Gemengd Nieuws. scènes en incidenten als die van vorige jaren te voorkomen, waardoor het aan zien van het Nederlandsche Parlement wordt neergehaald. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald,'dat de verkiezing, welke noodig is geworden door het ont slag van dr. A. Kuyper, als lid van de Tweede Kamer in het kiesdistrict Ommen, zal plaats hebben op Woensdag 9 October, de stemming, zoo noodig, op Maandag 21 October, de herstemming, zoo noodig, op Maandag 28 Oct. d. a. v. AXEL, 20 September 1912 De firma P. Molenaar Co., te Westzaan, zond ons een album met kinderportretten en dankbetuigingen, welke zij in den loop der jaren onge vraagd van de verbruikers van haar kindermeel heeft mogen ontvangen. Dit album, waaraan de meeste zorg is besteed, ziet er niet alleen keurig uit, maar het bewijst ook, dat door zeer velen de meest gunstige resultaten met het Molenaar's Kindermeel verkregen zijn. Vooral door de moeders zal dit album met genoegen worden gezien en gelezen. Op aanvrage wordt het aan allen die belang stellen in de voeding hunner zuigelingen gratis toegezonden. De H. B. S. te Neuzen. In de toelichting tot de begrooting van binnenlandsche zaken leest men bij art. 120 het volgende By de ontwerp begrooting van Hoofd stuk V der Staatsbegrooting voor 1912 (uitgewerkten en toelichtende staat, bladz. 67) werd melding gemaakt van een plan tot stichting, in Zeeuwsch Vlaanderen, van eene school, die uit sluitend de hoogste drie klassen van eene hoogere burgerschool met vijfjari gen cursus zou omvatten. Dit plan heeft thans vasten vorm aangenomen de Raad der gemeente Neuzen besloot, dd. 3 Juli 1912 tot oprichting van zulk eene school over te gaan. Ongetwijfeld zal deze school voorzien in eene behoefte, die in geheel Zeeuwsch Vlaanderen, en met name in het Ooste lijk deel, levendig wordt gevoeld. Dat nog niet eerder in deze streken be woond door nagenoeg een vierde gedeel te van het geheele inwonertal der pro vincie Zeeland eene hoogere burger school gesticht werd, is vermoedelijk in hoofdzaak slechts hieraan toe te schrijven, dat de kleine gemeenten, die men hier aantreft, ieder op zich zelf geen genoegzaam financieele draag kracht hebben, om zulk eene school in stand te houden. De gemeente Neuzen, die thans de hand aan de ploeg heeft geslagen, is door haar ligging aan twee spoorlijnen en aan een geprojecteerden tramweg voor de vestiging der school als aange wezen. Haar finantieele toestand is echter niet gunstig. Trouwens al ware dit wel het geval, het zoude niet billijk zijn de kosten eener school, waarvan zoovele gemeenten zullen profiteeren, nagenoeg geheel op de schouders van ééne harer te laden. Het bij de Tweede Kamer aanhangig wetsontwerp in zake de subsidieeriug vaa gemeentelijke hoo gere burgerscholen enz. zoude, tot wet verheven, ook hier de oplossing bren gen bijdragen door alle belanghebbende gemeenten. In afwachting daarvan zal echter het Rijk een extra-subsidie moeten verlee nen, welke zal zijn te herzien, zoo be doeld ontwerp tot wet wordt verheven. Slechts by toekenniug van een subsidie van J 10.000'sjaars zal het der gemeen te Neuzen mogelijk zijn de school te exploiteeren. Daartoe doet de onder- geteekende dan ook het voorstel, en zulks met te meer te meer vrijheid, omdat onder de gegevenomstandigheden op de totstandkoming eener bijzon dere middelbare school bestaat voor hands geen uitzicht de thans gevon den oplossing hem de beste voorkomt. Drieërlei voordeel biedt z. i. deze oplossing. Vooreerst is de fragmenta rische school, welke men hier wenscht te stichten, goedkooper dan een volledi ge, zelfs als men de meerdere kosten van het te reorganiseeren meer uitge breid lager onderwijs daarbij in reke ning brengt. Bovendien is een langer bezoek van de lagere school voor de leerlingen uit een paedagogisch oogpunt aan te bevelen en ten slotte zullen door dit schooltype de levensvoorwaarden der bijzondere m. u. 1. o. scholen eer verbeterd dan benadeeld worden. Vermits het in de bedoeling ligt de hoogere burgerschool met 1 September 1913 te openen, zal over dat dienstjaar 4/12 van 10,000 of rond 3350 noodig zijn, welk bedrag is uitgetrokken. 1) In totaal vorden de kosten op i 24.000 a 28.000 geschat.) PREDIKBEURTEN TE AXEL. Ned. Herv. Kerk. