Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Gemeenteraad van Axel. Hengsten Cambrinus 1908 van „De Toekomst", Axel, 2e prijs. H(j scheelde weinig van den eersten prijswinner. Nickel 1906 van H. J. Aernaudts, Sluis, 3e prijs Espoir 1909 van Wed. Dael- man, Westdorpe, 2e prijsAlbert 1909 van A. Moggrè, Schoondijke, le prijs Baron 1909 van Johs. de Feijter, Zaam- slag, 3e prijs; Bristol 1910 van De Feijter voornoemd, 3e prijsAviateur 1910 van Ph. J. van Dixhoorn, 4e prijs. Eervol vermeld werden Amor 1910 van Van Dixhoorn en Mon Rève de Roeulx II van K. van Hoeve, Zaamslag. Vital 1911 Aernaudts, Sluis, le prijs. Hengsten met atstammelingen Cam brinus voorn, met 5 atstammelingen, 2e prijs, Mon Rève de Roeulx van „De Toekomst" te Axel met 7 atst., 3e prijs. MerriënJuliana 1909 van Van Dixhoorn, 4e prijs en Jenny 1911 van A. L. de Vlieger te Zuidzande, 3e prijs Eervol vermeld werden Marie 1902 (de kampioen merrie der tentoonstelling in Juni alhier), Florine 1906, Bavette 1905, alle van Van Dixhoorn, Tambour 1910 en Aline 1911 van Aernaudts. No. 10 van het programma was het beste lot van 4 merriën, ten minste jaar oud, toebehoorende aan eigenaren in één gemeente woonachtig. Een der beste nummers van den geheelen dag. De negen lots, met zooveel kracht en massa in den ring te zien, was werke lijk een grootsch gezicht en alleen een bezoek waard. De meeste zagen er uitstekend verzorgd en best getoiletteerd uit. De toekenning der prijzen wa3 niet gemakkelijk en de prijswinners gaven elkaar weinig toe. De le prijs kregen Marie, Souvenir, Florine en Bavette, eig. van het lot Ph. J. v. Dixhoorn te Axel. Alle schim mels, paarden van één eigenaar. Een prachtig lot, dat goed aan elkaar gewend was. Rustig in stap en mooi gelijk in draf. Voor toiletteeren en voorbrengen kreeg de le prijs Aernaudts met Nickel. Van het toilet van sommige paarden was veel werk gemaakt, hoewel eenige blijk gaven, dat het goed toiletmaken van een paard niet het werk van een ieder is. Tot slot van dezen welgeslaagden dag maakte Van der Burg met zijn een dekker een mooie vlucht over Bergen op Zoom. Zoowel het opstijgen als de landing ging bijzonder vlot. AXEL, 30 Augustus 1912. Heden en morgen wordt in drie lo kalen der openbare school alhier weer de jaarlijksche tentoonstelling gehouden van de vereeniging „Floralia". Het aantal inzenders is niet zoo groot als het vorige jaar, doch bedraagt toch nog 65ook is er niet zooveelingezon den, doch het gehalte van hetgeen is tentoongesteld, is goed. Onder de ru briek ter opluistering zijn merkwaar dige dingen te zien. De heer F. C. Zonnevijlle heeft 16 aardappelsoorten ingezonden, waaronder twee soorten Rijselaars uit zaad geteeld, dhr. G. Gast heeft Wecktoestellen en gestereliseerde groenten, enz. ingestuurd en de heer J. de Kraker, landb., een serie oude gravures. De navolgende prijzen zijn toege kend Coleüsle prijs mej. H. Loof-van der Welle, 2e pr. G. J. Wijna, 3e pr. als le, eervolle vermelding mej. L. van Cruyningen-Verijzer, mej. Lozanne en mej. Marijs-de Regt. Fuchsiale pr. mej. E. Kayser-de Smidt, 2e en 3e pr. mej. S. de Regt- Bolleman, eerv. verm. mej. Klaassen- van Hoeve en mej. Marijs de Regt. Bladbegonia (Begonia Rex)le pr. mej. S. de Regt-Bolleman, 2e pr. P. Verstraten, 3e pr. mej. Platteeuw