EN. dT 3S No. 43 28e Jaarg 1 A a a oensdag 4 September 1912, LN, Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, F. DIELEMAN, Et- dde. p 1 lburg. eersten aand in wstraat. zachte, tousen, m 'Lisa d D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. t en ikels 40 RAPPORT van de Commissie van Onderzoek omtrent het beheer en de inrichting der Gem. Gasfabriek te Axel. Ingevolge uwe beslissing in de Raads vergadering van Dinsdag 12 Maart 1.1. tot benoeming eener commissie vau des kundigen voor het instellen van een onderzoek en het uitbrengen van een rapport omtrent de hierna volgende punten, betrekking hebbende op het beheer en de inrichting uwer gemeente lijke gasfabriek, werd door uwen Raad als deskundige aangewezen F. de Coster, directeur de l'Association Coöperatieve Zélandaise de Carbonisation te Sluiskil (Ter Neuzen)door den vroegeren direc teur uwer gasfabriekH. van der Woude, directeur der gemeente gasfabriek te Hulst en door deze beide deskundigen: Th. van Mierlo, directeur der gemeente sas- en electriciteitstabrieken te Tilburg. Bovenbedoelde punten, welke door deze commissie van deskundigen moes ten worden onderzocht, luiden als volgt Omtrent het beheer der gastabriek. 1. Niet voldoende toezicht gehouden bij het leggen van het buizennet, meer bijzonder bij de aansluitingen van de perceelen op de hoofdbuis, waardoor fiuancieele schade niet is uitgesloten. 2. Een voortdurende verwarrende toestand bij de aansluitingen van de perceelen der afnemers, waardoor het publiek in moeilijkheden geraakte, er nadeel uit voortvloeide voor het bedrijf en de gemeente niet altijd heett kunnen naleven de eenmaal gesloten contracten. 3. Een niet regelmatig in- en bij boeking van de posten, waardoor de verwarring in de administratie derwijze toenam, dat na gemeen overleg werd goedgevonden, de geheele administratie in gereedheid te doen brengen door een boekhouder van elders. 4. Gemis aan leiding bij de technische in werking stelling van het bedrijf, waardoor groote nadeelen zijn ontstaan voor de exploitatie en de rentabiliteit van de tabriek, terwijl gevaar voor personen en goederen daarbij niet was uitgesloten. 5. Nalatig in het onderhoud der Dachineriën, het niet behoorlijk gebrui ken van de fabrieksgebouwen en te weinig goede zorg voor de op het terrein aanwezige goederen. 6. Gemis aan administratieve en coipmercieele leiding bij de exploitatie van dep gemeente gaswinkel. Omtrent de inrichting der gasfabriek, Zijn de mijnen, klimpijpen en retortensluitingen in onze nieuwe gas fabriek geleverd door de gasfabriek te vlissiugen, waarvau directeur is J, G van Niftrik Jr., technisch adviseur onzer nieuw gebouwde gastabriek, van eene verouderde constructie i 2- Zijn de mijnen en klimpijpen goed passend op den oven en kon wegens het doen plaatsen dezer mijnen e& klimpijpen de oven afgewerkt worden zooals het volgens de voorschriften van het bestek behoorde 3. Moesten de klimpijpen te dicht bij den oven worden geplaatst, tenge volge waarvan de klimpijpen te warm worden en teerverdikking en alzoo ver stopping ontstaat 4. Is de door de voorschriften van den technisfchen adviseur, den heer J. G. van Niftrik Jr., aangebrachte teer- leiding wenschelijk, waar deze op den oven ligt en zoodoende warm wordt, kan daardoor de teer verdikken en deze pijpen verstopt geraken 5. Of door verouderde of gebrekkige constructie van het door bemiddeling van den heer J. G. van Nittrik Jr., bovengenoemd geleverde, minder gas verkregen wordt, dm door de tegen woordig in nieuwe gasfabrieken geplaatst wordende retortsluitingen, klimpijpen en mijnen 6. Is bij het bovengenoemd geleverde storing in het bedrijf menigvuldiger en het schoonmaken moeilijker dan bij de nieuwe constructie? 