Binnenland. Gemengd Nieuws. Dinsdag j.l. is onder groote belang stelling door Prins Hendrik het Tehuis voor Blinden te Wolfhezen geopend. Het gebouw is gesticht door de „Ver. voor Nat. Blindenzorg", waarvan de Prins beschermheer is. Hij werd aan het station opgewacht door den burge meester en reed na de begroeting da delijk naar het nieuwe gebouw. In de benedenzaal hield de heer N. M. Schilt een toespraak, waarin hij destichting, die arme blinden verzorgt, zonder op hun geloofsbelijdenis te letten, prees, herinnerende aan de eerste steenlegging door H. M. de Koningin en aan den steun van den Prins, na welke hooge belangstelling de giften als 't ware toe vloeiden. Nadat de Prins met eenige woorden bedankt had, werd een tocht door het huis gedaan. Ten slotte werd het dames comité, dat zich zooveel moeite getroostte voor de oprichting, aan den Prins voorgesteld. Het bestuur van het Tehuis voor alleenstaande blinden heeft van H. M. de Koningin een telegram van geluk- wensch ontvangen. Z. K. H. de Prins, heeft' ter gelegen heid van de inwijding 50 geschonken- AXEL, 23 Augustus 1912 Gisteren maakte Concordia een reisje naar Brussel. Door 77 personen werd aan het uitstapje deelgenomen. Hoewel het weder in den voormiddag vooral ongunstig was, klaarde het nader hand heel wat op, zoodat de reizigers toch nog gelegenheid hadden om de schoonheden der Belgische hoofdstad te bewonderen. Woensdagnacht hoorde eene in de Grenulaan te Ter Neuzen wonende vrouw, gerucht op de achterplaats. Zij wekte haren bij haar inwonenden schoon vader, den heer L. v. E., mededeelende dat er blijkbaar iemand zich langs de achterzijde toegang tot de woning trachtte te verschaffen, waarvoor hij door overklimming over achterliggende erven op de achterplaats moest gekomen zijn. De schoonvader stond op en ging kijken, doch stuitte in den gang reeds op den indringer, die hem vastgreep. Een worsteling ontstond, waarbij de heer v. E. het tegen den jongeren in dringer moest afleggen. Eer op het hulpgeroep buren toegeschoten waren, wist de indringer te vluchten, een schoen en zijn hoofddeksel op hettooneel van den strijd achterlatende. Hij was evenwel herkend, als te zijn D. v. W., sloeproeier. Hij is door de gemeente politie gearresteerd, doch later in vrij heid gesteld. In de laatste weken moest de gear resteerde enkele malen uit genoemde woning verwijderd worden, die hij tegen den wil der bewoonster betrad. Tem. Crt.) Woensdag werd te Neuzen in het „Hotel Centraal" een openbare verga dering gehouden van de Groenten- en Eruitveilingsvereeniging „Ter Neuzen". Enkele nieuwe leden gaven zich op. Vastgesteld werden de statuten en een huishoudelijk reglement. Daarin werd o. m. bepaald dat de vereeniging is gevestigd te Ter Neuzen. Het dofel der vereeniging is het verhan delen van ooft-, tuin- en landbouwvoort- brengselen uit Ter Neuzen enomstreken. Het bestuur bestaat uit de heeren M. de Jonge, voorzitter, P. J. Scheele, vice-voorzitter, L. de Feijter, secr.-pen- ningmeester, Aarn. de Bruijne, H. de Regt, B. van Opdorp en K. Dees Az. In deze vergadering werd tot veiling meester benoemd de heer H. D. Bol met 16 stemmen. (T. Ct.) Tot predikant bij de Gereformeerde gemeente te Kapelle-Biezelinge, is be roepen Ds. A. Scheele te Veere. Bijv. 1193 tot de „St. Crt." bevat de statuten van de vereeniging „Ge meentebelang" te Hulst. Het doel dezer vereeniging is behar tiging van de belangen van de gemeente Hulst en van hare inwoners. Zij tracht dit doel te bereiken langs wettigen weg en wel door het stellen van candidaten bij gemeenteraadsverkiezingen het be vorderen der verkiezingdiercandidaten; het bespreken en behartigen van ge meentebelangen. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 25 Augustus 1912. Ned. Herv. Kerk. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Kerk B Gereformeerde Kerk (Weststraat.) Voorm. 