Binnenland. Landbouw. Gemengd Nieuws. Bij Koninklijk besluit van 5 dezer is bepaald, dat de tegenwoordige zitting der Staten-Generaal zal worden gesloten op Zaterdag 14 dezer, des namiddags te drie uren. Bij Kon. besluit van 5 dezer is benoemd tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, gedurende de zitting die zal aanvangen op den derden Dinsdag in September, J. E. N. baron Schimmelpenninck van der Oije van Hoevelaken, lid van die Kamer. Vooruitgang I. Sinds een paar jaren is er een nieuwe meststof aan de markt gebracht, waarop wij gaarne de aandacht onzer landbou wers vestigenn.l. het 40 Kali- bemestingszout. Dit is een verblijdend teeken o. a. ook daarom, dat er uit blijkt, hoe in ons land de kalizouten vasten voet ver kregen hebben. De meening, dat de kleigronden geen kali noodig hebben, is door de praktijk gelogenstraft en onze landbouwers zijn zoo wijs geweest, om de verouderde meening vaarwel te zeg gen en ook de kalizouten op te nemen in de rij der door hen gebruikte mest stoffen. Dit is zeer verstandig want het is in vele gevallen doodeenvoudig onmogelijk om zonder kalimeststoffen een intensieven landbouw te drijven. Wij wijzen slechts op den intensieven verbouw van aardappels, suiker- en voederbieten. Daarom verheugen wij er ons over, dat er weder een nieuwe kalimeststot in den handel gebracht is, die tegen billijken prijs is te verkrijgen, n.l. het reeds door ons genoemde 40 kalibemestingszout. Dit zout heeft de volgende gemiddelde samenstelling 1,9 zwavelzure kali, 62x/2 °/o chloor kalium, 4,2 zwavelzure magnesia, 2,1 chloormagnesium, 20,2 chloor natrium, 2,4 zwavelzure kalk, 3,1 in water onoplosbaar kali, 3,6 water. Gemiddeld bevat het 40,4 °/o zuivere kali40 wordt gegarandeerd. Dat door de leveranciers alleen het kali gehalte wordt gegarandeerd, vindt zijn oorzaak in het ieit, dat het 40 kali bemestingszout nu eens enkel delfstof, dan weer een fabrieksproduct en in vele gevallen een mengsel van beide is. Bij het bestudeeren der samenstelling vallen ons direct twee zaken in het oog le het hooge chloorgehalte, 2e het hooge kaligehalte. Het gemiddelde gehalte aan chloor is 47 welk gehalte even wel aan schommelingen onderhevig is. Wij meenen echter te mogen verzeke ren, dat het chloorgehalte zelden de 47 overschrijdt. Vergelijken wij nu even het 40 bemestingszout met kaïniet. Kaïniet bevat gemiddeld 12,4 in water oplosbare kali en heeft ge middeld 35 chloorgehalte. Zeer dik wijls worden aan de proefstations voor beide stoffen hoogere getallen gevonden, dit doet evenwel aan onze vergelijking weinig af of toe. Wij moeten dus in de praktik 300 Kg. kaïniet in kaliwaarde gelijk stellen aan 100 Kg. 40% kali bemestingszout. Stellen wij nu, dat men per H.A. uitstrooit 600 Kg. kaïniet in vele gevallen gaat men nog hooger, dan kan men deze vervangen door 200 Kg. 40 kalibemestingszoutin het eerste geval strooit men uit 6 X 35 in het tweede geval 2 X 47 chloor. Hieruit blijkt, dat men bij het gebruiken van kalibemestingszout minder chloor in den bodem brengt dan bij het ge bruiken van kaïniet. Dit releveerden wij eventjes terwille van de kalige bruikers, die nog lijden aan chloorvrees. Gelukkig zijn de meeste landbouwers verstandig genoeg, om niet meer be- heerscht te worden door een vrees, die vaak ongewettigd is- Een bij voegsel totde Staatscourant (no. 210) bevat een staat van de gevallen van besmettelijke veeziekten in Neder land, voorgekomen gedurende de maand Augustus. Daaraan ontleenen wij de volgende opgave (de cijfers tusschen haakjes duiden het aantal eigenaren aan, onder wier vee de ziekte voor kwam) mond- en klauwzeer bij de her kauwende dieren en de varkens (3) kwade droes en huidworm bij de een hoevige dieren schurft bij de eenhoevige dieren en de schapen 17 (5); rotkreupel bij schapen 43 (12); vlekziekte bij varkens 199 (108)tri- chinenziekte bij varkens milt vuur onder alle vee 33 (31); honds dolheid In de provincie Zeeland kwam 1 geval van besmettelijke veeziekte voor en wel te Middelburg een geval van vlekziekte der varkens. AXEL, 10 September 1912 Aan de morgen alhier te houden loting voor de Nationale Militie moeten voor de gemeente Axel, de onderstaande