Parijs, waar hij zijn zoon, secretaris van het Turksche gezantschap te Londen, zal ontmoeten. 't Turksche gezantschap te Parijs laat de volgende mededeeling open baar maken: De opperbevelhebber in Tripoli seint over het gevecht om Zanzoer, dat het gevecht een succes voor de Ottomaansche wapenen was. De vijandelijke colonne, die vooruit getrokken was, werd met aanzienlijke verliepen teruggeslagen men telde op het slagveld ongeveer 200 lijken van Italianen. Een officier en 2 soldaten zijn gevangengemaakt. De Turken hebben zich meester gemaakt van een vaandel, 200 kisten schietvoorraad en een groote hoeveelheid voorwerpen van verschillen den aard. De Italianen hebben slechts een onbeteekeneud heuveltje aan den zeekant bezet. Het feit, dat de Italianen, die 8 Juni hadden gemeld, dat zij Zanzoer hadden bezet, onlangs een grooten slag moesten leveren in de hoop de oase te bemachtigen, bewijst duidelijk dat hun verzekeringen onjuist zijn. DUITSCHLAND. Het bestuur van den Stedendag van Slees wij k -Holstein zal den 12den October te Kiel bijeenkomen, om te beraadslagen over middelen tot leniging van den vleeschnood. De kringen van de ver bruikers zien het meest afdoende middel in een afschaffing van het verbod van invoer van Deensche varkens. Jaren geleden zonden de Denen groote hoeveel heden varkens naar Duitschland. 1 oen echter in Denemarken een ziekte onder de varkens uitbrak, heeft men dit als aanleiding gebruikt, om den invoer te verbieden. Denemarken heeft na dien tijd zijn varkens naar Engeland uitge voerd, wat veel tijdroovender is en meer kosten meebrengt. Wordt de Duitsche grens weer opengesteld, dan zal het ongetwijfeld langs dien weg den uitvoer hervatten. Gevaar voor besmetting behoeft de Duitsche veestapel niet te vreezen, daar de maatregelen, die men in Dene marken tegen veeziekte neemt, in vele opzichten strenger zijn dan de Duitsche voorschriften. De Deensche varkens zou den in elk geval in een groot gedeelte van de behoefte aan varkensvleesch in Duitschland kunnen voorzien. In de commissie voor de duurte te Elberfeld heeft de directeur van het slachthuis, die naar Denemarken was gezonden om er versch vleesch te bestellen, meegedeeld, dat het vee daar tengevolge van de levendige vraag uit Duitschland zoo duur was geworden, dat de verzending van Deensch vleesch naar Elberfeld de kosten niet meer zou loonen. De commissie heeft daarom van den invoer van Deensch vleesch afgezien. De Wurtembergsche Stedendag heeft Vrijdag in zijn vergadering te Stuttgart besloten, zich tot de regeering te wenden met verschillende voorstellen tot leniging van den nood. Hij verlangt o. m. invoer van levend vleesch uit Argentinië. ENGELAND. De eigenaars van de katoenfabriek te Oldham, waar een deel van de arbeiders hun dienst hebben opgezegd, omdat de patroons zich ten onrechte, naar zij meenen, niet geldelijk voor een ongeval, aan een arbeider overkomen, aansprake lijk houden, hebben gedreigd, bij staking, tegen de voormannen van de betrokken vakvereeniging bij het gerecht een eisch tot schadevergoeding te zullen instellen. SPANJE. In verband met de spoorwegstaking in Spanje wordt uit Perpignan aan de Temps berichtDe trein, die Donderdag avond om zeven uur in Portbou aange komen is, bestuurd door ingenieurs en door een infanterie-officier, had groote moeilijkheden te overwinnen gehad, daar de stakers alle seinen langs den spoorweg onklaar gemaakt hebben. Op verschil lende stations werd de trein met een regen van steenen ontvangen, vooral in Lafiguera. Troepen en gendarmen moesten ten slotte optreden. Op den terugweg van het internationale station Cerbère naar Portbou is de trein midden in den internationalen tunnel blijven staan. De locomotief was onderweg onbruikbaar gemaakt, doordat men een buis voor stoomdruk had laten springen. Een uit Portbou te hulp gekomen locomotief bracht den trein in het station onder bescherming van leden der burgerwacht. Vrijdag hebben er te Mataro en San Feliu de Guixols ernstige onlusten plaats gehad. De gendarmes schoten er werden menschen gewond. Uit Portbou en Bar celona zijn troepen naar de centra der ongeregeldheden afgezonden. TURKIJE. De Bulgaarsche regeering heeft de mogendheden, in de eerste plaats de mogendheden van de Ttiple Entente, verzocht, Turkije te bewegen om zijn mobilisatie te staken, daar Bulgarije anders ook met zijn mobilisatie zou moeten beginnen. De officieuze Bulgaarsche Mir verklaart, dat de regeering tegenover de mobilisatie van Turkije wel zal weten, hoe zij haar plicht zonder aarzeling en zonder eenig vertoef zal moeten vervullen. Het vader land dient op elke gebeurlijkheid voor bereid te zijn. De omstandigheden waarin Turkije zijn Europeesche divisies mobili seert, zijn een formeele uitdaging, want totdusver was er geen sprake van geweest, dat de Turksche regeering van plan was, om legeroefeningen te houden. De Turksche regeering heeft de aan- vaukelijk verleende vergunning voor den doorvoer van het Servische oorlogsmate- rieel weer ingetrokken, gezien de onvol doende houding van de Servische regee ring. Het geschil over den doorvoer van dit materieel komt zeer ongelukkig op een tijdstip, dat de verbittering in Servië zoo groot is. De correspondent