20,000 stuks Straatklinkers. GASLEIDBGH Uitverkoop. 863 net DA9MÏISJ1, AANBESTEDING. Vereeniging „Ambachtsbelang" te Axel. OLIEGOEDEREN. OLIEJ ASSEN, JEKKERS, KIELEN, BROEKEN, SCHORTEN, BINDERS en ZUIDWESTERS. L. DEIJ Sr., Axel. Wegens opheffing der zaal nog tot ongeveer begin October a. s. UITVERKOOP Manufacturen, Brei= en Haakkatoen, Vloerzeil, enz., Landbouw. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Bekenduiaki ugen. aanbesteden Advertentiën. G. J. GAST - Axel. Gezusters HARINCK. GEVRAAGD: Telegrafisch Weerbericht tot veel verminderde prijzen. i, die ledeii 3 I heeft et de ieder i, die /onds ijver injon etitie hoopt mag -uden voord 3 oord ieerd niet e het en en dank et de zijn rdia" De s en iking ver- oerd, den der rens a, de Nog 0 St. 1 ge- dat ving be- itare g te akt; ezei- ;ere. al ndel 1822 aan Met dia" out- ver wee tent iek, re ien, tder iOek nüe ten. oot, lgt: uze van zei- dag St. fb. mie de de St. op- im- ran de dit ge ien be- iat er iet iet id- it- ars loi est De uitslag van deze schieting is, geweest, dat de hoogvogel werd gescho- door Art. I.isebaert van Koewacht, de zijvogels door J. v. d. Wielle van Bosch- kapelle en Ch. de Wolff van Hulst, en de kallen door Pr. Weemaes alhier en Art. Buijsse vn Overslag. Zondag kwamen te Zuiddorpe de leden van 5 afri :elingen van het Kruis- verbond van Zeeuwsch-Viaanderen ter bedevaart naar de Grot van O. L. Vrouw van Lourdes aldaar. Onder het zingen der Litanie van 0. L. V. van Lorette trok men stoetsge wijs van de bewaarschool naar de kerk ter bijwoning van het lof. Hierna werden aan de Grot de drankbestrijders eu de talrijke belangstellende nieuws gierigen door den WelEerw. heer Van Jole in een prachtige predikatie opge wekt tot Godsvrucht tot de Onbevlekte Ontvangenis, die hen dan zeker steunen en sterken zal in den strijd tegen den verdertelijken alcohol. Onder de linden in de kom der ge meente zou thans de heer Vienings uit Goes tot de talrijke omstanders spreken over den kruistocht tegen het misbruik en gebruik van alcohol in den vorm van jenever, bier en wijn. In gloedvolle overtuigende woorden schetste hij de ellende door drankmisbruik in de maat schappij gebracht. Niet enkel ziekenhuizen, krankzinni gengestichten en gevangenissen zouden geschiedenissen van drankellende kun nen verhalen, maar ook vele moeders en huisvrouwen zouden kunnen vertel len hoeveel bittere tranen de drinkge woonten haar reeds doen storten heett. Niet alleen manneii maar ook vrou wen, moeders vooral, moeten overtuigd, geleerd worden, welke verwoestingen de alcohol in 's menschen lichaam aan richt, opdat de moeders toch de groote dwaasheid zouden nalateu, om haar kinderen jenever ot bier te drinken te geven en opdat de ouders reeds de jeugd zouden inprenten een afkeer van alle alcoholische dranken. Met een dankbetuiging aan den heer Vienings en een opwekking aan de aanwezige mannen en vrouwen, om zich te scharen onder de vanen van het Kruisverbond, sloot de WelEerw. heer Adriaansens de goedgeslaagde Dro- paganda vergadering. {Zei.) Uit de Köln. Ztg. heeft de Midd. Crt. het volgende vertaald „De Prausche cokesovens bij Sluiskil, waarbij voornamelijk de mijnbouwwer- ken van het Meurthe- en Moeselgebied betrokken zijn, zijn thans zoover in gereedheid gebracht, dat zij weldra in gebruik genomen zullen worden en wel 2 batterijen van 80 ovens. De toevoer van Duitsche en Engelsche kolen vindt plaats langs den waterweg naar Sluiskil; de verzending geschiedt in groote wa gens van 40 tons naar het bekken van Loügavy met retourvracht over Briey, waar zij met Pransche ertsen beladen ^worden. Het erts wordt in Sluiskil op de schepen verladen en langs den water weg naar de plaats van bestemming gevoerd. De vrachtbesparing naar Ruh- rort tegenover de tegenwoordige spoor wegvracht maakt rond één franc per ton uit. Men is voornemens nog een Fransche cokes onderneming van de Hollandsche kust bij Sluiskil ter verwerking van Duitsche en Engelsche cokeskoleu op te richten". PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 18 Augustus 1912. Ned. Herv. Kerk. \oorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugeuholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. lis. J. H. Lammertsma. Ds. J. H. Lammertsma. Kerk B. Ds. Chr. Bruins. Ds. Chr. Bruins. Voorin. 