No. 50. Zaterdag 28 September 1912. 28e Jaar m «y>i Van houtcn's Cacao Nieuws- en Advertentieblad Alvoor Zeeuwseh-Vlaanderen. F. ÖIËLfcMAA Buitenland. it Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 6Q Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De Italiaansch-Turkselie Oorlog. Uit Rome wordt aan de Echo de Paris over de vredesonderhandelingen geseind Uit goede bron wordt vernomen, dat tengevolge van een opdracht, die de Italiaansche afgevaardigden uit Rome ontvangen hebben, zij aan de Turksche gedelegeerden hebben doen weten, dat zij geen discussie meer wenschten te voeren over de suzereiniteit van Italië in Libye. Verder verzekert men, dat de Italiaansche regeering aan de Porte heeft medegedeeld, dat zij een zekeren termijn stelde voor het ontvangen van een beslissend antwoord op de Italiaan sche voorstellen en dat zij de beraad slaging niet tot het oneindige kon voort zetten. De afgevaardigde Martini, die over het algemeen nog al goed ingelicht is, heeft verklaard, dat Italië reeds de mogelijkheid onder de oogen heeft gezien van een afbreking van de onderhande lingen. In dat geval zou Italië oogen- blikkelijk de vijandelijkheden in de Egeïsche Zee hervatten. DUITSCHLAND. Over het overlijden van v. Marschall, den Duitschen gezant te Londen, wordt nog uit Badenweiler gemeld, dat hij al bij zijn aankomst daar ziek was. Kort geleden vertoonde hij zich wel op de pantoffelparade, maar Maandag vreesde men al het ergste. Hij is gestorven aan hartzwakte. De Norddeutsche roemt v. Marschall als een van de beste vertegenwoordigers der Duitsche diplomatie, waarvan Duitschland beroofd is op een tijdstip, dat men op zijn verdere werkzaamheid vertrouwen en hoop kon stellen. De Engelsche bladen, voor zoover zij van den dood van Marschall kennis kregen, erkennen, dat Duitschland er een groot verlies door heeft geleden. Hoe kort hij ook in Engeland is geweest, zegt de Westminster Gazette, dat zijn zending vredelievend en vriendschappe lijk was, is al gebleken. Het blad hoopt, dat zijn opvolger in denzelfden geest zal werken. Sir E. Grey heeft den Engelschen gezant te Berlijn opgedragen, aan de Duitsche regeering het diepe leedwezen van de Engelsche over den dood van Marschall te betuigen. Van het najaar zou Marschall de gast van koning George op Balmoral geweest zijn. Van de 6de compagnie van het 1ste garderegiment, die voor den krijgsraad te Potsdam terecht heeft gestaan, zijn maar twee man vrygesproken. De krijgsraad heeft dus de onregelmatig heden, welke de compagnie bij het schijfschieten om den prijs van den Keizer ten laste waren gelegd, bewezen geacht. Een luitenant van het 4de regiment van de garde heeft de misbruikeu ont dekt. Hij zag dat een soldaat bij het schijfschieten patronen uit zijn laars eu zijn broodzak te voorschijn haalde Zuiver en oplosbaar. Vol vetgehalte (cacaoboter). Volkomen ontwikkelde, pittige cacaosmaak. Ieder deelnemer aan den wedstrijd mocht maar 30 scherpe patrouen ver schieten, maar de compagnie in kwestie had een geheim fonds voor de aan schaffing vau patronen, die onder de manschappen verdeeld werden. Deze patronen stopten zij weg en verschoten zij ook. Zoodoende werden, daar alleen treffers als punten meetellen,hunkansen veel beter. Daar met snelvuur geschoten wordt, is het onmogelijk om uit te maken, hoeveel patrouenelkecompagnie precies verschiet. Zevenentwintig sociaal-democratische vrouwenvergaderingen hebben te Berlijn beraadslaagd over de duurte van de levensmiddelen en moties aangenomen, de regeering vragende om openstelling van de grens, afschaffing van invoer rechten op vee, vleesch, graan en vee voeder, afschaffing van het stelsel van bewijzen van invoer. Van het gemeente bestuur verlangt men dat het de be volking zoo spoedig mogelijk aan vleesch tot deu kostenden prijs zal helpen. ENGELAND. Naar men zegt, zal eerlang het be reden voetvolk uit het Engelsche leger verdwijnen. Het is een wapen, dat na den Boerenoorlog is ingesteld. Het doel is om infanteristen als geoefende schut ters snel te verplaatsen, maar de uit komst is geweest, dat goede bataljons infanterie werden verzwakt door er een deel van te paard te zetten en men uit deze geen al te beste ruiters maakte. Ter snelle verplaatsing van infanterie zijn tegenwoordig motorrijtuigen ook beter. SPANJE. Uit Catalonië komt bericht, dat de staking op het Catalaansche spoorweg net volkomen is. De Fransche treinen bereiken Port Bou niet. De stations zijn door soldaten bezet. TURKIJE en BULGARIJE. Uit Sofia wordt gemeld Tengevolge van de zeer