Binnenland. Rechtszaken. Landbouw. Gemengd Nieuws. De Prins te Bergen op Zoom. Z. K. H. Prins Hendrik heelt Woens dag een bezoek gebracht aan het Rijks- bengstveulendepöt en de tentoonstelling te Bergen op Zoom. Op het perron waren ter begroeting aanwezig de burgemeester van Bergen op Zoom, da heer Hulshof, en de voor zitter van het comité der tentoonstelling, de heer Laane. Verder waren op het perron o.m. aanwezig de luit.-kol Zanino, waarn. garnizoens commandant en zijn adjudant; de heer Rinsma, luit. plaatse lij k-adjudant, en de kapitein der mare chaussees Bauduin, commandant van het district Breda. Te 10 u. 57 min. kwam Z. K. H., vergezeld van zijn adjudant, den luit. ter zee 1ste kl. Bijl de Vroe, aan het station aan. Luide hoera's weerklonken, toen Z. K. H. uitstapte. De jongejuffrouw Rigarda Laane bood den Prins een ruiker witte rozen aan. In de wachtzaal 1ste klasse, waarvan de ingang met groen en bloemen was versierd, heette de burgemeester Z. K.H. namens de bevolking van Bergen op Zoom hartelijk welkom. Nadat de leden van het dagelijksch bestuur en de leden van het comité der tentoonstelling aan Z. K. H. waren voorgesteld, werd er in auto's naar het hengstveulendepót gereden, aan welks versierden ingang Z. K. H. werd ont vangen door den directeur dier inrich ting, den gepens. kolonel Kromhout. Met groote belangstelling bezichtigde de Prins de verschillende stallen, waarna het personeel eenige hengsten buiten leidde. Z. K. H. onderhield zich gedu rende ruim een half uur met den heer Kromhout. Vervolgens begaf de Prins zich naar het huis van den voorzitter van het tentoonstellingscomité, waar een noen maal werd aangeboden. Mej. Maria Laane overhandigde Z. K. H. een album met 8 foto's van de tentoonstelling. Ongeveer kwart over één kwam de Prins, vergezeld van het dag. bestuur der gemeente en den voorzitter van het tentoonstellingscomité, op het tentoon stellingsterrein, waar een talrijk publiek Z. K. H. toejuichte.* Z. K. H. bezocht achtereenvolgens het landbouwhuis, de collectieve inzen dingen van Zeeland en Brabant, de gebouwen voor den tuinbouw en de tent met producten van de fruitteelt. De voorzitters van de afdeelingen land bouw en tuinbouw leidden Z. K. H. door hun afdeelingen rond en stelden hun medebestuurderen aan den Prins De Minister was het biermede niet eens, met welke meening hij in deKamer in goed gezelschap verkeerde. Z.Exc. zeide verder, dat hij allerminst had willen kenbaar maken, dat hij de wenschelijkheid gering zou achten om Indië zoo spoedig mogelijk een alzonder-' lijk bestaan te geven, dat een meer representabel karakter draagt, waardoor de ingezetenen in Indië zelf in de ge legenheid worden gesteld voor hun eigen belangen op te komen. Ik ben daarvan een warm voorstander, zeide Z.Exc. en I vervolgde Ik wil dat doel op tweeërlei wijze nastreven. In de eerste plaats wijs ik op het wetsontwerp betreffende de bestuursreorganisatie, dat nu bij de Kamer aanhangig is- YVanue§r het doel bereikt wordt, dat met dit wets ontwerp wordt beoogd, zal dit tengevolge hebben, dat over een aantal aangele genheden, die thans door den begroo- tings wetgever in Nederland worden uitgemaakt, voortaan door de belang hebbenden in Indië zelfstandig zal wor den beslist. In de tweede plaats aldus verder de Minister wensch ik hieraan toe te voegen, in antwoord op de vraag, die my door verschillende heeren is gedaan, dat op dit oogenblik het wets ontwerp, waarvan in de Memorie van Antwoord sprake is, zoo goed als gereed is om Daar Indië te worden gezonden, om daarover advies uit te brengen, waarbij ik verzoeken zal om dat advies niet te lang te vertragen. De mededeeling van den G.G. op de audiëntie van 31 Augustus, is nu te beschouwen als een vervolg op hetgeen de Minister ter zake heeft gezegd. Wij kunnen hieraan toevoegen, dat het advies van den Raad van Indië betref fende het wetsontwerp, waarbij een eigen vertegenwoordiging vanNed.