Binnenland. Landbouw. Gemengd Nieuws. De Prins is gisterenmiddag ten 10 uur, vergezeld van zijn adjudant luit. ter zee le kl. Bijl de Vroe, op het paleis te 's-Gravenhage aangekomen. Na eenige heeren te hebben ont vangen, reed Z. K. H. in den namiddag naar Monster ter uitreiking van de Prins Hendrik-medaille aan de daarmee begiftigden. Gisteravoud heeft Z. K. H. aangezeten bij het feestmaal in de „Twee Steden", den groep officieren van het Ned. leger, die zich bij de Olympische Spelen in Stockholm hebben onderscheiden, aangeboden. Heden 9 uur keerde de Prins naar Het Loo terug teneinde morgen (Woens dag) met H. M. de Koningin de tentoon stelling te Leeuwarden te bezoeken. Het is thans zeker, dat Prins Hendrik 16 September a.s. de Koloniale Landbouwschool te Deventer zal openen, terwijl Z. K. H. Zaterdag 21 Sept. ten l ure 's middags te Rotterdam de ver gadering van het Bataatsch GenoQtschap zal bijwonen. AXEL, 27 Augustus 1912 Loting lichting 1913. Het „Prov. Blad" no. 126 bevat een circulaire van den wnd. Commissaris der Koningin, bevattende het besluit waarbij de dagen en uren zijn bepaald, waarop de loting voor de lichting der militie voor het jaar 1913 zal plaats hebben. De gemeente Overslag heeft o. m. slechts één geschikt verklaarden inge schrevene en Waterlandkerkje geen, zoodat voor die gemeenten geen loting behoeft te worden gehouden. De loting zal plaats hebben in de gemeenten en op de dagen en uren als hieronder ziju aangewezen. Axel, Woensdag 11 September, 10.30 v.m., voor de gemeenten Axel en Zuiddorpe. Sas van Gent, Dinsdag 10 Sep tember, 10 v.m., voor de gemeenten Sas van Gent, Philippine en Westdorpe. Neuzen, Dinsdag 10 September, 2 n.m., voor de gemeenten Neuzen, Hoek en Zaamslag. Hulst, Donderdag 12 September, 8 v.m., voor de gemeenten Hulst, Graauw en Langendam, Clinge en St. Jansteen. Hontenisse, Donderdag 12 Sep tember, 11.30 v.m., voor de gemeenten Hontenisse, Boschkapelle, Ossenisse, Hengstdijk en Stoppeldijk. IJ z e n d ij k e, Vrijdag 20 September, 10 v.m., voor de gemeenten IJzendijke, Hoofdplaat, Biervliet en Schoondijke. O o s t b u r g, Vrijdag 20 September, 1.15 n.m., voor de gemeenten Oostburg en Zuidzande. Sluis, Zaterdag 21 September, 10 v.m., voor de gemeenten Sluis, Cadzand, Retranchement, Eede, St. Kruis en Aardenburg. en G r o e d e, Zaterdag 21 Septem ber, 2 n.m., voor de gemeenten Groede, Nieuwvliet en Breskens. groote kracht van den wind het water plaatselijk tot nabij, op en over de kruin der zeedijken gedreven, zoodat op som mige plaatsen overslag van water heeft plaats gehad. Behalve de groote kracht en den langen duur van dien storm, heeft tot het ontstaan der schade zeker medegewerkt de droge, heete zomer van 1911, waardoor in de bekleeding der dijken scheuren ontstonden, en de aan wezigheid van betrekkelijk nieuwe wer ken van verzwaring en verhooging der dijken na den stormvloed van 12 Maart 1906. Omtrent de schade aan de zee weringen en die aan de provinciale steigers worden cijfers genoemd, waaruit blijkt, dat zij bedragen in Zeeuwsch- Vlaanderen voor 30.634.74, op Wal cheren voor 295.2lV2t op Noord Beve land voor 97.143.66, op Zuid-Beveland voor 184.114.45, op Schouwen en Duivelaud voor 81.575.64 en op Tholen 20.143.8572, ot tezamen 413.907.36. Opgemerkt dient te worden, dat nog van verschillende andere polders en waterschappen opgegeven is, welke