Butler, eerv. verm. mej. Klaassen-van Hoeve. Groenten le pr. G. J. Wijna, 2e pr. M. Verstraten, 3e pr. C. Witte. Fruit: le pr. J. de Feijter Lz., 2e pr. Sal. de Feijter, 3e pr. J. C. Slijpen voor J. de Kraker, eerv. verm. J. A. Dreg- mans en H. Verstraten. Dames-handwerkenle pr. mej Marg Ysebaert, 2e pr. mej. Zonnevijlle van Vliet, 3e pr. mej. C. A. Klaassen eerv. verm. mej. E. Kayser-de Smidt Handwerkjes door jongere meisjes vervaardigd le pr. M. en L. Claessens, 2e pr. Annie Esselbrugge, 3e pr. Truida Eekman, eerv. verm. K. en G. Drog mans, Suze de Kraker Jd. en C. C. de Feijter Sd. Huisvlijt: le pr. C. A. van Rijn 2e pr. J. P. Jansen van Rosendaal 3e pr. Ad. Ysebaert, eerv. verm. H Hugenholtz. Teeken- en schilderwerk: le pr A. A. A. Minjon, 2e pr. J. C. J. Olij slager, 3e pr. lz. Hoebé, eerv. verm Corn. Bakker, Adr. van Hoeve, H. J Harte, Joh. Hoebé, verder nog lz Scheele voor timmerwerk en H. J. de Jonge voor gebak. Door Ged. Staten is aan den heer A. J. Hol, onderwijzer alhier, tot weder opzeggens vrijsteliing verleend tot het bekleeden der betrekking van secretaris penningmeester der vereeniging tot coöperatieven aankoop van voedings middelen „Zoekt uw voordeel" alhier PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 1 September 1912 Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz, Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz Gereformeerde Kerken. Kerk A. Vooj-m. 9 ure Ds. J. H. Lammertsma, Nam. 2 ure Voorber. H. Av Ds. J. H. Lammertsma Kerk B Ds. Chr. Bruins. Ds. Chr. Bruins. Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Gereformeerde Kerk (Weststraat.) Voorm. 9 ure Ds. J. R. van Oord. Nam. 2 ure Ds. J. R. van Oord. 's Av. 5Va ure Ds. J. R. van Oord. van Middelburg. Ar rond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 28 Augustus 1912. E. S., 21 j., zonder beroep, huisvr van P. K., te Axel, is wegens een vou- dige beleediging veroordee.ld tot f5 boete of 5 dagen hechtenis. De Stor m. Dinsdagnacht heeft een vreeselijke storm over ons land gewoed, die hier en daar veel schade heeft aangebracht. Hoe meer kranten we nazien, hoe meer kleine en grootere ongelukken we tegenkomen, allemaal veroorzaakt door den storm van Dinsdagnacht, als heeft deze den storm van September 1911 willen evenaren. We nemen slechts een greep uit de reeks, waarmede ko lommen gevuld zijn. De provinciale stoombooten konden Borsselen niet aandoen en hadden overigens zware reizen. Slechts enkele passagiers maakten den overtocht mede. Het Nederlandsche schip „Maria en Castor", schipper Libedon, met steen kolen van Ruhrort naar Antwerpen, is door overslaande golven volgeloopen en bij Stavenisse gezonken. De beman ning is vermoedelijk gered. Voorts meldt men uit Stavenisse, dat nog een tweede schip, met kolen ge laden, bij die plaats is gezonken. Ook daarvan werden de opvarenden gered. Te Rotterdam zijn vele schepen los geslagen van de boeien en bekwamen averij. Een kolenschip, dat in de Maas haven lag, is volgeloopen en gezonken het klipperschip „Nooit Gedacht" werd door een zeeboot in den grond geboord. De opvarenden konden echter gered worden. In het Park, de Plantages en de Diergaarde zijn vele boomen om gewaaid. Te 's-Gravenhage zijn het Haagsche bosch, de Scheveningsche boschjes, de Scheveningsche