-Indië wordt voorgesteld, reeds hier te lande is ontvangen, dat van den Gouverneur- Generaal echter nog niet. Het personeel der tweede machine koD nog bijtijds er af springen. De werklieden, die in den trein zaten, bekwamen geen letsel. De materieele schade is gering. Het gewone verkeer kon geregeld plaats hebben. Op den Zendingsdag der Ger. kerken in Zeeland, welke Woensdag 11 September te Middelburg wordt gehou den, zal o.a. worden gesproken door Ds. J. H. Lammertsma te Axel met het onderwerp: „De Zending is hét licht van de hoofdsom van Gods wet." voor. Ongeveer half drie vertrok de Prins van het terrein. Het dagelijksch bestuur der gemeente en het geheele hoofd comité van de tentoonstelling deden Z. K. H. uitgeleide tot het station. Eigen vertegenwoordiging Indië. De correspondent van de „N. R. Ct." te Batavia seint In zijn rede, ter gelegenheid der audiëntie op Koninginnedag door den Gouverneur-Generaal gehouden, deelde deze o.a. mede, dat binnenkorteen eerste stap zal worden gedaan om Indië een eigen vertegenwoordiging te geven. Het blad teekent hierbij aan De quaestie van een eigen vertegen woordiging voor Ned. Oost Indië is reeds meermalen ter sprake gekomen, o.a. bij de behandeling in de Tweede Kamer van het wetsontwerp tot nadere wijziging en aanvulling van de Indische Comp tabiliteitswet in de maand Maart j.l. Men kan zich herinneren, dat toen in de Kamer de meening geuit is, dat van rechtspersoonlijkheid vanNed.-Ind geen sprake kan zijn, zoolang de kolonie het vermogen mist haar eigen wil kenbaar te maken voor rechtspersoon lijkheid werd der halve een eigen vertegenwoordiging noodig geacht. Jubileum dr. A. Kuyper. De „Tel." herinnert er aan dat het 20 September a.s. vijftig jaar geleden zal zijn, dat dr. A. Kuyper aan de Gronipgsche Hoogeschool promoveerde tot doctor in de theologie op proetschritt „Joannis Calvini et Joannis a Lasco de Ecclesia Sintentiarum inter se Compo- sitio". Hij was toen 25 jaar en had kort te voren zijn antwoord op een door de Groningsche faculteit uitgeschreven prijsvraag over „Het kerkelijk vraagstuk in de dagen van Calvijn en A. Lasco" reeds met goud zien bekronen. Onge veer een jaar na zijn promotie, nl. op 7 Aug. 1863, deed dr. Kuyper zijn in trede als predikant te Beesd. Vandaar vertrok hij in 1867 naar Utrecht, om in 1870 predikant te worden in Am sterdam, wat hij tot 1874 bleef, in welk jaar hij voor 'teerst tot lid der Tweede Kamer werd gekozen. In 1880 trad hij op als hoogleeraar aan de door hem gestichte Vrije Uni versiteit. Op 29 October a.s. wordt dr. Kuyper 75 jaar. Ridderorden. Het „Vad." heeft uitgerekend, dat bij gelegenheid van den verjaardag der Koningin 279 personen zijn gedecoreerd (afgezien van de eere-medailles) tegen 253 het vorig jaar. AXEL, 6 September 1912. Een spoorwegongeluk. Gisterenavond ongeveer 7 ure is de verkmanstrein, die van Sluiskil kwam, nadat hij het station alhier verlaten had, door een of andere oorzaak van het hoofdspoor op een in aanleg zijnde zijlijn geraakt, waardoor de locomotief in het zand liep en de tweede ma chine, welke voor dien trein stond op ds eerste schoof. De stoker van de eerste machine was onmiddellijk doodde machinist heeft een dijbeen gebroken en klaagde over pijn in de borst. Naar we vernemen zal de Wel- eerw. Pater, de heer H. M. van de Pieterman, missionaris van het H. Hart, die op 15 Augustus van het vorige jaar in de R. K. kerk alhier zijne eerste plechtige H. Mis opdroeg, op 19 Sep tember a.s. scheep gaan te Genua, om zich te begeven naar de Philippijnen. Het onderzoek door de mossel handelaars van Philippine op hunne mosselperceelen ingesteld, heeft aan het licht gebracht, dat de storm van 26 op 27 Aug. veel schade heeft aangericht, zoowel op de Wester- als Ooster-Schelde. Dit treft te zwaarder, omdat de groote schade van verleden jaar zich nog ge ducht doet gevoelen. Z. D. H. Mgr. P. Leijten, Bisschop van Breda, heeft benoemd tot assistent te Philippine den WelEerw. heer A. van Dijk, priester van het seminarie, tot conrector te Etten (Pensionaat) den WelEerw. heer E. van Jole, tot kape laan te Hulst den WelEerw. heer C. Vos, tot kapelaan te Lams waarde den WelEerw. heer J. v. Oers, priester van het seminarie, tot kapelaan te Rijen den WelEerw. heer M. v. Gastel. (Tem. Ct.) Plan 1913. Men schrijft ons uit Middelburg Maandagmiddag werd in een der lokalen van de sociëteit „St. Joris" te Middelburg een vergadering gehouden van de Commissie, welke op initiatief van de Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer alhier is ge vormd om in 1913 alhier een tentoon stelling te organiseereu, 30 leden waren tegenwoordig. De heer. H. P. den Bouwmeester, voorzitter van V. V. herinnerde in zijn openingswoord er aan dat het denkbeeld voor tentoonstellingen door het geheele land is opgeworpen door den secretaris der Nederl. Maatschappij voor Nijver heid. De regeering heeft