schade werd aangebracht, doch niet hoeveel het herstel gekost heeft. De stormschade van 30 September 1911. In het Provinciaal verslag van Zee land over 1911 is opgenomen het rapport van den provincialen hoofdingenieur in Zeeland over den stormvloed van 30 September. In het rapport wordt er o. a. opgewezen, dat door dezen storm het water met groote kracht op de Zeeuwsche kusten gedreven werd, en in den avond hooge watervloeden ont stonden, waarbij aan de op de wind richting gelegen kustwerken een buiten gewoon hooge golfoploop werd waarge nomen. In een bijgevoegden staat wordt de bereikte hoogte van het water ver geleken bij A. P., bij den gewonen stand, en bij dien van 12 Maart 1906 en 22/23 December 1894. Uit dien staat blijkt, dat de waterstanden op 30 September ten deele beduidend lager waren dan bij vorige hoogere stormvloeden. Niet tegenstaande dat feit werd toch door de Een drukke maand. Terwijl in de maand Augustus talloos velen hun arbeid een poos neerleggen, om een welverdiende vacantie en aan gename rust door te brengen, is het voor den tuinder een drukke maand. Druk heeft hij het met het oogsten en verzenden der groenten, druk heeft hij het met het bewerken van den grond. De leeg gekomen bedden moeten zoo veel mogelijk benut worden voor de teelt van een winter- of voorjaarsgewas. De grond wordt behoorlijk bewerkt, plantenresten worden verwijderd of ondergespit, de noodige mest wordt toegediend en daarna wordt op hoop van zegen, geplant en gezaaid. De maand Augustus is de tijd voor het zaaien van koolweeuwen, winterspina- zie, overblijvende spinazie, winterposte- lein, ook nog wel gewone postelein, veldsla, het planten van de laatste kropsla, het aanleggen van nieuwe aardbeziebedden enz. Voor het zaaien van koolweeuwen moet men een warme plaats zoeken, die goed bemest is en waar geen kooien gestaan hebben, welke besmet waren met knolvoeten. Winter- spinazie en de overblijvende dito zaait men het liefst op rijen, terwijl men dan later de planten uitdunt. Bij een voldoende bemesting, voor namelijk met Chili-salpeter, leveren deze tuingewassen een overvloed van malsche groente. Per Are geve men 4 a 5 Kilogram Chilizoodat men voor weinig geld, ook in den winter en in het vroege voorjaar altijd versche groenten op de tafel kan hebben. Het is bepaald jammer, dat deze beide groenten, waarvan een ruim gebruik onze gezondheid zeer ten goede komt, nog niet op ruimer schaal geteeld worden. Voor het telen van postelein moet de bovenlaag van den bodem ruimschoots van gemakkelijk opneem baar piantenvoedsel voorzien zijn. De veldsla, die men in Augustus zaait, is reeds in den herfst voor het gebruik geschikt. Den groei van dit gewas kan men zeer bevorderen door een bemesting met 3 a 4 Kilogram Chili per Are. Ook wordt in Augustus soms nog prei geplant, welke men dan, zoo spoedig zij aan den groei is, een lichte Chili oplossing geeft en dit zoo vaak herhaalt, als men het noodig acht. Wie liever niet met een oplossing werkt, strooie 4 a 6 Kilogram Chili-salpeter per Are uit en wel de helft, als de prei even aan den groei is en de rest 3 weken later. Augustus is ook de maand, waar in men nieuwe aardbeziebedden aan leggen moet; bedden, welke ouder zijn dan 4 jaar moet men niet laten liggen, als men eene goede opbrengst verlangt. De aardbezie tiert het best op humus- rijken, krachtigen grond en bij