Rechtszaken. Landbouw. Gemengd Nieuws. AXEL, 20 Augustus 1912 Gisteravond werd alhier op de boven zaal van den heer Gilijamse de eerste jaarvergadering gehouden van de ver- eeniging Ambachtsbelang". De voor zitter, de heer J. Huizinga opende de vergadering met een kort woord, waarin hij in 't algemeen den toestand der ver- eeniging beschreef. Spr. zei, dat deze vergadering met opgewektheid was tegemoet gezien, daar zij gunstig verslag kon uitbrengen over het eerste ver- eenigingsjaar aan hare leden, welke helaas niet talrijk waren opgekomen. Koninklijke goedkeuring was ver kregen, het aantal donateurs was toe nemend, dat der leerlingen bevredigend, terwijl uit het werk der laatsten lust en ijver spreekt. Ook financieele be zwaren bestaan niet, daar reeds subsidie van gemeente en provincie is verkregen, en het bestuur vol hoop leeft die ook te verkrijgen van het Rijk. Een en ander geeft dus moed op den ingeslagen weg voort te gaan. Hierna werden door den secretaris, den heer J. A. van Hoeve de notulen gelezen en volgde van dezelfde hand een uitgebreid jaarverslag, waarin de oprichting en totstandkoming der ver eeniging, de teekenschool, de tentoon stelling, en alle zaken der vereeniging tot in bijzonderheden waren aangetee- kend. Er bleek uit, dat het aantal donateurs 69 en het getal leerlingen 22 bedraagt. Bij afwezigheid van den heer Ph. J. van Dixhoorn deed de voorzitter korte- lijks verslag van de geldelijke zaken, waaruit blijkt dat ontvangen was629,45 (waarbij nog komen 125 subsidie van de Prov.), terwijl de uitgaven 789,795 bedragen en er alzoo een tekort is van 35,345. De ontvangsten bestonden uit reutelooze aandeelen 300, subsidie Gem. en Prov. 250, leergeld 87,75, contributie donateurs 94 en buiten gewone giften 22,70. Uitgegeven was o. m. voor installatie 169, leermiddelen f 197,93, drukwerk 32,97 en onderwijzers 391. Hierna werd stemming gehouden voor 3 bestuursleden, wegens aftreding der heeren J. A. van Hoeve, A. van 't Hoff en J. Huizinga, waarvan de laatste zich door vertrek uit deze gemeente niet meer herkiesbaar stelde. Bij eerste stemming werden de hh. Van Hoeve en Van 't Hoff resp. met 15 en 14 van de 16 uitgebrachte stem men gekozen. Voor de vacature-Hui zinga hadden eenige stemmingen plaats, met het gevolg, dat na herstemming tusschen de hh. Kruysse en J. K. Vink, eerstgenoemde werd gekozen met 9 stemmen. Als voorzitter werd nu uit het be stuur door de vergadering aangewezen de heer C. Hagers, welke wegens uit stedigheid afwezig was. Ten slotte dankte de voorzitter de aanwezigen voor de belangstelling en was de vergadering geëindigd. Waar zulks op de vergadering achter wege bleef, achten we het onzerzijds niet overbodig als tolk te dienen van de vereeniging, door den heer Hui zinga, die een der oprichters was en verscheidene malen zijn invloed en werkkracht der vereeniging ten goede deed komen, een woord van dank toe te voegen, voor het vele en goede waarvan „Ambachtsbelang" zijnerzijds heeft geprofiteerdóók omdat onze vroegere Burgemeester in de avond- vakteekenschool zag een nuttige stich ting voor de toekomst der gemeente naren. Zondagavond omstreeks half negen ure daalde onder deze gemeente nabij de hoeve „Steenbosch" een papieren ballon neer, welke na onderzoek bleek afkomstig te zijn van Roubaix (B.), waar een wedstrijd was gehouden in het oplaten van