Landbouw. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Vooruitgang II. Het betrekkelijk hooge chloorgehalte van het 40 °/0 kalibemestingszout maakt het niet wenschelijk om deze meststof in het voorjaar te gebruiken bij de bemesting der aardappels. Men wende dan liever patentkali aan. Sommige landbouwers gebruiken evenwel voor de aaidappelbemesting in het najaar kaïniet. In dit geval kan men het kaïniet zeer geschikt vervangen door het 40 kalibemestingszout. Wij wen- schen ook nog even te wijzen op de beteekenis, welke het hooge kaligehalte van dit bemestingszout heeft voor som mige gronden. Er zijn gronden, die van nature de geneigdheid bezitten, om dicht te slibben en waarvan de structuur bij eene bemesting met eene groote hoeveelheid kaïniet achteruitgaat. Voor deze gronden is het bepaald wenschelijk om in de behoefte aan kali te voorzien door eene bemesting met een hoog pro centisch kalizoutook in dit geval dient men het kaïniet te vervangen door het 40 kalibemestingszout. Als wij ons niet vergissen, zou ge noemd zout, ondanks zyn hoog chloor gehalte, ook niet ongeschikt zijn bij de bemesting der boomgaarden. Wij stem men gaarne toe, dat voor de boom gaarden het patentkali de aangewezen kalimest is, doch wij gelooven vast, dat men zonder eenig gevaar dezen kali mest bij de boomgaardbemesting wel eens afwisselen kan met het 40 0/„ kalizout. Het groote voordeel, dat de Nederlandsche landbouwers hebben bij het inburgeren van het 40 kalibe mestingszout is natuurlijk gelegen in de veel geringere vervoerkosten. Stel, dat een landbouwvereeniging 6 wagons kaïniet noodig heeft en dat zij deze nu vervangt door 2 wagons 40 °/L bemestingszout, dan is het duidelijk, dat zij in het laatste geval een aanzienlijk bedrag aan transportkosten uitwint. In Duitschland is het 40 kalibemestings zout reeds zeer veel in gebruik en ook in ons land begint het vasten voet te krijgen. Het is in het eigen belang van de landbouwers, om te zorgen, dat deze nieuwe meststof in voldoende hoeveel heid aan de markt komt, hoe ruimer keuze de landbouwers hebben ingoede en goedkoope meststoffen, hoe beter onze landbouw zich ontwikkelen kan Reeds een paar jaren wordt door het kalisyndicaat het 40 °/0 kalibemestings zout in beperkte hoeveelheid onzen land bouwers aangeboden. Blijkt het nu door het gebruik, dat deze poging om de nieuwe meststof in te voeren, door de landbouwers wordt gewaardeerd, dan zal ongetwijfeld het quantum, voor ons land beschikbaar gesteld, grooter ge nomen worden en zullen onze land bouwers, nog beter dan voorheen, zich op goedkoope wijze kunnen voorzien van den onmisbaren kalimest. zoo dikwijls door het weer was teleur gesteld en daardoor zelve ook duizenden moest teleurstellen, boven Selzaete een prachtige vlucht volbracht met zijn Blériot vliegmachine. In den tijd van ruim een kwartier te beginnen om 6 uur, steeg dhr. Van der Burg, begunstigd door prachtig vliegweer, tot op groote hoogte en vloog over de omliggende plaatsen. Daar men vreesde dat de aviateur door de duisternis zou verrast worden schoot men op het vliegterrein vuur pijlen af en stak men een vuur aan om de plaats van daling kenbaar te maken, waar dan ook kort daarna dhr Van der Burg den vasten grond onder zich had en door de geestdriftige menigte werd toegejuicht. Door de Arrondissements Rechtbank te Middelburg werd in de zitting van heden veroord. wegens niet voldoen aan het bevel van een ambtenaar P. B. G., 35 j., landb. te Sas van Gent, tot J 10 boete of 10 dagen hechtenis. Valsclie reispas. De rechtbank te Haarlem heeft gisteren denburgemeester van Zaandam, jhr. mr. C. A. E., schuldig verklaard aan het doen opmaken van een valschen reispas voor zijn zoon en hem veroordeeld tot 5 dagen gevangenis straf. De eisch was 1 maand. JV. R. Crt. AXEL, 24 September 1912 Zaterdag werd alhier bij Gilijamse aanbesteding gehouden voor de levering van 25.000 K.G. superfosfaat, ten be hoeve van de vereeniging .Vooruitgang is ons Streven" alhier. Inschrijvers waren de heeren Oggel, te Axel voor 2,34P. Scheele, te Neuzen voor f 2,28G. Dees, te Hoek voor 2,28 Hamelink, te Neuzen voor 2,24 en W. Bedet, te Neuzen, voor 2,23 Voor de levering van 8.500 K.G. kaïniet was slechts één inschrijving ingekomen, nl. van de firma Oggel voornoemd voor 2,09. De levering werd gegund aan de laagste inschrijvers. -- Gisterenochteud werd onder deze gemeente om 7 uur een vliegmachine in de lucht opgemerkt, waarin twee personen