een ruime bemesting. Bij het aanleggen van nieuwe bedden, moet men den bodem overvloedig van voedsel voorzien hetzij door middel van stalmest of com post, hetzij met behulp van kunstmest. Vooral op humusrijken tuingrond kan men met kunstmest uitstekend terecht 3 K.G. Chili-salpeter, 5 K.G. Patentkali en 10 K.G. Superphosphaat per Are, is gemiddeld de bemesting w7elke men bij het aanleggen van nieuwe bedden moet aanwenden. Einde Augustus of begin September poot men de jonge plantjes en zoekt daarvoor de mooiste plantjes uit, welke zich aan de ranken bevinden. Men schrijft aan de Midd. Crt. Sinds jaren is in Zeeuwsch-Vlaan- deren de vlashandel niet zoo gedrukt geweest als tegenwoordiger is bijna geen vraag, en een markt, zij 't ook een zeer lage, is niet te geven. Bij 't bloeien was voor 't blauwe vlas van 18 tot 22 francs per 100 K.G. te be dingen, voor 't witte .viel de prys tot 16 francs, maar na 't bloeien is slechts hier en daar een partijtje tegen zeer gedrukten prijs van de hand gedaan. De oorza.'k van een en ander wordt hierin gezocht, dat over 't algemeen 't gewas tegenvalt, en dat de zooge naamde „Kortrijkers" dit jaar in de streek zeer weinig zaken deden en doen. Op een landbouwtentoonstelling te Meppel werd een inrichting voor het wasschen van schapen tentoongesteld, waarbij Rijksveeopzichters uitlegging gaven en eenige schapen waschten. De kapitein der marechaussee Mos te Leeuwarden, toevallig aanwezig, die met eenige heeren de inrichting zag, meende de vertooning van het schapen- wasschen in deze gure Augustusmaand als mishandeling te moeten beschouwen en gelastte eenige marechaussee's, op het terrein aanwezig, om proces-verbaal op te maken. Een evenals het vorige feit, dat hila riteit verwekte, was het volgende De levering van het officieele diner was aangenomen door iemand uit Zwolle. De wagen, welke het vleesch voor het diner naar Meppel vervoerde, werd, waarschijnlijk op aandrang van personen te Meppel, even voor Meppel aange houden, omdat versch vleesch niet on gekeurd Meppel mag worden binnen gevoerd. Het was noodig, dat een hulp keurmeester per auto door den heer Knol, rijksveearts te Meppel, werd ge zonden om te constateeren, dat alles toebereid vleesch was. Zoo kregen dé gasten nog op tijd dat deel van 't menu. Dezer dagen had op de kermis te St. Oedenrode een doodelijk ongeval plaats. Een bediende, uit het etablisse ment der luchtschommels, had het onge luk daaruit te vallen, bekwam een schedelbreuk en overleed reeds eenige uren later. Gisterochtend viel de achtjarige H. G. B., in de Vierwindenstraat te Rotterdam, door eigen onvoorzichtigheid uit het raam der eerste verdieping op straat. Per brancard naar het zieken huis vervoerd, werd daar geconstateerd, dat het meisje een hersenschudding had bekomen. - De Hollandsche arbeider P. J., kreeg te Dinslaken na een drinkgelag twist met zijnen kostbaas, G. M. J. snelde naar de keuken, greep een brood mes en stak het M. tot aan het helft in den hals, waardoor drie slagaderen werden doorgesneden. Een spoedig aanwezige dokter kon den man nog bijtijds door afbinden der aderen redden. De dader werd, toen hij naar ons land uitwijken wilde, gearresteerd. Straat-ellende. In den barren regen hadden ze van daag door de stad gesjouwd. Straati en straat uit. En hun weinige kleere waren doorweekt door de neerplassend buien. De dag was nog lang