Landbouw. Gemengd Nieuws. Goedkeuring werd gehecht aan een Additioneel Protocol bij het Verdrag nopens de vestiging van een Internatio naal Prijzenhofaan een verdrag met Frankrijk tot overneming van armlastige krankzinnige onderdanen en oud-onder danen aan eene te Parijs onderteeken- de internationale regeling tot beteuge ling van de verspreiding van ontuchtige uitgavenaan een te Parijs gesloten internationaal verdrag met bijbeboorend slotprotocol tot bestrijding van den zoo- genaamden handel in vrouwen en meisjes aan de te Rome gesloten over komst tot oprichting van een Interna tionaal Gezondsheidsbureauaan het met België gesloten bedrag tot regeling van het verkeer van gedistilleerd over de Belgisch-Nederlandsche grens, en aan het te Brussel geteekend Protocol tot verlenging der suikerconventie. De wet tot regeling van het Lager Onderwijs werd gewijzigd tot het aan brengen van eenige door de ervaring wenschelijk gebleken aanvullingen en verbeteringen in de voorschriften be treffende het wachtgeld en het pensioen van onderwijzers en voorts tot verhoo ging van de Rijksbijdrage ter tegemoet koming in de kosten, om te voorzien in de behoefte aar schoollokalen voor het bijzonder onderwijs. Regelen werden vastgesteld betrek kelijk den rechtstoestand der van ouds genaamde gemeene heiden en weiden van Gooiland". Een nieuwe wet betreffende het Arm bestuur kwam tot stand. Begrootingen en rekeningen van Staatsbedrijven werden geregeld. Bepalingen omtrent de vergelding met pensioen van in dienst van ambtenaren, een college of eene instelling of van met dezen gelijkgestelde Commissiën of par ticulieren den Staat bewezen diensten, werden vastgesteld. Eene wederopenstelling van de gele genheid tot inwisseling van muntbiljet ten verwierf Uwe goedkeuring. De wet houdende bepalingen omtrent de uitgifte van schatkistbiljetten werd nader gewijzigd. Een wetsontwerp tot regeling van de verplichtingen ten aanzien van de mili tie, mocht Uwe goedkeuring verwerven. Nadere overeenkomsten met de beide groote spoorwegmaatschappijen betref fende de pensioensregeling voor haar personeel erlangden wettelijke bekrach- tiging- Ten behoeve van uitbreiding en ont wikkeling van het spoorwegverkeer werden onderscheidene wettelijke voor zieningen getroffen, in het bijzonder tot krachtige bevordering van den aanleg van spoorwegen met beperkte snelheid in verschillende deelen des lands. De Visscherijwet, de Merkenwet en de Arbeidswet, alsmede de Beroepswet en de wet van 24 Juli 1908 (Staatsblad no. 268) tot wijziging van art. 22 dier wet, werden herzien. Bepalingen werden vastgesteld in verband met de bijzondere gevaren voor veiligheid en gezondheid, verbon den aan steenhouwersarbeid. Eene wet houdende machtiging tot het sluiten van eene overeenkomst met de Koninklijke Paketvaart-Maatschappij voor het onderhouden van een gere- gelden stoomvaartdienst tusschen Java en Australië kwam tot stand. Het tarief van uitvoerrechten in Ne- derlandsch-Iudië werd aangevuld door de heffing van een uitvoerrecht van petroleum-benzine en gazoline. Ten behoeve van den aanleg van een spoorweg iD Zuid-Sumatra werden gelden beschikbaar gesteld. Ter herziening van de regeling der kustvaart in Nederlandsch Indië vond eene wijziging en aanvulling plaats van de wet tot regeling van de belangen der Nederlandsche scheepvaart en werd tevens artikel 180 van het Indische Regeeringsreglemeut gewijzigd. De Indische Comptabiliteitswet werd gewijzigd ter vaststelling van de rechts persoonlijkheid van Nederlandsch-Indië. Een wetsontwerp tot kwijtschelding van de uitstaande vorderingen der ko lonie Suriname wegens verleende voor schotten voor de uitoeleping van de bacovencultuur en van de daarop ver schenen rente mocht Uwe goedkeuring verwerven. De Koningin heeft mij opgedragen aan U, Mijne Heeren, Haren dank te betuigen voor Uwen ijver en voor de toewijding aan 's Lands belang. In naam der Koningin en daartoe door Haar gemachtigd, verklaar ik deze zitting der Staten Generaal te zijn ge sloten". De Minister wordt door de commissie uitgeleid en nadat deze in de vergader zaal is teruggekeerd, sluit de voorzitter de Vereenigde Vergadering. Het is te vreezen, dat er in Oos telijk Zeeuwsch-Vlaanderen weinig van den aardappeloogst zal terecht komen want het bedert begint zich in zeer hevige mate te vertoonen er zijn reeds akkers, waar de helft van de gerooide hoeveelheid aangestoken blijkt te zijn en te begrijpen is het, dat door den voortdurend natten toestand der velden het kwaad nog meer. voortwoekert. Er is in het product weinig ol geen