waren gezeten. Zondagavond heeft de vliegenier Van der Burg, die in den laatsten tijd De Westkapelsche zeedijk. Uit de rekening van den polder Walcheren blijkt, dat aan de Noordwatering, waar onder ook de Westkapelsche zeedijk valt, in 1911 voor gewoon en buiten gewoon onderhoud en herstel van storm schade uitgegeven is 67.389.56y2 en aan de Oost-, Zuid en Westwatering te zamen slechts 38.907.60 Op de voorloopige raming van 1913 komt de Noord watering voor met een bedrag van 77.850 terwijl totaal uit getrokken is 113.550. Wel een bewijs, dat die dijk nog steeds schatten kost. Men meldt uit Terschelling, dat door H. M. de Koningin een bedrag van 200 is geschonken, om te voorzien in den eersten nood der gezinnen van den op 9 September j.l. door het omslaan van een loodsjol noodlottig omgekomen zeeloods F. Bloem en den matroos van het loodswezen A. Starrenburg aldaar. Tegen den prikkelbioscoop. Naar de N Ct. verneemt, heeft zich te Arnhem een comité gevormd, dat trachten wtl een dusdanigen invloed op den aard der aldaargegevenmiddagvoorstellingen der bioscooptheaters uit te oefenen, dat deze voorstellingen ook werkelijk ge schikt worden om door de jeugd bezocht te worden. In de Donderdag gehouden ver gadering van de Ned. Bank verscheen, naar het „N. v. d. D." meldt, geheel onverwacht de min. van Financiën, mr. M. J. C. M. Kolkman, met twee hoofdambtenaren van zijn departement. De Minister richtte zich tot den president en hield een toespraak, waarin hij groote waardeering uitsprak voor de vele be langrijke diensten, door mr. Van den Berg bewezen, waarna hij ham namens H. M. de Koningin de hooge onderschei ding van ridder-grootkruis in de orde van den Ned. Leeuw overhandigde. De leer Van den Berg bracht daarop diep getroffen dank voor de onverwachte tuide. iEen vriendelijke ontvangst. Bij het bezoek, dat de nieuwbenoemde burge meester van Berchem, de heer W. ieyzer te Utrecht, dezer dasen aan zijn nieuwe gemeente bracht, is hij ontvangen door een scheldenden troep, die hem door het dorp leidde en bij zijn vertrek met steenen nawierp. K. R. Crt. Te Assen is gearresteerd de 38- j^rig® Antje A., wegens poging tot ver- giftiging van haar man. Omtrent de poging tot vergiftiging op Lombok onder Assen wordt nader gemeld, dat de gearresteerde, Antje Ph., eene 38 jarige vrouw, haar man met vergiftigde boonensoep van het leven had willen berooven. Haar man, dit bij het eten bemerkend, ging hiermede naar een dokter om het te laten onder zoeken, die hem aanraadde de justitie er van kenuis te geven, met het ge volg, dat de verdachte in hare woning werd gevangen genomen en na verhoor door den rechtercommissaris in het Huis van bewaring is opgenomen. Avp. Zonderling bezoek. Het hoofdbu reau van politie te 's Gravenhage kreeg Donderdag een zonderling bezoek. Er meldde zich om onderstand aan een vrij net gekleede Fransch sprekende heer, die zeide George van Orleans, hertog van Aumale, te zijn. De politie begreep er spoedig alles van. Een hertog, die om onderstand en onderdak komt vragen, is wel iets buitengewoons. Daar hij opgaf uit Ar- mantières te komen werd telegrafisch daarheen om inlichtingen gevraagd. Uit het antwoord bleek, dat men hier te doen had met zekeren heer Thibault, die reeds gedurende 16 jaren in een krankzinnigengesticht te Armantiéres verpleegd werd, maar daaruit dezer dagen ontsnapt was. Door de zorgen van het hoofdcommissariaat werd den man tijdelijk onderdak verschaft in een hotel, waarna twee verplegers uit Ar mantiéres overkwamen en hem mede terugnamen. In een gesprek met den chef van de recherche had de gewaande hertog verklaard, dat hij om politieke redenen in een gesticht werd opgesloten gehou den en dat hij nu naar Nederland was gekomen om de tusschenkomst onzer Koningin in te roepen, ten einde te beletten, dat hij wederom van zijn vrijheid zou worden beroofd wanneer hij in Frankrijk terugkeerde. N. R. C. In Maaseyk Dicht bij de Holland- sche grens had gisteravond een zeer ernstig auto-ongeluk plaats; doordat een band van een auto sprong reed het voertuig tegen een boom met het nood lottig gevolg dat van de inzittenden twee meisjes werden gedood en de moe der en de chauffeur levensgevaarlijk gewond werden. Te Zaandam is de 81-jarige V. D. door een fietsrijder onderstboven gere den. De man liep dientengevolge een zóó ernstige hoofdwonde op, dat zijn oogenblikkelijke overbrenging naar het ziekenhuis te Amsterdam noodzakelijk was. Ren zeldzame vergissiwg. Bij