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Kerk B Een inwoner van Watergraafsmeer bracht ter kennis van de politie, dat uit de slaapkamer een gouden dames horloge ontvreemd was Onmiddellijk viel de verdenking op de dienstbode, omdat deze een maand geleden een bankbiljet van j 40 had ontvreemd. Haar bekentenis was toen een reden geweest dat men het zaakje blauwblauw had gelaten. Nu echter bleef'ze hard nekkig ontkennen. Ook in bet ver hoor, dat de politie haar atnam, vol hardde zij bij de eenmaal aangenomen bouding De recherche stelde een onderzoek in en in een stadsbank van leening te Amsterdam vond zij weldra het ontvreemde voorwerp. Een volledige bekentenis volgde daarna. - Een schilder te Groningen was bezig op een ladder eenige werkzaam heden te verrichten, toen de ladder plotseling omviel en de man naar beneden stortte. Hij viel op een hek en bleef daarop met het been hangen, zoodat de kuit geheel werd openge scheurd. Hij brak bovendien een arm en bekwam een hersenschudding. Zijn toestand is zorgelijk. Iemand uit Assen ging van daar met zijn auto naar Groningen. Bij Haren reden vier dames, ook uit Assen, voor hem. Eén schrok, werd angstig en stak •den weg over. De heer B. kon een aanrijding niet voorkomen. De dame kwam onder het voorwiel en sloeg met het hoofd tegen de tree plank aan, waardoor een groote hoofd wonde ontstond. De automobilist had geen schuld hij heeft zoo hevig geremd, dat de auto tusschen de boomen terecht kwam en ernstig beschadigd is. Gisternamiddag is bij oefeningen van het 4de regiment in de duinen bij Katwijk de milicien Van Gelderen, uit Rotterdam, in garnizoen te Delft, ernstig aan den hals verwoud door een losse patroon, afgeschoten door een achter hem liggenden soldaat. Medische hulp was zeer spoedig ter plaatse. Per bran card werd de milicien naar het Sana torium te Katwijk vervoerd hij is daar verbonden en daarna naar het hospitaal te Leiden gebracht. Een tweede raili cien, te Gouda in garnizoen, werd licht gewond aan het linkeroor. De 28-jarige bootwerker A. G. te Rotterdam heeft op de gehuwde vrouw M. P. V., wonende Schied. Dijk aldaar een aanslag gepleegd, nadat hij haar bij afwezigheid van haar man gedurig had lastig gevallen. Hij miste evenwel zijn doel (hij had op haar geschoten) en richtte toen het wapen op zichzelf waarbij hij zich wel zwaar maar niet doodelijk kwetste. Woensdag werd door een 18-jari- gen kantoorbediende van den huiden handelaar K. te Rotterdam bij de Dis conto maatschappij een quitantie van 3200 geïnd. Hij kwam niet bij zijn patroon terug en is vermoedelijk voort vluchtig. In de buurtschap Hemden aan de Pruisische grenzen bij Aalten smokkel den twee Hollanders twee koeien over de Pruisische grenzen. De Pruisische kommiezen, die dit bemerkten, som meerden hen te blijven staan. Toen ze vluchtten, werd op hen geschoten en werd éen nog al erg gewond. Door verkeerden wisselstand, ver moedelijk veroorzaakt doordat spelende kinderen het wissel hadden omgegooid, is te Zwijndrecht de benzinemotorwagen die kipkarren met zand van de rivier naar het spoordok vervoert, omgeslagen. De ongeveer 4000 K.G. zware motor -kwam eenige meters verder in het zand terecht, terwijl vier kipkarren met zand op de machine vielen. De machinist, die in het zand sprong, bleef ongedeerd. Met dommekrachten zijn 25 werk lieden met veel inspanning er in ge slaagd alles weer overeind te brengen. Een verpleegster van het Sint- Joris-gasthuis te Dellt, die aan hare collega's, ten behoeve der stakende glasblazers steunbonnetjes verkocht, is den volgenden dag bij den directeur ontboden en met de 6 weken ontslagen. Vier zusters, die tegen dit ontslag pro testeerden, werden eveneens over 6 weken ontslagen, Eén moest reeds dadelijk vertrekken. Ouderliefde. Men meldt d.d. 17 Sept. uit Princenhage aan het „D. v.N." J.l. Zaterdag ging alhier aan het Dui tenhuis zekere vrouw v. Z. er stilletjes van door naar Antwerpen en liet haar man met 4 jeugdige kinderen beneden 6 jaar achter. De -man, die stiefvader ovet de kinderen was, verliet Zondag j. 1. eveneens de woning en liet de kinderen aan hun lot over. Thans zijn dezen opgenomen in het gesticht voor verwaarloosde kinderen. De 25 jarige Grietje S., die onlangs te Groningen van een donderslag zóó schrok, dat hare verlamming, waaraan zij 10 jaren leed, scheen geweken, is thans bijna geheel hersteld. Ook kan zij weer spreken. Te Meppel is door de marechaus- sées proces verbaal opgemaakt tegen den heer Gr., uit Zwolle, oud- Geref. predikant, verdacht, onbevoegd de ge neeskunst te hebben uitgeoefend. Sinds eenigen tijd hield hij te Meppel