Scbietrereeflipg „Prins Maiirits". Huishoudelijke Schietwedstrijd Burgerlijke Stand. Marktberichten. Advertentiën. Zoekt uw Voordeel." geworden. Een gestreng onderzoek wordt ingesteld. Avp. Aan boord van de sleepboot Fortuna 3 werd gisterochtend de 13-jarige dekjon gen H. de Vee, uit Dordrecht, vermist. Waarschijnlijk is hij onbemerkt over boord gevallen en verdronken. De Berlijnsche avondbladen melden, dat te Borkum twee mannen van het badpersoneel verdronken zijn bij een vergeefsche poging om een badgast, die zich te ver in zee gewaagd had, te redden. Een merkwaardige vondst. In het „Nbl. voor de Hoeksche Waard en IJselmonde" van 10 dezer staat het volgende te lezen „Onder 't ploegen vond een paar jaar geleden een jonge boerenknecht onder de gemeente Numansdorp een tinnen doos, 12 c.M. lang, 8 breed. Hij was kalm genoeg, om ze heel voorzichtig te openen en er niemand iets van te zeggen. Ze bleek mooie zilveren munten te bevatten uit den tijd van Jacoba van Beyeren, van Philips van Bour- gondië en Karei den Stoute. Door be middeling van den heer Pijssens, ban kier te Rotterdam, werden ze ver kocht voor een goede som, zoodat de vinder daarvan een aardig zaakje in de stad kon overnemen. De doos mocht de heer Pijssens voor zijn welwillendheid en moeite behouden. Dat er opschriften op stonden, was al dadelijk gezien, doch eerst dezer dagen is het gelukt de vlakken scheikundig volkomen te reinigen, en nu kan men, na wat studie, want het is fijn ingekrast schrift van een dameshand, het opschrift lezen. In onze tegenwoordige taai overgebracht staat er op Hebt gij dit bij diep ploegen gevonden, Gij moogt het houden, als gij minder hebt in kas Maar hebt ge meer, geef het dan ten spoedigste aan Sint Lambert, 't Geld is hier ter plaatse neergelegd, Om 't goede werk in later tijd te be- loonen. De doos bevat zooveel munten als ik, Juliane Thomasdochter Beukelaar le vensjaren tel. Die vroeg of laat mag vinden, Gelieve een „Onze Vader" voor mijn arme ziel te bidden In 'tjaar onzes Heeren 1497. Meer zulke doozen zi^lt gij kunnen vinden In 't land van oom Gintertale, En ook bevindt er zich een In 't Harde van Axkeen. Een op Zevenboom, op Bommersoord, Op Zoetewijnheuvel en Noord, Op Zestig Roe Willemshille (heuvel) En nog twee op Groote Geestrak. God heeft mij rijkdom gegeven En wil dat goede ploegers blijde leven Mr. Thomas Beukelaar was, zoo meldt nog het blad, tot in 14$7 rentmeester van Zuid Holland en de heerlijkheid Strijen en grootgrondbezitter aldaar. „Sint Lambert" was de kerk van Strijen. „Bommersoord" heet tegen voordig „Bommelskous". Op „'t Harde van Ax keen" staat nu de hofstede van den heer J. de Joug, op het „Geestrak" de molen van den heer B. Visser en de villa van den heer D. van der Waal. Het duurde hem te langDe landbouwer v. S. met zijn vrouw, wo- Dende aan den IJ weg tusschen den Venneper- en den Bennebroekweg te Lisse, waren op bezoek bij hun onlangs getrouwde dochter te Lisserbroek. Men was per rijtuig gekomen en had gemaks halve het paard gespannen voor den wagen aan een ring vastgebonden op het erf. Toen men omstreeks halfelf weer huiswaarts wilde keeren, waren paard en wagen reeds weg. Waarheen Hat wist men niet. Men ging