jongelui deelnemen. NAMEN LOTELING EN. 1 Bolleman, Jan Nicolaas 2 Breepoel, Leonardus 3 Cappon, Arij Jannis 4 de Dauschutter, Augustinus 5 Dielemau, Jacobus Jan 6 Dieleman, Marinus 7 van Doorn, Jan Andries 8 de Feijter Pz., Pieter 9 Goossen, Pieter 10 Haak, Abraham 11 Hugenholtz, Coenraad Alb. Jac. 12 de Jonge, Willem Abraham 13 Meesen, Hendrik 14 Meesen, Izaak 15 van Meurs, Jacobus 16 Meijer, Pieter Johannes 17 Ortelée, Pieter 18 de Regt, Maarten Leendert 19 Schieman, Jannis Arij 20 Tieleman, Petrus Cornelis 21 Vereeken, Leonardus 22 Verschelling, Anthonie 23 de Vos, Franciscus 24 Witte, Adriaan 25 Witte, Adriaan Marinus In de gisteravond alhier gehouden bestuursvergadering van de veceenigiug Ambachtsbelang werd benoemd tot leeraar in Ned. taal en schrijven aan de Avond- vakteekeuschool de heer Risseeuw hoofd der openbare school te Sluiskil. De benoem Ie werd gekozen uit 5 sollici tanten. waarvan drie uit onze gemeente, die elk slechts een stem kregen. Aan den heer Feij, directeur der inrichting, zal voortaan 90 cent per lesuur in tee kenen worden gegeven. Zooals men weet bedraagt de vergoeding voor de andere vakken 75 cent per uur. Voor den op 1 October aan te vangen cursus hebben zich 19 leerlingen op gegeven. Op de Zaterdag alhier gehouden veemarkt waren 11 stuks rundvee aan gevoerd. Meer dan de helft er van werd verkocht. Door den Commissaris der Ko ningin is benoemd tot lid van de ge zondheidscommissie, zetel Neuzen, de heer A. E. C. Kruysse, wethouder der gemeente Axel. Wegens het zeer ongunstige weer, storm en regen, ongunstiger kan het al niet getroffen worden, kon de vlieg- demonstratie te Hulst Zondag en Maan dag niet doorgaan. De Belg. stoomboot „Flandria" is Zondagnamiddag, komende van Gent, nabij Sas van Gent uit het roer ge- loopen, juist toen een' sleep binnen schepen daar ook passeerde en liep op het laatste gesleept wordende schip met zoodanige vaart in, dat dit onmiddellijk zonk. Het gezonken vaartuig is de Belgische spits „Utile Dulci", kapitein J. van Kessel. De schipper en knecht, A. de Maesschalle, beiden van Sas van Gent, moesten zich in allerijl in hun roeiboot redden. Gemeen. Op het Bellamypark te Vlissingen was Vrijdagavond een acht jarig dochtertje van den heer v. d. V., aldaar woonachtig, aan het spelen met een zgn. zweeptol. Een slagersjongen die daar voorbijging wilde den tol met een hakmes doorhakken, wat het meisje trachtte te beletten, door haar tol op te rapen. Ongelukkigerwijze werd het meisje evenwel door het mes zoodanig op haar rechterhand getroffen, dat de pink werd afgehakt, terwijl de wijs vinger hoogst ernstig werd gewond. VI. Crt. In de ijzergieterij der firma Bod- daert Co., te Middelburg, is Vrijdag een 15 jarige jongen, die werkzaamhe den op het dak verrichtte, door een ruit van een hoogte van 3V2 M. naar beneden gevallen. Hij werd naar het gasthuis vervoerd, waar hij des avonds overleed. De logger M. A. 5 van Maassluis, trof de laatste reis op de vischgronden eén Fransch visschersvaartuig aan uit Boulogne, welks stoomspil defect raakte, terwijl nog een groot deel van de haring netten in zee stonden. De bemanning van den Maassluischen logger verleende toen hulp om de nog uitstaande Fransche haringnetten in te halen. Ter belooning ontvingen zij de vangst, die toen in de netten zat, nl. twee last haring, een aardig buitenkansje. Dezer dagen schrijft men aan de „N. Cf kreeg nu de reederij te Maassluis een schrijven van de reederij uit Boulogne, wier schip wegens het defect direct teruggekeerd was. In dit schrijven dankt de Fransche reederij in hartelijke bewoordingen voor de hulp vaardigheid der Nederlanders en ver zoekt het haar te berichten, als de logger te Maassluis is teruggekeerd, omdat de reederij dan bovendien nog een bedrag van 100 frs. voor de be manning van den logger ter beschikking zal stellen. Onbrandbaar riet. Uit Dordrecht schrijft men aan de „N. R. Ct." Op een terrein achter de tentoonstel ling is gisternamiddag in tegenwoordig heid van vele belangstellenden eeu brandproef genomen met door den uit vinder H. Dubbeldam Hz. te Gorinchem onbrandbaar gemaakt riet. Daartoe was een gebouwtje opgericht met 25 M3 dak, waarvan gedekt