9 ure Nam. 2 ure 1 Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Gereformeerde Kerk (Weststraat.) Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. De Ministers van Landbouw, Nij verheid en Handel en van Financiën brengen ter kennis van belanghebben den, dat ten aanzien van den invoer in Noord-Brabant via België uit Zeeuwsch-Viaanderen van vee, bestemd voor de in dit jaar te Bergen op Zoom te houden tentoonstelling van landbouw, tuinbouw en nijverheid, alsmede ten aanzien van den wederinvoer van dit vee in Zeeuwsch-Viaanderen uit Noord- Brabant via België, afwijking wordt toegestaan van de verbodsbepalingen, vervat in de Kon. besluiten van 8 De cember 1870 (Stsbl. no. 194) en van 14 Augustus 1888 Stsbl. no. 142) en in de gemeenschappelijke beschikking van de Ministers van Biunenlandscbe Zaken en van Financiën van 21 Mei 1901 (Stct. 26, 27 en 28 Mei) onder voorwaarde lo. dat aan het eerste kantoor worde overgelegd een door oi vanwege het toonstellingsbestuur afgegeven bewijs, dat de dieren voor de tentoonstelling te Bergen op Zoom bestemd zijn of aldaar geëxposeerd zijn geweest; 2o. dat de doorvoer door België ge schiede per spoor, zonder overlading, in afzonderlijke, gesloten en verzegelde wagens 3o. dat uit de vrachtbrieven blijke, dat de dieren uit Nederland afkomstig zijn 4o. dat de invoer in Noord-Brabant uitsluitend plaats vinde langs Rosendaal en de wederinvoer in Zeeuwsch-Viaan deren uitsluitend langs Sas van Gent of Hulst. Wat het rundvee betreft, zal wijders te voldoen zijn aan de voorschriften, vervat in de beschikking van den Mi nister van Waterstaat van 16 Februari 1910 (Stct. 18 Febr.) met dien verstande, dat voor de toepassing dier resolutie, voor zooveel den invoerin Noord-Brabant aangaat. Roosendaal en voor zoover den wederinvoer in Zeeuwsch Vlaanderen betrett, Sas van Gent en Hulst te be schouwen zijn als de laatste Nederland- sche spoorwegstations. {Stct). Naar het „Hbld" verneemt, zullen behalve de miliciens der lichting 1906, die zooals is gemeld in 1913 voor 11 dagen onder de wapenen zullen worden geroepen, de miliciens der lichtingen 1907 en 1908 in dat jaar voor 20 dagen in werkelijken dienst worden gesteld. Ernstig ongeluk. In de machine kamer van het motortankschip Vulca- nus, van de Ned. Ind. Tankstoomboot Mij., dat in herstelling aan de wert van de Ned. Scheepsbouw Mij. te Amsterdam ligt, is Woensdagmorgen een ernstig ongeluk gebeurd. Door nog onbekende oorzaak is de luchtkast gesprongen 5 werklieden werden door de weggeslin gerde machinedeelen verwond, van wie twee ernstig. De 3e machinist, de heer Leeman, kreeg een schouderwond, hem werd bovendien een oor afgescheurd het ergste was de 5e machinist, den heer R., er echter aan toe zijn linker arm werd verbrijzeld. Ook de bank werker van A. werd vrij ernstig aan een van de beeneu gekneusd. De kwetsuren van de twee andere getrof fenen waren van minder beteekenis. De gewonden werden naar het Binnen gasthuis vervoerd. De 64 jarige heer D. van Z. te Ophemert was Maandag bij het ver palen van een geit op een paal ge vallen, die hem daarbij in het onderlijf was gedrongen. Tengevolge van de bekomen wonden is bij overleden. Klachten over het slechte weer komen er vrijwel van alle kanten. Te Parijs heett het twintig uur aan één stuk geregend, 's Avonds tegen acht uur werd het droog. Men schijnt zeven en-dertig jaar terug te moeten gaan om een dag met zulk een overvloed van regen