het 8e reg. inf. te Arnhem is dit jaar ingevolge een strafbepaling der Militiewet een milicien uit Zevenaar ingedeeld, die in 1911 verzuimd had, zich voor de militie te doen inschrijven. Uit zyn geboorteacte is nu gebleken, dat de man niet in 1892, doch in 1893 is geboren, dus behoort tot de lichting 1913 en derhalve ten onrechte voorde lichting van 1912 is ingelijfd. De man zal zich met een adres tot H. M. de Koningin wenden, teneinde oDtslag uit den dienst te verkrijgen. Op het Weenaplein te Rotterdam heeft een hevige vechtpartij plaatsgehad, Drie personen molestreerden in het café van E. S., een buffetjuffrouw. De kastelein kwam de juffrouw ter hulp, waarop het drietal zich van biljartqueu'i meester maakte, den kastelein daarmee te lijf ging en alles dreigde kort en klein te slaan. Het ging er Spaansch toe. De kastelein, op zelfverdediging bedacht, kreeg een revolver en loste eenige schoten op de drie mannen, met het gevolg, dat een hunner, G. L., uil de Gouvernestraat, een schot in dei buik en een schot nabij het rechteroog kreeg. De beide anderen ontkwamen, De gewonde man is per brancard naar het ziekenhuis vervoerd en daar ter verpleging opgenomen. De negentienjarige boerenknecht Jan van der Veen te Meerland onder Midwolde kwam gisteren met geladen geweer te vallen. Het schot ging af en trof hem in den hals. De ongelukkig was terstond dood. Een tonijn. Men schrijft uit Katwijk aan Zee aan het L. Dbl. Aan boord van den logger „K. W, 171 Noordzee V", der n. v. „Noordzee- visscherij", is een bijzonder groote visch gevangen, n.l. een tonijn. Deze vis schen, die tot de familie der makreelen behooren, vinden hun gewone verblijf plaats in de Middell. Zee. De laatste twee jaren echter kwamen zij veel in de Noordzee voor en zoo werd ook deze tonijn in de Noordzee gevangen op 55 gr. 10 min. N. B. Het dier had een lengte van circa 2.50 M. en woog tegen de 150 K.G. Op haringafval azende, was hij achter de „K. W. 171" meegezwommen. Toen men dit aan boord bemerkte wierp men een hoek overboord, waarmee kabel jauwen worden gevangen. Toen het dier dezen echter in den bek kreeg, brak hij af als glas. Daarna werd er een buitengewoon dikke gesmeed en deze werd, van aas voorzien, aan een dik touw neergelaten. Toen de tonijn nu hieraan vastzat, ontwikkelde hij zulk een kracht, dat vier mannen de lijn niet konden vasthouden. Uren is men bezig geweest den kolossus aan boord te krijgen. Door hem lussen om het lichaam te werpen, is het eindelijk ge lukt. Hij is toen geslacht en het vleesch er van is gezouten. Dit smaakte goed; ingezouten tonijn vormt dan ook een handelsartikel in de landen rondom de Middell. Zee. Een kranig ventje. Donderdagmor gen omstreeks halt tien waren twee jongens aan 't graven nabij de Lighallen aan den Hommelschen weg te Arnhem. Plotseling stortte de grond in en bedolf den 13-jarigen v. d. W. Zijn broertje van vijf jaar had de tegenwoordigheid van geest het zand om den mond weg te halen, en daarna zijn vader en een buurman te halen. Aan dezen gelukte het, den jongen uit zijn benarde positie te bevrijden. Was de kleine niet zoo flink geweest, dan was zijn broer zeker gestikt. Een eigenaardig bezoek werd Vrijdag ter zetterij van de Graafschaps bode te Doetinchem gebracht. Juist terwijl men bezig was met het klaar maken van de laatste vorm kwam een paard uit de naastgelegen marechaussee kazerne onverwacht de zetterij indra- ven, hetgeen natuurlijk de noodige con sternatie veroorzaakte. Gelukkig kon het dier, nadat het de geheele zetterij was doorgewandeld, gegrepen worden. Schade werd niet aangericht. A. Ctt. Vrijdagavond is nabij het station Bunde de buitengewoon opzichter der Staatsspoor, Kruisink, door een trein aangereden en zoo zwaar verwond, dat hij enkele minuten na het ongeval overleed. Kwajongensstreek. Op den hoogeu Westzanerdijk tusschen Zaandam en West zaan, reed een wagen bespannen met twee paarden, waarin behalve de bestuurder nog 6 personen zaten Door dien een paar jongens de paarden aan het schrikken maakten, sloegen de die ren op hol. De inzittenden wisten allen voor en na van den wagen te springen zonder zich ernstig te bezeeren. De bestuurder bleef echter op den vagen, die weldra tegen een lantaarnpaal aan- slingerde. Hij viel er af, kwam onder de wielen en brak zijn voet. Een eind verder holden de paarden, nog altijd met den wagen achter zich, bij den dijk neer fen kwamen daar tot staan.

Axelsche Courant | 1912 | | pagina 2