zoeken. Dat trok de aandacht van een buur man, Toen men hem had verteld, wat de reden was van het zoeken, ging hem een licht op. En hij vertelde dat hij, toen hy omstreeks 10 uur thuiskwam een paard en wagen van het erf zag komen, dat zich stapvoets in de richting van den Lisserweg bewoog. Hoewel hij wegens de duisternis niet had kunnen zien, of er iemand in den wagen zat, had hij natuurlijk verondersteld, dat dit wel het geval was geweest. Het bleek nu echter, dat bruintje er geheel alleen vandoor was gegaan. De schoon zoon ging op de mededeeling van den buurman per fiets in de richting van de waning van zijn schoonvader zoeken, en jawel, niet ver van zijn huis ver wijderd, stapte bruiptje heel bedaard met den ledigen wagen achter zich huiswaarts. En of het zich nu had geërgerd dat men hem maar buiten had vastgebonden, terwijl zijn meester bin nen zat te fuiven, of, dat het niet gewoon was dat zijn baas zoo lang plakte, is onbekend, maar een feit is, dat het zich omstreeks 10 uur had losgewerkt, op het erf zonder ongevallen was om gedraaid en het hek uitgereden, en ten slotte, zonder zich te overhaasten, en zonder zich verder te bekommeren om zijn baas en vrouw, heel rustig huis-toe was gestapt Generaal Booth. Volgens bericht uit Londen ligt generaal Booth, de stichter van het Leger des Heils, op bet uiterste. Zijn familie is om het sterfbed vereenigd. De zieke is geheel bij kennis. Een daklooze. Koning George stelde in het Londensche Kensington- palace een reeks kamers ter beschikking van ex-koning Manuel. De roi-en-exil schijnt dakloos te zijn, of in'elk geval niet te weten waar hij zijn kostbare meubelen moet bergen, die uit de catastrofe in Portugal gered zijn. Een brand heeft voor een waarde van 4 millioen francs alcohol vernield te Xeres-de-la-Frontera (Sp.) 7 wijnma gazijnen, toebehoorende aan een En- gelsche firma, werden door de vlammen aangetast. Men kon den brand niet meester worden bij gebrek aan water. Uit Karlsblad wordt gemeld, dat een Ru3sischen kuurgast op de tennis baan door een onbekende een handtasch met een inhoud ter waarde van 600,000 roebel is ontstolen. Amerikaamche schandalen. Hearst publiceert een brief, waaruit blijkt, dat senator Penrose, een steunpilaar der Tafïianen, 25.000 dollar van de „Stan dard Oil" heeft ontvangen. Het O. M. te New-York kreeg kennis van het bestaan van een prostitutie- trust en liet achttien van de door die trust gedreven huizen sluiten. Het Panamakanaal. Naar schat ting moeten in het Panamakanaal nog ongeveer 30 millioen kubieke meter aarde uitgegraven worden, waarvan 10 millioen bij den doorsteek van Culebra. Vermoedelijk kan 't kanaal in Septem ber 1913 in gebruik worden genomen. Men vreest, volgens bericht uit Was hington, dat het optreden inzake de kauaalrechten de 25 scheidsrechterlijke verdragen, waarin Amerikaisbetrokken, in gevaar brengt. Het Engelsch-Ame- rikaansche scheidsverdrag loopt in April a.s. af, en het zal vermoedelijk niet vernieuwd worden. Tijdens de plechtigheid van het koninklijk bezoek aan de Beurs te Ant werpen heeft een vreeselijk ongeluk plaats gehad. De vrouw van den portier der Beurs had zich boven de tweede galerij, op een plankje, in een hoek der balustrade