"3 |\o. 47. Woensdag 18 September 1912. 28e .Saarg. I Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELKMAN, Over aankoop van Yoederstoflen. Buitenland. Binnenland. D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. mnibusseu Hanswcert Hausweeri Eet is ongetwijteld goed gezien van belanghebbenden, dat ODlangs in deze gemeente een vereeniging is gesticht tot gezamenlijken aankoop van voeder- stoften. Ook moet worden toegegeven, die vereeniging een passenden naam heeft gekregen. Het heeft er soms den schijn van, dat alleen de handelaren recht hebben, hun voordeel te soeken. Niemand kan hun dit recht ontzeggen en het is voor de maatschap pelijke welvaart niet zonder beteekenis, een categorie van handelaren te bezitten, lie een min of meer kapitaalkrachtigen middenstand vormen en die bovendien loor een reëelen handel ook den atzet van allerlei producten bevordert en voordeeliger maakt. Doch ook de af nemers, de verbruikers hebben recht, hun voordeel te zoeken. En inzonder heid zij, die voeder moeten aankoopen voor hun dieren. Immers men houdt die dieren niet voor zijn pleizierbij den arbeider is het houden van één ot meer varkens een ernstige levens kwestie in het najaar een flink, vet \varken te kunnen slachten is voor zijn /gezin van zeer groote beteekenis. En den veehouder komt het er op aan, zijn dieren zoo goed en zoo goedkoop mogelijk te voeren, want zij vormen een grooter of kleiner deel van zijn bedrijf; en elk bedrijf moet, zal het aan zijn doel beantwoorden, min of meer rendabel zijn. Door gezamenlijk veevoeder aan te schaffen kan men in de eer3te plaats zijn voordeel zoeken in een lageren prijs, doordat men grootere partijen inslaat. Toch zal dit voordeel waar schijnlijk niet zoo groot zijn, omdat de handel meest scherp concurreert en sok kleinere hoeveelheden met een matige winst worden afgeleverd. Wat echter vooral moet bewegen, om dezeu weg in te slaan, is de kwaliteit van de voederstoffen. Deze laat dikwijls veel te wenschen over. 'Het zou me niet moeilijk vallen, om uit de officieele verslagen van onze Rijkslandbouwproefstations een lange lijst van allerlei, soms schandelijke, vervalschingen hier te doen volgen, k doe dit echter thans nog niet, maar kom er wellicht later eens op terug. Ia nu is het onloochenbaar waar, dat juist de kleine man het meest van die ongerechtigheid de dupe kan worden. De boer, die zijn eigen graan vervoert, loopt Diet zulk een groot gevaar. Maar he menschen, die grindmeel en schep meel en rijstmeel en welke mogelijke en onmogelijke meelsoorten nog meer aanschaffen zij worden, veelal on wetend, het kind van de rekeniag. Wat de knoeiers daar niet instoppen, is haast niet te zeggen. Allerlei afval, hie alleen waarde heeft als brandstof of zelfs nog niet eens, zand, water, bedorven rommel van alles, wat niet deugt wordt door den kooper met ;oed geld betaald eu door zijn dieren soms met ernstige schadelijke gevolgen gegeten. En daarom zouden we ieder, die ge noodzaakt is, veevoeder te koopen, ernstig aanradenlaat toch wat ge koopt onderzoeken. Dat is het eenige, maar afdoende middel om u voor schade te vrijwaren. Dat onderzoek is geen beleediging voor den eerlij ken handelaar. Integendeel, hij is er juist op gesteld. Hij stelt er zich een eere in, om met deugdelijke waar aan de markt te komen. Hij vreest of veroordeelt dat onderzoek niet, maar hij begeert het. De afnemer zoekt zijn voordeel, door zich niet te laten bedriegen en de eerlijke handelaar zoekt zijn voordeel door goede waar te leveren. Nu kan men dat onderzoek van vee voeder ongetwijfeld het best doen uit