„Vooruitgang is ons Streven" DIENSTBODE. itubrkachclkolcn, E.Br^ndsm^ Fl.m. 22.500 kiiogr. Superfosfaat, en pl.m. 8.500 kiiogr. Kaïniet, Plantaardappelsn. Zoo spoedig mogelijk gevraagd R. BLANKERT. Kantoor SSr. P. DIELEMAN. Zaterdag had te Volosca, bij Ab- bazia, een treffend drama plaats. Het ecbtpaar Pilewitch beide echtge- nooten hadden al vroeger teekenen van krankzinnigheid gegeven sloot zich in huis op. Toen nam elk een bijl en begon een vreeselijk gevecht. Dè vrouw bracht eerst den man ernstige hoofd wonden toe, toen sloeg de man, woedend nn de pijn, den arm van zijn vrouw if, en spleet haar daarna den schedel. De man had nog de kracht, naar het renster te kruipen en voorbijgangers te vertellen wat er gebeurd was. Burgerlijke Stand. Van 115 September 1912. Axel. Huwelijksaangiften. 6. Jo hannes van Cadsand, 20 j., jm. en Neeltje Elisabeth de Koeijer, 18 j., jd. Huwelijks voltrekkingen. 5. Jacob Wolfert, 21 j., jm. en Elisabeth Scheele, 20 j., jd. Geboorten. 2. Jacobus, z. van Andries Geelhoedt en Maatje van Doeselaar. Levinus, z. van Willem Bakker en Cornelia Koekkoek. Catharina Cornelia, van Jan Frederik den Doelder en Neeltje Magdalena Klaassen. 3 Willem Pieter, z. van Willem Pieter Dieleman ui' en Cathalina Wolfert. 4. Adriana Maria, van Maarten de Keizer en Dina Maria Willemsen. 5. Maria, d. van Abraham Dieleman en Elisabeth Jansen. 8. Ma- rinus, z. van Hermanus Zegers en Johanna Leuntje van der Wiele. 12. Christina Maria, d. van Jacobus Hame link en Leuntje Boeije. 14. Wilhelmina Helena, d. van Dirk Rouw en Adriana Elizabeth Overdulve. 15. Johanna Geer- truida, d. van Abraham Naeije en Clara tan Oosten. Overlijden. 5. Carolus Ludovicus ituyck, (van St. Nicolaas) 27 j., echtg. tan Joanna Antonia Cools. 14. Gilles Faas, 18 d. z. van Levinus Faas en Snzanna Riemens. Kantongerecht te Ter Neuzen. Per Telegraaf. TROONREDE. Heden werd door H. M. de Koningin uitgesproken de volgende troonrede. Mijne Heer en! Het is mij aangenaam U weder om mij vereenigd te zien. Ook in het atgeloopen jaar bleven onze betrekkingen met andere mogend heden van den meest vriendscbappe- lijken aard. De toestand van den landbouw in al zijne vertakkingen is gunstig, ondanks ernstige tegenspoeden die een tijdelijk karakter hebben. Handel en nijverheid bleven zich in het atgeloopen jaar over het algemeen op bevredigeude wijze ontwikkelen. Het scheepvaartverkeer nam opnieuw in niet onbelangrijke mate toe, terwijl ook de resultaten van het reederijbedrijf gunstig waren. De uitkomsten van de verschillende takken van visscherij zijn over het algemeen minder onbevredigend dan het vorige jaar. Met dankbaarheid mag worden ver meld, dat de algemeene toestand in Oost-Indië in velerlei opzicht reden tot tevredenheid blijft geven. De West-Indische koloniën werden geteisterd door eene langdurige droogte, tengevolge waarvan inzonderheid de bevolking der beneden windscheeilanden van de kolonie Curayao in zorgvolle omstandigheden verkeert. Burgerlijke en militairelandsdienaren, zoo hier te lande, als in de koloniën, blijven hunne taak op lofwaardige wijze vervullen. Tengevolge van de sterke toeneming van 's Rijks middelen en inkomsten laat zich de financiëele toestand des lands voorshands niet ongunstig aanzien. Echter doen de vele onvermijdelijke nieuwe uitgaven, waaronder die voor de uitvoering der aanhangige wetsont werpen op sociaal gebied, en de om standigheid dat niet onafgebroken op eene zoo sterke toeneming derinkomsten mag worden gerekend, de totstandkoming van alle ingediende ontwerpen tot duur zame versterking der middelen dringend noodzakelijk achten. Het rapport der Staatscommissie voor de grondwetsher ziening heeft onverwijld een punt van ernstige overweging uitgemaakt. De regeeringsvoorstellen zullen naar ik mij vlei u nog in den loop van dit kalender jaar kunnen bereiken. Deze zitting zal uwe toewijding en krachtsinspanning op zware proet stellen