No. 42. Zaterdag 31 Augustus 1912, 28e Jaarsr -Ji/an Houtens Cacao en vergelijk deze dan blijft drinken- Zuiver Goed en Goedkoop Overt., verkrijgbaar. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, Vraag bij Uw winkelier een bus met andere soorten van denzelfden prijs ff, F. DII.LI.M W, Binnenland. Het is zeker c/at 6e ze X K2 bus ƒ1.50 X„ -0.80 bus/O,425 Xo.. "0.18 Landbouw. ren. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vry dagnamiddag TAVEE uren. De koninklijke familie wordt tegen Maandag 16 September van Het Loo in de residentie terugverwacht. H. M. de Koningin Moeder vertrekt Vrijdagochtend per trein van 9.04 uit Baarn naar Het Loo, en keert Maandag in den namiddag te Soestdijk terug. Haar gevolg bestaat uit baronesse van Ittersum en jhr. Van Tets. Wegens de door den storm ver oorzaakte verwoesting en versperring van wegen en ter vermijding van on gelukken besloot het gemeentebestuur de verlichting in het Haagsche bosch op den avond van koninginnedag niet te doen doorgaan. Nood in West-Indic. Naar men aan de N. R. Crt. bericht, zijn op Het Loo de laatste dagen alle handen druk aan het werk om heide- ruikertjes voor Aruba, Bonaire en Cu- ragao te vervaardigen, die op Koninginne dag tegelijk met die van de padvinders en meisjesgezellen door het geheele land verkocht zullen worden. De Koningin bindt zelf aanhoudend mede, terwijl al het werk onder het persoonlijk toezicht van H. M. plaats heeft. In de vestibule van het paleis zijn twee lange tafels opgeslagen, waar de bloeiende heidebossen liggen opge tast, terwijl een 25-tal hofdames en leden van het vrouwelijk personeel bezig is de ruikertjes te schikken, waarbij ook de kleine Prinses nu en dan al spelende helpt. Koninkiyk bezoek aan Leeuwarden. Juist op den vastgestelden tijd, om streeks l uur, is het Koninklijk echt paar met gevolg Woensdagmiddag te Leeuwarden aangekomen. De commissaris der Koniugin in de provincie Friesland, rnr. B. Ph. baron Harinxma thoe Slooten, wachtte met den burgemeester van Leeuwarden, het lid van de Eerste Kamer, den heer R. Bloembergen, benevens eenige andere autoriteiten de hooge gasten op het perron op. Een dochtertje van wethouder Ooster- hoff bood H. M. een ruikertje aan. De Koningin, die er zeer welvarend uitzag, droeg een lichte japon met lichtblauwen mantel en witten hoed met pleureuses de Prins was in wandeltoilet. Het Koninklijk echtpaar begaf zich van het station per rijtuig direct naar de vee markt, waar een tentoonstelling van een keurcollectie Friesch vee en paar den werd gehouden. Daar werd het gezelschap ontvangen door den voor zitter en vice-voorzitter van de Friesche Maatschappij van landbouw. Freule Rengers, dochtertje van den voorzitter, bood H. M. een ruiker aan. Om halt twee verliet men de vee markt toen begon onder hartelijke toe juiching van de menigte een rijtoer door de stad, die er feestelijk uitzag voor deze gelegenheid. Uit alle deelen van Friesland waren de belangstellenden uaar de hoofdstad gestroomd om het koninklijk echtpaar te zien. Het einddoel van den rijtoer was het paleis van den commissaris der Koningin, waar de koninklijke bezoekers zich ongeveer een half uur ophielden en er de thee gebruikten. Daarbij waren aan wezig de echtgenooten van den burge meester en den voorz. der Landb.Mij'. De Kouiugiu plaatste haar handtee- keniDg in het familie-album van de Hariuxma's, dat begonnen is iu 1590 eu waarin de Friesche Stadhouders hun haudteekeniugen hebben geplaatst. Te 3 uur werd uaar de landbouwtentoon stelling gereden, waar iu den ring de Friesche paarden en het Friesche vee werden voorgeleid. De koninklijke gasten bezochten de afdeeling zuivel, akkerbouw eu vereeuigingsleveu. Om 4 uur zijn de Kouiugiu eu de Prins weder vertrokken. Het kouinklijk echtpaar met gevolg is per koninklijken trein om 6 uur 44 min. aau het station Het Loo aange komen, waar de burgemeester van Apel doorn ter verwelkoming aanwezig was Wandelend naar de op het stationsplein gereedstaande