9 ure Dhr. H. v. Schothorst. Generaal Booth. Door het Hoofdkwartier van het Leger des Heils, te Amsterdam, zijn gratis ver krijgbaar gesteld, fraai uitgevoerde foto's van den Generaal, papierformaat 27 bij 40 c.M. Bij voldoening der emballage en frankeerkosten, zijnde 5 cent, worden ze aan ieder lezer van ons blad franco toegezonden. Het te vermelden adres is Handels- departement, Leger des Heils, Prins Hendrikkade 49-51, Amsterdam. De bevelhebber van het Leger des Heils in Nederland, commandant Ridsel te Amsterdam, heeft bericht ontvangen dat Bramwell Booth de opvolger van generaal Booth is gewoiden. - Zaterdag had te Tholen de timmer mansknecht J. Vercouteren het ongeluk, dat een stuk van een spijker in zijn rechteroog terecht kwam en een zoo danige wond veroorzaakte, dat er direct geneeskundige hulp noodzakelijk was. Zondag is hij naar Breda vertrokken om door een specialist onderzocht te worden, die verklaarde, dat als er geen ontsteking bij kwam, het oog behouden zou blijven. ZN.) Brutaal. De vorige week kreeg een winkelier in de Oeverstraat te Arnhem, naar de A. Ct." meldt, iemand die vleeschwaren verkoopt, bezoek van drie manneD, die eenige artikelen koch ten en dadelijk opaten. Na flink te hebben gegeten weigerden ze te be talen. De winkelier, een oud man, kon er niets tegen doen, zoodat'ze eenvoudig zonder eenige vergoeding vertrokken. Maandag kwamen twee dezer mannen terug en speelden hetzelfde spelletje, thans bij de vrouw van den winkelier, eveneens een oud mensch. De naspo ringen der hiermede in kennis gestelde politie mochten niet tot de ontdekking der bedrijvers van dit brutale stukje leiden, hoewel één persoon als verdachte werd aangehouden. Goedkoop bier. De agent der Deli brouwerij te Dordrecht deed Maan dag bij de politie aangifte, dat in zijn kelder ongenoode gasten waren geweest, die den biervoorraad hadden aange sproken. Een door de politie ingesteld onder zoek bracht aan het licht, dat drie jongens, respectievelijk 13, 14 en 15 jaren oud, zich door een openstaand vensterraam toegang hadden verschaft tot den kelder. Daarin hadden ze van een vat den stop verwijderd en toen van het bier gedronken. Na deze hulde aan Cambrinus hebben ze met een pijpje kaars, dat ze vonden, het vat dichtgemaakt en zij ii er van doorgegaan. Vreemd. Dinsdag vervoegde zich een 15-jarige jongen uit Amster dam aan het politiebureau te Water graafsmeer en deed daar het volgende vreemde verhaal. Terwijl ik in de Kruislaan aan het teekenen was, kwam een ongeveer 20- jarig persoon bij mij staan en vroeg mij of ik spionneerde. Nauwelijks had ik geantwoord, dat ik slechts wat tee- ken.de, of ik ontving met een hard voorwerp een klap op 't hoofd. Hierop greep hij mijn rijwiel en wilde ermee wegrijden. Toen ik hem dit belette, richtte hij een revolver op mij en zei „Zeg niets, hoor". Uit angst liet ik mijn flets los en de aanrander reed er zoo snel mogelijk mee weg. Hbld - - Een 25-jarige dienstbode te Arnhem was met het 10-jarig zoontje van haar mijnheer uitgegaan om een boodschap te doen, doch keerde niet terug. De ongeruste ouders wendden zich tot de politie met het gevolg, dat de dienst bode 's nachts om drie uur werd aan getroffen, terwijl zij stond te praten met de schildwacht van de Menno van Coe- hoorn kazerne. Het jongetje werd aan zijn ouders teruggegeven, terwijl de dienstbode na het toedienen van een berisping werd weggezonden. Om een losloopende muis. Het was Dinsdagavond niet veel weer, maar toch nog mooi weer genoeg om in de passage te ZandvoQrt te luisteren naar de dames-kapel. En het aantal luisterenden was groot. Opeens gaf een dame teekenen van onrust, ze staarde en ze staarde steeds op een zeker punt, gaf eindelijk eerst een gilletje en toen een gil, sprong op haar stoel en riep: „Daar loopt een muis." Dit woord had de uitwerking afsof er een knuppel gegooid werd in een hoenderhok. In een oogwenk waren alle dames van hare stoelen opgespron gen en stonden, de rokken bijeen, boven op tafels en zitplaatsen. De heeren snelden toe met stokken en parapluies, het was een formeele jachtpartij. En het diertje dat daarvan de oorzaak was Het wist in een winkel te ontkomen. Een uur later zaten alle dames nog angstig naar de winkeldeur te staren, waarin de muis was verdwenen. (Oprechte.) Bij de „Wolfsbergen", onder de marke Weerdinge, zijn door een arbei der te W.eerdinge eenige voorwerpen van oud-Germaansehen oorsprong ge vonden. 