voeren door gezamenlijk te koopen. Dan gaat het onderzoek over grootere partijen eq heeft men toch maar de onkosten van één monster te betalen, dus is het onderzoek minder duur. Evenwel, wie om een of andere reden liever geen lid van een vereeniging wordt, behoeft om de onkosten het onderzoek niet na te laten. Men kan een voederstof laten onder zoeken op gehalte, we zullen maar zeggen op eiwit, op vet en op zetmeel. Dat kost voor elk bestand deel 1, dus 3 per monster. Maar dan moet men het ook nog laten onder zoeken op zuiverheid, want het is niet onmogelijk, dat een veevoeder een goed gehalte heeft, maar toch niet deugt, omdat het een of ander schadelijk bestanddeel bevat of een onverteerbaar bijmengsel, dat wel het gehalte verhoogt, maar als voedingsmiddel geen waarde heeft. Het onderzoek op zuiver heid kost ook ƒ1. Dus volledig onder zoek van een monster veevoeder kost ƒ4.— Nu is zulk een volledig onder zoek bij zeer groote partijen zeer raad zaam, omdat men dan, bij niet voldoende gehalte, korting van den verkooper kan eischen. Die korting kan, wanneer men b.v. 10.000 Kg. lijnkoek koopt, niet onbelangrijk zijn. Maar het spreekt vanzelf, dat die korting bij kleine par tijen niet veel te beteekenen heeft, Daarom is voor niet zeer groote partijen een onderzoek op zuiverheic voldoende. Dat onderzoek, waarbij dan ook inbegrepen is de bepaling van het vochtgehalte, kost ƒ1. Al kocht men nu maar per jaar voor 50 van een bepaald voeder, dan zou die ééne gulden toch werkelijk niet weggegooic zijn. Daar komt nog bij, dat een onderzoek op zuiverheid wel niet de cijfers van het gehalte aangeeft, maar toch wel degelijk op dit gehalte meestal een kijk geeft. Neem b.v. lijnkoek. Als de lijnkoek zuiver is, d. w. z. geheel bestaat uit lijnzaad, waaruit de olie is ver wijderd, dan zal het gehalte ook wel goed zijn. Dat mag eens een kleinig heid scheien in verband met de wijze, waarop de olie uit het zaad is getrokken, maar veel zal het in den regel niet zijn. Daarom zouden we de vereeniging „Zoekt uw voordeel" willen aanraden haar voordeel te zoeken, door de voeder- stoffen steeds te laten onderzo e- een op zuiverheid. En indien die zuiverheid te wenschen overlaat of zelfs schadelijke bijmengselen worden gevonden, de geleverde partij te wei geren. Het proefstation zal bij den uitslag van het onderzoek, indien dit ongunstig is, daartoe ook wel den raad geven. Een volgende maal wil ik gaarne nog een en ander zeggen over monster neming, korting, „Algemeene handels- voorwaarden" enz. P. le Feber. De Balkantroebelen. Een ofiicieuse Turksche mededeeling zegt tegenover de verontrustende berich ten in de buitenlandschepers: »De be trekkingen tusschen de Regeeringen van Turkije en Bulgarije worden gedragen door een geest van vertrouwen en ver zoeningsgezindheid. Dank zij deze gun stige stemming mag men hopen, dat de tusschen de twee staten hangende quaes- tise, zelfs zekere quaesties van economi- schen aard, spoedig in beide landen be vredigend geregeld zullen zijn". De Bulgaarsche Regeering tracht vol gens bericht uit Boekarest, zich met Roemenië over een gemeenschappelijk optreden te verstaan. Van de uitkomst van die poging hangt misschien de vraag n oorlog of vrede af. Het is te ver wachten voegt de berichtgever er bij dat Roemenië zal volhouden in zijn vredespolitiek en zich er door verleide lijke voorstellen van Bulgarije niet van zal laten afbrengen. Volgens een gerucht, waarvan de juist heid niet is na te gaan, heeft de Oosten- rijksche Regeering aan Servië te kennen gegeven, dat als het een poli'tiek volgt, die de onrust