zitting voor de behandeling van rheumatiek- lijders. A>p. Het gebrek aan flesschen tenge volge van de glasblazersstakingontstaan, heeft de distillateurs te Schiedam ge noopt uit het buitenland flesschen te betrekken. Gisterochtend zijn uit Ger- resheim bij Dusseldorf de eerste 25,000 flesschen per spoor aldaar aangekomen. Voor andere firma's zijn meerdere zendiygen onderweg. Zoo vernam de „Sch. Ct.". dat o.a. de Ned. Gist-en Spiritusfabriek te Delft een millioen flesschen in Duitschland heeft besteld. Te Elburg is gisteren het 3 jarig dochtertje van S. Hopman door een molenaarswagen overreden. Kortdaarna is het kind overleden. Te Wildervank is gisteren een 7-jarig zoontje van den landbouwer J. de Jonge onder een wipkar geraakt; het knaapje was onmiddellijk dood. Door de opsporingsbrigade werd in de Lange Leemstraat te Antwerpen zekere J. v. d. V. aangehouden, een 31-jarige Hollander, die voor verschil lende nachtelijke diefstallen, te 's-Her-1 togenbosch gepleegd, werd opgezocht. Zijn uitlevering isdoorHollandgevraagd. Dit heerschap, een gevaarlijke kerel, was nauwelijks een week hier, zegt het „Hbl. v. Ant.", en had reeds kennis gemaakt met een dienstmeid, die alleen met twee juffrouwen in een groothuis woont. Hij ging juist met zijne vriendin wandelen, toen onze politie hem in der kraag vatte. Waardeering. Te Stratum (N. Br.) hebben de onderwijzers niet voldaan aan het tot hen gerichte verzoek, de schoolkinderen, die het op straat nogal bont maakten, huiswaarts te geleiden, wat te begrijpen is. In de jongste Raadszitting was een verzoek aan de orde, door de onder wijzers gedaan, hun salarié te verhoo- gen. B. en W. hadden voor de bespreking het salaris voor eiken onderwijzer per uur berekend. De heer Caron merkte op, dat als hij zijn positie stoohulzenfabrikant - vergelijkt met het hoofd der school, dan blijkt, dat het hoofd 927 uur werkt tegen hij 2400 uur. Als hij hetzelfde uurloon had, zou hij spoedig rijk zijn. Er heerscht volgens spr. een geest van ontevredenheid. Als het hoofd der school niet door zijn godsdienstgevoel getemperd werd, was hij waarschijnlijk een socialist. De heer Rump spijt het niet, dat de onderwijzers vertrekken, omdat ze te weinig salaris hebben. „Nieuwe kunnen niet beroerder zijn, dan die wij thans hebben.'' De heer Wintermans zegt, dat het hoofd der school een braaf man van christelijke beginselen is. Het lid Raup Ik zie Mackay, hoofd der school eer aan voor een anarchist en huichelaar, dan voor een christen. Het verzoek om salarisverhooging is natuurlijk afgewezen. Dinsdag is by Ditton Junction, niet ver van Widness, een schrikkelijk spoorwegongeluk gebeurd. De loco motief van den sneltrein ontspoorde, botste tegen het hooge spoorbrughoofd aan en sloeg om. De trein, die van de locomotief was losgebroken, gleed in aldoor sneller vaart van de helling. De twee voorste wagens ontspoorden en werden tegen het perron van het nabijliggende station verbrijzeld. Alle reizigers daarin werden terstond gedood Een paar volgende wagens raakten iu brand, vermoedelijk door sintels uit de locomotief. Verscheiden reizigers, meest Welschen, kwamen in de vlammen om. De ingevallen duisternis belemmerde het reddingswerk. De twee laatste wagens van den trein bleven nagenoeg onbeschadigd. In het géheel zijn er 16 dooden en een 50 gekwetsten. Van de verbranden zijn er verschei den onherkenbaar. De meeste gewonden --- met brand en kneuswonden zijn te Liverpool in het gasthuis opgenomen. De machinist is onder de gekantelde locomotief doodgedrukt, nadat hij vruch teloos had pogen te redden. De stoker is wonderbaarlijk ontsnapt. Men vreest dat het aantal dooden zal toenemen. Koers van Belgisch geld. (Medegedeeld door Van Heel Co). Volgens Holl. noteering 47.59. Belg. 210.15. Telegrafisch Weerbericht van het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt (bij Utrecht). Verwachting tot den avond van Zaterdag 21 September: Zwakke tot matige Noordoostelijke tot Oostelijke wind. Meest licht bewolkt. Droog weer. Zelfde warmtegraad. Kans op nachtvorst. Zondag 22 September 1912. Voorm. 9 ure Dhr. L. Dek (van Ivruiningen). Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz Voorm. 9 ure Ds. J. H. Lammertsma Nam. 2 ure Leeskerk. Ds. Chr. Bruins. Ds. Chr. Bruins. Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Gereformeerde Kerk (Weststraat. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk.

Axelsche Courant | 1912 | | pagina 2