onrustbarende geruchten in verband met den toestand op den Balkan, verklaart men in toongevende kringen, dat de Bulgaarsche regeering den ernst van het oogenblik volkomen beseft, maai nog niet alle hoop opgeeft, om de crisis te boven te komen. Echter is de onvermijdelijke voorwaarde voor het behoud van den vrede de invoering van afdoende hervormingen in Mace donië, met name de toepassing van art. 23 van het tractaat van Berlijn. De door Turkije beloofde hervormingen worden als volstrekt onvoldoende be schouwd. Een bondgenootschap van de kleine Balkanstaten tot een aanval op Turkije bestaat niet; wel is tusschen Bulgarije, Servië, Griekenland en Mon tenegro een toenadering tot stand ge komen, die echter niet noodzakelijk een vijandige bedoeling tegen Turkije heeft. RUSLAND. Op de Borodino feesten waren er een aantal veteranen van goed over de 100 jaarverscheidenen telden er over de 110. Een hunner, met name Laptet, vertelde aan verslaggevers opgewekt van den slag aan de Borodino, dien hij in 1812 had meegemaakt, en van Napoleon, dien hij had gezien. Volgens de Retsj blijkt nu, dat Laptef niet ouder is dan 82 jaar. Misschien heeft de oude man van den inval van de Franschen zooveel gehoord eu gelezen, dat hij in gemoede overtuigd is er bij te zijn geweest. Verschillende Berichten. Zondagmiddag steeg te Stockholm luitenant Dahlbeck met een eendekker op om, ten bate van den tweeden Kinderhulpdag, luchtpostbrieven uit te strooien. Op 200 M. boven de Varta- haven vliegende raakte zijn motor on klaar en hij viel in het water. Vlieger en vliegtuig doken geheel onder, maar kwamen spoedig weer boven, de vlieger nog op zijn plaats. Met een redding gordel sprong hij van zijn plaats en hield hij zich alsmede het vliegtui boven water, tot er van een oorlogsschip hulp opdaagde. - - Te St. Petersburg zullen in de vol gende maand sffihFengevechtën worden gehouden. Et is een groote aréna voor gebouwd, waarih 6000 mensctien 'over dekt kunnen zitten. Het plan is, ge regeld voorstellingen in vöor- en najaar te geven, 's Winters is het te koud en 's zomers gaan de gegoede'Peters burgers de stad uit. Er zijn veertig stieren en een zestig Stierenvechters uit Spanje aangevoerd. Evenals in Frankrijk zullen de stieren niet ten slotte afgemaakt worden. Ook Zullen zij doppen op de hoornd dbagen. Een taifoen. De Kölnische Zeitung bericht, dat een geweldige storm de kust der Ghineesche provincie Tsjekjang heeft geteisterd. De gezagvoerders van schepen, die na dat vernielingswerk koers zetten langs de getroffen kust, berichten, dat boomeu, daken van hui zen, gesneden houtwerk van tempels, meubelen, huishoudelijke voorwerpen, enz. in zee dreven. Waar de storm vloed gewoed had, heeft de telegraaf dagen lang verzwegen. Klaarblijkelijk had deze ook de telegraafpalen en -draden verwoest. Nu eerst aangekomen brieven be schrijven de ramp als geweldig. Inde omstreken van de stad Wensjoe heeft die plaats gehad. Verscheiden dorpen en steden zijn volslagen door het op gezweepte water verzwolgen. Het aantal dooden wordt op 30 tot 40.000 geschat. Dagelijks spoelt de zee ten zuiden van Tsj'ekjapg verscheiden honderden lijken aan land. Een enkele maal gelukt het, personen, die zich aan drijvende voorwerpen hebben kunnen vasthoudén, van den dood te redden. De taifoen was blijkbaar ook de oor zaak van het volgende, merkwaardige verschijnsel, dat zich in Sjanghai heeft voorgedaan. Daar regende het ul, rijstkorrels. Vermoed wordt, dat de geweldige storm in groote rijsthoopen geslagen is en de ko*rels Noordwaarts heeft gedreven. De Chineesche bevol king is echter van meeuiug, dat het werkelijk rijst heeft geregend, waf. ais een gunstig voorteeken voor de beves tiging van den toestand onder de repu bliek wordt beschouwd. Uit Tokio meldt men Sedert 22 dezer heerscht een ernstige taifoen, die overal, doch vooral aan de Zuidkust groote schade aauricht. De Fransche kruiser Dupleix is vooè Joko- hama van de ankers geslagen eu op de kust geworpen. Maandag is het schip echter weer vlot geraakt. Te Shimonoseld is een Japansche pakketboot gekonken, en de opvarenden zijn vermoedelijk verdronken. Door verschillende vaartuigen, waar onder twee Japansche pantserschepen, werd ernstige averij beloopen; 4 torpedo jagers en 5 torpedobooten leden schip breuk. Een telegram uit Tsurugi van 22 dezer meldt, dat een torpedoboot is gezonken en dat de bemanning iu de golven omkwam, 2 audere vaartuigen beliepen zware averij. Te Nagoya is een school omgeblazen. 1XELSCHE COURANT

Axelsche Courant | 1912 | | pagina 1