zulke ballonnetjes. Te Hulst heeft zich een comité samengesteld, met het doel binnenkort een vliegfeest te organiseeren. Naar wij hooren is reeds eene overeenkomst gesloten met een vliegenier, Scheeffer, uit Antwerpen. HB.) Tegelijk met ons festival had ook het jaarlijksch wielerfeest te Hoek op 15 Augustus plaats. Het spreekt van zelf, dat ook daar dien dag het weer niet meewerkte en waar de regen nu al voor velen een belemmering was om aan het wieler feest deel te nemen, de omstandigheid, dat op denzelfden dag door twee nabu rige gemeenten feest gevierd werd, zal zeker ook wel oorzaak zijn geweest, dat op de eene plaats de liefhebbers van muziek samenschoolden, terwijl te Hoek meer de beoefenaars der kunst in vogelpik, ringrijden, enz. waren samengekomen. In ieder geval hebben beide plaatsen het bezoek uit Zeeuwsch- Vlaanderen moeten' deelen. Niettegenstaande dat is ook het teest te Hoek geslaagd en was ook het bezoek bevredigend. Een uitgebreid programma wassamen gesteld, terwijl voor de wedstrijden tal van prijzen waren uitgeloofd. Zooals gewoonlijk was er aan het feest weer een verloting van rijwielen verbonden, waarvoor 1338 kaarten ver kocht waren. De prijzen vielen op no 1350, 1260, 668 en 182. Niettegenstaande het tijdens de wed strijden flink regende, was er toch nog al belangstelling onder het publiek en animo onder de deelnemers. De muziek blies schijnbaar den moed er in. Voormiddags hadden volksspelen plaats, als wit- en zwart loopen, enz. en 's middags ongeveer 3 uur begonnen de wedstrijden in vogelpik en ringrijden De uitslag hiervan was als volgt Vogelpik le prijs, een rijwiel, Alph v. d. Velde, Koewacht2e pr. een stel Continental draadbanden, Ch. v. Acker, Hoek 3e pr. 6, Leon Bracke, Graauw 4e pr. 4, L. Dhaane, Westdorpe 5e pr. 2, C. van Acker, St. Jansteen; 6e pr. 1, C. Hamelink, Hoek. Ringrijden le prij3, een stel echte Dunlopbanden, Jul. Cogullion, Eijcke- vliet; 2e pr. ƒ8, And. Deij, Hoek; 3e pr. 6, Gelein Dieleman, idem 4e pr. f 4, Jac. Drabbe, idem 5e pr. 2, C. Herreweg, Absdale 6e pr. 1, P. v Havermate, idem. Hierna had nog een wedstrijd plaats voor dames, bestaande in balwerpen, waarvoor 23 luxe voorwerpen als prijzen beschikbaar waren gesteld. Voor de verstkomende club werd toe gekend als piijs een rijwiel aan de club van Anseghem, (België). Voor de grootste club viel de uitgeloofde prijs, een rijwiel, ten deel aan de club van Absdale. Voor de 2e grootste club werd toe gekend een stel prima banden, welke ten deel viel aan de club van Philippine Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 20 Augustus 1912. A. B., 26 jaren, arbeider te St. Jan steen, is wegens mishandeling veroor deeld tot 10 of 10 dagen hechtenis. P. v. H., 26 jaren, zonder beroep te Kapellebrug, is wegens alsvoren ver oord. tot 1 maand gevangenisstraf. T. N., 25 jaren, werkman te Sas van Gent, is wegens alsvoren veroord. tot 5 of 5 d^. hecht. J. v. C., 20 jaren, arbeider te Axel, is wegens niet voldoen aan het bevel van een ambtenaar veroord. tot f 10 of 10 d. hecht. - - Bij beschikking der Arrondisse mentsrechtbank te Middelburg is T. H., 25 jaren, geboren en wonende te Honte- nisse, als beklaagd van zware mishan deling, gepleegd op zijne vrouw, buiten vervolging gesteld met last tot zijne invrijheidstelling, doch met bepaling tevens dat genoemde persoon in een krankzinnigengesticht