handel, want de vraag er naar is uiterst gering de prijzen zijn daarbij nog zeer gedrukt, want meer dan 2.20 per 100 Kg., franco leveringsplaats, is niet te bedingen. Hierbij komt nog, dat er getarreerd wordt, en niet zuinig ookwe ver namen van tarra's tot 60%- wegens slijk en aangestoken aardappels. Het is te begrijpen, dat de teelt dit jaar voor den landbouwer een schade post zal zijn. Omtrent de oogstverwachtingen in Vlaanderen lezen we in het „Hbld. v. Antw.", dat de aardappels in het Land van Waas goed gelukt zijn. Er zijn daar maar weinig slechte, maar toch verwacht men voor van den winter dure „petatten", daar ook in Engeland behalve op vele, andere plaatsen op het vasteland, deze kostbare knollen mislukt zijn. De opbrengst hiervan zal er van afhangen of ze in magere, zandige dan wel in zware of lage gron den en polders zijn gepoot. In de laatste zitten ze geheel onder het water, waardoor ze verrot zijn. Het nagras wordt als verloren be schouwd. In veel streken staat de haver nog buiten. Deze is 8 frank in prijs gestegen. Midd. Crt. hij om kwart voor 5 met zijn Bleriot machine de lucht in en maakte eerst een vlucht in Noordelijke richting, on geveer tot Sluiskil, waar hij draaide en toen in groote snelheid terug naar Sas van Gent en verder naar Selzaete vloog. Ook daar draaide hij weer zonder te landen en kwam weer terug naar Sas van Gent. Nu vloog hij in een groote bocht rond den kerktoren om daarna steeds trager vliegend weer naar het punt van uitgang af te dalen. Dit alles duurde een 12 tot 14 minuten. Ieder volgde met verbazing de too- verachtige uitwerking dezer nieuwe uitvinding. Opmerkelijk was het, dat Olieslagers telkens bij het naderen van Sas van Gent meer daalde en bij het verder vliegen tot op zeer groote hoogte steeg. Bij de landing werd aan den koenen aviateur de eerewijn aangeboden, terwijl de voorz. van het vliegcomité de heer Malotaux hem van harte namens de geheele gemeente feliciteerde met den prachtigen uitslag. De heeren die tot deze vliegdemon- stratie het initiatief namen hebben eer van hun werk gehad en aan het doel, om dien dag een massa volk naar Sas van Gent te lokken is ten beste beant woord. Naar we 's avonds vernamen, heeft de heer Van der Burg, die terzelfder tijd over het naburig Selzaete zou vlie gen, het ongeluk gehad met zijn machine te vallen, zoodat die zeer ontredderd was' De heer Van der Burg zelf kwam er goed af. De heer F. Th. van Putte, onderwij zer met hoofdakte te Sas van Gent is bestemd tot openbaar onderwijzer derde klasse voor Nederl. Indië. AXEL, 17 September 1912 Heden werd alhier ten overstaan vau notaris Dregmans de openbare ver pachting gehouden door het bestuur van den polder Buth vau de grazing der dijken, de visscherijen en bouw landen gelegen onder deze gemeente in voormelden polder. De uitslag was als volgt Grazing perceel I aan W. de Koeijer voor 50, perceel II aan Abrah. Koster Jz. voor 40, III aan C. Remiensen voor 55, IV, bouwland, aan Jan Koster voor 95, V, eilandje, aan W. de Koeijer voor 10, VI, visscherij, aan P. de Feijter Lz. voor ƒ1, en VII, groote visscherij, aan W. de Koeijer voor 10. Zondag trokken uit onze gemeente zeer velen per fiets, rijtuig en te voet naar het naburige Sas van Gent, waar zooals bekend was, de bekende Antwerp- sche vliegenier, de heer Jan Olieslagers zou vliegen. Ofschoon nu het weer wel niet zoo bijzonder gunstig stond voor vliegtochten, had men toch moed, omdat men wist, dat Jan Olieslagers nog al durfde en dus niet zoo heel gauw „thuis bleef". En waarlijk tot groote voldoening van de duizenden en duizenden toe schouwers, die reeds een paar uur aan weerszijde van het vliegterrein te Sas van Gent hadden staan wachten steeg Donderdagmorgen heeft de le luit. Van den Briel van de IVe mitrailleur- afdeeling te Ede, terwijl hij zijn paard dat hij aan de teugels leidde over een terreinhindernis wilde doen sprin gen, een trap tegen het voorhoofd ge kregen met het gevolg, dat hij bewus teloos achterover viel. Het ongeval vond plaats op de Ren- kumsche heide in het bijzijn van eenige zijner collega's. Per auto is de officier naar een ziekeninrichting te Arnhem vervoerd. Gistermorgen was het bewust zijn nog niet teruggekeerd. Hij blijkt een hersenschudding te hebben ge kregen. Op het Buitenhof te 's-Gravenhage is een knaapje van ongeveer 6 jaar, dat van een kolenwagen sprong, onder een in gang zijnden tramwagen geraakt Het tramrijtuig moest worden opge vijzeld om het kind van onder de baan schuivers te halen. In deerniswek kenden toestand, zwaar inwendig ge kneusd, werd het kind