omdat het onafgedaan gebleven wets ontwerp tot verzekering tegen de gel delijke gevolgen van invaliditeit en ouderdom en het voorstel tot dekking van de daaruit voor 's lauds schatkist voortvloeiende kosten, alsmede het ont werp ziektewet allereerst uwe aandacht blyven vragen. Dit raag niet beletten dat nevens de andere voorstellen, welks mede ter tafel zijn gebracht, nog enkele wetsont werpen worden aangeboden. Foorstellen tot wettelijke regeling betreffende woonwagens en woon schepen, tot bestrijding van babitueele dronkenschap en tot beteugeling van landlooperij en bedelarij zullen worden ingediend. De voordrachten in zake de pension- neering van gemeentelijke ambtenaren en van hunne weduwen en weezen zijn zeer spoedig tegemoet te zien. Een drietal wetsontwerpen naar aan leiding van het rapport der ineenscha kelingscommissie zijn in gereedheid gebracht. Het ligt in het voornemen de depar tementen van marine en oorlog te ver vangen door één departement van defensie. Een wetsvoorstel zal u bereiken hou dende een voorloopige regeling inzake electriciteits-voorziening omtrent de kanaliseering van de rivier de Maas. Mede ten behoeve van den afvoer te water der kolenmijnproducten in Limburg zullen voorstellen worden ingediend. Een wetsontwerp zal u worden aan geboden tot geleidelijke opheffing van de in Oost Indië op hoog gezag inge voerde koffiecultuur. Moge Gods zegen aan uw arbeid worden geschonken Ik verklaar de gewone zitting der Staten-Generaal te zijn geopend. Marktberichten. Koers van Belgisch geld. (Medegedeeld door Van Heel Co). Volgens Holl. noteering 47.59. Belg. 210.15. van Telegrafisch Weerbericht het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt (bij Utrecht). Verwachting tot den avond van Woensdag 18 September: Zwakke tot matige Westelijke tot Noordwestelijke wind. Afwisselende bewolking. Weinig of geen regen. Zelfde warmtegraad. Ad verten tiën. M A A T S C H A P P IJ t e A. X E) X-a. Prijsopgave gevraagd tegen Zaterdag 21 September 1912, om één uur, bij G. Gilijamse te Axel, voor levering van bevattende 14 pCt. phosforzuur oplos baar in water bevattende 12,4 pCt. in water oplos bare kali. Alles te leveren franco station Axel, vrij op voertuig der leden, op 1 Octo ber 1912. Voorwaarden etc. bij den Secretaris. Namens 't Bestuur, L. DE REGT, Voorzitter. J. VAN HOEVE, Secretaris. Van de door mij dit voorjaar direct uit Duitschland geïmporteerde Indu strie de ftlodrow, zeer sterk tegen de ziekte en groote opbrengst, te be komen by W. DIELEMAN. Pz. Secr. afd. Axel Z. L. M. eene flinke nette P. G. Liefst niet beneden de 18 jaar, kunnende wasschen. Adres Mej. D. DE HAAN, Kaashandel, Tek Neuzen. IN LOSSING aan de Axelsche Sassing tot en met Donderdag, 't schip „Catharina", schipper J. Wieland, met een lading voor rekening van JOH. SMIES en D. C. SCHIEMAN. gebrand volgens systeem Prof. LIEBIG, is te Axel verkrijgbaar by De SPAARBANK der firma VAN HEEL Co. vergoedt 3 pCt. intrest. Deze rente gaat reeds den volgenden dag in. De minste inlage bedraagt 1 gulden, lederen dag kunnen inlagen worden gedaan. Terugbetalingen geschieden zooveel mogelijk onmiddellijk. Het kantoor is geopend van 's morgens negen tot 's avonds acht uur. AMSTERDAM. HOOFDSOORTEN: f 1,10 f 1,30 p. 5 ons. f 0,90. p. 6 ons. Verkrijgbaar te Axel, F. Diele man, Erven H. Harinck, P. Deij, Hulst, Gezusters Meerschaert, Ter Neuzen. Weduwe Klaassen- Douze, Mejuffr. J. Meeusen, W. Rouw-Dei, Sas van Gent, J. T. de Smidt, Franciska Pauwels, Zaamslag, J. M. de Vos. Advocaat en Procureur te Middelburg. is eiken ZATERDAG te AXEL te spre ken bij J. v. D. BON, vroeger L'Elcuse- Mahu. Zitting van 13 September 1912. Veroordeeld zijnP. B., visschersknecht Terneuzen, ter zake van openbare dronken- ichap, tot eene boete van f3, subs. 2 dagen tuchtschool. D. W. C. d. J., varensgezel te Terneuzen, ter zake van openbare dronkenschap, tot eene boete van f2, subs. 2 dagen