zal worden ge plaatst voor een proeftijd van 1 jaar. Oiepe Grondbewerking. Eenige jaren geleden moesteen land bouwer uit onze omgeving zijn bedrijf opgeven, omdat het niet meer rendeerde. Dit kwam, zeiden de buren, omdat hij zijn paarden te veel spaarde, m. a. w. omdat hij zijn bouwgrond te opper vlakkig bewerkte en daardoor te geringe opbrengsten oogstte. Wij willen niet beoordeelen of de buren gelijk hadden, maar dit is zeker, dat een te opper vlakkige bewerking van den bodem niet voordeelig is. Toch zijn er land bouwers, die bang zijn, hun bodem diep te bewerken, omdat zij vreezen, dat daardoor de bouwlaag kan bederven. Nu dit kan gebeuren, wanneer men onvoorzichtig genoeg is, om slechten ondergrond naar boven te brengen. Wij hebben een landbouwer gekend, die door te diep te ploegen te veel zand naar boven bracht, en het volgende jaar geleek zijn tarweveld wel een bloem tuin, door de honderden papavers, welke het veld sierden. Bestaat nu dit bezwaar niet, dan is het zeer wenschelijk, om zoo nu en dan eens dieper te ploegen, dan men gewoonlijk doet. Door steeds op dezelfde diepte te ploegen, ontstaat langzamerhand in den bodem een harde laag. Dit is zeer nadeelig en wel om de volgende redenen. Die harde laag toch, belet in de eerste plaats het door dringen der wortels, in de tweede plaats het doorzakkeh van het overtollige water en in de derde plaats in tijden van droogte het opstijgen van vocht uit de diepere lagen naar de bouwlaag. -De diepe bewerking van den grond behoeft niet gepaard te gaan met het boven brengen van den ondergrond, men kan dezen ook omwoelen zonder hem boven te brengen. Ook is het boven brengen van den ondergrond niet altijd nadeelig het kan best gebeuren, dat de diepere lagen door vroegere bemestingen een schat van plantenvoedsel bevatten en dat hare geaardheid in betrekking tot den bovengrond zoodanig is, dat een naar bovenbrenging zeer voordeelig kan werken. Waar de diepe grondbewerking toegepast kan worden, zonder schade voor de gesteldheid van de bouwlaag, daar dient zij toegepast te worden. Wel kost dit geld, maar de voordeelen, welke eene diepe grondbewerking aan biedt, wegen tegen de uitgaven ruim schoots op. Over die voordeelen, naar wij hopen, een volgende maal. Voor de verplichte hengstenkeu- ring, welke gehouden wordt van den 2eu tot den 7en September, zijn aan gegeven 224 hengsten, waarvan 12 te Middelburg, 72 te Oostburg, 26 te Katten- dijke, 92 te Hulst, 12 te Bergen op Zoom en 10 te Zierikzee. Blijkens mededeeling in de St. Ct. kwamen in de maand Juli in Zeeland 3 gevallen van besmettelijke veeziekte voor en wel van vlekziekte bij varkens te Heinkenszand, Tholen en Wemel- dinge 1 geval. Zaterdagavond omstreeks 8 uur werd te Middelburg zekere C. de D., een 15 jarige slagersknecht, door P. C. v. W., een 22-jarigen fabrieksarbeider, in de Schuifelstraat zoo op het hoofd geslagen dat hij bewusteloos ineenzakte. Er was aan dit feit eigenlijk geen ruzie vooraf gegaan, maar er bestond reeds vrij lang een veete tusschen de twee jongelui. De getroffene werd in een naburige woning binnengebracht. Er werd dade lijk een dokter gehaald en ook de politie was dadelijk ter plaatse. De dokter constateerde hersenschudding bij de D., achtte den toestand zorgwekkend en overbrenging naar het gasthuis nood zakelijk. De dader, die zich zelf bij de