7. Kan met een dip van 12 c.M. zonder stoornis worden gewerkt, of moet het werken op deze wijze nood zakelijk verstopping veroorzaken. Alvorens met dit onderzoek aan te vangen, werden door de leden der Commissie op meerdere tijdstippen de gastabriek in oogenschouw genomen en voorloopig inlichtingen ingewonnen, waarna door de Commissie eene ver gadering werd belegd, waarin genoemde punten ampel werden behandeld en eeDe reeks vragen werden geformuleerd, waaromtrent in eene te houden samen komst met betrokkenen nadere toe lichting zou worden verzocht. Deze samenkomst heett plaats gehad op Woensdag 26 Juui 1.1. des namiddags half vijf ten raad huize uwer gemeente en werd behalve door de Commissie van deskundigen bijgewoond door het College van Burgemeester en Wethou ders van Axel, door den vorigen Burge meester uwer gemeente, den heer J. Huizinga, door den adviseur uwer ge meente, den heer J. G. van Niftrik Jr. en door uwen vorigen directeur, den heer G. van den Berge. Als resultaat der in deze vergadering gehouden besprekingen omtrent de pun ten 1 tot 6 betreffende het beheer der gasfabriek is ons hef navolgende ge bleken Punt 1. G- van den Berge, benoemd in de Raadsvergadering van Juni 1911 tot directeur der gemeente gasfabriek te Axel, is in dienst getreden op 15 Juli d, a. v., dus op een tijdstip -dat met de inrichting der fabriek en met den aanleg van het buizennet nog niet was aangevangen. Op voorstel van uwen adviseur werd tijdig tot benoemiug van een directeur overgegaan, opdat deze zich van al de uit te voeren werken zooveel mogelijk op de hoogte zou stellen. Na zijne indiensttreding ontving de directeur van Burgemeester en Wet holders q. np de opdracht, om toezicht te houden bij de uitvoering der werk zaam heden behoorende tot de installatie der tabriek, op den aanleg van het buizennet en op het maken der aan sluiringen. Bij de werkzaamheden voor aanleg van het buizennet, welke aanvankelijk naar behooren werden uitgevoerd,schijnt later door den directeur geen voldoende toezicht te zijn uitgeoefend, althans werd door hem niet voldoende aange drongen op het deugdelijk aanvullen der ontgraven sleuven, zoodat belang rijke hoeveelheden grond moesten wor den weggevoerd, waarvan later ver zakkingen in de straten het gevolg waren. Volgens contract met de firma G. Wilson, Den Haag, moesten door deze de service-leidingen met in teer gedrenkt linnen worden omwikkeld. Aan dit voorschrift werd aanvankelijk de hand gehouden, doch schijnt al spoedig zoodanig te zijn verslapt dat op slot van rekening een zeer beduidend aantal aansluitingen (zonder tegenspraak werd dit aantal op 25 tot 50 procent geraamd) niet werden omwikkeld. Naar onze overtuiging rustte op den directeur de plicht te wakeu voor de prompte uitvoering van het contract en had door hem niet mogen worden toegestaan, dat van bedoeld voorschrift werd afgeweken. De directeur is echter nog verder gegaan en heeft buiten voorkennis of medeweten van het gemeentebestuur aan den aannemer van het buizennet te verstaan gegeven, dat het omwikkelen der buizen niet meer behoefde te ge schieden, waarvoor echter de aan nemingssom met een zeker bedrag zou worden verminderd. De directeur is dus in dezen zijne bevoegdheid te buiten gegaan en had in^ ieder geval met Burgemeester en Wethouders overleg moeten plegen. Intusschen schijnen de buizen die niet omwikkeld werdeu, toch behoorlijk geverfd te zijn en zal dus de tijd nog moeten leeren, of door deze handeling van den directeur werkelijk schade voor de gemeente is ontstaan. In verband met het