geplaatst. Het plankje is doorgebroken en de vrouw is door een glazen koepel gevallen. Zij is terecht gekomen op het publiek van de eerste galerij, waar nog 4 dames door glasscherven werden gekwetst. Het slachtofïer is stervende weggevoerd. Dit ongeval had plaats tijdens de rede van den koning. Men kan zich de ontroering voorsteilen, die zich van de aanwezigen meester maakte. De koningin was ten zeerste getroffen. Andere dorpen liggen in puin eu asch. De schokken duren voort. In een dorp werden de inwoners nog in verdoofden toestand aangetroffen. Zij zaten in groepen bij elkaar en klaagden over de ramp. Het „Roode Kruis" en de Grieksche liefdadigheidsgenootschappen zijn ijverig bezig met hulpbetoon. Naar aanleiding van een bericht uit Bergisch Gladbach bij Keulen, dat een daar in het ziekenhuis wonend invalide, de boekhouder Ludwig Rosenthal, aan de millioenenerfenis van den te New- York vermoorden speler Rosenthal aan deel zou krijgen, vernemen wij, dat 4 familieleden, die in de buurt van Keulen wonen, aanspraken op de nalatenschap van den rijken Amerikaan laten gelden. Rosenthal is te Bergisch Gladbach ge boren en is als jonge man, nadat hij allerlei streken had uitgehaald, naar Amerika getrokken, en na dien tijd hoorde men niets meer van hem. In het ziekenhuis te Bergisch Gladbach gelooft men, dat de berichten van de verdeeling van de erfenis onder daar wonende familieleden juist zijn en dat als erfgenamen drie neven en een nicht in aanmerking komen. Plundering in Congo. De „Patriote" bevat een brief uit Kasai van 24 Juni, waarin wordt verhaald, dat een post ambtenaar met een blanke en een in- landsch hoofd zich naar een naburig dorp hebben begeven en al plunderend en roovend alles in brand hebben ge stoken. De lieden van het inlandsche hoofd zouden gewapend zijn geweest en vele dorpelingen hebben gewond. De inwoners van het geplunderde dorp hadden zich bij den officier van justitie beklaagd. Onder de inboorlin gen heerschte volslagen anarchie. De lijken van vijf van de zes Italianen, die Maandag in de Sing-ge- vangenis te New-York werden terecht gesteld op den electrischen stoel, zijn door een begrafenisonderneming voor geld publiek tentoongesteld. Er waren massa's menschen komen kijken vooral Italianen snelden bij duizenden toe. Er werd toen 't schandaal wat erg de aandacht begon te trekken, een eind aan gemaakt door een onmiddellijke begrafenis. Koers van Belgisch geld. (Medegedeeld door Van Heel Co). Volgens Holl. noteering 47.64. Belg. 209.90. Telegrafisch Weerbericht van het Kou. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt (bij Utrecht). Verwachting tot den avond van Woensdag 21 Augustus: Krachtige tot matige Zuidwestelijke tot Zuidelijke wind. Zwaar bewolkt, met tijdelijke opklaringen. Waarschijn lijk regen- of onweersbuien. Zelfde warmtegraad. V Morgen, 21 Augustus hoopt onze geliefde Moeder JACOBA LEIS, echtgenoote van Louis Jansen, haar 82sten geboortedag te herdenken. Hare dankbare Kinderen. Axel, 20 Aug. 1912. op Zaterdag 31 Augustus a. s. vau des namiddags 16 ure. De wedstrijd zal bestaan in A. Personeele baanle prijs verg. zilv. med., verder luxe voorwerpen B. Vr\je baan, marga le prijs verg. zilv. med., verder geldprijzen. Cj Vrije baan, flobertle prijs verg. zilv. med., verder geldprijzen. De medailles zijn te bezichtigen in de uitstalkast van den heer C. L. de Smidt. Axel, 19 Augustus 1912. De Secretaris, J. CORNELISSE. VEREENIGING Het bestuur van bovengenoemde ver- eeniging zal trachten aan te besteden op Zaterdag 24 Augustus 1912 des nam om 6 ure bij G. Gilijamse te Axel, de hoeveelheid vau 1950 K.G-. GRIND MEEL. 1300 K.G. ROGGEMEEL. 