sympathie betuigd; een som van 11,000 is bij de wet toegestaan, voornamelijk om reclame te maken in het buitenland. Het ligt voor de hand, dat Vreemde lingenverkeer zich de zaak heeft aan getrokken. Het meende echter, deze niet alleen tot stand te kunnen brengen en heeft daarom medewerking gevraagd, welke in ruime mate is toegezegd daar voor werd dank betuigd. I De secretaris van V. V., de heer H. I J. G. Hartman, zette daarna uiteen, hoe men zich de tentoonstelling voorstelde. •Uit den aard der zaak was voor Zeeland de keus gevallen op de schilderachtige Zeeuwsche kleederdrachten, welke op de vreemdelingen zoo groote aantrek king uitoefenen. Men wenscht die uit den tegenwoordigen en uit den verleden tijd. Daarnaast worden verlangd meu belen kasten, klokken, porcelein, voor werpen van het huiselijk gebruik. Een en ander kan worden vereenigd in Zeeuwsche intérieurs, zoo mogelijk te plaatsen in huisjes met merkwaardige I Zeeuwsche gevels. Om levendigheid I aan de tentoonstelling bij te zetten, wenscht men te doen uitoefenen Zeeuw sche volkskunsthoutsnijden, kantwer- werken, borduren, klompen maken enz. Voorts wenscht men weer te geven Zeeuwsche gebruiken ringrijden, gaai schieten, optochten versierde Walcher- sche en Bevelandsche huifwagens, Cad- zandsche speelwagens, Axelsche sjeesen enz. Verder wenscht men te doen op treden zangvereenigingen en muziek gezelschappen in gewestelijk costuum. Zoo mogelijk zal de tentoonstelling oo dienstbaar gemaakt worden aan de E dustrie; er werd gewezen op de oester teelt in Yerseke en de bloembollenteel in Schouwen, welke hier mooie reelat® kunnen maken. De Comissaris der Koningin Zeeland, Mr. H. J. Dijckmeester, betuig, de zijne ingenomenheid, dat Vreemde lingenverkeer deze zaak had aangevat bij vertrouwde, dat door de medewerk^ van allen Zeeland in 1913 een goei figuur zoude maken. Uit de hierna volgende besprekingen kan het volgende worden medegedeeld, De uiteenzetting van den secretari zal worden gedrukt, en in voldoend getale aan alle leden worden uitgereik ter verspreiding. Als tijd werd aangewezen vermoede lijk van half Juli tot halt of einde Augustus te bepalen in overleg met de Centrale Commissie voor plan 1913. Als onderwerp werd nog genoemd een tentoonstelling van fruit. Aan gemeenten en Provincie zal worden gevraagd om steun in den vorm van een subsidie of creöiet. Een waar borgfonds zal worden bijeengebracht. Getracht zal worden, in de verschil lende onderdeelen van Zeeland sub commissies te vormen. Voor keuze van een terrein werd het uitvoerend comité diligent-verklaard. Dit werd verder gemachtigd tot het nemen van alle maatregelen, zooveel mogelijk in overleg met het Eere comité en de correspondeerende leden. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Ned. Herv. Kerk. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Kerk B Gereformeerde Kerk (Weststraat.) Arrond. Rechtbank te Middelburg. In zake J. G., 56 jareD, bootwerker te Ter Neuzen, beklaagd van ontuchtige haudelingen met een minderjarig meisje, gepleegd op 27 April jl., welke zaak ter terechtzitting van 19 Juli jl. was geschorst en op heden hervat, eischte de officier van Justitie uitstel dezer zaak tot 3 Januari 1913. De uitslag van de verplichte hengsteukeuring te Middelburg en Oost burg isMiddelburg 2 Sept. Aange geven 13, voorgebr. 12, goedgekeurd 8, uitgesteld 2, atgek. 2. Oostburg 3 Sept. Aangegeven 78, voorgebracht 67, goed gekeurd 40, goedgekeurd ondanks cor- nage 1, uitgesteld 13, waaronder 3 voor cornage, vermoedelijk van voorbijgaan- den aard, afgekeurd 13. M. Crt. Dinsdagmorgen sloeg de bliksem in de schuur van den landbouwer A. Blok in den polder Nieuwlande, gemeente Krabbendijke. Op 't zeilde oogenblik stond de gansche schuur in lichte laaie. Een half uur later was de spuit van Krabbendijke aanwezig, die weinig meer te doen had. De schuur verbrandde geheel, het belendende woonhuis bleef gespaard. De oogst, voor zoover die in de schuur geborgen was, werd na tuurlijk ook een prooi der vlammen. Zondag 8 September 1912. Voorin. 9 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz, oorm. 9 ure Ds. J. H. Lammertsma. (Bed. H. Avondm.) Nam. 2 ure Ds. J. H. Lammertsma. (Dankzegging). Voorm. 9 ure Ds. Chr. Bruins. (Bed. H. Avondm.) Nam. 2 ure Ds. Chr. Bruins. (Dankzegging). Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Leeskerk. Leeskerk.

Axelsche Courant | 1912 | | pagina 2