voorschrift der omwikkeling van de service-leidingen, werden door uwen adviseur geene aan wijzingen verstrekt, omtrent de juiste uitvoering. Het valt niet te ontkennen, dat het op den weg van den directeur had gelegen, bij aldien de juiste be handeling daarvan hem onbekend was, bij den adviseur nadere inlichlingen te vragen, die hem beslist zouden zijn verstrekt. De adviseur had echter o. i. moeten bedenken, dat hij hier te doen had met een betrekkelijk nog onervaren jong mensch en waar door hem veel waarde werd gehecht aan zoodanige uitvoering, niet tevreden moeten zijn met de weten schap dat de aannemer met het werk bekend was, doch ?ich behooren te vergewissen of de directeur voldoende op de hoogte was. Ia de vergadering werd bij de be spreking van dit punt algemeen erkend, dat de werkzaamheden van den directeur veel omvattend waren, en door hem niet tegelijkertijd bij de uitvoering van het buizennet en bij de installatie der gasfabriek, afgescheiden nog van de vele bijkomende werkzaamheden waar mede hij uit den aard der zaak was belast, afdoende toezicht kon worden gehouden. Door het gemeentebestuur is de direc teur meermalen op het niet nakom n van coutraetueele verplichtingen door den aannemer van het buizennet ge wezen, en werd door hem dan telkens geantwoord, dat er in 't vervolg op zou worden gelet. Ons inziens ware het noodzakelijk geweest, dat de directeur aau Burge meester en Wethouders de noodige hulp had gevraagd, indien hem bleek dat hij de taak hem opgelegd, niet naar be hooren kon ten uitvoer biengen. 2. Tegen het tijdstip dat de gas fabriek in werking zou treden, werd van alle zijden er op aangedrongen, dat de binnenleidingen zouden worden ge maakt in de betreffende perceelen en tevens de service-leidingen voor aan sluiting van de gasmeters met het ge meentelijk buizennet zouden worden tot stand gebracht. Wij kunnen ons levendig voorstellen hoe op een zeker tijdstip alle belang hebbenden tegelijk wenschten te worden aangesloten en was zulks toch bij een getal aanvragen aanvankelijk van 200, dat successievelijk tot 300 steeg, uiter aard onmogelijk, niettegenstaande door de firma Wilson met 3 tot 5 ploegen fitterspersoneel werd gewerkt. Nu behoort het niet tot de eigen schappen van den eersten den besten om onder zulke omstandigheden ieder een tevreden te stellen en willen wij gaarne aannemen dat omstreeks dien tijd het publiek onrustig werd en er klachten werden geuit, waarvan er eenige mogelijk reden van bestaan zullen hebben gehad. Van de eene zijde werd beweerd, dat door den directeur niet steeds werd gezorgd voor tijdige bestelling der noo dige gasmeters, van de andere zijde vernamen we, dat de meters wel tijdig besteld, doch niet op tijd werden ge leverd. Dat onder zulke omstandigheden het publiek, dat met biuneuiustallacie ge reed was eu langer dan het verwacnt had op de aansluiting en plaatsing van den gasmeter moest wachten, eenoogen- blik in moeilijkheid geraakte, is best aan te nemen, doch was naar onze meeniug uiec steeds te voorkom - .i Uit de gevoerde discussie bleek veotor, dat op de eene plaats een meter was geplaatst zonder dat de gasleiding ge reed was, in eene andere woning -ie leiding gereed doch de gasmeter af wezig was. Men moge echter hierbij beden.- daL de geneele regeling van uc, ,v,;i zoo in de gemeente als aan de fabriek, bij een persoon berustte, wiens hoofd wel eens omliep dat het maken van eene tout wei eens voor Kan komen zelfs bij minder drukke werkzaamheden, zal wel niemand betwijfelen. 3,43 6,35 4,10 7,05 5,05 S5d of Neuzei ot en me' 0, 3,45 8, 5,53 nnibuseeo lansweertg lans woef'l

Axelsche Courant | 1912 | | pagina 1