4350 K.G. MAïS 650 K.G. BLOEM. 1525 K.G. SCHEPMEEL. 100 K.G. gekapte BOONEN. 600 K G. CORNEL-MEEL 100 K.G. SUIKER-LIJN- KOEKJES. Voorwaarden te verkrijgen bij den secretaris-penningmeester a 10 cent. P. DIELEMAN, Buitenweg, Axel. Donderdag 22 Augustus a.s. maakt „CONCORDIA" een reisje naar BRUSSEL. Wie mee wil kan zich aangeven bij deu onder- geteekende tot Woensdagmiddag 12 uur- Kosten f 1,42 bij aangifte te voldoen. C. P. MIN JON. De aardbeving in Turkije. Het stationschip Scorpion, dat teruggekomen is van het tooneel der aardbeving, meldt dat het onheil veel ernstiger is dan men dacht. Het aantal dooden wordt geschal op 7000, dat der gewonden op 6000. De lijkenstank maakt den toe gang tot vele dorpen onmogelijk. Van 1 tot 15 Augustus 1912. Hoek. Huwelijks-aangiften. 8. Cornells Zegers, 21 j., jm. en Helena Cornelia Kolijn, 21 j-, jd. Huw.-voltrekkingen. 8. Jacobus de Zeeuw, 18 j., jm. en Aaltje Platteeuw, 20 j., jd. Geboorten. 4. Licia Sara, d. van Marcus de Bokx en Adriana Helmendach. 6. Cornelia Jacomina, d. van Krijn Livinus de Kraker en Berbel Elisabeth Hamelink. 11. Adriana Maria, d. van Cornelis Jacobus Pladdet en Maria de Braai. Overlijden. 6. Cornelia Verpoorte, 28 j., d. van Jacobus (overl.) en Dingetje de Jonge. Koewacht. Huwelijks-aang. 3. Augustus bturtewagen, 43 jjm. en Maria Christina de Dauw, 29 j., wed. 9. Theophile Auguste Suy (van Moerbeke), 26 j., jm. en Augusta Maria de Maeijer, 29 j jd. Geboorten. 3. Delina Maria Josephina, d. van Petrus Al. de Smet en Delphina Picavet. 10. Honoré, z. van Augustus van Damme en Marie van Peteghem. Magdelena Maria, d. Charles Lud. Gijsel en Maria van Overloop. 11. Magdalena Ludovica, d. van Josephus van Waesberghe en Leonie Marie Coone. Overlijden. 6. Irma Sancta Maria van de Bilt. 1 jd. van Josephus Aug. en Marguerita Maria Rosalia van de Bilt. Zuiddorpe. Huwel.-voltr. 7. Aloijsius M. d'Hont, 38 j., jm. en Melanie Marie Michiels, 27 j., jd. Geboorten. 8. Philomena Maria, d. van Eduardus Leopoldus de Vliegher en Josephina Maria van der Goore. Adrienne Marie, d. van Josephus van Hoecke en Philomena Roelandt. 14. Mauritius Antonius, z. van Adolphus Jes- Virnns en Rosalia de Maertelaere. Overlijden. 10. Alphonsus Coppieters,55j., eek tg. vaa Christina Boone. ^-u&- Ter graanmarkt van heden (Maandag) waren de prijzen als volgt: 1 arwe 19,50, rogge f 8,wintergerst f 9,40, zomergerst f8,7ó, haver flO,—erwten f 14,50, witteboonen f bruineboonen fdui- venboonen f paardenboonen fboek weit f 0,lijnzaad f—koolzaad per 100 L. f0,—aardappels f2,— Boter per kilo f 1,25, eieren per 26 stuks f 1,10. Er waren ter veemarkt te koop gesteld 8 stuks rundvee, 23 varkens en 0 paarden, waarvan verkocht 3 stuks rundvee, 20 varkens en 0 paarden. 11

Axelsche Courant | 1912 | | pagina 3