weg, het Plein, Plein 1813, de Prinsegracht en de plantsoenen ernstig geteisterd, al is het aantal ge velde boomen minder groot dan ten vorigen jare. Het tramnet heeft op verschillende punten der stad zeer geleden, zoodat de tramdienst beperkt is. Ook de spoorbaan der Staatsspoor stoomtram is gestremd. Een aantal ruiten in de stad zijn gebroken, voornamelijk in de buiten wijken legio. Op Scheveningen stond de zee on stuimig hoog. De badplaats heeft be trekkelijk weinig geleden badstoelen en koetsjes waren tijdig in veiligheid gebracht. Het gemeentelijk telefoonnet heeft ernstig geleden, het aantal storingen is zeer aanzienlijk met ploegen arbeiders wordt ijverig aan het herstel gewerkt Het telegrafisch verkeer naar buiten was zeer beperkt. Vooral tusschen Den Haag en Leiden is het telegraafnet grootendeels vernield. Het badbedrijf op Scheveningen is stop gezet. Zitting van 29 Augustus 1912. Voorzitter dhr. L. J. den Hollander, secretaris dhr. J. A. van Vessem. Tegen woordig de hh. Lamaitre, Kruijsse, Van Driel, Oggel, Dregmans, F. Dekker, Smies, de Feijter en Wolfert. Afwezig de hh Dieleman en P. Dekker. Onder het lezen der ingekomen stukken komt dhr. Diele man ter vergadering. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goedge keurd. Alvorens tot het lezen der inge komen stukken over te gaan deelt de Voorz. mede, dat niet meer zooals vroeger bij loting zal worden aangewezen wie het eerst stemmen zal, doch dat voortaan, zooals voorgeschreven is bij reglement van orde, rekening zal worden gehouden met het aantal zittingsjaren. Bijgevolg had in deze vergadering dhr. Dregmans de eerste stem, terwijl in een volgende vergadering de eerste stem heeft, het lid dat in zittingsduur en ouderdom op dhr Dregmans volgt. I. Mededeeling van ingekomen stukken. a. Missive van Ged. Staten, houdende goedkeuring raadsbesluit betreffende eene af- en overschrijving. b. Idem houdende terugzending van een exemplaar van het door hen goed gekeurde kohier (suppletoir) van den hoofd, omslag. c. Idem houdende goedkeuring van een raadsbesluit betreffende wijziging in de regeling der jaarwedde van de onder wijzers der O. L. S. Worden alle drie voor kennisgeving aangenomen. d. Rapport van de hh. de Coster, van der Woude en Th. van Mierloo in zake het onderzoek ingesteld aan de gemeen telijke gasfabriek. (Wegens den grooten omvang geven we dit rapport in ons eerstvolgend num mer. Red.) Van het rapport wordt door den Voorz. voorlezing gedaan. Hierna doet dhr. Oggel het voorstel om die oude dingen door nieuwe te ver vangen, en tevens aan onzen tegen woor- digen directeur te vragen welke nood zakelijke verbeteringen in de fabriek nog moeten worden aangebracht. Dhr. Smies zegt dat het genoeg is be wezen, dat het geleverde niet voldoet, maar kan niet heelemaal met het voor stel van dhr. Oggel meegaan. Spr. komt dagelijks op de fabriek en zegt dat er 4 retorten werkzaam zijn. Wanneer nu eerst die 4 retorten werden vernieuwd dan kon er met de andere worden ge wacht en dan waren de onkosten niet zoo groot. De Voorz. vraagt of de verschillende voorstellen niet gecombineerd kunnen worden. Dhr. Oggel denkt dat zulks moeilijk gaan zal omdat zijn voorstel met dat van dhr. Smies zoo verschillend is. Dhr. Dieleman acht het ook beter alles in eens