met de auto van den Eerste Hulpdienst naar het gemeente-ziekenhuis vervoerd, waar het kort na aankomst is overleden. Tot verwondering van de omstanders bleven sommige passagiers, onder wie zelfs dames, tijdens het opvijzelen van het rijtuig in de tram zitten. Rijwieldiefstal. De firma W. Geys, te Amsterdam, zond Zaterdagmorgen een van haar knechts naar het Palais Royal, om daar een kwitantie te innen De jongen ging het Palais Royal van de zijde van de Spuistraat binnen en liet zijn fiets daar staan. Toen hij terug kwam was deze verdwenen. De jongen bracht de firma onmiddellijk telefonisch op de hoogte van het gebeurde. Om streeks 1 uur vervoegden zich twee mannen bij den boekhouder der firma, die hem zeiden, dat zij in de Looier straat een man hadden ontmoet met een fiets vau de firma Geys bij zich, welke hij hun te koop had geboden voor 15. Zij hadden het geld er voor niet bij zich, waarop de man hun gezegd had, dat hij de fiets zoolang zou brengen in de smederij van de firma Haccou en Stork aan de Looiersgracht. Zij vroegen den boekhouder nu, hun nog even een fiets-mee te geven opdat zij den man, die aan genoemd magazijn zou wachten, konden aanhouden en de firma Geys haar ontvreemde fiets terug konden bezorgen. De boekhouder kreeg echter argwaan en gaf voor alle zeker heid een anderen knecht van zijn firma last een van de beide mannen te ver gezellen, de andere bleef zoolang by den boekhouder. Intusschen werd ook de politie gewaarschuwd en toen men bij de firma Haccou en Stork aankwam, waren daar tevens eenige rechercheurs aanwezig. De man, die, zooals de twee mannen hadden beweerd, hun de fiets te koop had geboden, stond nog op zijn post en werd onmiddellijk gearresteerd. Voor alle zekerheid werd echter de ander eveneens uitgenoodigd de recher cheurs naar het politiebureau Pietershal te vergezellen, omdat men meende dat men hier te doen had met een truc om de firma Geys nog meer fietsen alhandig te maken. Ook nummer drie werd naar het politiebureau gebracht. Te Utrecht heeft zich een comité gevormd, dat gaarne giften in ontvangst zal nemen voor de nagelaten betrek kingen van de bij het ongeluk aan het fort „Vossegat" omgekomen miliciens Geurts, uit Gemert, en Van Gorp, uit Luiksgestel, die beiden de kostwinners waren van het gezin, waartoe zyj hoorden. Luchtvaart. Twee militaire a via- teurs, de luit. Beddington en Hotchkiss vielen Dinsdag tijdens de manoeuvres te Godstow nabij Oxford, van een groote hoogte. Zij waren terstond dood. Bij het doorzien van de ochtend bladen vond de Westminster Gazette gisteren gewag gemaakt van een heele reeks ongelukken, in Engeland door motorrijtuigen veroorzaakt2 vrouwen in een auto-ongeluk gedood, 3 gewond in eèn ander, een man gedood door een auto, een jongen door den bijwagen van een stoomfiets, een paard van een tuf geschrokken en drie personen verwon dende, een lijk op den weg gevonden met teekenen, dat de dood veroorzaakt was door een auto en gevallen van minder belang. Men kan wel zeggen, vervolgt de W. G., dat er tegenwoordig in Londen ongeveer tweemaal meer menschen door motorrijtuigen worden aangereden of overreden, dan tevoren door voer tuigen, door paarden getrokken. En nu mag het waar zijn, dat de bestuurder van tuf of stoomfiets zijn rijtuig beter in de hand heeft als een koetsier zijn paarden, blijkbaar oefenen dan niet alle bestuurders hun bedwang uit. Ook is het duidelijk, zegt het blad, dat in Londen geregeld het wettelijke maxi mum van 32 K.M. in het uur straffeloos wordt overschreden. Aan de wet wordt niet de hand gehouden. Zeer te pas had de Punch een prent, voorstellende een school, waarin voet gangers leeren, hoe zij automobielen uit den weg moeten blijven. Een aantal tuffen rijden langs verschillende banen. Er is een afdeeling voor beginners, waar langzaam wordt gereden. De leerlingen zijn geheel in gewatteerde pakken gestoken en worden duchtig aangereden. In de afdeeling voor ge vorderde leerlingen ziet men deze hard- rijdende auto's ontkomen door in een boom te gaan hangen, door een raam te springen, zich aan een lantaarn op te trekken enz. Te New-York is Maandag een Engelsch stoomschip, de Bristol City uit Bristol, aangekomen, die in volle zee door een bliksemstraal was getroffen. De top van een der masten werd ver splinterd de kompassen aan boord ge raakten onklaar, en enkele opvarenden van de Bristol City liepen ongevaarlijke kwetsuren op. Enkel de 1ste machinist is er erger aan toe; hij lijdt tengevolge van den schok, dien hij ontving, aan tijdelijke blindheid.

Axelsche Courant | 1912 | | pagina 2