van de Köln.Ztg. te Belgrado seinde De pers hier legt betrekkelijk groote kalmte aau den dag, hoewel onder het geheele volk de overtuiging heerscht, dat men op het kantje van oorlog is. Het bericht, dat de Turksche regeering eindelijk het vervoer van den schietvoor raad voor Servië uit Uskub eerst heeft toegestaan, maar hem daarna te Zibefce aan de Turksch Servische grens plotseling weer opgehouden heeft, zet hier kwaad bloed en wakkert de geestdrift aan, om voor de stamgenooten met het zwaard op te komen, wat, zoo niet nu, dan toch in afzienbaren tijd onvermijdelijk is. De gemeenten in het binnenland heb ben, naar de Straza meldt, last ontvangen, om een gedeelte van hun veldvruchten ter beschikking van het leger te stellen. Hetzelfde blad gelooft, dat Turkije met zijn troepen maar schijnbewegingen uit voert, die geen gevaar voor oorlog mee brengen. Koning Peter heeft zijn vertrek naar Topola, dat op Zaterdag bepaald was, uitgesteld. Uit Uskub wordt geseind, dat daar weer twintig waggons oorlogsmaterieel voor Servië aangekomen en opgehouden zijn. Tomanovic, de Montenegrijnsche mini ster van buitenlandscbe zaken, is te Rome aangekomen, om met di San Giuliano eeu samenspreking te houden. Uit Athene wordt aan het Berliner Tageblatt geseind Sedert gisteren kan men hier zeer sterke teekeneu van on gerustheid waarnemen. Men is niet alleen ongerust over den toestand op de Balkan in het algemeen, maar ook over de be trekkingen tusschen Griekenland en Tur kije, daar het beloop van de diplomatieke onderhandelingen over Samos totnutoe geenszins bevredigend is. Verschillende Berichten. Vrijdagmiddag heeft zich te Londeu een opzienbarend voorval afgespeeld in de bar van het bekende hotel Hor seshoe aan den Tottenham Court road. Een vreemdeling, volgens enkele be richten een Duitsch-Amerikaan, Titus genaamd, die in het hotel had gelogeerd, schoot onverhoeds op twee klanten, die aau zijn tafel zaten, vervolgens trof hij de hotelhoudster en een vrouwelijke bediende en rende de straat op. Daar raakte hij twee van zijn vervolgers en schoot nog op een derde. Ten slotte werd hij overmand en opgebracht. De hotelhoudster is gestorven. De 12 jarige zoon van een blik slager te Berlijn maakte bij afwezigheid van zijn ouders aan het voeteinde van zijn bed een pistool vast. Toen ging hij naar bed en schoot met zijn teeneu het wapen af. De kogel drong hem in het hart; hij was oogenblikkelijk dood. Over de aanleiding tot die daad is niets bekend. Ongewenschte gasten hebben in den nacht een bezoek gebracht aan Mongeron, de plaats, onder den rook van Parijs, welker naam door de wan daden der auto bandieten in dit vroege voorjaar op aller lippen was. Door het breken van een ruit, die maar anderhalven meter boven den beganen grond is, hebben zij zich toe gang tot de secretarie verschaft. Geld werd evenwel niet gevonden. Blijkbaar uit woede daarover hebben ze in de kiezerslijsten een heidensche wanorde gesticht en, zonderlinge wraak, de registers van den Burgerlijken Stand van de jaren 1889 en 1893 gestolen Het parket van de Fransche plaats Corbeil is een schrikkelijke zaak be gonnen te onderzoeken. Een dertienjarige jongen verdween in 1906 in geheimzinnige omstandig heden en de ouders, werklieden van Oostenrijksche afkomst, verwittigden de overheid. Maar de zaak bleef even duister. Doch nu voor eenige dagen diende de broeder van den vermisten jongen eene klacht tegen zijn moeder in. Deze laatste zou hem gezegd hebben„Ik zal je dooden als je broer en jein den hot naast hem begraven De minnaar der vrouw werd' nu door het gerecht ondervraagd en deze ver klaarde, dat de moeder, na een twist, tegen hem dezelfde bedreiging had geuit. De Veiligheidsdienst heeft nu een onderzoek bevolen. De beschuldigde vrouw loochent de gezegden van haar zoon en van haar minnaar. De geesten spreken. De vorige week riep een vrouw, die van Italiaansche afkomst scheen, te Elseue een dienst bode, die in de keuken bezig was, toe, of zij haar niet eens de toekomst zou voorspellen. Het meisje had daar wel ooren naar. Nadat ze 9 frank had neer geteld, voorspelde de vrouw, die zeide mevrouw Loritta te heeten en ook een adres opgaf, dat ze binnen een jaar rijk zou zijn. Daar de dienstbode echter zeer licht- geloovig bleek, waagde mevrouw Loritta zich een stapje verder en beloofde voor 100 frank de geesten voor haar te zullen oproepen. De meid keek natuur lijk wat sip: 100 frank!, maar toen de „waarzegster" haar uitlei hoeveel moeite het haar kostte, de geesten te doen spreken en hoeveel ze anderen daarvoor rekende, liep de dienstbode met haar mee en liet de gevraagde som van haar spaarbankboekje afschrijven, die ze vervolgens de ander ter hand stelde. Maandag nu kwam mevrouw Loritta naar zij beloofd had, bij de goedgeloovige ziel terug. Ze had goed nieuws, maar om haar onthullingen volkomen te maken, moest zij haar nog eens honderd frank geven, die ze zou terug krijgen als de geesten gesproken hadden. Inderdaad leende de meid die som van haar mevrouw, maar wachtte ver geefs op de terugkomst van de „waar zegster". Aan 't genoemde adres was ze natuurlijk onbekend. Toen bemerkte het meisje pas, dat zij bedrogen was.

Axelsche Courant | 1912 | | pagina 1