te vinden. De begrafenis te Boclniin. Op 25 wagens zijn Maandag de slacht offers der mijnramp grafwaarts gebracht, nadat de familieleden kransen op'de lange rij kisten hadden gelegd. Er waren kostbare kransen van devakvereenigingen,hetmijn- bestuur eD de beambten en van een aantal andere mijnbouwondernemingen. Tegen vier uur begonnen de klokken te luiden en zette de stoet zich in beweging. Vooraan gingen talrijke vereenigingen met haar vaandels, begeleid door muziek korpsen. Onmiddellijk voor de kisten liepen de leden der vereeniging »Lotha- ringenc, die dertien van liaar leden graf waarts bracht. Dan volgde een afdeeling soldaten met vijf onderofficieren, daarna de geestelijkheid van beide gezindten. Achter eiken wagen liepen de familie leden der op den wagen rustende dooden. Dan volgde de vertegenwoordiger van den keizer; naast hem de mijndirecteur en de voorzitter van het mijnbestuur. Op hen volgden nog allerlei vertegen woordigers van lichamen, die in verband staan met het mijnbedrijf, en eindelijk Landdagleden, persmannen en mijnwer kers. Bijna 11/a uur duurde het, eerde stoet de mijn was voorbijgetrokken. Door massa's toeschouwers bewoog de stoet zich voort onder het spelen van het >Es ist bestimmt in Gottes Rat.r Toen de stoet het 'kerkhof bereikte, plaatsten de deputaties met vaandels zich rondom het reusachtige gemeenschappe lijke graf, waarop de bisschop van Pader- born een aangrijpende toespraak hield. Na hem sprak een protestantsch geeste lijke. Beethoven's treurmarsch werd ge speeld, waarna de plechtigheid was ge ëindigd. Van 1 tot 15 Aug. 1912. Axel. Huwelijks-aangiften. 14. Pieter Johannes Verlinde, 36 j., weduwn. en Rachel van Strien, 46 j., jd. Geboorten. 3. Johanna, d. van Ge- rardus Marinus Stouthamer en Adriana Paulina Wiest. 5. Hendrik Pieter, z. van Jacobus Marinus Oggel en Hilda Engelina Sijpkens. 8. Krijn, z. van Jozias Mattheus Hamelink en Janneke Hamelink. 9. Catharina, d. van Abra ham Koster en Geertrui) Schieman. Pieter, z. van Pieter Cornelissen en Anna de Bruijne. 13. Tanneke Neeltje, d. van Jacob Pieter Lensen en Debora van Oosten. Overlijden. 11. Aaltje Verplanke, 40 j., d. van Jaspert en Aaltje Willem- sen. Aaltje Scheele, 7 mnd., d. van Marinus en Janna Maria Scheele. van het Kou. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt (bij Utrecht). Verwachting tot den avond van Zaterdag 17 Augustus Meest matige Westel. tot Zuidwestel. wind. Aanvankelijk afnemende bewol king. Wellicht regenbuien. Warmer. Koers van Belgisch geld. (Medegedeeld door Van Heel Co). Volgens Holl. noteering 47.65. Bèlg. 209.85. De BURGEMEESTER van Axel, maakt bekend, dat hij vanaf heden voor het publiek ten Stad- huize zal te spreken zijn op werkdagen behalve des Zaterdags van des voormiddags 9ys tot li1/, uur. De Burgemeester voornoemd L. J. DEN HOLLANDER. Axel, 8 Augustus 1912, Burgemeester en Wethouders van AXEL, zullen op Maandag 19 Augustus, des voorm. te 9 ure, ten raadhuizeby insehryving het leveren van Franco op wagon station Axelmon sters ter inzage bij den Gem.-Opzichter, die ook verdere inlichtingen verstrekt. Axel, 12 Augustus 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd L. J. DEN HOLLANDER. De Secretaris J. A. VAN VESSEM. Op elke gewenschte manier worden Uw vermaakt door LEDENVERGADERING op Maan dag 19 Augustus 3912, 's avonds 1 uur, op de bovenzaal van den Heer G. Gilijamse. Leden en belangstellenden worden dringend uitgenoodigd deze vergadering bij te wonen. HET BESTUUR. Op Donderdag 22 Augustus a.s. maakt „CONCORDIA" een reisje naar BRUSSEL. Wie mee wil kan zich aangeven bij den onder- geteekeude tot Woensdagmiddag 13 uur. Kosten f 1,42 bij aangifte te voldoen. C. P. MINJON. VAN Onder beleefde f aanbeveling Axel, 9 Augustus 1912. om spoedig in dienst te komen bij J. J. DE LOZANNE. Meubelhandel, Axp.T

Axelsche Courant | 1912 | | pagina 3