met geprepa reerd en met ongeprepareerd riet. Op het dak werden brandende bossen gewoon riet geworpen, maar het gepre pareerde riet bleek geen vuur te vatten het andere was spoedig verteerd. Op een rooster onder het dak werd daarop een hoeveelheid riet in brand gestoken de vlammen sloegen hoog op en om krulden zelfs het geprepareerde dak, dat echter aan het vuur weerstond. Toen eindelijk ook de palen, waarop het dak rustte, door het vuur verteerd waren, stortte het geheel in, zoodat het onbrandbare dak in een vuurpoel kwam te liggenhier verkoolde het wel, maar het brandde niet. Ook een record. De bijna 70-jarige veedrijver, J. Kalsbeek, van Warga, volbracht een dezer dagen weer zijn jaarlijksche reis van Warga heen en terug naar Norg (Drenthe), een afstand van bijna 14 uur gaans. Na de terug reis ondernam hij, na een korte rust poos, nog weer een reis naar Winsum, ruim 4 uur gaans. En die kolossale afstand wordt telken jare afgelegd op.... klompen. Een goed voorbeeld. Mevrouw Blom Post, te Tiel, heeft aan de pachters harer boomgaarden 25 pCt. korting toe gestaan op de pachtsommen ter tege moetkoming in de schade door den laatsten storm aan het fruit berokkend. Door eenige schippers is bij den burgemeester-strandvonder van Oud dorp aangebracht een belangrijke hoe veelheid kristal en glaswerk, herkomstig van het vergane Deenscbe stoomschip „Kursk", opgehaald in het Brouwers- havensche zeegat. Ook pleizierigWoensdagavond hield de D-trein, die te negen uur uit Amsterdam vertrekt, waarschijnlijk ten gevolge van een klein defect, te Wierden stil. De conducteur waarschuwde: „reizigers voor Almelo, Hengelo en Enschedé uitstappen". Toen dezen be merkten dat ze niet te Almelo waren en weer wilden instappen, reed de trein verder. Met den goederentrein kwamen de reizigers kwart over twaalf te Almelo aan en moesten daar overnachten. Te Roordahuizum zijn 3 jongens gearresteerd, verdacht van aanranding van den automobilist O., op den open baren weg aldaar. De heer O. werd met een mes in de borst gestoken, doch niet levensgevaarlijk verwond. Vriendelijk. In de Donderdag ge houden raadszitting van Schiermonnik oog zeide de wethouder Karst naar aan leiding van de herbenoeming van den burgemeester „Ik hoop, dat u voortaan met meer ernst uw taak zult opvatten, opdat de band tusschen u endegemeente hechter en inniger mag worden, dat u de sympathie van de gemeente moge verwerven". Een ander raadslid had naar het schijnt denzelfden goeden wensch ge reed, maar wethouder Karst was hein vóór geweest. In een druk bezocht koffiehuis te Charlottenburg hebben uitgesloten keil- ners een inval gedaan. Zij sloegen met knuppels den boel kort en klein en richtten voor duizenden schade aan. De politie dreef hen op de vlucht, maar kon slechts er enkelen van in handen krijgen. Vrijdagavond heeft de mijnwerker H. te Kerkerade uit minnenijd een re vol verschot op zij n meisj e, een fabrieks arbeidster, gelost. De kogel drong haar in het hoofd. H. richtte daarna het wapen op zich zelf en schoot zich dood. De toestand van het meisje is be vredigend. In den trein. Een ruim vijftigjarig boertje in een hoek van den coupé. Wat krom gewerkt en met stevige werkhanden, de pet diep over 't voor hoofd. Onder de keep gluren een paar glimmende oogjes. Blijkbaar leep boertje. Stappen binnen een drietal ongeveer twintig a twee en twintigjarige handels reizigers met veel lawaai. Een van hen, de grootste druktemaker, besluit het boertje in 't ootje te nemen. „Wel baas, hoe oud ben je al „Nou, dat mut meneer mar ies roaden. Wat denkt meneer „Laat 'k eens kijken. Nou dertig!" „Nee, dat hef meneer mis. Ik bin al vier en vieftig ewest, van 't veurjaor." „Nou, daar zie je niet naar uit. Je ziet er uit of je hoogstens dertig bent, hoor." Vriendjes grinniken. „En hoe oud is meneer, 'k mag vroagen „Ja, man, dat moet je nu ook maar eens raden. Wat denk je?" „Nou dartiene of veertiene. Older niet." „Maar man, daar zie 'k toch niet naar uit. Ik ben toch volwassen." „Jawel, mar 'k lette niet op de grootte van 't lichaam. Ik lette meer op de grootte van 't verstaand." Onbedaarlijk gelach, heel de coupé door. o a "o DER

Axelsche Courant | 1912 | | pagina 2