politie aanmeldde, werd aangehouden. Dacht men eerst dat de man had geslagen met een hard voorwerp, een sleutel of ee boksijzer, bij onderzoek bleek, dat slechts de vuist had gebruikt. Gisteren(Maandag) was de toestan bevredigend en was de getroffene buite levensgevaar. Van W. die eerst was aangehoudei is Zondagavond weer in vrijheid gestel M. Crt, Bij den heer S. aan den Veersehe Singel te Middelburg zijn ongeveer all vruchten uit den tuin gestolen De appelen werden bijna allemai geroofd van de peren werd slechts e« deel, waar de dieven moeilijk bij kondei overgelaten. De daders zijn onbekend. Droevig. Donderdagavond is Veenhuizen de vrouw van den zaali ziener van A. in de vaart gevallen verdronken haar man, die haar wi nagesprongen, verdronk eveneens. Zij laten 4 jeugdige kinderen onve zorgd achter. (N. R. Ct.) Zomersneeuw. Op Schouwea heelt het 14 dezer tijdens een koni onweer zoo gehageld en gesneein meldt het N. v. d. D., dat velden t wegen weldra een volmaakt wintergi zicht opleverden. Het nog vast staani graan, zoomede de groenten en 1 vruchtboomen hebben zeer veel den. Er werden sneeuwballen gemaaki Dorps idylle. Juist klepte kloosterklokje 't was tegen vieret Vespertijd. Daar tuffen twee prachtigi auto's het breede plein op, en houde stil voor de deur der monumental kerk op den Kranenburg Vorden. de eerste stappen een eenvoudige lam man op z'n Zondags, metvreugdegezieli dan een deftige dame, en een bakei met pasgeboren kindje in keurig il met kantwerk uit de tweede aut twee heeren, de eene jonger, de ander ouder, gebrekkig van gang, maar leven dig pratend en jeugdig lachend. Ht; kleurig groepje treedt de kerk binnei en.de dame, adellijke dochter va; den ouden heer, houdt 't kindje doop, dat dus ook als tweede haar naam krijgtWilhelmus En de landbouwer, de gelukkige vader slaat in feeststemming de plechtighei; gade, en denkt over de goedhartigheii van den landheer. Spoedig verdwijnei weer de auto's in de richting van .Dt Wierse". Zoo laat jhr. mr. Victor de Stuershei kindje doopen van zijn pachter, vertell de L. K. Per ongeluk De corresponded van de ,'sHert. Ct." te Uden meldt In het naburig Volker heeft een droevig ongeval plaats gehad. Eei jongetje van 7 jaren bad iwist met eei meisje van 9 jaren om een parapluia De scherpe punt van de paraplu» drong daarbij het meisje boven het 005 zóó diep in het hoofd, dat de hersenei werden geraakt en het meisje bewuste loos neerviel. j Hoewel spoedig geneeskundige hulp werd ingeroepen, stierf het meisje no denzelfden dag. Het lijkje is naar Uden overgebracht om gerechtelijk onderzocht te worden. Amsterdam is een dag zonde bestuur geweest. Burgemeester Roël en wethouder Jitta waren met dei secretaris naar Lochem, waar wethou der De Vries, na het hem overkomen ongeval, nog vertoeft, zonder in staat te zijn tot reizen, en hebben te Lochem een vergadering van het Dagelijkse! Bestuur van Amsterdamgehouden, Aan gezien de wethouders Delprat en Sur rurier zich met vacantie bevinden, was dus Amsterdam zonder bestuur. -- Ongelukken. Te Stratum, Eindhoven, is zekere vrouw v. D. storven ouder vergiftigingsverschijnse len. Ernstige geruchten loopen, datde vrouw gerookt paardenvleesch heeft gekocht van deuzeltden voorraad ah waarvan een tiental personen in d gemeente Eindhoven ernstig ziek zij" tei naai Alii^

Axelsche Courant | 1912 | | pagina 2