Hij was 'n eind in de zestig en zi slechts weinig jaren jonger. Ze haddei van den ochtend af gebedeld, dan hie en dan ginds. Maar de menschen warei gehaast geweest, hadden niets gegevee En zij waren moedeloos voortgesjokt door kletsnatte straten en steegjes. Totdat het middag was geworden, Toen konden ze niet meer. In vredei naam zouden ze maar naar de politi trekken. En daar hulp vragen. Oo brood. Ze hadden sinds gisteren ni( meer gegeten De politie gaf eten en warm drinken V oor de kou van den killen regenda; Ze zaten naast elkaar op een bank, ii de vestibule van het hoofdbureau aai de Ganzenmarkt. Twee oude menschjei, op van ellende, van het wanhopi». zwervende leven, gaande van stad tot stad. Geen eigen huis, geen geld. Zt] vroegen vrij vervoer naar Rotterdam om t daar dan maar weer eens tl probeeren Ze kregen 'n biljet voor Rotterdam, Voetje voor voetje ging 't op weg naai het station. Maar op de Neude zakt» de vrouw in elkaar. Ze had gehoopt dat tgaan zou. Maar 't ging niet. Eu op een handwagen die juist voorbij kwam, werd ze terug gebracht naai het bureau. Ze was ziekziek van uitputting, van gebrek, van vermoeienis, Men legde haar voorzichtig in een brancard en reed haar vervolgens naai t ziekenhuis. Daar zal ze warmte vin den en 'n bed, goede voeding, rust en verpleging. Misschien wel hel einde, Ze gaven elkaar 'n hand, toen de kap over de raderbaar ging: 'kZal trachten je in Rotterdam weer te vinden, Als ik beter ben". Zij naar 't groote gasthuis. En hij alleen naar Rotterdam. De misère weer in. Buiten joeg de regen als in den herfst over de stad. Straat-ellende. (17. D.) Branden. Te Wittelte (Gr.) is afgebrand de boerenplaats, bewoond door J. S. en toebehoorende aan de weduwe Ten B. Ook verbrandde de oogst. Toen de vrouw van den landbouwer K. in de schuur achter de boerderij aan den Plattenburgerweg te Arnhem met een brandende lucifer de legnesten der kippen inspecteerde, vatte het hooi daarin vlam. In een oogwenk stond de schuur, waarin hooi, stroo en onge dorscht graan van boeren uit de om geving geborgen waren, in lichtelaaie. De schuur brandde geheel af. Te Wamel is de kistenfabriek van A. v. O. afgebrand. Te Zwartgat (O.) is de behuizing van J. G. door onbekende oorzaak afgebrand. Niets werd gered en niets was verzekerd. Op last van den rechter van in structie te Assen, is gearresteerd en in het huis van bewaring opgenomen A. S., 59 jaar, huisvrouw van L. N. N. te Veenoord (gem. Sleen), verdacht van brandstichting in haar woning. Te Terwispel ziju gisternacht de boerenhuizinge en schuur van den heer M. P. v. Z. geheel afgebrand. Te Dinxperlo heeft een arbeider een wilde kat gevangen. Reeds sedert enkele dagen misten verschillende land bouwers dozijnen kippen. Ongelukken. Op de Boschheide te Swalmen, is bij een oefening van het 2e reg. huzaren, de 2e luit. jhr S. de Marees van Swinderen in vollen ren in botsing gekomen met een huzaar, met het gevolg dat beiden hevig stortten Hoewel de toestand zich aanvankelijk ernstig liet aanzien, doordat beiden bewusteloos lagen, zoodat overbrenging per auto naar Roermond noodzakelijk bleek, was hun toestand spoedig be vredigend. De heer W. H., uit Amsterdam, die plan had de zeilwedstrijden te Sneek bij te wonen, is daar in de stoomca- roussel van een paard geduwd of ge vallen, waardoor hij een been brak.

Axelsche Courant | 1912 | | pagina 2