te vernieuwen. Dhr. Lamaitre is er ook voor om alles te vernieuwen, maar zou het wenschelijk achten er eerst met den directeur over té spreken, want als de fabriek eens stil moest liggen. Dhr. Oggel denkt dat dit niet noodig zal zijn omdat er nog een oven op over schot is. De Voorz. vraagt of iemand nog iets te zeggen heeft omtrent het rapport. Dhr. Oggel drukt zijn leedwezen uit dat dhr. van Niftrik zoo gehandeld heeft, hij heeft dingen gedaan, die eigenlijk het daglicht niet hadden mogen zien. Dhr. Smies acht het een schrikkelijke schadepost voor de gemeente, dat de adviseur zijn werk niet goed gedaan heeft. Dhr. Kruijsse meent met deze zaak nog wel te kunnen wachten totdat straks toch het bespreken van het aangaan eener geldleening ter tafel komt. Hij zegt dat voor het monteeren f 1500 zal noodig zijn, Dhr. Oggel dacht van f800. Dhr. Kruijsse zegt dat dit ook wel kan, maar noemt liever een hoogere som om niet te weinig te ramen. Dhr. Wolfert vraagt of dhr. van Niftrik die oude mijnen ook weer terugneemt Dhr. OggelJa, dat heeft hij toch gezegd. Dhr. SmiesMisschien geeft hij er nog f 300 voor. De Voorz. leest een gedeelte uit eene voorgaande raadszitting, waarin gezegd wordt dat dhr. van Niftrik bereid is de mijnen terug te zullen nemen, indien ze niet voldoen. Het voorstel van dhr. Oggel wordt m. a. s. aangenomen. Dhr. Smies vraagt of het de bedoeling is dat B. W. aau dhr. van Niftrik vragen om die oude mijnen terug te nemen. De Voorz. antwoordt bevestigend. Dhr. Oggel vraagt of ook aan den directeur zal worden gevraagd of nog meer dringende verbeteringen moeten worden aangebracht. De Voorz. zegt met den directeur hier omtrent eene bespreking te zullen houden. Hierna wordt voorlezing gedaan van de ingekomen rekeningen van deexperten in zake de gasfabriek. Hieruit blijkt dat alle drie de onder zoekers een vergoeding voor het onder zoek vragen van f750 ieder, terwijl door van Mierloo f94,10, door van der Woude f19,935 en door de Coster f75 wordt genoteerd voor reis- en verblijfkosten, port, telegrammen enz. Dhr. van den Berg bracht f5,25 in rekening. Dhr. Oggel vraagt of die som nog kan gevonden worden uit de gelden, restende van den bouw der gasfabriek Hij zegt dat het bedrag van aanleg van binnen leidingen ad f2600 door Wilson is ont vangen. Dhr. Kruijsse zegt dat dit bedrag niet meer,te ontvangen is, daar het doodeen voudig van de rekening van Wilson is afgetrokken en op die manier is ver rekend. Feitelijk is de gemeente op dien aanleg te kort gekomen, want die voor zekeren datum zich opgaf konden aanleg krijgen voor 60 cent en de gemeente moest meer aan Wilson betalen. Dhr. Oggel stelt voor om nog een maand te wachten alvorens met het werk te beginnen, en eerst te informeeren bij den directeur, of er soms nog meer zaken zijn, die dringend verbetering behoeven. De Voorz. denkt dat het er bij de experts ook nog wel zoo nauw niet zal aankomen, die kunnen ook nog wel een poosje wachten. Aldus wordt besloten. II. Aanbieding voor 1913. gemeentebegrooting De begrooting bedraagt in ontvangen uitgaaf eene som van f 52451.68 met een post van onvoorziene uitgaven ad f1342.70. Tot het nazien der begrooting wordt eene commissie benoemd, bestaande uit de hh. Oggel, Smies en F. Dekker.

Axelsche Courant | 1912 | | pagina 2