op den Balkan kan ver meerderen, of waardoor het voordeel uit die onrust tracht te trekken, Oostenrijk, dat bij den vrede aan zijn grenzen groot belang heeft, verplicht zou zijn maatre gelen te nemen om te zorgen, dat Servië zich rustig houdt. In een interview met de »Jeune Turc" verklaarde een lid van het Turksche Kabinet, dat er geen gevaar bestond voor een oorlog met Bulgarije dreigt, zoolang het Kabinet-Geschow aan 't bewind blijft overigens vergist men zich te Sofia, als men op scheuring in het Turksche leger rekent. Ook van één anderen Balkan slaat dreigt geen oorlog. Over de in te voeren hervormingen zei spr. o.a., dat de grondslag zal zijn de gelijke behandeling der nationaliteiten. De »Hakk» valt in- tusschen de Regeering heftig aan over het plan, om de in Albanië in te voeren hervormingen overal in te voeren dat ware het begin van het verval en de verdeeling van Turkije. In Rusland neemt de vrees voor oorlog de laatste dagen nog toe; intusschen noemt men te Petersbuig onjuist de bewering, dat Bul garije den mogendheden meedeelde, dat de Regeering het ergste kan voorkomen als op Turkije geen druk wordt geoefend ten gunste van deu toestaud der Cnriste- neu. Maar in diplomatiekePetersburgsche kringen houdt men veelal deu oorlog voor onvermijdelijk, en men mompelt dat de reis van Grootvorst Nikolai naar Parijs niet de manoeuvres geldt, maar ook de bevordering vaD een leeniog ten bate van Bulgarije. De »Mir«, te Sofia, doet een beroep op de Bulgaren in Bul garije zelf en in Turkije, om voorgoed een eind te maken aan den >aanslag- waanzin"* Spanje en Portngal. De overeenkomst, tusschen Spanje en Portugal gesloteo, bepaalt, dat alle leiders en voornaamste aanstichters van desamen- zwering, terzake waarvan een strafrech telijke vervolging is ingesteld, uit Spanje zullen onderworpen worden aan de Spaan- sche strafwet. Alle personen, die tot Juli j.l. in Spanje een samenzwering hebben op touw gezet tegen het in Portugal ge vestigde regeeringsstelsel, en die aanbie dingen tot verhuizing naar Brazilië heb ben aangenomen of naar andere landen verhuisd zijn, zulien in geen drie jaar op Spaansch grondgebied verblijf mogen houden. De redactie van de overeenkomst draagt een permanent en wederkeerig karakter, ten einde te verhinderen, dat er in de toekomst samenzweringen zullen worden gesmeed. STA.TEN-GENER4.AL. Zitting van de Vereenigde Vergadering van de beide Kamers op Zaterdag 14 September 1912, tot sluiting van de zitting der Staten- Generaal. De heer Schimmelpenninck van der Oye bekleedt den voorzittersstoel. De Voorzitter laat door deu griffier van de Eerste Kamer voorlezen een Koninklijk besluit van 5 September 1912 no. 38, waarbij de minister 7an Binnen- landsche Zaken wordt gemachtigd he den, te drie uren des namiddags, zich te begeven naar de vergadering der Staten-Generaal, ten einde in eene ver eenigde vergadering van de beide Ka mers de zitting in naam der Koningin te sluiten. De Voorzitter benoemt eene commis sie, die den Minister in het gebouw der Tweede Kamer zal ontvangen en uit leiden. Kort daarna treedt de Minister, voor afgegaan door de commissie, de verga derzaal binnen. De heer Heemskerk, minister van Binnenland3che Zaken, neemt plaats achter de Ministertafel en houdt de vol gende rede „Mijne heeren Het heeft Harer Majesteit de Kouiugin behaagd mij op te dragen, de zitting van de Staten-Generaal in Haren naam te sluiten. Verschillende wettelijke voorzienin gen kwamen in het afgeloopen zitting jaar, dank zij Uwe made werking, tot stand. I 4XELSCHEM COURANT.

Axelsche Courant | 1912 | | pagina 1