hecht. J. D., bootwerker; J. F. S., zonder, beiden TerneuzenO. A. A. W., werkman te Sas ran Gent, ter zake van openbare dronkenschap, ieder tot eene boete van f2, subs. 2 dagen hecht, voor iederC. v. K., kleermaker te Terneuzen, ter zake als voren, tot eene boete van f4, subs. 3 dagen hecht. P. H. E., winkelier te Axel, ter zake van paarden laten loopen op een anders grond, tot tene boete van f 1, subs. 1 dag hecht., met toewijzing der vordering tot schadevergoeding nit'3 en f5; P. H. W. O., werkman te Axel, Ier zake van in staat van dronkenschap de orde verstoren, tot eene boete van f15, subs. S dagen hechtenisJ. F. v. O., herbergier te Terneuzen, ter zake van niet sluiten op tijd, weemaal, tot eene boete van f3, subs. 3 dagen hecht, en tot eene boete van f 5, subs. 5 dagen hechtenis. M. d. B., korenmolenaar en C. T. v. d. B., kleermaker, beiden te Axel, ter zake van over treding- der Brandweerverordening, tot eene boete van f2, subs. 1 dag hecht, voor eerst genoemde, eene boete van f2, subs. 2 dagen hecht, voor laatstgenoemde. W. J. V., timmerman te Sluiskil, ter zake 'ffi overtreding der Bouwverordening, tot eene tate van fl, subs. 1 dag hecht. P. J. K., metselaar te Sas van Gent, ter zake voren,- tot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hechtenis. S. H., arbeider te Axel, ter zake van het loopen over den spoorweg, tot eene boete van 'H, subs. 3 dagen hecht. D. W. F. K., winkelier te Hoek, ter zake 'an Drankwetovertreding, tot eene boete van 95, subs. 10 dagen hecht. M. B.. tonder beroep te Philippine, ter zake 'an bevisschen der Schelde, tot eene boete 'an fl, subs. 1 dag hecht. C. F. K., landbouwer; M. J. v. R., landbouw er; N. J. B., knecht, allen te Axel, ter zake 'an fietsen zonder licht, ieder tot eene boete 'an f3, subs. 3 dagen hecht. S., landbouwer te ZaamslagA. L. N., smidsknecht te Sas van Gent, ter zake als 'oren, ieder tot eene boete van f3, subs. 3 a 'nren hecht. J- A. v. L., broodbakker en J. K., leurder, looiden te Terneuzen, ter zake van bet rijden I met een voertuig zonder licht, ieder tot eene I boete van f2, subs. 2 dagen hecht. M. d. V., knecht; E. A. C., landbouwer; E. P. F., herbergier, allen te Terneuzen, ter zake van fietsen zonder licht, ieder tot eene boete van f3, subs. 3 dagen hecht. C. M., zonder beroep P. B. G., landbouwpr, beiden te Sas van Gent, ter zake als voren, ieder tot eene boete van f2, subs. 3 dagen hechtenis. A. M. G., zonder beroep J. B. B., landbouwer P. G., metselaar; A. E. d. D., zonder beroep, allen te Sas van Gent, ter zake van fietsen zonder licht, ieder tot eene boete van f3, subs. 3 dagen hecht. P. v. L.M. P. O.J. J. D., arbeiders te Axel, ieder tot eene boete van f3, subs. 3 dagen hecht. P. F. C. v. O., knecht; J. d. H., knecht, beiden te Hoek, ter zake als voren, ieder tot eene boete van f3, subs. 3 dagen hecht. J. v. C., arbeider te Axel, ter zake van fietsen zonder licht, tot eene boete van f 10, subs. 10 dagen hecht. J. W., arbeider te Axel, ter zake als voren, tot eene boete van f 3, subs. 1 week tuchtschool. J. R., arbeider; F. v. V., zonder beroep, beiden te AxelJ. F., fung. dir. der Gasfabriek te Overschie, wonende te Vlissingen, ter zake van fietsen zonder licht, ieder tot eene boete van f3, subs. 3 dagen hecht. F. D., arbeider te Axel, ter zake van Leer plichtwetovertreding by herhaling, tot eene boete van f5, subs. 3 dagen hecht. HULST, 16 Sept. Ter graanmarkt van heden (Maandag) waren de prijzen als volgt Tarwe f 9,60, rogge f8,— wintergerst f 10,40, zomergerst f 10,—haver f 10,00, erwten f 14, witteboonen f bruineboonen fdui- venboonen f paardenboonen f boek weit f0,—lijnzaad f—koolzaad per 100 L. f0,aardappels f2, Boter per kilo f 1,35, eieren per 26 stuks 11,15. Er waren ter veemarkt te koop gesteld 15 stuks rundvee, 31 varkens en 0 paarden, waarvan verkocht 6 stuks rundvee, 25 varkens en 0 paarden. I GEDEPONEERD

Axelsche Courant | 1912 | | pagina 3