3 urnen waarbij een voorzien van ooren, 2 stuks vaatwerk en een voorwerp in de gedaante van een lepel. De voorwerpen zijn aan het Museum van Oudheden te Assen aangeboden. Humaan. Te Utrecht raakte aan den Biltschen straatweg een kind te water. Onder de personen, die te hulp snelden, bevond zich ook graaf Schimmelpenninck, de commissaris der Koningin in Utrecht. Terwijl een jonge man zich reeds te water had begeven om het kind te redden, ging óók graaf Schimmelpenninck tot over de knieën het water in, om zoo noodig den redder de behulpzame hand te bieden Toen het kind op den wal was ge bracht, stapte graaf Schimmelpenninck weer op zijn flets en reed, zoo goed Torenbrand. Woensdagmorgen om half zes werd door het inslaan van den bliksem, brand veroorzaakt in den toren van de Ned. Herv. kerk te Be verwijk. Aan blusschen viel niet te denken, daar het water niet voldoende hoog kon worden opgeperst. Om 7 uur stortte de spits met veel geraas uaar beneden terecht. Ten koste van veel waterschade wist men de kerk te behouden. De toren was gemeente-eigendom. Hij was 62 M. hoog, opgetrokken in antiek Gothischen stijl en dateert van pl.m. 1500. In de 17de eeuw is de toren gerestaureerd. Het bouwwerk was voor 35000 verzekerd. Het kerkorgel is ernstig beschadigd. Gewaarschuwd. Uit het Hbld. van Antw. knippen we de volgende raadgeving, waarmede ook misschien de Zeeu wsche landbouwers hun voor deel kunnen doen. Om den dorst te bestrijden hebben tal van maaiers de gewoonte een ko renaar in den mond te steken. Volgens de geneesheeren is dit een gevaarlijke gewoonte, die voor gevolg hebben kan een zeer ernstige ziekte, de actinomy- cose, ja zelfs den dood. De actinomycose is een ziekte welke door een microscopische zwam veroor zaakt wordt die, eens dat zij in het menschelijk organisme binnengedrongen is, zeer groote stoornissen teweegbrengt. Deze ziekte zou zich veel meer voor doen dan men denkt. Veeltijds gebeurt het dat men daar aangedane personen wegens andere ziekten verzorgt, zonder aan actinomycose te denken. Als men ze in den beginne gewaar wordt kaD men de ziekte gemakkelijk keeren, maar beter is het de gewoonte niet te hebben, korenaren in den mond te steken, vooral haveraren want deze zijn de gevaarlijkste. Te laat berouw. In den laatsten tijd werden aan het Hollandsche Spoor station te 's Gravenhage herhaaldelijk uit aangeboden bestelgoederen voor werpen vermist. Eindelijk werd een spoorwegbeambte door de politie betrapt, juist toen hij zich uit een pakket eenige voorwerpen toeeigende. Uit vrees voor de gevolgen van zyn misdrijf, misschien ook wegens berouw, wierp de man zich eenige oogenblikken na de ontdekking van het feit voor een aankomenden trein. Hij was onmiddellijk dood. (Tel.) Ondanks het ongunstige weder is het op de badplaats Vlieland zóó druk, dat er geen pension meer te krijgen is. Vijf Franschen, die er eenige dagen wil den vertoeven, konden nergens plaats krijgen en moesten onverrichterzake vertrekken. als door geen mensch herkend, weg. Woensdagavond heeft te Mierlo bij Helmond vrouw KI. haar buurvrouw W. met een revolver in de borst ge schoten. Oorzaak was een ruzie tus- schen de kinderen. Vrouw W. is levens gevaarlijk gewond. Vrouw KI. is ge arresteerd. |Awee voetbal-clubs, omdat ze een wed strijd op Zondag speelden zonder toe stemming van den burgemeester. - Schandelijk. Toen men dezer dagen in het weiland van den heer L. ten W., lid van den raad van Steenwijk, kwam om de koeien te melken, bleek dat twee koeien en twee kalveren met een scherp voorwerp verwond waren. Bij al deze dieren had men getracht de linkerhakpees door te snijden. Bij één kalf was dit gelukt, 't dier moest afgemaakt worden. De drie andere dieren hadden wel een diepe snede boven den hak, doch de peezen waren slechts ten deele of in 't geheel niet geraakt. De wachtmeester der marechaussee begon dadelijk een nauwkeurig onder zoek. De gemeenteveldwachter van de Wetering ging met zijn politiehond op snuffel. Bij het rijden van een met twee paarden bespannen tramwagen te Rot terdam, brak van het tuig eeo riem. De koetsier verloor het stuur over de paarden, de wagen reed het trottoir op en de groote boom van den wagen ging door een raam van het kantoor van den directeur van het Museum van Oudheden, gevestigd in het bene dengedeelte van het museum Boymans. Voorm. 9 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Voorm. 9 ure Ds. J. H. Lammertsma. Nam. 2 ure Ds. J. H. Lammertsma. Voorm. 9 ure Ds. Chr. Bruins. Nam. 2 ure Ds. Chr. Bruins. Nam. 2 ure Dhr H. v. Schothorst, 's Av. 57s ure Dhr. H. v. Schothorst. van Amsterdam. Ze hadden toch match. Zondag is door de gemeente politie te Rijssen (Ov.) proces-verbaal opgemaakt tegen

Axelsche Courant | 1912 | | pagina 2