hotrijtuigen bemerkte de Koningin onder het talrijk aanwezige publiek een ziekenwagen, waarin de z g. zieke Neeltje was gelegen. H. M. sprak haar toe en vroeg naar haar ziekte. Daarop werd naar het Paleis gereden. Landbouwtentoonstellingen. De reizende landbouwers en wie aan dien tak van bedrijf verwant ziju, kunnen tegenwoordig hun hartje op halen. Tal van tentoonstellingen van land bouw, veeteelt euzuivelbereiding, pluim vee, enz., enz. hebben plaats o. m. te Leeuwarden, Zutpheu, Maarssen,Bergen op Zoom eu waar nog al. Omdat ons bekend is, dat te Bergen op Zoom ook tal van inzendingen voor komen uit onze streek eu ook uitouze gemeente, maken we van deze meer uitvoerig melding. Zaterdag is de landbouwtentoonstel ling te Bergen op Zoom op plechtige wijze geopend door den burgemeester dier gemeente. Natuurlijk is op die tentoonstelling alles wat direkt of iudirekt bij deu landbouw betrokken is, waarbij tal vau artikelen uit Zeeland geëxposeerd ziju Alles is zooveel mogelijk ondergebracht in 3 groote gebouwen n.l. voor industrie, landbouw en tuinbouw. Ook zijn er gebouwen voor restauratie, post en telegrafie, pers, hoofdbestuur en secre tariaat, terwijl onder loodsen het puikje van den Zeeuwschen en Brabantschen veestapel is verzameld. In eene groote koepelvormige ont vangstzaal, een champagnebar of een theetent worden de bezoekers ontvan gen, die voorzoover het weer het toelaat, ook langs netjes aangelegde wandel paden kunnen drentelen naar de plaats waar hoveniers hunne producten heb ben uitgestald. Een net van electrische geleidingen strekt zich over gansch het terrein uit. Locomobielen en dynamo's over- stroomen 's avonds door middel van een 25-tal groote booglampen en duizenden kleine gloeilampjes het heele terrein en al de gebouwen met een zee van licht. Ook op het terrein der kermesse d'été, geven de verschillende vermakelijk heden den bezoekers volop gelegenheid in echt Brabantsche, ongekunstelde jolijt eenige prettige uurtjes door te brengen, hetzij in Stoommolen, Vroolijk Rad, Rodelbaan, enz. enz. Op het keurige sportterrein, voorzien van eene degelijke tribune, worden vlieg-demonstraties, voetbal-matches, Hippische en Athlethische spelen, bloe mencorso's enz. gehouden. De practisch aangelegde schietbanen bieden eene schoone gelegenheid voor de schutters uit alle oorden des lands om zich met elkander te komen meten. Ook uit België gaven zich reeds een 9-tal schietvereenigingen voor deel name op. Over de paardententoonstelling, die Woensdag plaats had, schryft de corres pondent van de „N. Rott. Crt", het volgende Zij was een der belangrijkste dagen der geheele tentoonstelling, en de inge- zondene verzameling paarden behoorde tot een der beste, die tot nu toe iu ous land gezien is. Hetgeen in den ring werd voorgebracht getuigde van een goed gezichtspunt in de fokkerij van het Belgische type. Zelden zagen we een dergelijke collectie paarden bijeen het bestuur kan uiterst tevreden zijn het dezen dag en met de wijze, waarop heeft voorbereid. Het was feitelijk een strijd tusschen de Brabantsche fokkers en die uit Zee land. Noord-Brabant heeft zich buiten gewoon goed iu alle klassen verdedigd eu was iu de meeste gevallen superieur. De opkomst uit Zeeuwsch-Vlaaudereu hadden wij grooter verwacht. Vau de verschillende afdeelingen bevielen ons de oudere merriëu het meest, zij waren vau beter gehalte dan de jongere, die iu beenwerkdikwijlsonvoldoeude waren. Er schijnt naar gestreefd te worden de fokkerij iu één richting vooruit te bren gen eu het type Belgisch trekpaard treedt hier vooral op deu voorgrond. Iu de afdeeling oudere hengsten heeft Noord-Brabant eveneens gezegevierd, hoewel men aau deze overwinning niet al te groote waarde dient te hechten, daar hengsten zich niet altijd op ziju voordeeligst voordoen." Omtrent den uitslag ontleenen we aan genoemd blad de volgende bekroningen AXELSCHE 5ÏL 5 49 9 16 6 17 8 59 9 53 ..'.'■Hl:- COURANT. Rona r

Axelsche Courant | 1912 | | pagina 1